Přenosná klimatizace

Mobilní klimatizace.

ca. 5 000 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 13 700 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 12 100 CZK

Jak vybrat přenosnou klimatizaci

  • Mobilní klimatizace představuje jednoduché způsob ochlazování vzduchu, které se obejde bez stavebních úprav. Pořídit ji tak můžete do nového i staršího domu.
  • Klíčovým parametrem je chladící výkon, který se odvíjí od velikosti místnosti.
  • Pomocí dražší mobilní klimatizace můžete vzduch ochlazovat i ohřívat. K dispozici máte i několik dalších funkcí jako dálkové ovládání, časovač atd.

Chladicí výkon

Tento parametr nám udává, jak rychle je chladný vzduch rozváděn po místnosti. Obecně se můžeme řídit pravidlem, že pro 1m2 je potřeba 8 W výkonu klimatizace. Můžete se také setkat s tím, že se chladicí výkon bude udávat v britské termální jednotce za hodinu (BTU). Jedna BTU za hodinu se rovná 0,293 wattům.

  • Většinou najdete vždy v popisu klimatizace, pro jak velkou místnost je určena, čili jestli bude její výkon dostačující. Nejčastěji se prodávají modely v rozmezí 7 000 – 12 000 BTU.
3 v 1
Silvercrest 7000 BTU

Víte, že…?

Měli byste také počítat s tím, že čím má klimatizace vyšší výkon, tím je také vyšší riziko, že bude hlučnější. Pokud chcete zároveň výkonnou, ale i tichou klimatizaci, budete si muset připlatit.

Hlučnost

Hlučnost mobilní klimatizace je udávána v decibelech (dB). Jestliže chcete opravdu co nejméně hlučný přístroj, tato hodnota by se měla pohybovat okolo 50 dB. Tato hranice je optimální především v případě, že chcete klimatizaci využívat i během spánku.

Víte, že…?

Než se pustíte do výběru mobilní klimatizace, měli byste změřit místnosti, ve kterých ji budete používat. Počet krychlových metrů totiž rozhoduje o potřebném výkonu klimatizace.

Chladicí výkon 7000 BTU/h
Sencor SAC MT7007C Wi-Fi

Průtok vzduchu

Jedná se o další ze zásadních parametrů při výběru přenosné klimatizace. Udává se v m3 a můžete se řídit tím, že čím je tato hodnota vyšší, tím efektivněji klimatizace pracuje. Lepší modely mají průtok vzduchu vyšší než 300 m3/h. Myslete na to, že k ochlazení místnosti by mělo docházet v řadách desítek minut, záleží na objemu pokoje.

Odvlhčování

Kvalitní přenosná klimatizace by měla mimo chlazení zvládat i odvlhčování. To znamená, že dokáže snížit vlhkost vzduchu na optimální hodnotu. Díky tomu se zamezuje množení plísní, roztočů a dalších nežádoucích mikroorganismů. Čím vyšší bude tato hodnota, tím účinnější odvlhčování nabízí. Nejčastěji to bývá 1l/h, některé modely zvládají i 2 l/h.

Spotřeba energie

Celkově je energetická úspornost rozdělena do tříd od G až po A, A+, A++ a A+++. Tady se řiďte tím, že čím blíže je označení písmenu A, tím více klesá energetická náročnost. Čím více je u písmene znaménka plus, tím lépe. Z toho vyplývá, že s mobilní klimatizací, která patří do třídy A+++, můžete ušetřit až polovinu energie.

Vysoký výkon
Sinclair AMC-14P

Funkce

  • Možná vás nepřekvapí, že některé klimatizace kromě ochlazující funkce, mohou také fungovat i jako topení. Můžete je tak využít i během celého roku.
  • Jestliže je model vaší klimatizace vybaven časovačem, můžete si naplánovat její spuštění a vypnutí.
  • Další funkcí, kterou určitě oceníte je odvlhčování vzduchu. Hodí se zejména do místností, ve kterých je vysoká vlhkost. Díky odvlhčení vzduchu zamezíte výskytu plísní a navlhnutí zdí.

Spotřební zboží, které je třeba pravidelně doplňovat, je vhodné chladivo do klimatizace.

Víte, že…?

Přenosné klimatizace disponují také funkcí, která se nazývá 6. Smysl. Vytváří v místnosti ideální klima za pomoci funkcí odvlhčování, větrání, chlazení a topení.

Panel s displejem
Levita AC 7000

Cena

Částka, kterou utratíte za mobilní klimatizaci, se zpravidla pohybuje mezi 8 000 a 15 000 Kč. Bohužel ne vždy ale cena odpovídá výkonu, i v nižší cenové kategorii najdete výkonné modely. Obecně se ale dá říct, že do větších prostor si nejlépe vybere z modelů s cenou 10 000 Kč a vyšší, které se vyznačují vysokým chladicím výkonem.

  • Do 10 000 Kč

Nejlevnější mobilní klimatizace seženete zhruba za 8 000 Kč. Počítejte ale s tím, že tyto modely jsou určené do menších ploch, max. 25 m2, vzhledem k nižšímu výkonu okolo 2,6 kW. Tyto přístroje mívají slabší průtok vzduchu, slabší odvlhčování a také omezené funkce.

Energetická třída A+
Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+
  • 10 000 – 15 000 Kč

V tomto cenovém rozmezí najdete největší podíl mobilních klimatizací na trhu. Pokud investujete částku okolo 15 000 Kč, už získáte klimatizaci s vysokým výkonem, která zvládne pokrýt i plochu přesahující 40 m2. Nejvýkonnější typy dokáží za hodinu přefiltrovat více než 400 l vzduchu a odebrat z něj přes 2 l vody.

  • Nad 15 000 Kč

Cenu, která přesahuje 15 000 Kč, najdete jen u několika specifických modelů, které disponují například Wi-Fi připojením či úsporným chodem. Nemůžeme ale říct, že by v porovnání s klimatizacemi z předchozí cenové kategorie nějak výrazně vynikaly.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi přenosnou klimatizací a ochlazovačem vzduchu?

Na první pohled vypadají přístroje velmi podobně, zásadní rozdíl je ale v systému chlazení. Přenosná klimatizace používá k ochlazování vzduchu chladivo a teplý vzduch odvádí hadicí. Ochlazovač vzduchu odvodovou hadici nemá a chladí pomocí vody.

Je nutné vylévat vodu z mobilní klimatizace?

Záleží na konkrétním typu klimatizace. Novější modely bývají vybavené samoodpařováním kondenzátu, což znamená, že v běžných podmínkách se tak s vyléváním vody nemusíte zabývat. Některé klimatizace ale tuto funkci nemají a je tak třeba pravidelně vylévat kondenzační nádržku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
3 v 1
Chladicí výkon 7000 BTU/h
Vysoký výkon
Panel s displejem
Energetická třída A+
Image
Produkt
Silvercrest 7000 BTU
Sencor SAC MT7007C Wi-Fi
Sinclair AMC-14P
Levita AC 7000
Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+
Hmotnost
24.5 kg
30.6 kg
19 kg
32 kg
Dálkové ovládání
Energetická třída
A
A / A++
A
A+
Hlučnost
65 dB
48 dB
65 dB
65 dB
37 dB
Chladící výkon
7000 BTU/h
7000 BTU/h
4 kW
7000 BTU/h
13000 BTU/h
Cena ca. 5 000 CZK ca. 5 900 CZK ca. 13 700 CZK ca. 6 500 CZK ca. 12 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.