Jak vybrat pomaloběžnou brusku
- Speciální pomaloběžný kotouč je doplňkovou výbavou a slouží například k jemnému broušení.
- Zpravidla bývá pomaloběžný kotouč namáčený ve vodní lázni.
- Jako u každé brusky je zde důležitý výkon pro co nejlepší broušení a ostření.
Pomaluběžná bruska - náš výběr





Pomaluběžné brusky leštičky





Pomaluběžné kotoučové brusky





Pomaluběžné úhlové brusky





Pomaluběžné stolní brusky





Jak vybrat pomaloběžnou brusku
Popis
Pomaloběžné brusky jsou zpravidla součástí běžných stolních brusek, které jsou v daném případě tvořeny dvěma kotouči. Jeden kotouč bývá klasický na broušení, druhý, pomaloběžný, je využíván například k ostření různých nástrojů, jako jsou srpy, sekery, dláta, motyky, vrtáky či nože.
Většina stolních brusek je dnes zpravidla vybavena dvěma kotouči, a to jedním běžným a druhým pomaloběžným.
- Hlavní kotouč bývá hrubší a slouží k rychlému opracování plochy či nástroje, kterou potřebujete zbrousit.
- Druhý kotouč s pomalejším během je určen k jemnějšímu zabrušování a případně rovněž ostření.
Některé druhy pomaloběžných brusek mají kotouč ve vodní lázni a je možnost brousit za mokra. Samotná voda pro chlazení je v nádržce, která je pod pomaloběžným kotoučem. Broušení v kombinaci s vodou je vhodné pro citlivější nástroje, u kterých by vysoká teplota vznikající při broušení mohla být na škodu.
Výkon
U jakékoliv brusky, je velmi důležitý výkon, přičemž stolní s pomaloběžnou bruskou nejsou výjimkou. Pomaloběžná bruska bude většinou pevně připevněna k ponku, díky čemuž může být vybavena silným motorem. Ten sice bude těžší, avšak díky minimální manipulaci s celou bruskou to ničemu nemusí vadit.
Silnější motor
Pomaloběžné brusky se silnějším motorem mívají výkon od 250 W do 400 W. Obecně bývají modely s vyšším výkonem dražší, ale vynikají tím, že jim nehrozí přehřívání a kolísání otáček při práci. Hodí se tak pro dlouhodobou práci nebo při používán každý den.
Slabší motor
Slabší motory pro pomaloběžné brusky mívají výkon v rozmezí od 150 W do 200 W. Jsou určené méně náročným uživatelům, kteří pomaloběžnou brusku využijí párkrát do roka. Výhodou je, že brusné kotouče vydrží mnohem déle, a to díky ne tak frekventovaném využití. Naopak je třeba dávat pozor na případnou vyšší zátěž, kdy se méně výkonný motor může více a především rychleji zahřívat. Následně je nutné delší dobu čekat, než dojde k ochlazení pomaloběžné brusky.
Kotouče
Pro ideální a co nejpřesnější broušení je nutné dbát na obvodovou rychlost, která je určena pro daný typ pomaloběžné brusky.
- Existují kotouče o průměrech 125 až 150 milimetrů, které mají po obvodu nižší rychlost a z tohoto důvodu je nelze používat v bruskách, které jsou konstruovány pro větší průměry mez 200 a 250 milimetry.
- Při výběru kotoučů je také nutné dávat pozor na správnou velikost upínacího otvoru. Některé pomaloběžné brusky využívají velmi atypické kotouče, které se hůře shánějí. Vyplatí se proto upřednostnit jiné typy.
Motor | výkon | využití |
---|---|---|
Slabší motor | 150 W | občasné |
Silnější motor | nad 250 W | každodenní |
Bezpečnost
Každá pomaloběžná bruska by měla být vybavena transparentními kryty kotouče. Ty vás budou chránit před odletujícími jiskrami a rovněž úlomky broušeného materiálu. Chybět by nemělo ani speciální bezpečnostní tlačítko, pomocí kterého lze zastavit chod pomaloběžné brusky.
Využití
Pomaloběžné brusky jsou obecně určené k broušení jemných nástrojů, které již mají svůj finální tvar, avšak potřebujete jim například dodat lesk nebo je jen decentně zbrousit. Pomalý chod a kvalitní kotouč zajišťuje kvalitní a velice přesné broušení. U některých modelů pomaloběžných brusek naleznete také obtahovací kotouč pro zcela finální úpravy.
Víte, že…?
I při používání pomaloběžné brusky dbejte na opatrnost a kromě základní ochrany v podobě krytů přímo na brusce, využijte i ochranných brýlí a chraňte tak svůj zrak.
Ceny
Pokud nejste nároční uživatelé a broušení nepředstavuje vaší denní náplň práce, můžete si být jisti, že základní modely pomaloběžných brusek seženete již pod hranicí 2 000 Kč. V nabídce je mají i všechny běžné hobby markety. Vybírat můžete kupříkladu z modelu značky Fieldman. Dražší modely mívají kvalitnější kotouče a například i bohatší příslušenství, takové kousky seženete zhruba za 5 000 Kč. Může jít například o modely od značek Scheppach či Bosh. Pro častější využití se vyplatí připlatit za dražší kousky, které jsou lépe zpracované, mají vyšší výkon a vysoce odolné kotouče, které není potřeba tak často měnit. Jde například o modely značky Tormek, které se prodávají i kolem hranice 10 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak poznám pomaloběžnou brusku?
K čemu je vodní lázeň?
Různé typy produktů porovnejte zde.