Robotický mop

Čistota bez námahy - splněný sen!

ca. 9 000 CZK
ca. 14 900 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 6 100 CZK
ca. 4 600 CZK

Jak vybrat robotický mop

  • Funkce – v první řadě si musíte vybrat, jestli chcete koupit jen samostatný mop, který bude vytírat na sucho a na mokro pevné podlahy, nebo sáhnete po hybridu, který umí i vysávat a zvládne uklidit i na koberci.
  • Velikost nádrže – při koupi robotického mopu si promyslete, jak velkou plochu bude mop vytírat. Podle toho zvolte nádržku na vodu, ze které bude mop vlhčit hadr nebo utěrku.
  • Orientace v prostoru – robotický mop se Vám bude po domově pohybovat sám a potřebuje se nějak orientovat v prostoru a to umí buď náhodně, a nebo systematicky.
  • Ovládání – robotický mop sice pracuje sám, ale také ho musíte ovládat, například zapnout, vypnout nebo vybrat režim.

Funkce

V první řadě si musíte vybrat, jestli chcete koupit jen samostatný mop, který bude vytírat na sucho a na mokro pevné podlahy, nebo sáhnete po hybridu, který umí i vysávat a zvládne uklidit i na koberci. Výhody a nevýhody obou variant představuje tabulka.

Typ Výhody Nevýhody
Samostatný mop Levnější Hrubé nečistoty musíte odstranit sami
  Menší = skladnější Nezvládne koberce
  Důkladnější vytírání  
Kombinace mopu a vysavače Vysává i koberce Dražší
  Odstraní nečistoty z podlahy Větší rozměry
    Méně důkladné vytirání

Univerzálnost s sebou přináší hlavně daň v podobě toho, že ani jedna z funkcí není tak dobře propracována jako u specializovaného přístroje.

Universální
Xiaomi Roborock S6

Velikost nádrže

Při koupi robotického mopu si promyslete, jak velkou plochu bude mop vytírat. Podle toho zvolte nádržku na vodu, ze které bude mop vlhčit hadr nebo utěrku. Pokud máte běžný byt, alespoň 50 m2, tak se nepouštějte do experimentů s nádrží menší než 150 ml. V případě větší plochy, kterou budete chtít uklízet, tak se podívejte po mopu s nádrží 250 ml nebo rovnou 300 ml. To oceníte hlavně v případě, že budete vytírat více než 100 m2.

Pokud jste sáhli po mopu, který také vysává, tak musíte počítat s tím, že část objemu zabere také nádrž na vysátý prach. Z toho vyplývá, že kombinované zařízení se hodí spíše do menších domácností, anebo musíte najít velký výrobek, který má obě nádrže dosti objemné.

Orientace v prostoru

Robotický mop se Vám bude po domově pohybovat sám a potřebuje se nějak orientovat v prostoru a to umí buď náhodně, a nebo systematicky.

Dostupná kvalita
Robzone Duoro XCONTROL PROFI

Robotické mopy bez navigace se pohybují náhodně po místnosti, když narazí na překážku, tak se vydají jiným směrem. Tím pádem se stane, že některé místo vynechají a jiné projedou dvakrát. Většinou se u těchto zařízení udává efektivita 70 %.

Mop s navigací využívá laserové senzory nebo kamery, díky kterým si zmapuje prostor a stanoví trasu. Díky tomu nevynechává místa na podlaze a zároveň se Vám nestane, že by třeba mop spadl ze schodů, nebo se zasekl pod skříní či způsobil jiné karamboly.

Baterie a nabíjení

Robotický mop čerpá energii z akumulátoru, kde se během nečinnosti dobíjí. V tomto ohledu je důležité ověřit si před pořízením několik parametrů.

Aplikace
Hoover RBC 090

Výdrž baterie je klíčová pro to, aby Váš mop na jeden zátah zvládli uklidit celý prostor. Některé levnější mopy nevydrží ani celou hodinu v kuse, naopak ty dražší zvládnou i několik hodin. Je to otázkou kvality a kapacity akumulátoru, což se pak samozřejmě projeví na ceně celého mopu.

Pokud mop nestihne na jeden zátah uklidit celou plochu, tak je dobré, když se umí vrátit do nabíjecí stanice sám dřív, než se vybije. A ještě lepší mopy se umí po nabití vrátit na místo, kde práci přerušily, a plynule pokračovat dál. Tyto funkce jsou už pokročilejší a jejich přesnost roste úměrně s cenou mopu, což je pochopitelné.

Ovládání

Robotický mop sice pracuje sám, ale také ho musíte ovládat, například zapnout, vypnout nebo vybrat režim. K ovládání máte několik možností, v první řadě ovládací knoflíky na samotném mopu, druhá varianta je dálkové ovládání, které Vám dodá výrobce. Tou nejluxusnější možností je ovládání skrze aplikaci v chytrém telefonu, která se spáruje s mopem pomocí bluetooth nebo WiFi a Vy pak můžete zapínat mop na dálku.

Rychlý
Xiaomi Roborock S5 Max

Výrobci

Elektronické nebo robotické mopy jsou v nabídce různých výrobců. Mezi značky s velkým výběrem patří iRobot, Tesla, Xiaomi nebo Hobot. Samozřejmě v různých supermarketech můžete koupit roboty neznámých značek, ale u nich se můžete dostat do problémů v podobě servisu nebo dokoupení nových hadříků pro vytírání.

Ceny

Na první pohled je robotický mop poměrně dražší pomocník. Na druhé straně pokud si spočítáte, kolik času Vám samostatně pracující mop ušetří, a vynásobíte si to svou hodinovou mzdou, tak se Vám možná do roka mop vrátí zpět.

Od 4000 Kč se dají pořídit ty nejlevnější robotické mopy, které většinou nemají kompletní funkce a spíše patří mezi méně spolehlivé pomocníky, kteří jsou spíše doplňující k běžnému uklízení. Tady se stává, že narazíte na mopy, které mají méně funkcí, po podlaze se pohybují náhodně a často se neumí nebo nestihnout vrátit do nabíjecí stanice. Jak cena roste, tak některé funkce přibývají.

Pro majitele mazlíčků
Ecovacs Deebot OZMO Slim 10

Od 8000 Kč už přicházejí mopy, jejichž výrobci si s robotem vyhráli a nabízí všechny možné funkce, ovládání mobilem a uklidí 99 % prostoru. K tomu by měly umět i dobře vysávat a také používat různé filtry, které stahují prach ze země a jsou výborné pro alergiky nebo astmatiky nebo ty, kteří doma mají zvířátka.

Otázky a odpovědi

Jaké kartáče používá robotický vysavač?

Robotické vysavače mohou mít gumové nebo štětinové kartáče. Gumové kartáče jsou vhodné na hrubé nečistoty, nebudou se do nich zamotávat vlasy ani chlupy. Jsou vhodné na tvrdé podlahy, jejich nevýhodou je však hlučnost. Štětinové kartáče jsou ideální na vysávání koberců, zachytí vlasy, zvířecí chlupy i prach. Vyznačují se tichým chodem a náročnější údržbou.

Jak se o mop starat?

Robotické mopy nepotřebují žádnou speciální péči, postačí jen pravidelně vylévat vodu z nádržky. Stejně jako u klasických mopů se budete starat také o utěrky. Utěrky mohou být pratelné, ale používat můžete i utěrky jednorázové. Pokud je součástí mopu i vysavač, budete vysypávat i nádobu na pevné nečistoty a péči vyžadují i kartáče, ve kterých mohou být namotané vlasy nebo chlupy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Universální
Dostupná kvalita
Aplikace
Rychlý
Pro majitele mazlíčků
Super výkonný
Image
Produkt
Xiaomi Roborock S6
Robzone Duoro XCONTROL PROFI
Hoover RBC 090
Xiaomi Roborock S5 Max
Ecovacs Deebot OZMO Slim 10
TESLA RoboStar T60
Dálkové ovládání
Typ Baterie
Virtuální zábrana
Časovač
Hlučnost
58 dB
80 dB
60 dB
68 dB
55 dB
Příkon
58 W
24 W
Výška robota
9.65 cm
9 cm
6.8 cm
7.8 cm
Doba nabíjení
3 h
4 h
4 h
Doba provozu
150 min
80 min
120 min
180 min
100 min
110 min
HEPA filtr
Rotační kartáče
Cena ca. 9 000 CZK ca. 14 900 CZK ca. 3 600 CZK ca. 9 000 CZK ca. 6 100 CZK ca. 4 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena