Půdní vrták

Pro vrtání malých i velkých otvorů.

ca. 1 100 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 400 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat půdní vrták

  • Pomocí půdního vrtáku vyhloubíte velmi snadno požadovanou jamku či díru pro základy.
  • Rozlišujeme 3 základní druhy pohonu půdního vrtáku, a to ruční, benzínový a elektrický
  • Cenově nejdostupnější půdní vrtáky lze pořídit již za méně než 1 000 Kč.

Popis

Půdní vrták najde své využití takřka na každé zahradě. Slouží totiž hned k několika účelům. Například jím lze provzdušňovat půdu, vytvářet jamky pro sázení cibulovité zeleniny a s většími nástavci lze samozřejmě hloubit i větší díry, například pro základy při stavbě pergol a dalších zahradních domků. Při výběru půdního vrtáku vás nesmí zastavit to, že jej můžete objevit pod různými jmény. Může jít například o jamkovač, nebo zemní vrták.

Pohon

Půdní vrtáky jsou tří základních typů, které se liší svým pohonem. Můžete si říci, že pro malé jamky není nějaká speciální pomoc zapotřebí, avšak při hloubení větších jam se vrták může dostat do zeminy, která bude klást velký odpor. Někdy se proto hodí, aby vám pomohla větší než jen manuální síla.

Ruční
Fiskars 1000638 QuikDrill M 134720

Ruční

Základním typem pohon je samozřejmě ten ruční. Jedná se o nejjednodušší a často cenově nejdostupnější řešení. Samotný půdní vrták je samozřejmě vyroben z kvalitní oceli. Veškerá námaha je však vždy na člověku a někdy půjde o skutečně velmi těžkou dřinu. Velkou výhodou ručních půdních vrtáků je, že nevyžadují takřka žádnou údržbu. Po výkonu práce je stačí pouze očistit, například tekoucí vodou a jsou opět připraveny na příští využití.

Elektrické

Půdní vrtáky mohou být vybaveny elektrickým pohonem, respektive elektrickým motorem. Dokáží vám samozřejmě výrazně ulehčit práci při hloubení jam v půdě. Elektrický motor má poměrně slušný výkon, avšak vždy musíte počítat s nutností přívodu elektrické energie. To ne vždy je možné a někomu může při práci vadit také všudypřítomný kabel. Někomu nebude vyhovovat ani to, že nabídka elektrických půdních vrtáků není tak pestrá a výběr tudíž není tak bohatý.

Benzínový

Patrně vůbec nejvyhledávanější a nejkomplexnější půdní vrták, který můžete na současném trhu pořídit. O pohon se opět stará motor, avšak tentokrát poháněný benzínem. Benzínový půdní vrták je vyroben z kvalitní oceli a samozřejmostí je i kvalitní převodovka. Díky tomu je práce při tvorbě půdních jam snadná a především rychlé. Nikde vám nepřekáží přívodní kabel a přímo při práci zpravidla budete dolévat jen benzín. Na druhou stranu vyžaduje benzínový půdní vrták vůbec nejdůkladnější údržbu, ostatně jako většina nástrojů osazená benzínovým motorem.

Benzinový
VeGA AG55 PRO
Druh půdního vrtáku Výhody Nevýhody
ruční cenová dostupnost, snadná údržba náročná obsluha
elektrický větší výkon, příznivá cena překážející kabel
benzínový nejvyšší výkon náročnější údržba

Ovládání

Na první pohled se může zdát, že půdní vrták je snadný na ovládání. Donesete jej na požadované místo a otáčením, silou a hmotností samotného půdního vrtáku vzniká jamka, kterou požadujete. U některých typů však k obsluze nestačí pouze jeden člověk, jsou potřeba dva. Půdní vrták je totiž například výrazně větší, avšak ve výsledku nejde o nevýhodu. Takové typy mívají větší výkon či samotnou čepel vrtáku a díky tomu vytvoříte větší jámu, nebo vznikne rychleji.

Pro jednoho

Půdní vrtáky ovladatelné jedním člověkem patří do běžné nabídky a disponují zpravidla dostatečným výkonem pro všechny běžné práce na vašem pozemku. Vždy si můžete být jisti, že je zvládnete ovládat sami, stejně tak přenášet.

Pro dva

Půdní vrtáky, které k obsluze vyžadují dvě osoby, jsou již většinou benzínové. Dva lidé lépe využijí již vysoký výkon půdního vrtáku a především dokáží půdní vrták udržet, což by jeden člověk bohužel nedokázal. Pomoc druhého páru rukou vyžadují i některé ruční půdní vrtáky, a to z důvodu dlouhého vrtáku, kde se druhý člověk hodí.

Všestranný
KRAFT & DELE KD174

Víte, že…?

Při používání půdního vrtáku nezapomeňte na to, že každý nástroj je potřeba vyčistit, čímž prodloužíte jeho životnost. Obzvlášť to platí pro benzínový půdní vrták, do kterého nestačí jen dolévat benzín, ale kontrolovat i hladinu oleje a další provozní části motoru.

Cena

Cenové rozpětí půdních vrtáků je poměrně široké.

  • Nejdostupnější jsou samozřejmě ruční půdní vrtáky, jejichž cena začíná již pod hranicí 1 000 Kč.
  • Pokud chcete spíše pohodlí, ale půdní vrták využíváte méně často, možná vám bude vyhovovat elektrický model, jehož cena vychází zhruba na 3 000 Kč.
  • Benzínové půdní vrtáky jsou určeny pro náročnější uživatele a nepřekvapí cena nad hranicí 5 000 Kč.
Výkonný
Güde GE 2200 94139

Otázky a odpovědi

Kde najde využití půdní vrták?

Půdní vrták se využívá zejména na zahradách či obecně pozemcích přiléhajících k vaší nemovitosti. Snadno pomocí něho vyhloubíte jámu pro pěstování cibulovité zeleniny či pro základy pilířů pro zahradní domky či pergoly. Větší typy půdních vrtáků najdou využití i na stavbách.

Jaké typy půdních vrtáků v obchodech najdete?

V běžných hobby marketech naleznete především ruční půdní vrtáky a také nově elektrické půdní vrtáky. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po benzínových vrtácích, které mají vyšší výkon a náročnější práce je s nimi snadnější.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční
Benzinový
Všestranný
Výkonný
Do zahrady
Motorový zemní vrták
Image
Produkt
Fiskars 1000638 QuikDrill M 134720
VeGA AG55 PRO
KRAFT & DELE KD174
Güde GE 2200 94139
Levior Vrták půdní 140mm
Geko G84020
Výrobce
FISKARS
VeGA
Kraft&Dele
GÜDE
Levior
Geko
Hmotnost
2.25 kg
9 kg
20.4 kg
4 kg
Délka
1100 mm
120 cm
Průměr
150 mm
100, 150, 200 mm
100, 150, 200 mm
100, 150 a 200 mm
140 mm
10,20,30 cm
Cena ca. 1 100 CZK ca. 4 800 CZK ca. 4 400 CZK ca. 5 000 CZK ca. 400 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.