Rázový utahovák

Povolí šroub během chviličky.

ca. 2 200 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 9 900 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 13 900 CZK

Jak vybrat rázový utahovák?

 • Rázový utahovák funguje na principu rotace a úderů.
 • Rázový utahovák potřebuje pro svou činnost zdroj energie a podle toho odkud energii utahovák čerpá jsou i rozdělovány do tři kategorií.
 • To, jakou silou dokáže utahovák působit na šroub udává kroutící moment.
 • Pokud už máte jasno, jaký utahovák budete potřebovat, tak možná vybíráte z vícero variant a pomyslným jazýčkem na vahách Vašeho výběru bude to, co další kromě utahování a povolování Vám výrobce k tomuto nářadí nabídne.

Využití

Rázový utahovák funguje na principu rotace a úderů. K úderům dochází ve směru rotace, takže pomáhají s utahováním či povolováním šroubů. Utahováky tedy mají dva chody, levý pro povolování a pravý pro utahování.

 • Své místo najdou všude tam, kde se pravidelně utahují anebo povolují šrouby. Bez rázového utahováku asi nemůže fungovat žádný pneuservis, kde se pravidelně utahují a povolují šrouby u kol. Stejně tak, kvalitní utahovák potřebují lešenáři, aby pořádně utáhli šrouby při stavbě stabilního lešení.
AKU výkonný
Parkside PASSK 20-Li A1
 • Mít toto zařízení se Vám bude hodit i při práci v dílně nebo kolem domu, například při výměně nože na sekačce, kotouče na cirkulárce anebo při povolování jakéhokoliv zarezlého šroubu.
 • Pokud zvolíte zařízení čerpající energii z akumulátoru, tak vyplatí ho nabité vozit v autě na delší cesty, kdy v případě defektu můžete rychle sundat píchlé kolo a nahodit rezervu.
 • To, k jaké činnosti budete utahovák nejčastěji potřebovat má vliv na výběr z dalších parametrů, proto je dobré o tom hned na začátku vybírání pouvažovat, jako jsme to udělali v tomto článku.
Bezuhlíkový motor
DeWALT DCF887N

Zdroj energie

Rázový utahovák potřebuje pro svou činnost zdroj energie a podle toho odkud energii utahovák čerpá jsou i rozdělovány do tři kategorií:

 • Elektrický
 • Akumulátorový
 • Pneumatický

Elektrické zařízení je typické tím, že k němu vede kabel k napájení ze sítě. Alternativou pro místa, kde není přístup k elektrické síti je akumulátorový typ, který se musí pravidelně nabíjet. Třetí variantou, která funguje na jiném principu než předchozí dva typy, je pneumatický utahovák. Ten je poháněn tlakem vzduchu, který zajišťuje kompresor.

3stupňová regulace
Narex ASR 607-3HTB

Výhody, nevýhody a vhodné využití jednotlivých typů nabízí tato tabulka:

Typ utahováku Výhody Nevýhody Vhodné využití
Pneumatický Nejnižší cena (pokud už máte kompresor) Nutnost mít kompresor Pneuservis
  Vysoký výkon Manipulace omezena dosahem kompresoru Dílna
Elektronický Nízká cena Nutnost dosahu elektřiny Dílna
  Vysoký výkon   Garáž
  Nevybije se   Práce kolem domu
Akumulátorový Obratná manipulace Vyšší cena Stavby
  Nepotřebuje být v dosahu zásuvky Nižší výkon Zahrady bez přívodu elektřiny
    Vyšší hmotnost (hmotnost akumulátoru) Do auta na delší cestu
    Může se nečekaně vybít  

Kroutící moment

To, jakou silou dokáže utahovák působit na šroub udává právě kroutící moment. Jednotkou této veličiny je Newton metr (Nm) a všeobecně platí, že čím více Nm dokáže zařízení vyvinout, tím je práce efektivnější a půjde Vám více od ruky.

S údajem o kroutícím momentu souvisí i výkon nářadí (W). Mělo by platit, že by obě hodnoty měly růst společně.

Lehký a kompaktní
Makita DTD171Z
 • Nejlevnější utahováky mají kroutící moment kolem 200 Nm, což není příliš a s nějakým zarezlejším šroubem už bude mít problém.
 • Pro náročnější domácí kutily nebo méně náročné profíky bude ideální síla 400 až 600 Nm.

Otáčky

Počet otáček určuje, kolikrát utahovák dokáže otočit šroubem za minutu, ale měří se při chodu na prázdno. Všeobecně platí, že čím vyšší otáčky tím je to lepší a tím rychleji Vám půjde práce od ruky. Nenechte se ale zbytečně zlákat, kroutící moment je důležitější parametr. Když si spočítáte, kolik šroubů budete povolovat nebo utahovat, tak zjistíte že toho času zase tolik neušetříte.

 • Při delší práci ve vysokých otáčkách se navíc motorek bude rychleji zahřívat a může dojít k přehřátí a rychleji ho odepíšete.
 • Pro běžné využití Vám bude stačit do 3000 otáček za minutu.
Profesionální
Milwaukee M18 ONEFHIWF34-502X
 • Některé rázové utahováky mají možnost regulace otáček, kdy si můžete vybrat z několika (obvykle až tří) různých rychlostí chodu nářadí.

Hmotnost a konstrukce

Rázové utahováky mají tvar pistole a vyrobeny jsou nejčastěji v plastovém pouzdře, které může být pogumované pro pohodlný úchop, ze kterého utahovák jen tak snadno nevyklouzne. Méně časté jsou utahováky tyčového tvaru, které jsou delší a dá se s nimi dostat do hůře přístupných míst.

 • Hmotnost utahováku by měla být co nejnižší, aby se Vám dobře pracovalo a nebyli jste rychle unaveni.
 • Na druhé straně, pokud potřebujete výkonnější nástroj, tak musíte akceptovat o něco vyšší hmotnost.
 • Hmotnost je vyšší u akumulátorových utahováků, Navíc určitá masivnost konstrukce společně se silentbloky a tlumiči zajišťuje absorpci rázů, které tak necítí v rukou jako zpětný ráz.

Další příslušenství

Pokud už máte jasno, jaký utahovák budete potřebovat, tak možná vybíráte z vícero variant a pomyslným jazýčkem na vahách Vašeho výběru bude to, co další kromě utahování a povolování Vám výrobce k tomuto nářadí nabídne. Podívejme se pár užitečných vychytávek:

 • Pokud jste zvolili akumulátorový utahovák, tak je důležité, aby v balení byla i nabíječka. Dále se Vám bude hodit, pokud na utahováku bude indikátor stavu nabití baterie.
 • Dobrý utahovák by měl mít zabudované zajištění, které ho při přehřátí vypne a zajistí, že nedojde ke zkratu nebo že Vám utahovák nezahoří v ruce. Ty nejvýkonnější utahováky už mají i ventilátor pro chlazení.
 • Některé utahováky mají zabudované LED světýlko, se kterým si posvítíte v hůře dostupných místech, kam neproniká světlo.
 • Pro hůře přístupná místa je vynikající pomůckou prodlužovací násada, díky které dosáhnete utahovákem dále.
 • Nejlepší utahováky jsou ty, které mají možnost vyměňovat „ořech“ na utahování a čím více jich v sadě dostanete, tím lépe pro Vás. Tyto „ořechy“ se označují M a číslem, například M10 je „ořech“ na utahování šroubů o průměru 10mm.
 • Kufřík na samotný utahovák, vyměnitelné „ořechy“, prodlužovací násadu a nabíječku je také užitečný. Jednak máte všechno příslušenství hezky pohromadě a taky se Vám do utahováků nepráší atd.

