15 nejlepších barev proti plísním 2023

Protiplísňová barva zamezí tvorbě plísní.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Het HETLINE SAN ACTIVE protiplísňová malířská barva 15kg
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat barvy proti plísním

  • Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi.
  • Protiplísňové barvy využijete všude, kde chcete zamezit tvorbě plísní, bakterií a škodlivých mikroorganismů.
  • Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na m2.
  • Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy.

Barvy proti plísním - náš výběr

Barvy proti plísním JUB

Barvy proti plísním Barvy a Laky Hostivař

Zobrazit kompletní nabídku barev proti plísním

Jak vybrat barvy proti plísním

Krytí

Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na metr čtvereční. Na trhu najdete barvy, které nabízejí vysoké krytí, ale i barvy, kde první nátěr téměř nepoznáte.

Barvy proti plísním pokryjí od 1 kg do 10 kg na m2. S tím počítejte při vašem výběru. Konkrétní hodnotu nakonec ovlivní i poměr naředění barvy. Čím více ředíte, tím méně barva kryje.
Níže najdete přehlednou tabulku přibližné spotřeby barvy podle rozlohy natírané plochy. Na menších plochách rozdíl téměř nepoznáte. Větší místnosti a prostory ovšem už přinášejí výrazně vyšší spotřebu barvy a tím pádem i vyšší náklady na malování. Přitom průměrná velikost stěn v obývacím pokoji je zhruba 60 m2.

Barvy proti plísním
Het HETLINE SAN ACTIVE protiplísňová malířská barva 15kg

Víte, že…?

Ani sebekvalitnější nátěr definitivně nezabrání tvorbě plísní. Nezapomeňte místnost správně větrat a v dlouhodobě vlhkých prostorech použijte odvlhčovač nebo čističku vzduchu.

Objem

Pokud natíráte pouze malý prostor, pravděpodobně sáhnete po menším balení. Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy. Běžný spotřebitel se pohybuje ve třech kategoriích:

  • 1 – 3 kg – zpravidla se prodává v malých plechovkách. Využijete například pro zakrytí plesnivých koutů, které nejsou pohledové. Zakryjete zhruba 5m2 podkladu.
  • 3 – 7 kg – tato středně velká balení využijete při bílení celých stěn, na kompletní místnost vám ale balení nevystačí. Pokryjete kolem 25 m2 podkladu.
  • 12 kg a více – největší balení využijete pro barvení celých místností a běžných domácích rekonstrukcích. Při dostatečném ředění nabarvíte zhruba 50 m2 stěny.
Barvy proti plísním JUB
JUB JUPOL CITRO protiplísňová malířská barva s vůní citrónu 10l

Spotřebu barvy samozřejmě ovlivní i podklad a jeho savost. Výrobci zpravidla nabízejí univerzální barvy, které dobře kryjí na omítce, dřevu i sádrokartonu. Má to ale svoje pro i proti. Neřešíte sice podkladovou plochu, ale při rozdílných plochách a tedy i savostech spočítá spotřebu barvy jen přibližně.

Víte, že…?

Pokud vám stěnu ošetřuje řemeslník a vy kupujete barvu, poraďte se s ním. Profesionál si řekne barvu, která mu vyhovuje a dobře se mu s ní pracuje.

Cena

Barvy proti plísním najdete v relativně podobných cenových relacích. Samozřejmě v obchodech najdete extrémně levné výrobce, stejně tak jako exkluzivní značky s cenou za kilogram okolo 300 Kč. Pokud ale ošetřujete pohledovou stěnu v obývací místnosti, na cenu příliš nehleďte.

Barvy proti plísním Barvy a Laky Hostivař
BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, . Remal V1311 hloubková protiplísňová penetrace : 1 kg

Malé 1kg plechovky koupíte v průměru mezi 70 – 100 Kč. Vždy ale dávejte pozor na kryvost barvy. Menší kryvost znamená větší spotřebu a metr čtvereční se vám tak může nepříjemně prodražit. Střední balení kolem 5 kg seženete v obchodech za zhruba 400 – 700 Kč. Na nákup největších balení s objemem 12 kg a více si připravte od 800 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Kdy se barva proti plísním používá?

Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi. Při vhodném větrání a odvlhčení prostor zamezíte tvorbě plísní a bakterií. Ne vždy ale kvalitní větrání stačí a je třeba využít speciální barvy a nátěry proti plísním.

Jak vybrat barvy proti plísním?

Jak si ale vybrat v poměrně široké nabídce specializovaných produktů? Vybírejte především ekonomicky. Před samotným výběrem vždy pečlivě oměřte podklad, který se chystáte natírat. Vždy počítejte s minimálně dvěma vrstvami.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku barev proti plísním