Nejlepší půdní vrtáky 2023 a jak vybrat

Pro vrtání malých i velkých otvorů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
VeGA AG55 PRO
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat půdní vrták

  • Pomocí půdního vrtáku vyhloubíte velmi snadno požadovanou jamku či díru pro základy.
  • Rozlišujeme 3 základní druhy pohonu půdního vrtáku, a to ruční, benzínový a elektrický
  • Cenově nejdostupnější půdní vrtáky lze pořídit již za méně než 1 000 Kč.

Půdní vrták - náš výběr

Fiskars 1000640 QuikDrill L F134730
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Hmotnost: 2 kg
Délka: 1110 mm
Typ: ruční
Průměr: 200 mm
Scheppach EB 2000
Výrobce: Scheppach
Hmotnost: 9.5 kg
Typ: motorové
Güde GH 150
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Hmotnost: 3.98 kg
Délka: 1030 mm
Typ: ruční
Průměr: 150 mm

Ruční půdní vrtáky

Motorové půdní vrtáky

Scheppach EB 2000
Výrobce: Scheppach
Hmotnost: 9.5 kg
Typ: motorové
Active TDU 155
Výrobce: Active
Hmotnost: 15 kg
Typ: motorové

Půdní vrtáky nástavce

Makita E-07303
Výrobce: Makita
Typ: nástavce
Průměr: 150 mm
Délka: 800 mm
Scheppach EB 1700 náhradní 7904702702
Výrobce: Scheppach
Hmotnost: 1.78 kg
Typ: nástavce
Mar-Pol M83131
Výrobce: Mar-Pol
Typ: nástavce
Sharks SH 3495
Výrobce: Sharks
Typ: nástavce
Proma PGV-520 náhradní 300 mm
Výrobce: Proma
Hmotnost: 5 kg
Typ: nástavce

Půdní vrtáky Mar-Pol

Zobrazit kompletní nabídku půdních vrtáků

Jak vybrat půdní vrták

  • Pomocí půdního vrtáku vyhloubíte velmi snadno požadovanou jamku či díru pro základy.
  • Rozlišujeme 3 základní druhy pohonu půdního vrtáku, a to ruční, benzínový a elektrický
  • Cenově nejdostupnější půdní vrtáky lze pořídit již za méně než 1 000 Kč.

Kdy se může hodit

Půdní vrták najde své využití takřka na každé zahradě. Slouží totiž hned k několika účelům. Například jím lze provzdušňovat půdu, vytvářet jamky pro sázení cibulovité zeleniny a s většími nástavci lze samozřejmě hloubit i větší díry, například pro základy při stavbě pergol a dalších zahradních domků. Při výběru půdního vrtáku vás nesmí zastavit to, že jej můžete objevit pod různými jmény. Může jít například o jamkovač, nebo zemní vrták.

Muž s elektrickým půdním vrtákem

Půdní vrtáky mohou být poháněny ručně i motorově, iStock /

Pohon

Půdní vrtáky jsou tří základních typů, které se liší svým pohonem. Můžete si říci, že pro malé jamky není nějaká speciální pomoc zapotřebí, avšak při hloubení větších jam se vrták může dostat do zeminy, která bude klást velký odpor. Někdy se proto hodí, aby vám pomohla větší než jen manuální síla.

Ruční

Základním typem pohon je samozřejmě ten ruční. Jedná se o nejjednodušší a často cenově nejdostupnější řešení. Samotný půdní vrták je samozřejmě vyroben z kvalitní oceli. Veškerá námaha je však vždy na člověku a někdy půjde o skutečně velmi těžkou dřinu. Velkou výhodou ručních půdních vrtáků je, že nevyžadují takřka žádnou údržbu. Po výkonu práce je stačí pouze očistit, například tekoucí vodou a jsou opět připraveny na příští využití.

Elektrické

Půdní vrták
VeGA AG55 PRO

Půdní vrtáky mohou být vybaveny elektrickým pohonem, respektive elektrickým motorem. Dokáží vám samozřejmě výrazně ulehčit práci při hloubení jam v půdě. Elektrický motor má poměrně slušný výkon, avšak vždy musíte počítat s nutností přívodu elektrické energie. To ne vždy je možné a někomu může při práci vadit také všudypřítomný kabel. Někomu nebude vyhovovat ani to, že nabídka elektrických půdních vrtáků není tak pestrá a výběr tudíž není tak bohatý.

Benzínový

Patrně vůbec nejvyhledávanější a nejkomplexnější půdní vrták, který můžete na současném trhu pořídit. O pohon se opět stará motor, avšak tentokrát poháněný benzínem. Benzínový půdní vrták je vyroben z kvalitní oceli a samozřejmostí je i kvalitní převodovka. Díky tomu je práce při tvorbě půdních jam snadná a především rychlé. Nikde vám nepřekáží přívodní kabel a přímo při práci zpravidla budete dolévat jen benzín. Na druhou stranu vyžaduje benzínový půdní vrták vůbec nejdůkladnější údržbu, ostatně jako většina nástrojů osazená benzínovým motorem.

Druh půdního vrtákuVýhodyNevýhody
ručnícenová dostupnost, snadná údržbanáročná obsluha
elektrickývětší výkon, příznivá cenapřekážející kabel
benzínovýnejvyšší výkonnáročnější údržba
Hloubení pomocí půdního vrtáku

Vrtáky může ovládat jedna i dvě osoby, iStock /Олег Копьёв

Ovládání

Na první pohled se může zdát, že půdní vrták je snadný na ovládání. Donesete jej na požadované místo a otáčením, silou a hmotností samotného půdního vrtáku vzniká jamka, kterou požadujete. U některých typů však k obsluze nestačí pouze jeden člověk, jsou potřeba dva. Půdní vrták je totiž například výrazně větší, avšak ve výsledku nejde o nevýhodu. Takové typy mívají větší výkon či samotnou čepel vrtáku a díky tomu vytvoříte větší jámu, nebo vznikne rychleji.

Pro jednoho

Ruční půdní vrtáky
Dedra Půdní vrták 200mm

Půdní vrtáky ovladatelné jedním člověkem patří do běžné nabídky a disponují zpravidla dostatečným výkonem pro všechny běžné práce na vašem pozemku. Vždy si můžete být jisti, že je zvládnete ovládat sami, stejně tak přenášet.

Pro dva

Půdní vrtáky, které k obsluze vyžadují dvě osoby, jsou již většinou benzínové. Dva lidé lépe využijí již vysoký výkon půdního vrtáku a především dokáží půdní vrták udržet, což by jeden člověk bohužel nedokázal. Pomoc druhého páru rukou vyžadují i některé ruční půdní vrtáky, a to z důvodu dlouhého vrtáku, kde se druhý člověk hodí.

Víte, že…?

Při používání půdního vrtáku nezapomeňte na to, že každý nástroj je potřeba vyčistit, čímž prodloužíte jeho životnost. Obzvlášť to platí pro benzínový půdní vrták, do kterého nestačí jen dolévat benzín, ale kontrolovat i hladinu oleje a další provozní části motoru.

Cena

Motorové půdní vrtáky
Scheppach EB 2000

Cenové rozpětí půdních vrtáků je poměrně široké.

  • Nejdostupnější jsou samozřejmě ruční půdní vrtáky, jejichž cena začíná již pod hranicí 1 000 Kč.
  • Pokud chcete spíše pohodlí, ale půdní vrták využíváte méně často, možná vám bude vyhovovat elektrický model, jehož cena vychází zhruba na 3 000 Kč.
  • Benzínové půdní vrtáky jsou určeny pro náročnější uživatele a nepřekvapí cena nad hranicí 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde najde využití půdní vrták?

Půdní vrták se využívá zejména na zahradách či obecně pozemcích přiléhajících k vaší nemovitosti. Snadno pomocí něho vyhloubíte jámu pro pěstování cibulovité zeleniny či pro základy pilířů pro zahradní domky či pergoly. Větší typy půdních vrtáků najdou využití i na stavbách.

Jaké typy půdních vrtáků v obchodech najdete?

V běžných hobby marketech naleznete především ruční půdní vrtáky a také nově elektrické půdní vrtáky. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po benzínových vrtácích, které mají vyšší výkon a náročnější práce je s nimi snadnější.
Zobrazit kompletní nabídku půdních vrtáků