Nejlepší barvy proti plísním 2024 a jak vybrat

Protiplísňová barva zamezí tvorbě plísní.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Het HETLINE SAN ACTIVE protiplísňová malířská barva 15kg
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat barvy proti plísním

  • Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi.
  • Protiplísňové barvy využijete všude, kde chcete zamezit tvorbě plísní, bakterií a škodlivých mikroorganismů.
  • Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na m2.
  • Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy.

Barvy proti plísním - náš výběr

Detecha DETAKRYL protiplísňová malířská barva 5kg
přečíst recenzi
Výrobce: DETECHA
Barva: bílé
Zobrazit více
Produkt: Barvy proti plísním Popis: Tento produkt nabízí řešení proti plísním na stěnách a površích. Obsahuje speciální složky, které zabraňují růstu plísní a zlepšují životnost povrchů. Aplikuje se snadno a je vhodný pro vnitřní i vnější použití. Výsledek: dlouhodobá ochrana před plísněmi a čistější prostředí.
Zobrazit méně

Barvy proti plísním JUB

Barvy proti plísním Barvy a Laky Hostivař

Soicrat v1311s protiplísňová penetrace, 5 kg
Zobrazit více
Tato barva proti plísním je vyvinuta pro boj s plísněmi a vlhkostí ve stěnách. Její složení zamezuje vývoji a růstu plísní díky použití specifických chemických složek. Barva je vhodná pro použití v interiérech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a sklepy. Výrobce uvádí účinnost proti plísním až při dlouhodobém použití.
Zobrazit méně
Barvy a laky Hostivař Malířský nátěr REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ - 4 kg - bílý
přečíst recenzi
Výrobce: Barvy a Laky Hostivař
Značka: Remal
Barva: bílé
Zobrazit více
Malířský nátěr REMAL Protiplísnový je vodou ředitelná barva na zeď s preventivním účinkem proti růstu plísní, houbám, kvasinkám, řasám a bakteriím. Vhodný pro omítky, beton, sádrokarton a cetris desky v interiérech. Vydatnost až 13 m²/kg v jedné vrstvě. Bělost 90 %, viskozita 5000-7000 mPas. Odolnost proti oděru za mokra třída 5. Balení 4 kg.
Zobrazit méně
Barvy a laky Hostivař REMAL PROTIPLÍSŇOVÝ, 1KG
přečíst recenzi
Výrobce: Barvy a Laky Hostivař
Značka: Remal
Barva: bílé
Hmotnost balení: 1 kg
Zobrazit kompletní nabídku Barvy proti plísním

Jak vybrat barvy proti plísním

Plíseň na zdi

Plíseň je v domácnostech častým problémem, iStock /Evgen_Prozhyrko

Krytí

Efektivitu krytí výrobci uvádějí v poměru spotřebovaných kilogramů barvy na metr čtvereční. Na trhu najdete barvy, které nabízejí vysoké krytí, ale i barvy, kde první nátěr téměř nepoznáte.

Barvy proti plísním pokryjí od 1 kg do 10 kg na m2. S tím počítejte při vašem výběru. Konkrétní hodnotu nakonec ovlivní i poměr naředění barvy. Čím více ředíte, tím méně barva kryje.
Níže najdete přehlednou tabulku přibližné spotřeby barvy podle rozlohy natírané plochy. Na menších plochách rozdíl téměř nepoznáte. Větší místnosti a prostory ovšem už přinášejí výrazně vyšší spotřebu barvy a tím pádem i vyšší náklady na malování. Přitom průměrná velikost stěn v obývacím pokoji je zhruba 60 m2.

Víte, že…?

Ani sebekvalitnější nátěr definitivně nezabrání tvorbě plísní. Nezapomeňte místnost správně větrat a v dlouhodobě vlhkých prostorech použijte odvlhčovač nebo čističku vzduchu.

Objem

Barvy proti plísním
Het HETLINE SAN ACTIVE protiplísňová malířská barva 15kg

Pokud natíráte pouze malý prostor, pravděpodobně sáhnete po menším balení. Protiplísňové barvy v obchodech najdete od malého množství po obrovská množství na velké plochy. Běžný spotřebitel se pohybuje ve třech kategoriích:

  • 1 – 3 kg – zpravidla se prodává v malých plechovkách. Využijete například pro zakrytí plesnivých koutů, které nejsou pohledové. Zakryjete zhruba 5m2 podkladu.
  • 3 – 7 kg – tato středně velká balení využijete při bílení celých stěn, na kompletní místnost vám ale balení nevystačí. Pokryjete kolem 25 m2 podkladu.
  • 12 kg a více – největší balení využijete pro barvení celých místností a běžných domácích rekonstrukcích. Při dostatečném ředění nabarvíte zhruba 50 m2 stěny.

Spotřebu barvy samozřejmě ovlivní i podklad a jeho savost. Výrobci zpravidla nabízejí univerzální barvy, které dobře kryjí na omítce, dřevu i sádrokartonu. Má to ale svoje pro i proti. Neřešíte sice podkladovou plochu, ale při rozdílných plochách a tedy i savostech spočítá spotřebu barvy jen přibližně.

Víte, že…?

Pokud vám stěnu ošetřuje řemeslník a vy kupujete barvu, poraďte se s ním. Profesionál si řekne barvu, která mu vyhovuje a dobře se mu s ní pracuje.

Malování bytu

Barvy proti plísním jsou k dostání v různých velikostech, iStock /Visivasnc

Cena

Barvy proti plísním JUB
Jub Jupol Amikol 5 l bílá

Barvy proti plísním najdete v relativně podobných cenových relacích. Samozřejmě v obchodech najdete extrémně levné výrobce, stejně tak jako exkluzivní značky s cenou za kilogram okolo 300 Kč. Pokud ale ošetřujete pohledovou stěnu v obývací místnosti, na cenu příliš nehleďte.

Malé 1kg plechovky koupíte v průměru mezi 70 – 100 Kč. Vždy ale dávejte pozor na kryvost barvy. Menší kryvost znamená větší spotřebu a metr čtvereční se vám tak může nepříjemně prodražit. Střední balení kolem 5 kg seženete v obchodech za zhruba 400 – 700 Kč. Na nákup největších balení s objemem 12 kg a více si připravte od 800 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Kdy se barva proti plísním používá?

Plísně infikují Vaši domácnost a způsobí problémy nejednomu alergikovi. Při vhodném větrání a odvlhčení prostor zamezíte tvorbě plísní a bakterií. Ne vždy ale kvalitní větrání stačí a je třeba využít speciální barvy a nátěry proti plísním.

Jak vybrat barvy proti plísním?

Jak si ale vybrat v poměrně široké nabídce specializovaných produktů? Vybírejte především ekonomicky. Před samotným výběrem vždy pečlivě oměřte podklad, který se chystáte natírat. Vždy počítejte s minimálně dvěma vrstvami.
Zobrazit kompletní nabídku Barvy proti plísním