Powerbanka

Powerbanku na cesty, pro mobily nebo pro počítače?

ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat powerbanku

 • Powerbanku využijete k dobíjení mobilního telefonu i dalšího zařízení.
 • Výběr ideálního provedení powerbanky záleží na tom, kde ji budete používat.
 • S provedením powerbanky souvisí i její velikost. Máte možnost vybrat powerbanku jako přívěsek na klíče, ale taky krabičku o váze půl kila.
 • Kapacita, udávaná v miliampérhodinách, powerbanky je zásadní, protože je rozdíl, jestli si z ní telefon nabijete jednou, nebo třikrát.

Provedení

Výběr ideálního provedení powerbanky záleží na tom, kde ji budete používat.

 • Nejjednodušší powerbanky jsou plastové a nejsou příliš odolné.
 • Naproti tomu může dostat powerbanku odolnou proti prachu či voděodolnou a vodotěsnou. Voděodolné powerbanky vydrží, pokud je krátce namočíte, vodotěsné můžete i ponořit a to na několik minut.
6 ochranných prvků
AlzaPower Carbon APW-PBC20CFW

Víte, že…?

Pro lepší orientaci v odolnosti mezi typy powerbank existuje jakási norma, která Vám ukáže, co daná powerbanka zvládne a každý výrobce by měl toto označení uvést, případně by Vám ho měl říct prodávající. Přehled stupňů odolnosti můžete sledovat v následující tabulce.

Název normy Garantovaná odolnost
IP54 Částečná ochrana proti postříkaní vodou a vůči prachu
IP56 Částečná ochrana proti proudu vody po dobu asi 3 minut a částečná odolnost vůči prachu
IP65 Úplná ochrana proti proudu vody po dobu asi 3 minut a úplná odolnost vůči prachu
IP67 Odolnost při ponoření na dobu 30 minut a úplná odolnost vůči prachu
IP68 Úplná odolnost proti vodě a potopení, úplná odolnost vůči prach

S provedením powerbanky souvisí i její velikost. Máte možnost vybrat powerbanku jako přívěsek na klíče, ale taky krabičku o váze půl kila. Menší rozměry mají jen malou kapacitu a naopak. Opět záleží na Vašich potřebách.

V neposlední řadě bych u provedení zmínil i estetiku.

Nabíjí 2 zařízení zároveň
AlzaPower Carbon APW-PBC20CFB
 • Obyčejná černá plastová krabička není žádné terno, co se estetiky týče, ale komu jde o funkčnost, tak pro něj je ideální.
 • Na druhé straně pořídíte powerbanky v kovových pouzdrech, které vypadají dobře a k luxusnímu telefonu se hodí.
 • Výrobci dnes nabízejí i různé barevné provedení, populární jsou například pastelové barvy, které ladí s barvou krytu mobilu.

Kapacita

Kapacita, udávaná v miliampérhodinách, powerbanky je zásadní, protože je rozdíl, jestli si z ní telefon nabijete jednou, nebo třikrát. Proto je potřeba zjistit jakou kapacitu má Vaše zařízení, které chcete nabíjet a jakou kapacitou disponuje powerbanka.

Lepší powerbanky mají nižší ztrátu energie a jejich účinnost je vyšší. Naopak u nejlevnějších kusů se můžete setkat i s účinnosti nižší než 80 %. Informaci opět poskytne výrobce nebo prodejce powerbanky.

Rychlé nabíjení
Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAh

Po provedení tohoto výpočtu máte reálnou kapacitu vybrané powerbanky. Tu stačí vydělit kapacitou baterie nabíjeného zařízení a víte, kolikrát jste schopni nabít své zařízení.

Doba nabíjení a účel nabíjení

Parametr doba nabíjení má dva pohledy. Jednak je důležité vědět, kolik času budete potřebovat k nabití zařízení z powerbanky a také kolik času spotřebuje nabití samotné powerbanky.

