Barvy proti plísním

Protiplísňová barva zamezí tvorbě plísní.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat barvy proti plísním

  • Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi.
  • Protiplísňové barvy využijete všude, kde chcete zamezit tvorbě plísní, bakterií a škodlivých mikroorganismů.
  • Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na m2.
  • Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy.

Krytí

Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na metr čtvereční. Na trhu najdete barvy, které nabízejí vysoké krytí, ale i barvy, kde první nátěr téměř nepoznáte.

Barvy proti plísním pokryjí od 1 kg do 10 kg na m2. S tím počítejte při vašem výběru. Konkrétní hodnotu nakonec ovlivní i poměr naředění barvy. Čím více ředíte, tím méně barva kryje.
Níže najdete přehlednou tabulku přibližné spotřeby barvy podle rozlohy natírané plochy. Na menších plochách rozdíl téměř nepoznáte. Větší místnosti a prostory ovšem už přinášejí výrazně vyšší spotřebu barvy a tím pádem i vyšší náklady na malování. Přitom průměrná velikost stěn v obývacím pokoji je zhruba 60 m2.

Otěruvzdorný vnitřní nátěr
Primalex Mykostop 1l proti plísním

Víte, že…?

Ani sebekvalitnější nátěr definitivně nezabrání tvorbě plísní. Nezapomeňte místnost správně větrat a v dlouhodobě vlhkých prostorech použijte odvlhčovač nebo čističku vzduchu.

Objem

Pokud natíráte pouze malý prostor, pravděpodobně sáhnete po menším balení. Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy. Běžný spotřebitel se pohybuje ve třech kategoriích:

  • 1 – 3 kg – zpravidla se prodává v malých plechovkách. Využijete například pro zakrytí plesnivých koutů, které nejsou pohledové. Zakryjete zhruba 5m2 podkladu.
  • 3 – 7 kg – tato středně velká balení využijete při bílení celých stěn, na kompletní místnost vám ale balení nevystačí. Pokryjete kolem 25 m2 podkladu.
  • 12 kg a více – největší balení využijete pro barvení celých místností a běžných domácích rekonstrukcích. Při dostatečném ředění nabarvíte zhruba 50 m2 stěny.
Kapalný přípravek ve spreji
BOCHEMIT PROTI PLÍSNÍM 500 ml

Spotřebu barvy samozřejmě ovlivní i podklad a jeho savost. Výrobci zpravidla nabízejí univerzální barvy, které dobře kryjí na omítce, dřevu i sádrokartonu. Má to ale svoje pro i proti. Neřešíte sice podkladovou plochu, ale při rozdílných plochách a tedy i savostech spočítá spotřebu barvy jen přibližně.

Víte, že…?

Pokud vám stěnu ošetřuje řemeslník a vy kupujete barvu, poraďte se s ním. Profesionál si řekne barvu, která mu vyhovuje a dobře se mu s ní pracuje.

Cena

Barvy proti plísním najdete v relativně podobných cenových relacích. Samozřejmě v obchodech najdete extrémně levné výrobce, stejně tak jako exkluzivní značky s cenou za kilogram okolo 300 Kč. Pokud ale ošetřujete pohledovou stěnu v obývací místnosti, na cenu příliš nehleďte.

Na omítky
Bio Repel chytrá houba proti plísním na zdivo a omítky, 0,5 l + 1 g + 2 g

Malé 1kg plechovky koupíte v průměru mezi 70 – 100 Kč. Vždy ale dávejte pozor na kryvost barvy. Menší kryvost znamená větší spotřebu a metr čtvereční se vám tak může nepříjemně prodražit. Střední balení kolem 5 kg seženete v obchodech za zhruba 400 – 700 Kč. Na nákup největších balení s objemem 12 kg a více si připravte od 800 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Kdy se barva proti plísním používá?

Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi. Při vhodném větrání a odvlhčení prostor zamezíte tvorbě plísní a bakterií. Ne vždy ale kvalitní větrání stačí a je třeba využít speciální barvy a nátěry proti plísním.

Jak vybrat barvy proti plísním?

Jak si ale vybrat v poměrně široké nabídce specializovaných produktů? Vybírejte především ekonomicky. Před samotným výběrem vždy pečlivě oměřte podklad, který se chystáte natírat. Vždy počítejte s minimálně dvěma vrstvami.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Otěruvzdorný vnitřní nátěr
Kapalný přípravek ve spreji
Na omítky
Fungisan bezchlorový
Okamžitý výsledek
Vysoce paropropustná barva
Image
Produkt
Primalex Mykostop 1l proti plísním
BOCHEMIT PROTI PLÍSNÍM 500 ml
Bio Repel chytrá houba proti plísním na zdivo a omítky, 0,5 l + 1 g + 2 g
Stachema FungiSAN 1 L prevence proti plísním do barvy 1:19
Bochemit PROTI PLÍSNÍM – 5kg
Colorlak PLESTARAN 30 proti plísním a bakteriím 6kg
Výrobce
Primalex
Bochemie
Biopreparáty
Stachema
Bochemie
Colorlak
Cena ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena