Digestoř bez odtahu

Recirkulační digestoře.

ca. 2 800 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 5 500 CZK

Jak vybrat digestoř bez odtahu

  • Recirkulační digestoře neboli digestoře bez odtahu vám poslouží především v případě, že je nereálná varianta s odtahem. Pozitivní také je, že recirkulační digestoře jsou cenově dostupnější a nejsou příliš složité.
  • Vybírat můžete mezi několika typy digestoří bez odtahu.
  • Při výběru se zaměřte také na výkon, filtraci a v neposlední řadě by vás měla zajímat i hlučnost digestoře.

Princip recirkulace

Digestoře bez odtahu neodvádí odsátý vzduch ven z budovy, ale prohání jej přes filtry, které zvládnou pohltit veškeré aromatické složky, jako jsou pachy, tuky nebo vlhkost. Pročištěný vzduch se následně vrací zpět do místnosti. Pojďme se podívat na tabulku, kde si shrneme klady a zápory recirkulační digestoře.

Výhody Nevýhody
Vhodné při větší vzdálenosti digestoře a komína. Filtry snižují výkon digestoře a musí se měnit.
Využijete je tam, kde je vnější odtah složitý. Filtr nedokáže zbavit vzduch všech zplodin.
V zimě neodvádí teplo z kuchyně. Recirkulační digestoře jsou hlučnější.

Víte, že…?

Jestliže chcete prodloužit životnost filtrů až na dva roky, pořiďte si uhlíkové filtry s označením HFH, které není potřeba tak často měnit, protože jsou omyvatelné.

Elegantní
Klarstein Galina 60cm 350m³ / h LED

Typy

Vzhledem k tomu, že každá domácnost má svoji konkrétní kuchyň, která je vždy od ostatních nějakým způsobem odlišná, rozlišujeme proto hned 6 druhů nerezových digestoří. Vybírat můžete z následujících variant:

Komínová digestoř

Principem komínové digestoře je napojení odsávače na potrubí, které vede ven. Výhodou tohoto typu je vysoký výkon a zajímavý design. Co ale neoceníte především v malé kuchyni, je prostorová náročnost, složitější instalace a také vyšší energetická spotřeba.

Podvěsná a vestavěná digestoř

Jedná se o nenápadné odsávače, které jsou umístěné v útrobách skříňky nebo pod ní. Pozitivní je prostorová nenáročnost a nenápadnost, ovšem u těchto modelů je třeba počítat s nízkým výkonem.

Špičkový výkon
Klarstein Montblanc 610 m³ / h

Ostrůvková digestoř

Tento ty p se zpravidla umísťuje ke stropu nad ostrůvek, který je součástí kuchyně. Sympatický je obrovský výkon těchto přístrojů a také výrazný design. Z toho ale také vyplývá vyšší cena. Instalace je tu obtížnější.

Rohová digestoř

Umísťuje se nad varnou desku v rohu místnosti. Jedná se o robustnější provedení, ovšem s patřičným výkonem. Rohové digestoře jsou ale také finančně náročnější.

Teleskopická digestoř

Nachází se za sporákem či varnou deskou, je zapuštěná v pracovní ploše. Tato varianta je téměř neviditelná a nenáročná na prostor. Kromě nízkého výkonu je i jejich design příliš nezajímavý.

Atraktivní doplněk
Klarstein Annabelle 60

Výkon

Mezi nejdůležitější parametry bezesporu řadíme výkon digestoře, jenž určuje, kolik množství vzduchu za hodinu vyčistí. Ještě před nákupem byste měli vědět, jak silné zařízení budete do své kuchyně potřebovat. Proveďte tedy dva základní výpočty:

  • Vypočítejte objem kuchyně v m3 (výška × délka × šířka v metrech)
  • Za optimální se považuje výměna vzduchu alespoň šestnáctkrát za hodinu, proto vynásobte získané číslo 16 (objem místnosti × 16)

Volte digestoř nabízející rozumnou rezervu. Častým používáním přeci jen dochází ke snižování výkonu a vliv mají i povětrnostní podmínky nebo otevřená okna. Svou roli sehrává i velikost plochy filtrů, konstrukce odsávacího systému či délka potrubí. Výkon zkrátka není nikdy konstantní.

Víte, že…?

Jestliže máte kuchyň spojenou s obytnou částí, není potřeba vypočítávat celý prostor místnosti, ale pouze tu část plochy, kterou zabírá kuchyň. V opačném případě by totiž digestoř prováděla výměnu vzduchu tak rychle, že by spolu s párami a zápachem odváděla z prostoru i teplo.

Filtry

Digestoře bez odtahu mají 2 základní typy filtrů. Prvním z nich je tukový filtr a druhým je uhlíkový.

Tukový filtr

Většinou je kovový či textilní a konstruovaný tak, aby pohlcoval tukové a mechanické částice, které by mohly zanášet ventilátor.

Uhlíkový filtr

Uhlíkový filtr zachytává nejen výpary, ale i pachy a vlhkost. K recirkulačním digestořím je většinou nutné tento filtr dokoupit.

Energetická náročnost

Všechny domácí spotřebiče vyžadující ke svému chodu elektřinu jsou hodnoceny tzv. energetickými třídami. Ani digestoře nejsou žádnou výjimkou. Škála čítá písmena od A+ do G, přičemž naprostá většina dostupných modelů se pohybuje v kategoriích od A do C. Úspornější (A+) naleznete pouze v nejvyšších cenových hladinách a méně úsporné (D a hůře) se úspěšně podařilo z trhu vytlačit.
Druhý parametr na energetickém štítku, představuje spotřeba energie. Je přímo úměrná výkonu a platí, že čím silnější odtah máte, tím více zaplatíte za jeho provoz. Zatímco spotřebiče o výkonu kolem 250 m3/hod. spotřebují 60 W, u třikrát výkonnějšího odsávače to bude třikrát více. I z toho důvodu byste se měli poohlížet po přístrojích, jejichž výkon nebude zbytečně předimenzovaný.

Cena

Částka, kterou utratíte za recirkulační digestoř je velmi široká. Můžete pořídit úplně nejobyčejnější model za 1 000 Kč nebo také špičkovou digestoř za cca 80 000 Kč. Záleží především na tom, jak často budete digestoř používat, jaký si zvolíte typ a také, kolik chcete investovat.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce při výběru digestoře bez odtahu zvolit?

Vždy volte kvalitního výrobce, který je osvědčený mezi zákazníky. Mezi levnějšími modely můžete vybírat ze značek Mora nebo Concep. Pokud si připlatíte, můžete vybírat i mezi výrobci Miele, AEG nebo například Elektrolux.

Jsou recirkulační digestoře hlučné?

Recirkulační modely jsou kvůli svému rozsáhlému filtračnímu aparátu přeci jen hlučnější. Nezapomeňte si též řádně pohlídat montáž, neboť každá chybka v upevnění přidává decibely navíc. Za hranici snesitelnosti považujeme 58 dB při plném výkonu. Ve sféře hlučnějších přístrojů nevybírejte. Při jejich provozu se vám nebude vařit příjemně a svou hlučností nadto dávají najevo, že při jejich výrobě bylo užito levných materiálů nižší kvality.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elegantní
Špičkový výkon
Atraktivní doplněk
Image
Produkt
Klarstein Galina 60cm 350m³ / h LED
Klarstein Montblanc 610 m³ / h
Klarstein Annabelle 60
Cena ca. 2 800 CZK ca. 4 800 CZK ca. 5 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.