Doba nabíjení zařízení

Nabít telefon nebo tablet z powerbanky je možné ve většině případů pomocí USB připojení. Pro zjištění, jak dlouho budete nabíjet telefon je důležité vědět, jaký má powerbanka výstupní proud, který se udává v ampérech.

Velká kapacita
AlzaPower Onyx APW-PBO20CFB

Víte, že…?

Pamatujte na to, že proud na výstupu powerbanky by měl být podobný hodnotě, kterou je nabíjené zařízení schopno přijímat na vstupu. Pokud investujete větší obnos do powerbanky s rychlonabíjením a vysokým proudem na výstupu, ale máte například starý telefon, který takovou funkci nemá, tak je to zbytečná investice.

Pro příklad, pokud máte telefon s baterií o kapacitě 2000 mAh a koupíte si powerbanku s proudem na výstupu 2400 mAh, tak budete mít z 0 na 100% nabito za čas kolem jedné hodiny. Přesný čas záleží na tom jakou máte účinnost powerbanky, která byla zmíněna v odstavci věnovanému kapacitě powerbanky.

Doba nabíjení powerbanky

Čas potřebný k nabití powerbanky závisí na kapacitě powerbanky a velikosti proudu na vstupu. Dejte si tedy pozor, abyste si nepořídili powerbanku s velkou kapacitou, za kterou zaplatíte vyšší sumu, ale nízkým vstupním proudem. Potom by se mohlo stát, že nebudete mít čas powerbanku nabít na 100 % a draze zaplacenou kapacitu nevyužijete.

Powerbanku nejrychleji nabijete připojením do elektrické sítě a to pomocí kabelu USB-C. O něco delší čas budete potřebovat při použití micro USB. Pokud budete nabíjet powerbanku pomocí USB z počítače nebo notebooku, tak se načekáte dost dlouho.

Typ nabíjeného zařízení

Další zásadní veličinou, kterou je potřeba prověřit při koupi powerbanky je výstupní napětí. Na tom záleží, jaké zařízení budeme schopni nabít.

 • Napětí 5 / 5,5 V je schopno nabít telefon, tablet nebo fotoaparát přes USB.
 • Napětí 9 / 12 V umožní nabít přenosnou televizi nebo DVD přehrávač, což ale dnes už většinou nahrazují tablety a mobily.
 • Napětí 16V / 19V / 21V je potřebné pro nabíjení notebooků. Powerbanka s takovým výstupním napětím už má většinou i kabel v podobě nabíjecího kabelu pro notebook. Takové powerbanky jsou větší, těžší a dražší.

Víte, že…?

V této části bylo zmíněno poměrně hodně fyzikálních jednotek. Pro mnoho z nás to není silná stránka a tak je dobré powerbanku vybrat v obchodě s odborným poradenstvím. Pokud nechcete vypadat neznale před prodavačem, můžete vybrat powerbanku se správnými fyzikálními parametry pomocí Googlu a zadání fráze „Powerbanka pro …“. Za tři tečky si dosaďte značku a typ vybraného zařízení.

Typ akumulátoru

Každá powerbanka musí mít akumulátor, neboli baterie, které napájením kumulují energii, kterou Vám později poskytnou pro nabití potřebného zařízení. Aktuálně máte na výběr ze dvou typů akumulátorů používaných pro powerbanky.

 • Li-Ion akumulátory jsou v dnešní době nejrozšířenějším typem baterie pro powerbanky. Jejich výhodou je nižší cena, než je u druhého typu. Baterie uvnitř je naplněna kapalinou a mají dlouho životnost. Kvalita se samozřejmě odvíjí od výrobce, což ale platí pro celou powerbanku, stejně jakýkoliv jiný produkt. Powerbanky s Li-Ion akumulátory není dobré vybíjet úplně na 0 %.
 • Li-Pol akumulátory jsou baterie, které obsahují polymerový gel. Jejich kvalita je ve srovnání s předešlým typem vyšší, což se odráží na vyšší ceně powerbanky. U těchto baterií téměř nedochází k samovybíjení v době nečinnosti powerbanky. Dalším benefitem powebank s tímto typem baterií jsou menší rozměry a nižší hmotnost při srovnatelné kapacitě jako u powerbanky s Li-Ion baterií.