Výrobci

Rázové utahováky na trh dodává celá řada výrobců a jsou k dostání v železářstvích, hobby marketech a někdy i v Lidlu.

Důležitější než to, kde koupíte pro Vás pravděpodobně bude značka. Asi největší výběr mezi různými typy má značka Makita. V mírném závěsu zůstává DeWalt, Narex, Extol nebo Güde.

Ceny

Na pořízení rázového utahováku si nemusíte chystat velký obnos, stačí i několik stovek. Samozřejmě se nemá cenu bavit o utahovácích kolem 500 Kč nebo méně. V těchto případech je nízká cena většinou na úkor kvality. Podívejme se na ceny renomovaných značek, kde už se dá čekat určitá kvalita.

Pokud nejste velký kutil a chcete utahovák jen na výjimečné akce, tak se vejdete do rozmezí 800 až 1500 Kč. Za tuto cenu jsou utahováky například na sezónních výměnu kol na autě. Tyto utahováky nemají takový výkon a parametry jsou slabší. Kroutící moment tady bude kolem těch 300 až 400 Nm.

Víte, že…?

Pokud si spočítáte, že výměna kol v pneuservise ve špičce (říjen/listopad, březen/duben) vyjde odhadem na 500Kč, tak se Vám utahovák za dvě až tři výměny zaplatí, i kdybyste ho na nic jiného nepoužili.

V cenovém intervalu 2000 až 6000 Kč si určitě bez problémů vyberou náruživí kutilové nebo ti, kteří budou mít utahovák do zaměstnání, ale nebude tam v neustále permanenci, takže se hodí pro nejrůznější opravárenské dílny apod. Síla kroutícího momentu se dá čekat zhruba do 600 Nm.

Utahováky dražší než 6000 Kč jsou pro náročné uživatele, kde utahovák buďto pojede několik hodin skoro non stop anebo budete potřebovat vysoký kroutící moment. Využití takových strojů se najde například v pneuservisu, u lešenářů nebo tam, kde se pracuje s těžkou technikou. Tyto drahé utahováky bývají i pro větší průměry šroubů. Ceny utahováků pak rostou do desítek tisíc, ale tady se už najdou zařízení s kroutícím momentem přes 1000 Nm a podobně, což je pro běžného uživatele zbytečný luxus – hodí se doopravdy pro specializované práce.

Otázky a odpovědi

Jaký parametr sledovat?

Největší pozornost věnujte točivému momentu, který by měl v ideálním případě dosahovat alespoň na hranici 250 newtonmetrů.

Co je příklep?

Tento parametr určuje počet rázů (příklepů) za minutu, kterými se utahovák pomáhá při dotahování nebo naopak povolování šroubů. Opět platí totéž, co u otáček a kroutivém momentu – čím vyšší hodnota tím efektivnější práce s utahovákem. Ideální počet rázů je podobný počtu otáček, kolem 3000 za minutu. Bohužel ne všichni výrobci a prodejci uvádějí tento parametr, ale většinou se dá dohledat na internetu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
AKU výkonný
Bezuhlíkový motor
3stupňová regulace
Lehký a kompaktní
Profesionální
Image
Product
Parkside PASSK 20-Li A1
DeWALT DCF887N
Narex ASR 607-3HTB
Makita DTD171Z
Milwaukee M18 ONEFHIWF34-502X
Elektrické
Akumulátorové
Maximální kroutící moment
400 Nm
205 Nm
1690 Nm
180 Nm
1627 Nm
Napětí
18 V
60 V
18 V
18 V
Hmotnost
1,96 kg
1.56 kg
3.81 kg
0.9 kg
3.5 kg
Otáčky
3250 ot/min.
1600 ot/min.
750 ot/min.
Cena ca. 2 200 CZK ca. 2 400 CZK ca. 9 900 CZK ca. 3 300 CZK ca. 13 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.