Polyuretanové lepidlo

Spojí všechny materiály.

Jak vybrat polyuretanové lepidlo

Polyuretanová (PU) lepidla vám na stavbě usnadní množství času i práce. Když namísto klasických mokrých lepidel využijete PU lepidla a pěny, odpadá shánění materiálu a práce s jeho přípravou a mícháním. Díky aerosolovému polyuretanových pěn je navíc práce s nimi snadná a na rozdíl od mokrých lepidel ji zvládne i začátečník. Díky vlastnostem polyuretanu jsou tak lepidla založená na jeho bázi vhodná pro spojování všech materiálů.

Povrch

Předně si určete, jaký materiál spojujete. V obchodech najdete univerzální PU pěny, které spojí celou řadu materiálů jako beton, kámen, sádrokarton, polystyren i kov. Pro drobná využití sáhněte po univerzálním lepidle, pokud ale plánujete využít polyuretanové lepidlo ve větší míře, zvažte koupi speciálního pojiva.
Zvláštní skupinu tvoří PU lepidla na dřevo. Na rozdíl od lepidel a pěn určených k lepení stavebních hmot lepidla na dřevo najdete v tekuté formě. Svým složením a dobou tuhnutí se hodí pro přesnější lepení a využijete je i při drobných opravách nábytku. V případě PU lepidel na dřevo se setkáte s označením D2 až D4, které určuje jejich voděodolnost.
D2 – lepidlo se nehodí pro kontakt s vodou a vlhkostí
D3 – lepidlo je určené do vlhkých prostor jako spíže a sklepy, nehodí se pro dlouhodobý kontakt s vodou
D4 – tento typ polyuretanových lepidel využijete při dlouhodobém kontaktu s vodou a snesou dlouhodobé vystavení povětrnostním podmínkám

Víte, že…?

PU lepidla mají mnoho podob. Na trhu najdete klasické PU expanzní a nízkoexpanzní pěny, dále tekutá lepidla na dřevo i speciálně zaměřená lepidla pro potravinářské provozy a kontakt s pitnou vodou.

Universální
SIKA Sikaflex 11 FC+ Polyuretanové lepidlo 300g šedé

Balení

Polyuretanová lepidla najdete v několika formách. O tekutých lepidlech na dřevo jsme se zmiňovali už v předchozím odstavci. Tato lepidla se hodí především pro jemnou práci se dřevem a pracuje se s nimi podobně jako s běžnými lepidly na papír a dřevo. Po slepení ale vykazují vyšší tvrdost a odolnost v namáhaných spojích. Podobné vlastnosti vykazují i lepidla v kartuších.
Oblíbeným typem balení na stavby se staly polyuretanové pěny. Svoji oblibu si získaly především díky jednoduchému provozu. Pěny nahrkáte, nasadíte ji do speciální pistole nebo k ní připnete trubičku a během dvou minut lepíte. Trubičkové PU pěny oproti pistolovým rychleji vysychají, k provozu trubičkových pěn ale potřebujete speciální stříkací pistoli.

Typ balení Výhody Nevýhody
Trubičková pěna Rychlá příprava, nepotřebujete další zařízení, nízká cena Na jedno použití, vyšší expanze
Pistolová pěna Na více použití, přesné nanášení, vhodné na stavby Nutnost nanášecí pistole, vyšší expanze
Kartuše Přesné nanášení, vytvoří odolný spoj, prodává se v malých baleních Nutnost vytlačovací pistole, nehodí se na stavební materiály
Tekuté lepidlo Určené pro práci se dřevem, odolný spoj, prodává se v malých baleních Pouze pro práci se dřevem, pouze malá balení

Velikost

Standardní PU pěny se prodávají v 750ml baleních. Dobře vybavené hobby markety je ale nabízejí i v 300ml a 500ml baleních. Tekutá lepidla se prodávají v 250g, 500g a 750g baleních. Na trhu najdete i malá balení do 100g určené pro jednorázové opravy. U takto malých balení si ale připlatíte.

Víte, že…?

Pokud sháníte větší množství tekutého PU lepidla, hledejte specializované prodejny. Některé nabízejí velké plechovky určené do truhláren a dalších provozů o hmotnosti až 15 kg.

Čiré
UHU Power Transparent polyuretanové lepidlo 42g

Expanze

Posledním měřítkem, které při výběru porovnávejte je expanze PU pěn. Pokud slepujete stavební hmoty jako tvárnice nebo duté cihly, sáhněte po nízkoexpanzních pěnách. Pro usazování oken se ale více hodí vysokoexpanzní nebo pěny s klasickou expanzí.
Míru expanze má každý výrobce trochu jinou. Před nákupem se tak seznamte s tím, jak moc pěna po vyschnutí zvětší objem. Zvláště při lepení měkkých materiálů jako sádrokarton a polystyren vysokoexpanzní pěna poškodí materiál a nadělá více škody než užitku.

Víte, že…?

Pokud spoj při lepení a tvrdnutí vytlačí přebytečnou PU pěnu, odstraňte ji odstraňovačem PU pěn. Vytlačenou zaschlou hmotu odříznete i běžným zalamovacím nožem.

Výrobci

Na trhu najdete několik renomovaných výrobců. Mezi etablované výrobce v oblasti polyuretanových lepidel patří výrobci Soudal a Den Braven. Ti nabízejí širokou nabídku PU lepidel od těch univerzálních až po ty vysoce specializované jako lepidla pro kontakt s pitnou vodou nebo lepidla do nízkých teplot. Na tekutá lepidla určená pro lepení dřeva se specializuje firma Bison. Pokud sháníte malá balení lepidel, hledejte polyuretanová lepidla od firmy Pattex.

Plošné spoje
Den Braven Fix Flex D4 polyuretanové lepidlo na dřevo 500g

Cena

Správný výběr polyuretanového lepidla vám zajistí výhodnou cenu. Malá balení PU lepidel seženete od 50 do 100 Kč. Cena stoupá od velikosti balení. PU pěny se prodávají kolem 200 Kč, pistolové jsou o něco dražší a vyžadují i investici do nanášecí pistole. Jako všude tak i zde platí, že čím větší balení, tím výhodnější cena.

Jméno
Universální
Čiré
Plošné spoje
Rychleschnoucí
Dvousložkové
Image
Produkt
SIKA Sikaflex 11 FC+ Polyuretanové lepidlo 300g šedé
UHU Power Transparent polyuretanové lepidlo 42g
Den Braven Fix Flex D4 polyuretanové lepidlo na dřevo 500g
PUREX Rapid polyuretanové lepidlo 50g
MAPEI KERALASTIC T Polyuretanové lepidlo 5kg bílé
Výrobce
Sika
UHU
Den Braven
Satria
Mapei
Použití
do interiéru i exteriéru
univerzální
na dřevo
lepení pěnového polystyrenu, EPP
lepení obkladů a dlažeb
Cena ca. 200 CZK ca. 0 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena