Barvy proti plísním

Protiplísňová barva zamezí tvorbě plísní.

Jak vybrat barvy proti plísním

Plíseň v domácnosti přidělává vrásky každému. Infikují vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi. Při vhodném větrání a odvlhčení prostor zamezíte tvorbě plísní a bakterií. Ne vždy ale kvalitní větrání stačí a je třeba využít speciální barvy a nátěry proti plísním.
Chemie do akce nastupuje například při rekonstrukcích, jako prevence při novostavbách, ale i na operačních sálech. Protiplísňové barvy využijete všude, kde chcete zamezit tvorbě plísní, bakterií a škodlivých mikroorganismů.

Typy barev

Jak si ale vybrat v poměrně široké nabídce specializovaných produktů? Vybírejte především ekonomicky. Před samotným výběrem vždy pečlivě oměřte podklad, který se chystáte natírat. Vždy počítejte s minimálně dvěma vrstvami.

Krytí

Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na metr čtvereční. Na trhu najdete barvy, které nabízejí vysoké krytí, ale i barvy, kde první nátěr téměř nepoznáte.

Na omítky
Bio Repel chytrá houba proti plísním na zdivo a omítky, 0,5 l + 1 g + 2 g

Barvy proti plísním pokryjí od 1 kg do 10 kg na m2. S tím počítejte při vašem výběru. Konkrétní hodnotu nakonec ovlivní i poměr naředění barvy. Čím více ředíte, tím méně barva kryje.
Níže najdete přehlednou tabulku přibližné spotřeby barvy podle rozlohy natírané plochy. Na menších plochách rozdíl téměř nepoznáte. Větší místnosti a prostory ovšem už přinášejí výrazně vyšší spotřebu barvy a tím pádem i vyšší náklady na malování. Přitom průměrná velikost stěn v obývacím pokoji je zhruba 60 m2.

Víte, že…?

Ani sebekvalitnější nátěr definitivně nezabrání tvorbě plísní. Nezapomeňte místnost správně větrat a v dlouhodobě vlhkých prostorech použijte odvlhčovač nebo čističku vzduchu.

Objem

Pokud natíráte pouze malý prostor, pravděpodobně sáhnete po menším balení. Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy. Běžný spotřebitel se pohybuje ve třech kategoriích:

Okamžitý výsledek
Bochemit PROTI PLÍSNÍM – 5kg
  • 1 – 3 kg – zpravidla se prodává v malých plechovkách. Využijete například pro zakrytí plesnivých koutů, které nejsou pohledové. Zakryjete zhruba 5m2 podkladu.
  • 3 – 7 kg – tato středně velká balení využijete při bílení celých stěn, na kompletní místnost vám ale balení nevystačí. Pokryjete kolem 25 m2 podkladu.
  • 12 kg a více – největší balení využijete pro barvení celých místností a běžných domácích rekonstrukcích. Při dostatečném ředění nabarvíte zhruba 50 m2 stěny.

Spotřebu barvy samozřejmě ovlivní i podklad a jeho savost. Výrobci zpravidla nabízejí univerzální barvy, které dobře kryjí na omítce, dřevu i sádrokartonu. Má to ale svoje pro i proti. Neřešíte sice podkladovou plochu, ale při rozdílných plochách a tedy i savostech spočítá spotřebu barvy jen přibližně.

Víte, že…?

Pokud vám stěnu ošetřuje řemeslník a vy kupujete barvu, poraďte se s ním. Profesionál si řekne barvu, která mu vyhovuje a dobře se mu s ní pracuje.

Šetrná
Jub Jupol Citro malířská barva proti plísním, 5 l

Cena

Barvy proti plísním najdete v relativně podobných cenových relacích. Samozřejmě v obchodech najdete extrémně levné výrobce, stejně tak jako exkluzivní značky s cenou za kilogram okolo 300 Kč. Pokud ale ošetřujete pohledovou stěnu v obývací místnosti, na cenu příliš nehleďte.

Malé 1kg plechovky koupíte v průměru mezi 70 – 100 Kč. Vždy ale dávejte pozor na kryvost barvy. Menší kryvost znamená větší spotřebu a metr čtvereční se vám tak může nepříjemně prodražit. Střední balení kolem 5 kg seženete v obchodech za zhruba 400 – 700 Kč. Na nákup největších balení s objemem 12 kg a více si připravte od 800 Kč a více.

Jméno
Na omítky
Okamžitý výsledek
Šetrná
Omyvatelná
Na dřevo
Image
Produkt
Bio Repel chytrá houba proti plísním na zdivo a omítky, 0,5 l + 1 g + 2 g
Bochemit PROTI PLÍSNÍM – 5kg
Jub Jupol Citro malířská barva proti plísním, 5 l
Caparol Indeko W 2,5L fungicidní a antibakteriální barva proti plísním
Bochemit Opti F+ ochrana dřeva proti plísním a hmyzu hnědá, 5 kg
Cena ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 700 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena