Recirkulační digestoř

Recirkulační digestoř - skvělé řešení pro každou kuchyni.

ca. 1 500 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat recirkulační digestoř

 • Mnoho bytů a domů mají omezené možnosti rekonstrukce, nejoblíbenější verzi digestoří tak představují recirkulační systémy.
 • V současné době existují na trhu tři varianty odsávačů par – odtahové, recirkulační a kombinované.
 • Výkon u odsavače par v zásadě rozhoduje o tom, zda bude odstranění nežádoucích jevů při vaření dostačující či nikoliv.
 • Neméně důležitý parametr spočívá též v hodnocení účinnosti.

Jaký je princip recirkulace?

V současné době existují na trhu tři varianty odsávačů par – odtahové, recirkulační a kombinované. Je to ale recirkulace, která si dlouhodobě udržuje největší popularitu. Důvod je jednoduchý – nepotřebuje ke svému účinnému chodu žádné výraznější stavební úpravy. Odsátý vzduch je totiž veden přes dvojici filtrů (tukový a uhlíkový), která jej zbavuje všech nečistot a zápachů. Do prostoru se tedy vrací zcela čistý.

Bohužel žádná technologie není bez vad na kráse. Více informací naleznete v následující tabulce pojednávající o kladech a záporech recirkulačních digestoří:

Do paneláku
Mora OP 630 X
Výhody Nevýhody
Nevyžaduje stavební zásahy, jednoduchá instalace a údržba, vhodné do menších bytů Nižší výkon, hlučnost, nutnost pravidelné výměny filtrů, neodvádí vlhkost

Víte, že…?

Zatímco tukový filtr bývá obvykle standardní součástí balení, uhlíkový pro zachycení zápachů je nutné dokoupit. Cena se pohybuje od 70 do 200 Kč za kus.

Výkon

Vzhledem k tomu, že se pojednává o elektrickém spotřebiči, nepřekvapí, že mezi hlavními parametry naleznete výkon. U odsavače par v zásadě rozhoduje o tom, zda bude odstranění nežádoucích jevů při vaření dostačující či nikoliv.

Udává se v množství vzduchu, které digestoř vymění během jedné hodiny, přičemž by k tomu mělo dojít v daném intervalu hned desetkrát. Pro výpočet hodnot použijte následující vzorec:
výška místnosti × šířka × délka × 10 = potřebný výkon digestoře

Výsuvná
Beko CTB 6407 X

Jestliže tedy potřebujete obstarat místnost o objemu 25 m3, musí výkon zvoleného modelu dosahovat alespoň 250 m3/h.

Energetická náročnost

Asi nikdo nechce za provoz spotřebiče platit více, než musí. Naštěstí stačí letmý pohled na energetický štítek a zjistíte, co a jak. Stupnice posuzuje energetickou náročnost písmeny od A+ (nejúspornější) po G (nejméně úsporná). Obecně doporučujeme poohlížet se po modelech ohodnocených minimálně známkou A. Musíte totiž počítat s tím, že s postupným opotřebením součástek budou nároky na energie narůstat.

Účinnost

Neméně důležitý parametr spočívá též v hodnocení účinnosti. Naštěstí jej rovněž naleznete na energetickém štítku, takže nemusíte zbytečně lovit očima na etiketách nebo v informacích od výrobce. U digestoří se hodnotí hned tři typy účinností:

Vestavná
BOSCH DHL555BL
 • Účinnost odsávání – kolik energie potřebuje digestoř pro odsátí stanoveného množství vzduchu (čím méně, tím lépe)
 • Účinnost osvětlení – síla světla při zachování nízké energetické náročnosti
 • Účinnost tukových filtrů – podle množství zachycených nečistot

Víte, že…?

U všech kritérií platí stejná hodnoticí škála jako u energetické náročnosti – A označuje nejlepší hodnocení, G naopak to nejhorší.

Hlučnost

Poslední klíčová informace z energetického štítku pojednává o hlučnosti. Určitě tento atribut neberte na lehkou váhu, neboť se vám asi nechce při vaření poslouchat nepříjemný monotónní zvuk? Recirkulační digestoře jsou vzhledem k charakteru technologie hlučnější, i tak byste se ale měli vyvarovat modelům, jejichž hladina přesahuje při plném výkonu hranici 58 dB. I zde totiž platí, že s opotřebením nepříjemný ruch ještě zesílí.

Elegantní
Klarstein Zola 90

Funkce

Nalezli jste dva zajímavé kousky a nevíte, kterému dát přednost? Rébus za vás spolehlivě vyřešení nabídka funkcí. Právě v tomto parametru se totiž výrobci obvykle výrazně odlišují. Nabídka nejrůznějších doplňků je poměrně široká, nabídneme vám přehled těch nejdůležitějších:

 • Osvětlení – dodatečné světlo pro pracovní plochu
 • Automatické odsávání – systém senzorů zajistí automatické spuštění při detekci velkého množství par
 • Indikátor znečištění filtru – upozornění na potřebu výměny nebo vyčištění filtru
 • Dotykové ovládání – řízení prostřednictvím dotykového displeje s dodatečnými informacemi
 • Dálkové ovládání – možnost regulace chodu spotřebiče na dálku
 • Doběhový systém – chvilkový doběh motoru po vypnutí spotřebiče pro odstranění zbytkových par

Nejvýznamnější značky

Volba správné digestoře patří při zařizování nové kuchyně mezi nejdůležitější vůbec. Zvolíte-li nevhodný model, očekávejte při vaření boj s párou, mastnotou a zápachy. Naproti tomu kvalitní digestoř udrží i tu nejpoužívanější místnost svěží po dlouhou dobu.

