Jak vybrat protahovačku
- Protahovačky se běžně nazývají hoblovkami s protahem a dělí se na dva typy.
- Ideální příkon hoblovky s protahem dosahuje 2 500 W.
- Menší hoblovky s protahem dosahují na 8 000 otáček za minutu.
Protahovačka - náš výběr


Přenosné protahovačky





Protahovačky Scheppach


Jak vybrat protahovačku
- Protahovačky se běžně nazývají hoblovkami s protahem a dělí se na dva typy.
- Ideální příkon hoblovky s protahem dosahuje 2 500 W.
- Menší hoblovky s protahem dosahují na 8 000 otáček za minutu.
Typy protahovaček
Hoblovky s protahem se v základu dělí na dva typy pomocí hmotnosti a velikosti. Na trhu proto najdete stacionární hoblovky s protahem a přenosné hoblovky s protahem, které se někdy mohou nazývat i stolní.
Stacionární protahovačka
Ten druh hoblovek s protahem je většinou určen spíše pro profesionální použití. Je vhodný pro každodenní práci a disponuje vysokým výkonem. Zpravidla se jedná o ohnuté litinové stroje s hmotností, která může přesáhnout i 200 kg. Kromě hmotnosti jsou stacionární hoblovky s protahem jsou také rozměrnější a nehodí se také do menších prostor.

Velké protahovačky se používají v truhlářských dílnách, iStock / Александр Довянский
Přenosné hoblovky
Přenosné nebo také stolní hoblovky s protahem se řadí spíše mezi poloprofesionální nářadí, které však typicky najde využití i mezi amatéry v téměř každé dílně. V zásadě tyto typy dokáží totéž, co stacionární hoblovky s protahem, avšak vyznačují se výrazně menšími rozměry. Z tohoto důvodu je nutné myslet na to, že vstupní materiál (dřevo),nemůže být tak velký, což ale například v domácích podmínkách ani nebývá. Malé rozměry a nízká hmotnost umožňují snadnou manipulaci a také přenosnost dle vašich potřeb.
Důležité parametry
Před koupí nové protahovačky je vhodné se zaměřit na několik klíčových parametrů, které vám napomohou vybrat ten správný typ přesně pro vás.
Příkon
Příkon je nesmírně důležitým parametrem, kterým vládne elektromotor, který následně dodává výkon hoblovce s protahem. V případě menších hoblovek se příkon pohybuje kolem hodnoty 1 500 W. Ten plně dostačuje k běžnému opracování menších předmětů a typicky se sním setkáte u hobby protahovaček. Větší stacionární hoblovky mají příkon samozřejmě vyšší, zpravidla nad hranicí 2 000 W, přičemž ideálně byste se měli ohlížet po příkonu 2 500 W.
Napájení
Neméně důležité je sledovat také napájení elektromotoru. Pakliže budete vybírat ze stolních a tedy přenosných hoblovek, můžete počítat s klasickým napětím 230 V a jednofázovým indukčním motorem. Výkonnější hoblovky, zpravidla již ty stacionární, mají napětí 400 V a třífázový indukční motor. V daném případě si musíte být jisti, že v prostoru, kam hoblovku plánujete dát či obvykle používat, je příslušná zásuvka s napětím 400 V.
Počet otáček
Maximální počet otáček za minutu u hoblovky nevychází z její ceny, ale spíše z její celkové velikosti. Pakliže se jedná o menší stolní hoblovky, pohybuje se počet otáček kolem hodnoty 8 000 tisíc za minutu. U velkých stacionárních modelů jde o 5 000 otáček za minutu.
Úběr materiálu
U hoblovky s protahem je také důležité, kolik dřevěného materiálu ubere na jeden protah. Do značné míry lze tento parametr nastavit, a to v případě stacionární i stolní protahovačky. Obvykle se jedná o 2 milimetry na jeden protah.
Hmotnost
U hoblovek s protahem pro vás může být důležitá rovněž hmotnost, která určí, do jaké míry je zařízení mobilní. Lze říci, že stolní hoblovky váží maximálně 50 kilogramů, avšak zpravidla ještě výrazně méně. Naopak hoblovky s protahem stacionárního typu mohou mít i více než 100 kilogramů.
přednosti | nedostatky | |
---|---|---|
Jednofázový indukční motor | jednoduchá a lehký, nízký startovací moment | nižší účinnost, menší faktor síly |
Třífázový indukční motor | robustní konstrukce, vyšší startovací moment | nutnost 400V napětí |

Velká protahovačka opracuje velký kus dřeva, iStock / Ramon Ivan Moreno Prieto
Víte, že…?
Hoblovací nože lze přikupovat, přičemž jeden stojí většinou do 1 tisíce korun. Pokud je nepoškodíte, lze je broušením používat i opakovaně.
Příslušenství
K hoblovkám náleží také základní příslušenství, které obsahuje hoblovací nože. U většiny hoblovek je budete mít přímo v základním balení, přičemž u menších typů se nachází dva hoblovací nože, u větších stacionárních většinou tři. Existují však i modely se čtyřmi hoblovacími noži.
Ceny
Ceny protahovače začínají již od několika tisíc korun. Například modely stolních protahovače od značky Scheppach vás vyjdou i na méně než 4 000 Kč. Naopak profesionální hoblovky s protahem, které jsou určeny do větších dílen, mohou stát i více než 50 000 Kč, což je případ například modelů od značky Proma.