Nejlepší solární nabíječky 2023 a jak vybrat

Každodenní využití obnovitelných zdrojů. Proč ne?

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Solární nabíječka Speed 16V/15W
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat solární nabíječku

 • Součástí solární nabíječky může nebo naopak nemusí být baterie.
 • Jako vždy, tak i zde platí přímá úměra, že čím vyšší výkon, tím lépe. Solární nabíječky na běžném trhu nabízejí výkon od 1 až do 10 W.
 • Na trhu se setkáte s různým typem rychlosti nabíjení, nicméně výkon by měl být v rozmezí 0,3 až 0,5 A.
 • Abyste byli schopni nabíjet váš externí zdroj energie co nejefektivněji, je dobré volit větší panel, který zachytí co nejvíce slunečních paprsků.

Solární nabíječka - náš výběr

CROSSIO SolarPower 28W 3.0
přečíst recenzi
Výrobce: Crossio
Hmotnost: 596 g
Výkon solárního panelu: 28 W
Výstupní napětí: 5 V
Barva: černé
CROSSIO SolarPower 28W 2.0
přečíst recenzi
Výrobce: Crossio
Hmotnost: 596 g
Výkon solárního panelu: 28 W
Maximální nabíjecí proud: 2400 mAh
Výstupní napětí: 5 V
Barva: černé
Choetech SC006
Výrobce: CHOETECH
Hmotnost: 1550 g
Výkon solárního panelu: 36 W
Barva: černé

Solární nabíječky 12 V

Solární nabíječky 100 W

Solární nabíječky GoalZero

Solární nabíječky Speed

Zobrazit kompletní nabídku solárních nabíječek

Jak vybrat solární nabíječku

 • Součástí solární nabíječky může nebo naopak nemusí být baterie.
 • Jako vždy, tak i zde platí přímá úměra, že čím vyšší výkon, tím lépe. Solární nabíječky na běžném trhu nabízejí výkon od 1 až do 10 W.
 • Na trhu se setkáte s různým typem rychlosti nabíjení, nicméně výkon by měl být v rozmezí 0,3 až 0,5 A.
 • Abyste byli schopni nabíjet váš externí zdroj energie co nejefektivněji, je dobré volit větší panel, který zachytí co nejvíce slunečních paprsků.

Typy solárních nabíječek

Abyste se zorientovali mezi solárními nabíječkami, nejdříve vám představíme dva různé druhy zásobárny energie získané z obnovitelných přírodních zdrojů.

Nabíjení mobilního telefonu solární nabíječkou

Solární nabíječky jsou v terénu velmi praktické, iStock /MurzikNata

Nabíječka s integrovanou baterií

Jedná se o klasickou externí baterii fungující na stejném principu jako powerbanka, kterou lze nabíjet i z elektrické sítě. Tento produkt je však vybaven ještě solárním panelem k využití na dlouhých cestách, kdy jej můžete jednoduše nabíjet i v přírodě.

Nabíječka bez integrované baterie

Setkat se můžete i s pojmem „nabíječka na přímé nabíjení“. To znamená, že obsahuje pouze solární článek a je odkázána jen na nabíjení s využitím přírody. Onen zabudovaný článek musí být dostatečně výkonný, aby bylo možné s ním nabíjet.

Druh nabíječkyVýhodyNevýhody
S integrovanou bateriíSchopná uchovávat energii. Lze ji dobíjet se sítě. Menší provedení.Pomalejší nabíjení. Občasný přístup k síti.
Bez integrované baterieVysoký výkon. Není potřeba připojení do elektrické energie. Voděodolná. Jednoduché připevnění k batohu.Větší provedení. Nelze uchovávat energii na později.

Rychlost nabíjení

Solární nabíječka
Solární nabíječka Speed 16V/15W

Na trhu se setkáte s různým typem rychlosti nabíjení, nicméně výkon by měl být v rozmezí 0,3 až 0,5 A.

 • Lepší nabíječky disponují rychlostí nabíjení 1 A.
 • Ty nejvýkonnější jsou pak vybaveny proudem pro rychlé nabíjení alespoň 2 A. Vhodné na kratší výlety nebo dobití menšího zařízení.

