Nejlepší rohové digestoře 2024 a jak vybrat
Komínkový odsavač par do rohové kuchyně.
Jak vybrat rohovou digestoř
- Digestoře jsou neodmyslitelnou součástí každé kuchyně, díky nim se nemusíte obávat nepříjemné páry či různých pachů, které vznikají při vaření.
- Materiálem, ze kterého jsou tyto digestoře vyrobené, je právě nerez, který je oblíbený díky své snadné údržbě a dlouhé životnosti.
- Můžete vybírat z několika typů, kterými jsou komínové, podvěsné a vestavné, ostrůvkové, rohové a výsuvné digestoře.
- K dispozici je celé řada funkcí, které vám přijdou jistě vhod a usnadní vám práci s tímto spotřebičem.
Rohová digestoř - náš výběr
Nerezové rohové digestoře
Jak vybrat rohovou digestoř
Umístění
Jak je již výše zmíněno, situování digestoře je spojeno s varnou deskou. Přímo nad ní musí být digestoř umístěna, aby mohla co nejlépe plnit svoji funkci, což je odvádění přebytečné páry a zápachů ven z interiéru.
- Výška digestoře by měla být mezi 80 – 100 centimetry nad varnou deskou.
- Důležitá je také šířka, která by měla být velká minimálně stejně jako šířka varné desky. Klidně ale může šířka odsavače par přesahovat. Většinou se šířka rohové digestoře pohybuje okolo 100 – 150 cm.
Způsob odsávání
Při výběru rohové digestoře narazíte i na způsob odsávání, který si budete muset zvolit. Na trhu jsou k dispozici dvě varianty, které jsou vhodné do jakýchkoli prostor. Jedná se o odtahové a recirkulační odsávání.
Odtahové
Tento typ odsávání se používá tam, kde je možné napojit digestoř na komín nebo na potrubí na dostatečný odvod par. Tento způsob označujeme také jako vnější odtah. Odsávání par v tomto případě probíhá skrze potrubí. Nejvíce efektivní je přímé odtahové potrubí bez dalších zbytečných prvků. Jedná se o vyvedení roury přímo ven z domu.
Recirkulační
Recirkulační způsob odsávání poslouží tam, kde není možný odtahový způsob, tedy v kuchyních, kde není možné připojit se na komín. Vzhledově nepoznáte rozdíl. Ten je skrytý uvnitř digestoře bez odtahu. Není totiž napojena na žádný odtah, ale je vybavena recirkulačním systémem. Funguje na principu, kdy digestoř nasává vzduch z místnosti do sebe, vyčistí ho a následně jej vrací zpět do prostoru.
Kombinované
Výhodou je, že je možné zakoupit i digestoře, které kombinují dva předchozí typy. Jejich výhodou je, že si odtah přebytečných par můžete nastavit podle momentální potřeby.
Materiál
Rohové digestoře jsou nejčastěji vyráběny z nerezu a to v matném provedení, který je snadno udržitelný. Narazíte také na odsavače par, které jsou vyrobené z kombinace hliníku, oceli a čirého mléčného skla. Z módy zatím stále nevychází ani klasické bílé digestoře z plechu a smaltu.
Výkon
Dalším důležitým parametrem je bezpochyby výkon. Ten se udává v m3/hod., což značí hodnotu objemu vzduchu, který je rohová digestoř schopna za hodinu odsát. Výkon vlastně rozhoduje o tom, jestli bude digestoř odvádět svoji práci dobře ve vašem vnitřním prostoru kuchyně. K dispozici jsou přístroje o výkonu v rozmezí přibližně od 100, přes 300 až k 600 m3/h. Vhodný výkon vyberete s ohledem na velikost místnosti.
Hlučnost
Další podstatnou informací při výběru odsavače par by pro vás měla být hlučnost přístroje. Pokud máte kuchyň spojenou s obývací částí, jistě oceníte co nejtišší odsávání. Hlučnost digestoře roste s jejím výkonem. Hlučnější jsou recirkulační modely. Měli byste se vyvarovat hodnotám, které přesahují v plném výkonu 58 decibelů.
Filtry
Jakmile budete vybírat typ filtru, ověřte si nejdříve kompatibilitu s vaší digestoří. Rozdělujeme 3 typy filtrů:
Typ filtru | Informace |
---|---|
Kovový filtr | Je umístěný ze spodní části digestoře, takže jej bez problémů ručně umyjete a dokonce nemá problém ani s myčkou nádobí. Jeho životnost je okolo 2 měsíců. |
Tukový filtr | Vydrží přibližně stejně jako kovový filtr, tedy 2 měsíce. Do svého povrchu zachycuje více než 90 % tukových částic. |
Uhlíkový filtr | Patří mezi nejpoužívanější filtry. Jeho výdrž je až půl roku. Dokáže pohltit nepříjemné pachy, které vznikají při vaření. Nevýhodou je, že není omyvatelný ani recyklovatelný. |
Funkce
Pojďme si vyjmenovat další funkce, které vám jistě během používání rohové digestoře přijdou vhod. Patří mezi ně:
- Osvětlení – Tato funkce se vyskytuje u všech moderních digestoří. Žárovky by měly být nasměrovány kolmo na pracovní plochu. Pokud chcete dosáhnout maximálního světelného efektu, kryt by měl být čirý, nikoli matný.
- Doběhový systém – Díky němu se aktivuje doběh motoru na určitou dobu po vypnutí přístroje.
- Automatické odsávání – Když digestoř identifikuje vyšší množství par v okolí, sama se zapne.
- Čidlo regulující sílu odsávání – Zvládne samo rozpoznat, že je v místnosti vyšší množství par a je potřeba vyvinout větší sílu na odsávání.
- Indikátor znečištěného filtru – Upozorní vás, když je čas vyměnit nebo vyčistit filtr.
- Dotykové ovládání – Na displeji se zobrazují různé funkce a provozní hodnoty.
- Dálkové ovládání – Díky němu budete moci digestoř pohodlně ovládat na dálku pomocí ovladače
Víte, že…?
Rohová digestoř vyžaduje komplexní údržbu, nestačí pouze vyměňovat filtry. Pravidelně digestoř otírejte vlhkým hadříkem. V případě recirkulační digestoře je potřeba filtry čistit a po čase také vyměnit. Tukový filtry můžete umývat ručně i v myčce nádobí, Uhlíkové filtry čistěte opatrným omytím. Myčku nádobí můžete také použít, ale pouze do teploty 65 °C. Vždy vracejte filtry do digestoře dokonale vysušené.
Cena
Na trhu se cena rohových digestoří pochybuje v rozmezí většinou 10 000 – 30 000 Kč. Samozřejmě zde platí, že čím větší velikost, výkon a počet funkcí, tím roste cena nahoru. Záleží na tom, jaké jsou vaše požadavky.