Tichá
Whirlpool AKR 749/1 IX

I s ohledem na tuto skutečnost nedoporučujeme vybírat výhradně podle ceny. Jestliže tedy na pultech obchodu objevíte model, jehož proklamace působí až příliš dobře na to, aby byly pravdivé, zpozorněte a nenechte se opít rohlíkem. Mnoho nekvalitních a neznámých výrobců se snaží cílit na nízké ceny. Pokud se vám tedy dostane do ruky krabice s logem, které neznáte. Věnujte dostatek času jeho prověření. Naproti tomu u výrobků značek Electrolux, Faber, Elica, Mora, Klarstein, Gorenje, Siemens, Whirlpool, si můžete být jisti řemeslnou kvalitou i servisem.

Cena

Poslední část našeho povídání vždy věnujeme přehledům cen. A jinak tomu nebude ani dnes, kdy jsme si pro vás připravili výsledky našeho výzkumu trhu. Dostupné recirkulační digestoře jsme uspořádali do tří základních kategorií podle vlastností:

 • Do 5 000 Kč
 • 5 000 Kč – 15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč
Ostrůvková
Guzzanti ORW white

Cena do 5 000 Kč

Bydlíte v garsonce a kuchyň ani příliš často nepoužíváte? Nepotřebujete žádné pokročilejších funkce a zajímá vás výhradně dostatečný výkon odsávání a energetická úspora? Sáhněte do nejnižší cenové skupiny, která končí na hranici 5 000 korun. Výkon jen výjimečně přesáhne 530 m3/hod, pozor dávejte hlavně na hlučnost. Někteří výrobci si s ní moc hlavu nelámou a výsledkem jsou tak kousky, vydávající i více než 70 dB.

Cena 5 000 Kč – 15 000 Kč

Náročné domácnosti se s největší pravděpodobností zhlédnou ve střední třídě. Nabídka přístrojů je zde mnohem širší a není problém zvolit výrobek pyšnící se dostatečným výkonem. I zde začínáme na nějakých 300 m3/hod, výjimkou však není ani schopnost odsát 1 000 m3 vzduchu za jedinou hodinu. Jen si dávejte pozor, zda se nejedná o příliš předimenzované řešení.

Rovněž nabídka vylepšení, funkcí a příslušenství je daleko širší. Filtrační systém se pyšní delší výdrží a digestoř svým designem skvěle zapadne do každé kuchyně.

Pod skříňku
Guzzanti GZC 50 X

Cena nad 15 000 Kč

Modely spadající do nejvyšší třídy jsou jen zřídka určeny domácnostem. Povětšinou jde o předimenzované, vysokokapacitní digestoře určené do provozů rychlého občerstvení, restaurací či kaváren.

Otázky a odpovědi

Proč mít tuto digestoř?

Možná se vám zdá, že recirkulace mnoho výhod nemá? Pravdou je, že pokud máte možnost zvolit odtah potrubím ven, neváhejte. Jestliže tomu tak ale není, je alespoň částečné vyčištění vzduchu lepší než nic.

Jaký materiál zvolit?

Dáváte přednost klasice v podobě matného nerezu? Patříte mezi extravagantnější typy a rádi byste zkusili něco odvážnějšího? Zaujalo vás celoskleněné provedení? Ve všech těchto i mnoha dalších případech vás potěšíme, neboť nabídka materiálů je dnes opravdu široká. Dávejte si pozor snad jen na fakt, že některé (sklo, bílá barva) jsou náročnější na údržbu než jiné (ocel, hliník).

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do paneláku
Výsuvná
Vestavná
Elegantní
Tichá
Ostrůvková
Pod skříňku
Image
Produkt
Mora OP 630 X
Beko CTB 6407 X
BOSCH DHL555BL
Klarstein Zola 90
Whirlpool AKR 749/1 IX
Guzzanti ORW white
Guzzanti GZC 50 X
Displej
Počet rychlostí
3
3
4
3
3
4
3
Výkon odsávání
183 m3/hod.
280 m3/hod.
590 m3/hod.
635 m3/hod.
304 m3/hod.
800 m3/hod.
140 m3/hod.
Energetická třída
C
E
C
D
B
E
Hloubka
50.5 cm
38 cm
34 cm
30 cm
30 cm
46 cm
Šířka
60 cm
60 cm
50 cm
90 cm
59.9 cm
40 cm
50 cm
Výška
13 cm
25.5 cm
50 cm
18 cm
85 cm
8.5 cm
Max. hlučnost
63 dB
65 dB
56 dB
74 dB
46 dB
52 dB
Odtah
horní, boční
horní
horní
horní
horní
horní
Ovládání
mechanické-knoflíkové
posuvné
mechanické-knoflíkové
elektronické-tlačítkové
dotykové
posuvné
Hmotnost
5.5 kg
7.44 kg
6 kg
25 kg
5.2 kg
Osvětlení
Zpětná klapka
Cena ca. 1 500 CZK ca. 2 200 CZK ca. 4 900 CZK ca. 5 200 CZK ca. 3 500 CZK ca. 14 000 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.