13 nejlepších protiplísňových nátěrů 2023

Zbavte svůj byt plísně.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Barvy a laky Hostivař Malířský nátěr REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ - 4 kg - bílý
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat protiplísňový nátěr?

 • Plísně jsou specifická skupina hub a nepřítel, který může výrazně ovlivnit vaše zdraví. Důvodů, proč se objevují v domech a bytech, je několik. Hlavní příčinou je zcela určitě nadměrná vlhkost nebo špatně větrané prostředí.
 • Protiplísňový nátěr může mít několik podob.
 • Všechny protiplísňové nátěry obsahují biocidní látku. Ta má za úkol hubit, odpuzovat a omezovat škodlivé organismy, tedy i plísně.

Protiplísňový nátěr - náš výběr

Protiplísňové nátěry na dřevo

Protiplísňové nátěry zdiva

Zobrazit kompletní nabídku protiplísňových nátěrů

Jak vybrat protiplísňový nátěr?

Typy

Rozlišujeme několik typů nátěrů proti plísním, které můžete použít

Likvidační

Likvidační nátěry již podle názvu likvidují vzniklé plísně. Bývají na bázi aktivního chloru, které mohou mít mimo jiné také bělící a dezinfekční účinek. Na našem trhu ale najdete také prostředky bez chloru, které jsou pro změnu šetrnější, ale rozhodně ne méně účinné.
Většinou se používají přímo na plísně bez nutnosti jejich předchozího odstranění. Není třeba je ředit a aplikují se přímým postřikem nebo přetřením napadeného místa tkaninou namočenou v přípravku. Dále je vhodné, dokud je místo mokré, plísně mechanicky odstranit a dále podle návodu místo buď omýt, nebo nechat zaschnout.
Pokud chcete dosáhnout maximální ochrany je vhodná kombinace např. s interiérovou barvou.

Protiplísňový nátěr
Barvy a laky Hostivař Malířský nátěr REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ - 4 kg - bílý

Interiérová barva

Jedná se o barvy určené pro výmalbu místností s vyšší vlhkostí, ale také těch, které se špatně větrají např. koupelny, sklepy atd. Zpravidla jde o bílou barvu, kterou ale můžete tónovat. Výrobci barev proti plísním většinou doporučují k tónování použít stejnou značku, jako je barva proti plísni.
Před nanesením na samotný povrch, je třeba místa napadená plísní očistit, ideálně ošetřit likvidačním nátěrem nebo jiným prostředkem proti plísním.

Přísady

Prostředek proti plísním, který se přidává do vodou ředitelných nátěrových hmot, malířských nátěrů, omítek nebo jiných stavebních materiálů. Výhodou je, že přísadu můžete přidat do nátěru jakéhokoli výrobce, není zde obecné doporučení o vhodnosti produktů stejné značky.

Princip

Všechny protiplísňové nátěry obsahují biocidní látku. Ta má za úkol hubit, odpuzovat a omezovat škodlivé organismy, tedy i plísně. Na každém obalu je uvedena doporučená koncentrace a při jejím dodržení se nemusíte bát případných škodlivých účinků na vaše zdraví. Tyto nátěry svým způsobem vytváří také izolaci. Je to díky jejich schopnosti zvyšovat povrchovou teplotu ploch, které jím ošetříte. Na svém povrchu vytváří speciální vrstvu, která je neprodyšná pro vodní páry a zároveň nepropouští vodu.

Protiplísňové nátěry na dřevo
Rust-Oleum Protiplísňový nátěr 5 l slonová kost

Aplikace

Zpravidla se tyto nátěry nanáší na čistý, nemastný, pevný, rovnoměrný a soudržný podklad. Nanáší se válečkem, štětcem nebo jako nástřik. Po aplikaci je nutné opět zajistit dostatečné větrání a teplotu v místnosti, aby se nátěr mohl pozvolna a dostatečně do stěn absorbovat.
Každý výrobce by měl mít na obalu uvedeno, jak přesně se nátěr používá.

Preventivní opatření

Pokud se ve vašem domě/bytě začnou plísně objevovat, je vždy potřeba zjistit, co je toho vlastní příčinou. Pokud tak neučiníte, riskujete, že i když použijete všechny možné dostupné prostředky pro ošetření zdiva, mohou se plísně po čase opět vrátit. Existuje několik rad nebo opatření, kterými můžete předcházet jejich vzniku:

 • Optimální vytápění místností a zároveň pravidelné větrání
 • Zajištění ideální vlhkosti vzduchu, která by se měla pohybovat mezi 45 až 50%
 • Prostor mezi nábytkem a stěnou by měl být dostatečně velký, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu
 • Sušení prádla v místnostech a vaření bez užití digestoře zvyšují vlhkost a tím i vznik plísní
 • Na stěny používejte prodyšné nátěry
 • Na ošetření zdiva používejte i speciální prostředky, které zabraňují vzniku plísní, bakterií, kvasinek i řas a to i preventivně (tedy i tam, kde se plísně doposud neobjevovaly)
Protiplísňové nátěry zdiva
Primalex MYKOSTOP 4kg

Víte, že…?

Jak přísady, tak interiérové barvy můžete použít i jako prevenci vzniku plísní, tzn. můžete je aplikovat při výmalbě všech místností, i když se v nich plísně zrovna nevyskytují.

Vlastnosti

Při výběru barvy proti plísním se podívejte i na přednosti, které jednotlivý výrobci nabízí. Pro přehled uvádíme, na co se např. můžete zaměřit:

 • Vyšší odolnost proti plísním, řeší příčinu vzniku plísní (kondenzace vlhkosti na zdech)
 • Úroveň bělosti nátěru
 • Otěruvzdornost alespoň za sucha
 • Parapropustnost
 • Míra krycí schopnosti a roztíratelnosti
Protiplísňový nátěr
Barvy a laky Hostivař Remal protiplísňový nátěr 1 kg

Výrobci a ceny

Na trhu v dnešní době najdete celou řadu výrobců. Ceny se pak liší podle velikosti balení. Některé firmy uvádí množství v litrech, jiné pak v kilogramech.

  Výrobci Ceny
Likvidační nátěry STACHEMA, Eternal 1l od 85,- Kč 5l od 300,- Kč
Interiérové barvy Het, Primalex, Maxitherm 1,5 kg od 200,- Kč 4 – 5 kg od 400,- Kč 7 kg od 500,- Kč 15 kg od 1000,- Kč
Přísady STACHEMA, Primalex 500 ml od 90,- Kč 150 g od 180,-Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat velikost balení?

Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na metr čtvereční. Na trhu najdete barvy, které nabízejí vysoké krytí, ale i barvy, kde první nátěr téměř nepoznáte. Barvy proti plísním pokryjí od 1 kg do 10 kg na m2. S tím počítejte při vašem výběru. Konkrétní hodnotu nakonec ovlivní i poměr naředění barvy. Čím více ředíte, tím méně barva kryje.

Jak zvolit barvu podle materiálu?

Spotřebu barvy samozřejmě ovlivní i podklad a jeho savost. Výrobci zpravidla nabízejí univerzální barvy, které dobře kryjí na omítce, dřevu i sádrokartonu. Má to ale svoje pro i proti. Neřešíte sice podkladovou plochu, ale při rozdílných plochách a tedy i savostech spočítá spotřebu barvy jen přibližně. Pokud vám stěnu ošetřuje řemeslník a vy kupujete barvu, poraďte se s ním. Profesionál si řekne barvu, která mu vyhovuje a dobře se mu s ní pracuje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku protiplísňových nátěrů