Protahovačka

Hoblovka s protahem.

ca. 14 800 CZK
ca. 7 800 CZK
ca. 8 900 CZK
ca. 10 100 CZK
ca. 8 200 CZK

Jak vybrat protahovačku

  • Protahovačky se běžně nazývají hoblovkami s protahem a dělí se na dva typy.
  • Ideální příkon hoblovky s protahem dosahuje 2 500 W.
  • Menší hoblovky s protahem dosahují na 8 000 otáček za minutu.

Typy protahovaček

Hoblovky s protahem se v základu dělí na dva typy pomocí hmotnosti a velikosti. Na trhu proto najdete stacionární hoblovky s protahem a přenosné hoblovky s protahem, které se někdy mohou nazývat i stolní.

Stacionární protahovačka

Ten druh hoblovek s protahem je většinou určen spíše pro profesionální použití. Je vhodný pro každodenní práci a disponuje vysokým výkonem. Zpravidla se jedná o ohnuté litinové stroje s hmotností, která může přesáhnout i 200 kg. Kromě hmotnosti jsou stacionární hoblovky s protahem jsou také rozměrnější a nehodí se také do menších prostor.

Robustní konstrukce
DeWalt DW733

Přenosné hoblovky

Přenosné nebo také stolní hoblovky s protahem se řadí spíše mezi poloprofesionální nářadí, které však typicky najde využití i mezi amatéry v téměř každé dílně. V zásadě tyto typy dokáží totéž, co stacionární hoblovky s protahem, avšak vyznačují se výrazně menšími rozměry. Z tohoto důvodu je nutné myslet na to, že vstupní materiál (dřevo),nemůže být tak velký, což ale například v domácích podmínkách ani nebývá. Malé rozměry a nízká hmotnost umožňují snadnou manipulaci a také přenosnost dle vašich potřeb.

Důležité parametry

Před koupí nové protahovačky je vhodné se zaměřit na několik klíčových parametrů, které vám napomohou vybrat ten správný typ přesně pro vás.

Příkon

Příkon je nesmírně důležitým parametrem, kterým vládne elektromotor, který následně dodává výkon hoblovce s protahem. V případě menších hoblovek se příkon pohybuje kolem hodnoty 1 500 W. Ten plně dostačuje k běžnému opracování menších předmětů a typicky se sním setkáte u hobby protahovaček. Větší stacionární hoblovky mají příkon samozřejmě vyšší, zpravidla nad hranicí 2 000 W, přičemž ideálně byste se měli ohlížet po příkonu 2 500 W.

Obrábění dřeva
Proma 25026000

Napájení

Neméně důležité je sledovat také napájení elektromotoru. Pakliže budete vybírat ze stolních a tedy přenosných hoblovek, můžete počítat s klasickým napětím 230 V a jednofázovým indukčním motorem. Výkonnější hoblovky, zpravidla již ty stacionární, mají napětí 400 V a třífázový indukční motor. V daném případě si musíte být jisti, že v prostoru, kam hoblovku plánujete dát či obvykle používat, je příslušná zásuvka s napětím 400 V.

Počet otáček

Maximální počet otáček za minutu u hoblovky nevychází z její ceny, ale spíše z její celkové velikosti. Pakliže se jedná o menší stolní hoblovky, pohybuje se počet otáček kolem hodnoty 8 000 tisíc za minutu. U velkých stacionárních modelů jde o 5 000 otáček za minutu.

Úběr materiálu

U hoblovky s protahem je také důležité, kolik dřevěného materiálu ubere na jeden protah. Do značné míry lze tento parametr nastavit, a to v případě stacionární i stolní protahovačky. Obvykle se jedná o 2 milimetry na jeden protah.

Snadné ovládání
Triton 583534

Hmotnost

U hoblovek s protahem pro vás může být důležitá rovněž hmotnost, která určí, do jaké míry je zařízení mobilní. Lze říci, že stolní hoblovky váží maximálně 50 kilogramů, avšak zpravidla ještě výrazně méně. Naopak hoblovky s protahem stacionárního typu mohou mít i více než 100 kilogramů.

  přednosti nedostatky
Jednofázový indukční motor jednoduchá a lehký, nízký startovací moment nižší účinnost, menší faktor síly
Třífázový indukční motor robustní konstrukce, vyšší startovací moment nutnost 400V napětí

Víte, že…?

Hoblovací nože lze přikupovat, přičemž jeden stojí většinou do 1 tisíce korun. Pokud je nepoškodíte, lze je broušením používat i opakovaně.

Příslušenství

K hoblovkám náleží také základní příslušenství, které obsahuje hoblovací nože. U většiny hoblovek je budete mít přímo v základním balení, přičemž u menších typů se nachází dva hoblovací nože, u větších stacionárních většinou tři. Existují však i modely se čtyřmi hoblovacími noži.

Hoblování i protah
Scheppach HMS 1070 5902206901

Ceny

Ceny protahovače začínají již od několika tisíc korun. Například modely stolních protahovače od značky Scheppach vás vyjdou i na méně než 4 000 Kč. Naopak profesionální hoblovky s protahem, které jsou určeny do větších dílen, mohou stát i více než 50 000 Kč, což je případ například modelů od značky Proma.

Otázky a odpovědi

Jaký typ protahovačky zvolit?

Vždy se rozhodujte dle náročnosti vaší práce a rovněž prostorových možností. Potřebujete-li dřevo upravovat jen párkrát do roka, je vhodná stolní protahovačka.

Co je hoblovka s protahem?

Pod pojmem protahovačka obvykle narazíte na zařízení zvané Hoblovka s protahem. Jde o šikovného pomocníka, který by neměl chybět ve výbavě jakékoliv dílny, kde se pracuje se dřevem. Protahovačka se primárně využívá na úpravu čelních ploch desek nebo hranolů, a to díky práci rotujících nožů. Hoblovka s protahem dokáže též upravit různé hrany, a to přesně a rovnoměrně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Robustní konstrukce
Obrábění dřeva
Snadné ovládání
Hoblování i protah
Hoblovačka a srovnávačka
Image
Produkt
DeWalt DW733
Proma 25026000
Triton 583534
Scheppach HMS 1070 5902206901
Asist AE4H160CDN
Výrobce
DeWALT
Proma
Triton
Scheppach
Asist
Hmotnost
33.6 kg
27.5 kg
22.2 kg
32 kg
23 kg
Cena ca. 14 800 CZK ca. 7 800 CZK ca. 8 900 CZK ca. 10 100 CZK ca. 8 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.