Množství získané energie je závislé na několika okolnostech, které ovlivní rychlost napájení:

 • síla a dopad slunečního záření
 • stupeň oblačnosti
 • působení slunečních paprsků skrze sklo
 • účinnost solárního článku
 • velikost plochy panelu
Nabíjení telefonu solární nabíječkou

Nejdůležitější je zvolit dostatečně výkonnou nabíječku, iStock /Sergey Kharin

Výkon

Jako vždy, tak i zde platí přímá úměra, že čím vyšší výkon, tím lépe. Solární nabíječky na běžném trhu nabízejí výkon od 1 až do 10 W, ale lze se setkat i s vyšším. Nejlepšího nabití lze samozřejmě dosáhnout za slunečného počasí a nebe bez mraků. Nabíječka tak musí být vystavena kolmo ke slunce a nesmí být ani částí ve stínu. Výkon je vždy závislý na zařízení, které se chystáte nabíjet. Pro lepší orientaci přikládáme jednoduchý přehled.

 • Výkon do 4 W: Ideální jako záložní zdroj pro nabíjení drobné elektroniky.
 • Výkon od 4 W do 10 W: Na cestách vám vystačí např. pro GPS navigace, mobilní telefony či MP3 přehrávače.
 • Výkon od 10 W do 20 W: Vhodné pro nabíjení tabletu
 • Výkon od 20 W: Pokud potřebujete pracovat na cestách na svém notebooku, nemusíte se již bát vybité baterie. Solární nabíječka s výkonem vyšším jak 20 W Vás nenechá ve štychu.

Kapacita interní baterie

Solární nabíječky 12 V
Solární nabíječka Speed 6V/12W

V této části se budeme věnovat solárním nabíječkám, které mají v sobě integrovaný akumulátor, která jak jsme již zmínili, je nabíjena ze sítě 230 V. Kapacita baterie se udává v miliampérhodinách značených mAh. Jestliže se rozhodnete pro tento typ, doporučujeme vám zakoupit baterii s kapacitou minimálně 5 600 mAh, abyste s ní mohli nabít i větší přístroje.

Solární panel

Abyste byli schopni nabíjet váš externí zdroj energie co nejefektivněji, je dobré volit větší panel, který zachytí co nejvíce slunečních paprsků. V obchodech narazíte na flexibilní solární nabíječky, které se dají složit a jednoduše přenášet, což ocení zejména turisté. Důležitým parametrem je účinnost solárního panelu, ten je tvořen fotovoltaickým článkem.

Amorfní článek

Je schopný zachytit široké spektrum světla. Nepotřebuje přímé sluneční záření, proto je možné nabíjet ho i za sklem. Nevýhodou může být jeho kratší životnost a nižší účinnost nabíjení o 5 až 8 %. Vyznačují se však nízkou pořizovací cenou.

Krystalický článek

Solární nabíječky 100 W
EXTOL dobíječka autobaterií, solární, 1,5W, 100 mA 417310

Oproti výše uvedenému typu, nejsou schopné využít rozptýlené záření. Naopak se vyznačují vysokou účinností, která dosahuje až k 16 % a delší životností. Na jejich pořízení si však musíte připlatit. Krystalické články se dále dělí ještě na dva typy:

 • Monokrystalický článek: Na první pohled jej poznáte podle tmavého panelu, který bude mít barvu hnědou až černou. Vysoké účinnosti v rozmezí 14-18 % lze dosáhnout při ideálních podmínkách.
 • Polykrystalický článek: Tento typ rozeznáte od výše uvedeného díky modrému odstínu. Jeho účinnost je 12-17 %.

Trocha fyziky neuškodí

Pro správné pochopení funkčnosti solárního panelu se na chvíli vrátíme zpět do školních lavic. Jak jsme již zmínili, plocha pro příjem slunečních paprsků je tvořena fotovoltaickým článkem, který funguje jako polovodičová dioda. Základem je křemíková vrstva s jedním typem vodivosti, která je pokryta tenkou vrstvou polovodiče s opačnou hodnotou.
Jeden článek je pro samostatné využití velmi malý. Proto jsou tvořeny panely, které se z daných článku stávají a z těchto panelů jsou pak velká pole, které se využívají pro sluneční elektrárny.

Nabije i automobil

Pro nabití motocyklu, karavanu, lodi ba i dokonce automobilu se využívají flexibilní solární panely 12V olověných baterií, které tvoří samostatnou kategorii. Oceníte je hlavně tam, kde není přístup k elektrické energii.
Osobní vozidla trpí přirozeným úbytkem energie z jejich akumulátoru, zejména pokud řidič ujede pouze krátkou vzdálenost. Olověná baterie není schopna udržet získanou energii na dlouhou dobu, jelikož má negativní vlastnost zvanou samovybíjení.

Víte, že…?

Solární nabíječky GoalZero
Goal Zero Nomad 20W

Pokud se chcete vyhnout situaci, kdy budete ráno pospíchat do zaměstnání a vaše auto nenastartujete, doporučujeme využít solární nabíječku, která udrží baterii v dobré kondici.

