Ponk do dílny

Prostor nejen k uskladnění příručního nářadí.

ca. 600 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 7 100 CZK

Jak vybrat ponk do dílny

  • Máte-li doma svou pracovnu, dílnu či garáž, jistě potřebujete prostor nejen k uskladnění příručního nářadí, ale také místo, kde budete nezbytné úkony, jako jsou opravy, renovace a další provádět.
  • Pro tyto účely se hodí samozřejmě pracovní stůl, který je běžně nazývaná ponk do dílny.
  • Aby vám ponk vyhovoval nejen při práci, ale hodil se i do vámi zvoleného prostoru, kam jej chcete umístit.

Rám

Základem při výběru je zvolit vhodný typ rámu vašeho ponku do dílny. V základu lze říci, že existují dvě cesty, kterými se lze vydat.

Fixní rám

Základní typ rámu je fixní, tedy takový, u kterého nelze měnit výšku pracovní plochy. Zvolte jej pro případ, že u ponku budete většinou pracovat pouze vy a výšku nebude nutné měnit nejen pro jiného člověka, ale současně ani pro výrazně odlišný druh práce.

Skládací
Ferm WBM1005

Výškově nastavitelný

Výškově nastavitelný rám ponku do dílny přináší větší flexibilitu, kdy si výšku pracovní desky zvolíte dle aktuální potřeby. Existují ponky s manuální úpravou výšky pracovní plochy, ale naleznete také elektricky polohovatelné rámy, které přináší za vyšší cenu komfortu snadné úpravy výšky. Lze však říci, že pokud již vyžadujete polohovatelný rám, zpravidla si vystačíte s manuální úpravou výšky.

Mobilita

Ponk do dílny je většinou pevnou součástí zvoleného prostoru, nicméně nemusí tomu tak být. Existují i typy, se kterými lze manipulovat.

Stacionární

Stacionární ponk do dílny je pevně posazený na jedno místo a nelze jej jen tak odsunout či s ním někam odjet. Jde o základní typ, který je i nejčastěji vyžadovaný. Přeci jen při některých pracovních úkonech je pevnost stolu naprosto žádoucí.

Dvoudílná deska
Güde GW 6/1 XL 40480

Mobilní

Existují i mobilní ponky do dílny, které jsou vybaveny kolečky, pomocí kterých lze celý ponk do dílny přesouvat na místo, kde jej zrovna potřebujete. Mnoho mobilních ponků do dílny je také vybaveno držadly usnadňujícími manipulaci v prostoru.

Víte, že…?

Cenové rozpětí ponků do dílny je velmi široké a záleží, jakou zvolíte pracovní desku, celkovou velikost stolu, případně zda budete vyžadovat i různé úložné prostory.

Deska

Ponk do dílny by měl být vybaven vhodnou pracovní deskou, která bude vyhovovat vašim požadavkům. Na výběr je hned několik různých materiálů, každý však sedne ke konkrétní pracovní činnosti a nad konkrétním typem proto nelze mávnout rukou. Záleží na něm více než na čemkoliv jiném.

Do menší dílny
Magg RR016

Tvrzená deska

Zřejmě nejdostupnější varianty pracovní desky pro ponk do dílny. Tvrzená deska je všestranný a dostatečně odolná varianta, která se hodí k širokému spektru pracovních činností. Obecně ale platí, že bude vyhovovat spíše méně náročným uživatelům.

Laminátová deska

Laminátová pracovní deska pro ponk do dílny se vyznačuje velmi tvrdým povrchem, který odolává škrábancům, chemikáliím, různým kapalinám a celkově se vyznačuje velmi dlouhou životností.

Vinylová deska

Vinylová pracovní deska se vyznačuje naopak měkkým a protiskluzovým povrchem. Je nasnadě, že přijde vhod při citlivější práci, různém balení předmětů, kdy nehrozí, že byste je položením na desku poškrábali.

Universální
Kreator KRT672001

Parketová deska

Velmi pevnou pracovní deskou je i parketový typ. Je zpravidla ještě odolnější než tvrzená deska a specifický dřevěný povrch se například hodí na různé montáže či kovoobráběcí práce.

Ocelová deska

Patrně vůbec nejodolnějším typem je ocelová pracovní deska, která snese skutečně hrubé zacházení, přičemž odolá působení většiny kapalin, chemikálií a snadno se otírá a tím uvádí opět do čistého stavu. Ocelová deska je pak samozřejmě vysoce odolná proti poškrábání i nárazům těžkých předmětů.

Typ využití / výhody    
tvrzená deska většina pracovních činností    
laminátová deska vysoce odolný povrch    
vinylová deska měkčí povrch, jemnější práce    
parketová deska dřevěný a odolný povrch    
ocelová deska odolnost vůči nárazům i kapalinám    

Ceny

  • Pomyslným základem mohou být ponky značky Wolfcraft, které mají jen pracovní desku a flexibilní rám s nastavitelnou výškou. Pořídíte je již kolem 500 Kč.
Plastová deska
Stanley Fatmax FMST1-75672
  • Pokud vyžadujete bytelnější konstrukci, masivnější desku a úložné prostory, nabízí se ponk do dílny od výrobce Küpper, jehož modely stojí zhruba od 5 000 Kč výše. Výhodou je pestrá nabídka modelů, kdy si snadno vyberete, zda potřebujete skříňky, šuplíky či kombinaci obojího. Ti nejnáročnější uživatelé možná sáhnou po pracovních stolech Industrial, které jsou vyrobeny z oceli a desku mají z bukového dřeva. Robustní modely však mohou stát i více než 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ponk do dílny?

Úvodem vašeho výběru si dobře rozmyslete, jaké vlastnosti od ponku do dílny vyžadujete. Už jen tímto krokem totiž široký výběr vítaně zúžíte. Mezi základní parametry patří samozřejmě robustnost a odolnost ponku do dílny, kvalita pracovní desky či materiál rámu. Není od věci také myslet do budoucna, neboť ponk do dílny si určitě nekupujete, aby sloužil jen rok či dva.

Proč mít úložný prostor?

Ponk do dílny nemusí být jen robustním stolem, ale může svůj prostor využít maximálně, což znamená, že přinese i spoustu úložného prostoru. Tím nemyslíme pouze šuplíky či skřínky, ale rovněž odkládací plochy, kterých není nikdy dost. Díky nim budete mít pracovní věci, jako je materiál a nářadí neustále při ruce a současně vám nebudou překážet.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Skládací
Dvoudílná deska
Do menší dílny
Universální
Plastová deska
Úložný prostor
Image
Produkt
Ferm WBM1005
Güde GW 6/1 XL 40480
Magg RR016
Kreator KRT672001
Stanley Fatmax FMST1-75672
Mars 5804
Výrobce
Ferm
GÜDE
Magg
Kreator
STANLEY
Mars
Cena ca. 600 CZK ca. 9 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 800 CZK ca. 2 600 CZK ca. 7 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.