Nejlepší psí boudy - zateplené 2025 a jak vybrat
Pro spokojený život Vašeho mazlíčka
Jak vybrat psí zateplenou boudu
- Velikost – velikost boudy se uvádí dvojí. První hodnota je vnější velikost, důležitější je však velikost vnitřního prostoru.
- Materiál – nejvhodnější materiálem pro výrobu psí boudy je bezesporu dřevo.
- Konstrukce – ideální bouda by se měla skládat z předsíně a ložnice.
- Vytápění – vnitřní vytápění boudy je jednou z alternativ pro případ, že se bojíte, aby váš pejsek v zimě v boudě nestrádal.
Psí bouda zateplená - náš výběr
Jak vybrat psí zateplenou boudu
Velikost
Velikost vnitřního prostoru boudy je základní parametr pro výběr. Vždy myslete na to, že bouda nesmí být ani moc velká, ale ani moc malá. Je nutné, aby se pejsek v boudě dokázal postavit a také otočit. Pokud ale bude bouda nadměrně velká, nedokáže ji dostatečně vyhřát v chladných dnech. Velikost tedy vybírejte podle konkrétního plemene a velikosti vašeho psa. Obecné pravidlo pak je, že na 1cm výšky psa v kohoutku připadá prostor 100 cm2.
Příklady psích plemen | Orientační rozměr vnitřních prostor boudy (DxVxŠ cm) |
---|---|
Jezevčík | 80x40x40 |
Kokršpaněl, Foxteriér | 100x50x45 |
Kolie | 120x60x55 |
Německý ovčák | 140x70x65 |
Bernský salašnický | 160x80x75 |
Německá doga | 180x90x85 |
Vnější velikost boudy ovlivňuje např:
- Tloušťka střechy, podlahy, stěn
- Použitá tepelná izolace
O vhodné velikosti boudy se můžete poradit s chovateli nebo přímo výrobci psích bud.
Víte, že…?
Pokud bude bouda opatřena nožkami, bude zamezeno stoupání vlhkosti do vnitřních prostor. Zateplená předsíňka sníží únik tepla z boudy ven. Dřevěná platforma před boudou bude vhodné místo pro odpočinek pejska během dne.
Materiál
Z hlediska materiálu je třeba zaměřit se na jednotlivé části psího bydlení. Každopádně vhodný je především přírodní materiál, tedy dřevo. Zcela jistě se vyhněte plastovým domečkům pro psy.
Stěny
Nejčastějším materiálem, ze kterého se boudy vyrábí, jsou dřevěné palubky, překližka nebo OSB desky. Jejich ošetření vnějším nátěrem by mělo být samozřejmostí. Nátěr boudu ochrání před nepřízní počasí. Použít lze impregnaci nebo barvu, obojí ale musí být zdravotně nezávadné. Vnitřní část boudy se doporučuje nenatírat kvůli případnému zápachu.
Střecha
Elfino bouda Premium-zateplená s oplechovanými rohy, přírodní smrk, velikost XL, 120 x 165 x 85 cm (Psí bouda)
Jako vhodný materiál pro střešní krytinu psí boudy, může být např.:
- Kanadský šindel – tento materiál má vysokou životnost a navíc je bezúdržbový; oceníte také estetický charakter materiálu a možnost výběru z několika barevných variant
- Asfaltová lepenka – jedná se o poměrně levnou variantu; střecha je dostatečně odolná
- Pozinkovaný plech – v tomto případě je třeba upravit ostré hrany, aby nedošlo ke zranění zvířete
- Dřevěná prkna po ošetření vhodným nátěrem
Izolace
Jako izolační materiál pro zateplení se používá nejčastěji polystyren o šířce cca 4 – 5 cm. Jedná se o levný, snadno dostupný materiál, který neplesniví. Čím je zateplení větší, tím větší tepelný komfort pejskovi zajistíte. Izolaci je vhodné použít na všechny části boudy tedy stěny, podlahu i střechu. Používá se jak zvenčí, tak zevnitř boudy. Aby ji pejsek nepoškodil, doporučuje se, aby byla krytá stěnami boudy.
Izolace nechrání zvíře jen v chladných měsících. Ocení ji i v létě, protože ho ochrání před silným sluncem a případným vedrem.
Zateplení
Potřeba zateplení venkovní boudy je u každého plemene jiná. Např. severská plemena (aljašský malamut, kavkazský ovčák apod.) by měla být na zimu zvyklá. Tím pádem jsou i jejich nároky na tepelný komfort snížené, protože se jejich srst dokáže pobytu venku přizpůsobit. Více než zateplení ocení vhodnou izolaci od země a vystlanou vnitřní část boudy. U dalších plemen, především u krátkosrstých se ale vhodné zateplení určitě hodit bude. Tito psi nejsou na zimu příliš adaptovaní a mohli by ji hůře snášet.
Víte, že…?
Elfino psí bouda se zástěnou Standart-zateplená, OSB desky / smrkové palubky, velikost XS, 80x55x50 cm (Bouda pro psa s PVC zástěnou, zateplená)
Pokud máte strach, že bude váš pejsek v zimě v boudě strádat, můžete mu pořídit také bezpečné vytápění. To by mělo mít nízký výkon, uvádí se maximálně 60 až 80 W. Důležité je, aby vytápění bylo možné regulovat termostatem. Přesáhne-li teplota v boudě 20°C, mohlo by dojít k přehřátí pejska.
Údržba
To, že budete muset boudu čas od času vyčistit, je jistě samozřejmostí. Práci si můžete ulehčit už tím, že vyberete boudu, která to umožňuje. Práci vám ulehčí:
- Odnímatelná střecha – při jejím sundání získáte snadný přístup do vnitřního prostoru boudy
- Vyjímatelná přepážka – mezi předsíní a hlavní částí boudy – díky jejímu vyndání snížíte počet rohů
- Předsíň – funkce předsíně spočívá nejen v nižším úniku tepla, ale právě v tom, že zachytí poměrně velké množství zejména hrubých nečistot
Výrobci a ceny
Cenové rozpětí je opravdu široké. Cena se odvíjí o velikosti boudy, použitého materiálu a např. konkrétního výrobce. Dle cenových srovnávačů se ceny zateplených psích boudiček pohybují mezi necelými 4000 Kč a 100000 Kč, přičemž v horní cenové hladině koupíte opravdu luxusní designové boudy s doplňky jako je vytápění nebo kamera. Mezi výrobce patří např. Rafabo nebo Elfino.
Kromě těchto konkrétních výrobků můžete oslovit i celou řadu lokálních výrobců, kteří mohou vyrobit boudu opravdu na míru vašemu pejskovi. Výhodou je možnost konzultace, výběru materiálu, případně následná úprava, pokud bude nějaký problém. Oslovit můžete např.:
- Stolařství a zámečnictví Jan Brožina, Bučovice
- Boudy Praha
- Psiboudy.net, Český Krumlov