Filozofie nabíjení

Ačkoli se na první pohled může zdát, že solární panel přijímá energii, jen když svítí slunce, není tomu tak. Samozřejmě, že vyšší výkon je když svítí ostré slunce, ale pokavaď je celý den oblačno, i tak o možnost nabíjení nepřijdete.

Zajímavostí je různá délka slunečního svitu na celé zeměkouli. Například ve Středomoří je délka 2 500 hodin, zatímco u nás v České republice máme pouze 1 200 hodin ročně. Délka slunečního svitu se směrem na sever zkracuje, proto pokud se vydáte na túru na Skandinávský poloostrov, je dobré se vybavit navíc jiným kvalitním externím zdrojem energie. Na internetu najdete mapu, která vám zobrazí jednotlivé země a jejich hodiny slunečního svitu.

Víte, že…?

Solární nabíječky Speed
Solární nabíječka Speed S6/8

Je dobré mít na konci USB kabelu redukci, abyste mohli nabíjet skoro každý přístroj a nemuseli s sebou nosit několik dalších kabelů.

Hmotnost

Každý cestovatel, když si balí svůj batoh na výlet, ocení co nejmenší zátěž. V případě, že se vydáte na dobrodružství za slunného počasí, je ideálním parťákem flexibilní solární panel, který můžete kdykoliv rozložit a následně uklidit zpět do batohu. Pokud však již předem víte, že počasí nebude příznivé, zvolte raději nabíjecí stanici s integrovanou baterii a vezměte si potřebnou „šťávu“ z domova.

Nejznámější značky

Když do vyhledavače na internetu zadáte spojení „solární nabíječka“, zobrazí se vám několik odkazů na různé prodejce. V podstatě se s nimi během posledních let doslova roztrhl pytel. Poradíme, kterým důvěřovat.

 • GoalZero: Americká společnost s mottem: Dobrodružství poháněné sluncem. Společnost byla založena na základě osobní zkušenosti majitele, který si při práci v odlehlých částech Konga uvědomil důležitost využití sluneční energie.
 • Topray: Společnost, která je na trhu již 20 let se zaměřuje na výrobu produktů s maximálním využitím sluneční energie.
 • Victron: Mezinárodní holandská firma s vizí maximálního využití přírodních zdrojů k přeměně na energii.
 • Amerisolar: Jejich cílem je být nejznámějším průkopníkem solární techniky a věrným ochráncem naší zelené planety.

Cena

Solární nabíječka
CROSSIO SolarPower 28W 3.0

Pořízení solární nabíječky není levnou záležitostí, nicméně energie využitá z matky přírody je a bude vždy k nezaplacení.

Cena do 999 Kč

Již v této cenové kategorii pořídíte oba typy solárních nabíječek. Jejich výkon je ovšem nižší a poslouží k nabití drobné elektroniky, jako jsou mobilní telefony či GPS navigace. Kapacita interní paměti je obvykle 2 000 mAh.

Cena od 1 000 Kč do 1 999 Kč

Pokud hledáte jednoduchou flexibilní solární nabíječku, počítejte s náklady do 2 000 Kč. Narazit můžete také na typ s integrovanou baterií s kapacitou více jak 3 000 mAh.

Cena nad 2 000 Kč

Solární nabíječky 12 V
Solární nabíječka Malapa SO64 - 50W/ 12V

Pokud jste fanoušci moderní techniky, musíte si připlatit. Solární nabíječky jsou vybaveny nadstandardními funkcemi, jako je například spojení přes Bluetooth, díky kterému můžete průběžně sledovat stav baterie.

Údržba nabíječky

S údržbou solární panelu si nemusíte dělat žádné starosti. V žádném případě se jej nepokoušejte sami opravovat či snad dokonce otevírat. Poškození může zamezit dosažení plného výkonu nabití. Jestliže jsou na ploše pro přijímání energie stopy prachu či jiné nečistoty, postačí vám obyčejný měkký hadřík k jejich odstranění.

Otázky a odpovědi

Jaký vstup má solární nabíječka?

Pro přesun energie do různých zařízení se používá 5 V USB konektor. Díky němu doplníte energii do svého mobilního telefonu, GPS navigace, kamery či fotoaparátu. Jde o nejběžnější typ.

Jak vybrat solární nabíječku?

Nabíječku s integrovanou baterií bubnou elektrondete moci používat jako powerbanku. Výkon by měl být okolo 10 W, budete moci dobíjet veškerou droiku. Kapacita baterie by měla být minimálně 5 600 mAh
Zobrazit kompletní nabídku solárních nabíječek