20 nejlepších polyuretanových lepidel 2023

Spojí všechny materiály.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SIKA Sikaflex 11 FC+ Polyuretanové lepidlo 300g šedé
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat polyuretanové lepidlo

  • Polyuretanová (PU) lepidla vám na stavbě usnadní množství času i práce.
  • Pomocí polyuretanového lepidla budete moci spojovat různé materiály.
  • Polyuretanová lepidla najdete v několika formách.
  • Standardní PU pěny se prodávají v 750ml baleních. Dobře vybavené hobby markety je ale nabízejí i v 300ml a 500ml baleních. Tekutá lepidla se prodávají v 250g, 500g a 750g baleních.

Polyuretanové lepidlo - náš výběr

Polyuretanová lepidla na dřevo

Polyuretanová lepidla na plasty

Dvousložková polyuretanová lepidla

Zobrazit kompletní nabídku polyuretanových lepidel

Jak vybrat polyuretanové lepidlo

Povrch

V případě PU lepidel na dřevo se setkáte s označením D2 až D4, které určuje jejich voděodolnost.
D2 – lepidlo se nehodí pro kontakt s vodou a vlhkostí
D3 – lepidlo je určené do vlhkých prostor jako spíže a sklepy, nehodí se pro dlouhodobý kontakt s vodou
D4 – tento typ polyuretanových lepidel využijete při dlouhodobém kontaktu s vodou a snesou dlouhodobé vystavení povětrnostním podmínkám

Víte, že…?

PU lepidla mají mnoho podob. Na trhu najdete klasické PU expanzní a nízkoexpanzní pěny, dále tekutá lepidla na dřevo i speciálně zaměřená lepidla pro potravinářské provozy a kontakt s pitnou vodou.

Polyuretanové lepidlo
SIKA Sikaflex 11 FC+ Polyuretanové lepidlo 300g šedé

Balení

Polyuretanová lepidla najdete v několika formách. O tekutých lepidlech na dřevo jsme se zmiňovali už v předchozím odstavci. Tato lepidla se hodí především pro jemnou práci se dřevem a pracuje se s nimi podobně jako s běžnými lepidly na papír a dřevo. Po slepení ale vykazují vyšší tvrdost a odolnost v namáhaných spojích. Podobné vlastnosti vykazují i lepidla v kartuších.
Oblíbeným typem balení na stavby se staly polyuretanové pěny. Svoji oblibu si získaly především díky jednoduchému provozu. Tubu s pěnou nasadíte do speciální pistole nebo k ní připnete trubičku a během dvou minut lepíte. Trubičkové PU pěny oproti pistolovým rychleji vysychají, k provozu trubičkových pěn ale potřebujete speciální stříkací pistoli.

Typ balení Výhody Nevýhody
Trubičková pěna Rychlá příprava, nepotřebujete další zařízení, nízká cena Na jedno použití, vyšší expanze
Pistolová pěna Na více použití, přesné nanášení, vhodné na stavby Nutnost nanášecí pistole, vyšší expanze
Kartuše Přesné nanášení, vytvoří odolný spoj, prodává se v malých baleních Nutnost vytlačovací pistole, nehodí se na stavební materiály
Tekuté lepidlo Určené pro práci se dřevem, odolný spoj, prodává se v malých baleních Pouze pro práci se dřevem, pouze malá balení

Velikost

Standardní PU pěny se prodávají v 750ml baleních. Dobře vybavené hobby markety je ale nabízejí i v 300ml a 500ml baleních. Tekutá lepidla se prodávají v 250g, 500g a 750g baleních. Na trhu najdete i malá balení do 100g určené pro jednorázové opravy. U takto malých balení si ale připlatíte.

Víte, že…?

Pokud sháníte větší množství tekutého PU lepidla, hledejte specializované prodejny. Některé nabízejí velké plechovky určené do truhláren a dalších provozů o hmotnosti až 15 kg.

Polyuretanová lepidla na dřevo
SOUDAL 66A Lepidlo na dřevo 750g

Expanze

Posledním měřítkem, které při výběru porovnávejte je expanze PU pěn. Pokud slepujete stavební hmoty jako tvárnice nebo duté cihly, sáhněte po nízkoexpanzních pěnách. Pro usazování oken se ale více hodí vysokoexpanzní nebo pěny s klasickou expanzí.
Míru expanze má každý výrobce trochu jinou. Před nákupem se tak seznamte s tím, jak moc pěna po vyschnutí zvětší objem. Zvláště při lepení měkkých materiálů jako sádrokarton a polystyren vysokoexpanzní pěna poškodí materiál a nadělá více škody než užitku.

Víte, že…?

Pokud spoj při lepení a tvrdnutí vytlačí přebytečnou PU pěnu, odstraňte ji odstraňovačem PU pěn. Vytlačenou zaschlou hmotu odříznete i běžným zalamovacím nožem.

Výrobci

Na trhu najdete několik renomovaných výrobců. Mezi etablované výrobce v oblasti polyuretanových lepidel patří výrobci Soudal a Den Braven. Ti nabízejí širokou nabídku PU lepidel od těch univerzálních až po ty vysoce specializované jako lepidla pro kontakt s pitnou vodou nebo lepidla do nízkých teplot. Na tekutá lepidla určená pro lepení dřeva se specializuje firma Bison. Pokud sháníte malá balení lepidel, hledejte polyuretanová lepidla od firmy Pattex.

Polyuretanová lepidla na plasty
PETEC 98350 Lepidlo na polyuretanové plasty 50g

Cena

Správný výběr polyuretanového lepidla vám zajistí výhodnou cenu. Malá balení PU lepidel seženete od 50 do 100 Kč. Cena stoupá od velikosti balení. PU pěny se prodávají kolem 200 Kč, pistolové jsou o něco dražší a vyžadují i investici do nanášecí pistole. Jako všude tak i zde platí, že čím větší balení, tím výhodnější cena.

Otázky a odpovědi

Co je polyuretanové lepidlo?

Polyuretanová (PU) lepidla vám na stavbě usnadní množství času i práce. Když namísto klasických mokrých lepidel využijete PU lepidla a pěny, odpadá shánění materiálu a práce s jeho přípravou a mícháním. Díky aerosolovému polyuretanových pěn je navíc práce s nimi snadná a na rozdíl od mokrých lepidel ji zvládne i začátečník. Díky vlastnostem polyuretanu jsou tak lepidla založená na jeho bázi vhodná pro spojování všech materiálů.

Jak vybrat polyuretanové lepidlo?

Předně si určete, jaký materiál spojujete. V obchodech najdete univerzální PU pěny, které spojí celou řadu materiálů jako beton, kámen, sádrokarton, polystyren i kov. Pro drobná využití sáhněte po univerzálním lepidle, pokud ale plánujete využít polyuretanové lepidlo ve větší míře, zvažte koupi speciálního pojiva. Zvláštní skupinu tvoří PU lepidla na dřevo. Na rozdíl od lepidel a pěn určených k lepení stavebních hmot lepidla na dřevo najdete v tekuté formě. Svým složením a dobou tuhnutí se hodí pro přesnější lepení a využijete je i při drobných opravách nábytku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku polyuretanových lepidel