19 nejlepších recirkulačních digestoří 2023
Recirkulační digestoř - skvělé řešení pro každou kuchyni.
Jak vybrat recirkulační digestoř
- Mnoho bytů a domů mají omezené možnosti rekonstrukce, nejoblíbenější verzi digestoří tak představují recirkulační systémy.
- V současné době existují na trhu tři varianty odsávačů par – odtahové, recirkulační a kombinované.
- Výkon u odsavače par v zásadě rozhoduje o tom, zda bude odstranění nežádoucích jevů při vaření dostačující či nikoliv.
- Neméně důležitý parametr spočívá též v hodnocení účinnosti.
Recirkulační digestoř - náš výběr




Výsuvné recirkulační digestoře





Ostrůvkové recirkulační digestoře





Recirkulační digestoře 50 cm





Jak vybrat recirkulační digestoř
Jaký je princip recirkulace?
V současné době existují na trhu tři varianty odsávačů par:
– odtahové
- recirkulační
- kombinované
Je to ale recirkulace, která si dlouhodobě udržuje největší popularitu. Důvod je jednoduchý – nepotřebuje ke svému účinnému chodu žádné výraznější stavební úpravy. Odsátý vzduch je totiž veden přes dvojici filtrů (tukový a uhlíkový), která jej zbavuje všech nečistot a zápachů. Do prostoru se tedy vrací zcela čistý.
Bohužel žádná technologie není bez vad na kráse. Více informací naleznete v následující tabulce pojednávající o kladech a záporech recirkulačních digestoří:
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Nevyžaduje stavební zásahy, jednoduchá instalace a údržba, vhodné do menších bytů | Nižší výkon, hlučnost, nutnost pravidelné výměny filtrů, neodvádí vlhkost |
Víte, že…?
Zatímco tukový filtr bývá obvykle standardní součástí balení, uhlíkový pro zachycení zápachů je nutné dokoupit. Cena se pohybuje od 70 do 200 Kč za kus.
Výkon
Vzhledem k tomu, že se pojednává o elektrickém spotřebiči, nepřekvapí, že mezi hlavními parametry naleznete výkon. U odsavače par v zásadě rozhoduje o tom, zda bude odstranění nežádoucích jevů při vaření dostačující či nikoliv.
Udává se v množství vzduchu, které digestoř vymění během jedné hodiny, přičemž by k tomu mělo dojít v daném intervalu hned desetkrát. Pro výpočet hodnot použijte následující vzorec:
výška místnosti × šířka × délka × 10 = potřebný výkon digestoře
Jestliže tedy potřebujete obstarat místnost o objemu 25 m3, musí výkon zvoleného modelu dosahovat alespoň 250 m3/h.
Energetická náročnost
Asi nikdo nechce za provoz spotřebiče platit více, než musí. Naštěstí stačí letmý pohled na energetický štítek a zjistíte, co a jak. Stupnice posuzuje energetickou náročnost písmeny od A+ (nejúspornější) po G (nejméně úsporná). Obecně doporučujeme poohlížet se po modelech ohodnocených minimálně známkou A. Musíte totiž počítat s tím, že s postupným opotřebením součástek budou nároky na energie narůstat.
Účinnost
Neméně důležitý parametr spočívá též v hodnocení účinnosti. Naštěstí jej rovněž naleznete na energetickém štítku, takže nemusíte zbytečně lovit očima na etiketách nebo v informacích od výrobce. U digestoří se hodnotí hned tři typy účinností:
- Účinnost odsávání – kolik energie potřebuje digestoř pro odsátí stanoveného množství vzduchu (čím méně, tím lépe)
- Účinnost osvětlení – síla světla při zachování nízké energetické náročnosti
- Účinnost tukových filtrů – podle množství zachycených nečistot
Víte, že…?
U všech kritérií platí stejná hodnoticí škála jako u energetické náročnosti – A označuje nejlepší hodnocení, G naopak to nejhorší.
Hlučnost
Poslední klíčová informace z energetického štítku pojednává o hlučnosti. Určitě tento atribut neberte na lehkou váhu, neboť se vám asi nechce při vaření poslouchat nepříjemný monotónní zvuk? Recirkulační digestoře jsou vzhledem k charakteru technologie hlučnější, i tak byste se ale měli vyvarovat modelům, jejichž hladina přesahuje při plném výkonu hranici 58 dB. I zde totiž platí, že s opotřebením nepříjemný ruch ještě zesílí.
Funkce
Nalezli jste dva zajímavé kousky a nevíte, kterému dát přednost? Rébus za vás spolehlivě vyřešení nabídka funkcí. Právě v tomto parametru se totiž výrobci obvykle výrazně odlišují. Nabídka nejrůznějších doplňků je poměrně široká, nabídneme vám přehled těch nejdůležitějších:
- Osvětlení – dodatečné světlo pro pracovní plochu
- Automatické odsávání – systém senzorů zajistí automatické spuštění při detekci velkého množství par
- Indikátor znečištění filtru – upozornění na potřebu výměny nebo vyčištění filtru
- Dotykové ovládání – řízení prostřednictvím dotykového displeje s dodatečnými informacemi
- Dálkové ovládání – možnost regulace chodu spotřebiče na dálku
- Doběhový systém – chvilkový doběh motoru po vypnutí spotřebiče pro odstranění zbytkových par
Nejvýznamnější značky
Volba správné digestoře patří při zařizování nové kuchyně mezi nejdůležitější vůbec. Zvolíte-li nevhodný model, očekávejte při vaření boj s párou, mastnotou a zápachy. Naproti tomu kvalitní digestoř udrží i tu nejpoužívanější místnost svěží po dlouhou dobu.
I s ohledem na tuto skutečnost nedoporučujeme vybírat výhradně podle ceny. Jestliže tedy na pultech obchodu objevíte model, jehož proklamace působí až příliš dobře na to, aby byly pravdivé, zpozorněte a nenechte se opít rohlíkem. Mnoho nekvalitních a neznámých výrobců se snaží cílit na nízké ceny. Pokud se vám tedy dostane do ruky krabice s logem, které neznáte. Věnujte dostatek času jeho prověření. Naproti tomu u výrobků značek Electrolux, Faber, Elica, Mora, Klarstein, Gorenje, Siemens, Whirlpool, si můžete být jisti řemeslnou kvalitou i servisem.
Cena
Poslední část našeho povídání vždy věnujeme přehledům cen. A jinak tomu nebude ani dnes, kdy jsme si pro vás připravili výsledky našeho výzkumu trhu. Dostupné recirkulační digestoře jsme uspořádali do tří základních kategorií podle vlastností:
- Do 5 000 Kč
- 5 000 Kč – 15 000 Kč
- Nad 15 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
Bydlíte v garsonce a kuchyň ani příliš často nepoužíváte? Nepotřebujete žádné pokročilejších funkce a zajímá vás výhradně dostatečný výkon odsávání a energetická úspora? Sáhněte do nejnižší cenové skupiny, která končí na hranici 5 000 korun. Výkon jen výjimečně přesáhne 530 m3/hod, pozor dávejte hlavně na hlučnost. Někteří výrobci si s ní moc hlavu nelámou a výsledkem jsou tak kousky, vydávající i více než 70 dB.
Cena 5 000 Kč – 15 000 Kč
Náročné domácnosti se s největší pravděpodobností zhlédnou ve střední třídě. Nabídka přístrojů je zde mnohem širší a není problém zvolit výrobek pyšnící se dostatečným výkonem. I zde začínáme na nějakých 300 m3/hod, výjimkou však není ani schopnost odsát 1 000 m3 vzduchu za jedinou hodinu. Jen si dávejte pozor, zda se nejedná o příliš předimenzované řešení.
Rovněž nabídka vylepšení, funkcí a příslušenství je daleko širší. Filtrační systém se pyšní delší výdrží a digestoř svým designem skvěle zapadne do každé kuchyně.
Cena nad 15 000 Kč
Modely spadající do nejvyšší třídy jsou jen zřídka určeny domácnostem. Povětšinou jde o předimenzované, vysokokapacitní digestoře určené do provozů rychlého občerstvení, restaurací či kaváren.
Otázky a odpovědi
Proč mít tuto digestoř?
Jaký materiál zvolit?
Různé typy produktů porovnejte zde.