Další užitečné funkce

Teď už víte, jakou powerbanku potřebujete, abyste nabíjeli efektivně a rychle. Vybírání tím rozhodně nekončí. Powerbanky nabízejí další možnosti, které je dobré zvážit a vybrat si pro sebe to pravé.

Počet výstupů

Základní powerbanky nabízejí jeden výstup, takže nabíjíte jedno zařízení. Může se stát, že budete potřebovat více zařízení najednou, například telefon a fotoaparát. Nebo se rozhodnete svou zásobu kumulované energie v powerbance poskytnout někomu z přátel. Potom jistě oceníte větší počet výstupů.

Solární nabíjení

Standardní powerbanky nabíjete klasicky připojením do sítě. Pokud se chystáte na dlouhý pochod přírodou, kde nenarazíte na zástrčku několik dní, tak oceníte možnost nabíjet powerbanku pomocí sluneční energie. Solární nabíječka může mít solární panel zvlášť a nebo je celá powerbank solárním panelem.
Externí solární panel bývá skládací, tak aby nezabíral příliš mnoho místa, ale po rozložení dokáže pojmout dost sluneční energie. Pak ho už jen připojíte k powerbance pomocí USB.
Solární powerbanky bývají méně výkonné. Jsou to zařízení, které mají solární panel přímo zabudovaný v těle powerbanky. V tomto případě je panel malý a slouží spíše k udržování stavu nabití powerbanky, případně jako nouzový zdroj pro nabití na krátký hovor.
Solární nabíjení je v kurzu a neustále se posouvá ku předu, takže se dají sehnat zajímavé varianty powerbank, které fungují čistě na solární energii. Jejich cena je vyšší, ale na výletech může mít cenu zlata. A i mimo výlety můžete ohromit své přátele, když uvidí, že si nabíjíte telefon zcela ekologicky.

Svítilna

Další užitečnou schopností některých powerbank je to, že umí energii přeměnit ve světlo. Opět je to skvělá věc pokud cestujete a v batohu Vám nezabírá místo powerbanka a baterka nebo svítilna, ale jen jedno zařízení.

Vestavěné kabely

Pokud má powerbanka vestavěné kabely, tak jste ve výhodě v tom, že nemusíte pamatovat na to, abyste si sbalili příslušné kabely nebo se Vám nestane, že kabely někde ztratíte.

Informační panel

Dobrá powerbanka by Vás měla informovat o stavu nabití, tak abyste ji zbytečně nenechávali nabíjet déle než je nutné a nesnižovali tak její životnost. K tomu slouží informační panel v jakémkoliv provedení, většinou záleží na výrobci a cenové kategorii powerbanky. Levnější typy mají diody, které ukazují na jaké hladině nabití se powerbanka pohybuje. Asi nejčastější variantou jsou čtyři diody pro nabití na 100, 75, 50 a 25%. U dražších powerbanky se setkáte s displejem, který ukazuje přesnou procentuální hodnotu nabití a také čas, za jak dlouho bude nabito 100 %.

Bezdrátové nabíjení

Můžete si pořídit powerbanku s funkcí bezdrátového nabíjení, což je výhodné v tom, že nemusíte nosit kabel pro připojení zařízení do powerbanky. Jediné na co musíte pamatovat, že bezdrátově se musí umět nabíjet i Vaše zařízení.

Ochranné zajištění

Lepší powerbanky mají ochranu proti přehřívání a zkratu, který by Vám zničil baterii nabíjeného zařízení. Pokud koupíte levnou a nekvalitní powerbanku, vystavujete se riziku jejího přehřátí, které může v krajní situaci přejít v požár. Toto riziko existuje především u levných powerbank z asijských tržišť a eshopů.

Výrobci

Jako první uveďme všem fandům elektroniky známé Xiaomi, které na powerbance uvádí i reálnou kapacitu, takže nemusí přepočítávat výše zmíněným vzorečkem. V různých porovnáních kvality se na nejvyšších příčkách objevují powerbanky značky ADATA nebo iGET. Výrobce REMAX není tolik prověřenou a oblíbenou značkou, ale produkuje kvalitní powerbanky a má hodně široký výběr powerbank. Dále se trh drolí mezi menší hráče, ale i u nich můžete najít kvalitní kousky.

Ceny

Powerbanka převážně není drahá investice, jejich ceny začínají na několik stovkách, ale mohou se přehoupnout přes tři až čtyři tisíce.

 • Cena do 300 Kč Vám nabízí nejjednodušší powerbanky s malou kapacitou. Vhodné jsou pro případ, že se Vám telefon vybije například ve městě a potřebujete nabít jen několik desítek procent, než se dostanete k nabíječce a přísunu elektřiny. Někdy se i v této cenové rovině setkáte s powerbankou, u které Vám prodejce slibuje hory doly, ale nedejte se oklamat. Taková powerbanka buď nedosáhne slíbených parametrů nebo jen velice krátkodobě.
 • Cena od 300 Kč do 1000 Kč je pásmem, kde se běžně objevují powerbanky s vyšší kapacitou až 20000 mAh. S tím jak se blížíte k hranici 1000 Kč, tak se zvyšuje kvalita použitých komponentů, takže můžete dostat powerbanku s Li-Pol akumulátory a nebo v kovovém pouzdře. Tyto powerbanky nabízejí například i svítilnu nebo digitální displej. Jsou to zařízení vhodná pro několikadenní túry, během kterých několikrát nabijete telefon nebo fotoaparát.
 • Cena vyšší než 1000 Kč se dá očekávat, pokud hledáte powerbanku v něčem speciální. Buďto powerbanku s velice rychlým nabíjením pomocí USB-C nebo kvalitní solární powerbanku. V této cenové kategorii se pohybují i powerbanky pro nabíjení notebooků. Tyto powerbanky by už měly být odolné proti všemu a měly by nabízet to nejlepší ve všech parametrech, které byly zmíněny v tomto článku. Jsou vhodné pro doopravdy náročné uživatele se speciálními nároky a do speciálních

Otázky a odpovědi

Kdy se powerbanka hodí?

Powerbanka slouží k tomu, aby Váš telefon, GPS navigace, fotoaparát a další elektronika neselhala pro nedostatek energie. Zákon schválnosti říká, že se Vám tyto zařízení vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.

Co při výběru zohlednit?

Zvažte tedy, kam si budete powerbanku sebou nosit, protože odolnost a kvalita provedení powerbanky mají zásadní vliv na cenu. Pokud ji máte pouze jako pojistku při pochůzkách po městě, tak si vystačíte s obyčejnějším typem. Pokud se chystáte přejít pohoří nebo na rafty, tak určitě potřebujete odolnou powerbanku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
6 ochranných prvků
Nabíjí 2 zařízení zároveň
Rychlé nabíjení
Velká kapacita
Image
Product
AlzaPower Carbon APW-PBC20CFW
AlzaPower Carbon APW-PBC20CFB
Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAh
AlzaPower Onyx APW-PBO20CFB
Hmotnost
399 g
399 g
530 g
325 g
Kapacita
20 000 mAh
20 000 mAh
30000 mAh
20 000 mAh
USB-C konektor
Doba nabíjení
10,5 hodin (5V / 2A)
8 hodiny (9V / 2A)
11 hodin (5V/2A)
Cena ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.