Rotavátor

Udělejte z trávníku záhon bez námahy.

 
 
 
 
 

Jak vybrat rotavátor

Rotavátor vám pomůže v péči o malou i velkou zahradu. Multifunkční modely nahradí i více strojů najednou. Většina strojů má možnost zvolit šíři pracovního záběru, který se pohybuje u menších strojů od 30 – 50 cm, u hobby stroje pak od 60 – 90 cm. Rotavátor je žádaným pomocníkem, který šetří čas i námahu a přispívá k lepším výsledkům při obdělávání půdy.

Rotavátor nebo kultivátor

Dá se říct, že se jedná o jeden a tentýž stroj, oba kypří a kultivují půdu, každý ale jiným způsobem.

Rotavátor

Tyto stroje jsou levnější a jednodušší. Jsou vybaveny hvězdicovými noži, které rychle rotují v půdě rychlostí asi 100 – 160 ot/min. Tím ji prokypřují do hloubky asi 15 centimetrů. Tyto stroje rozmělní půdu, poslouží k zapravení hnojiva, rašeliny nebo mulče do záhonů. Zvládnou rozbít i drny, na zorání půdy ale nestačí a stejně tak si neporadí z plevelem.

Benzínový na větší zahradu
VARI KF-H160

Nože musejí být shora zakryty, některé stroje umožňují párem malých koleček nastavit hloubku záběru a ulehčují přepravu po zahradě. V mokré půdě se však nože olepí hlínou, což znemožňuje práci i manipulaci.

Kultivátor

Kultivátor je výkonnější, má podobu dvoukolového traktůrku, který je vybaven sestavou radliček. Těmi kypří půdu do větší hloubky, nakypřují meziřádky, vyorávají plodiny.

Multifunkční modely jsou vybaveny adaptéry na pluh, mohou tahat brány nebo válce. V létě je pak přeměníte na sekačku nebo obracečku sena, v zimě je využijete jako sněžnou frézu. Jsou podstatně dražší než rotavátory, ale nahradí vám více strojů.

Bateriový
PUBERT TILLENCE

Rozdělení podle pohonu

Rotavátor existuje v různých variantách pohonu, elektrický je opatřen přívodním kabelem, na který musíte při práci dávat neustále pozor. Druhou možnost pak představují modely vybavené motorem.

Elektrický pohon

Tato varianta je vhodná zejména na malou plochu obdělávané půdy. Stroj je lehký a není vhodný pro udržování tvrdé půdy, ze které může vyskakovat ven, což vám práci nijak neusnadní. Není vhodný ani do kamenité půdy a nejlépe vám tak poslouží při každoročním udržování záhonků s kvalitní a lehkou půdou.

Tyto rotavátory jsou obvykle poháněné šnekovou převodovkou elektromotoru s příkonem do 1 300 W. Při výběru dejte přednost strojům s co nejdelším přípojným kabelem.

Benzínový tichý
HONDA F 220
Výhody Nevýhody
Méně náročný na údržbu Nižší výkon
Snadnější ovládání Závislý na zdroji energie
Menší hmotnost Vhodný jen pro měkkou a kvalitní půdu

Benzínový pohon

Využít ho můžete prakticky kdekoliv, jelikož nejste závislí na zdroji elektrické energii, další předností je pak vyšší výkon. Díky tomu zvládne ošetřit jakýkoliv typ půdy a to i velkou plochu.

Nevýhodou je zejména jeho velká hmotnost a obtížná manipulace, proto je vhodný zejména pro muže. Benzínový kultivátor je také náročnější na údržbu, vyžaduje doplňovat provozní tekutiny a občas je ho nutné seřídit.

Výhody Nevýhody
Zvládne velké plochy a špatnou kvalitu půdy Těžší manipulace
Není závislý na zdroji energie Pravidelná údržba
Vysoký výkon Vyšší pořizovací cena

Rotavátor za traktor

Je určen k jemnému obdělávání zeminy, hlavní částí jsou nože umístěné na otočném rotoru, který se pohání přes kloubový hřídel a přes reduktor rotavátoru. Příslušnou rychlostí se dosáhne úplného oddělení a promíchání horní zeminy.

Benzínový antivibrační
STIHL MH 585

Tento typ je plně poháněný traktorovým náhonem, vyrábí se především za malotraktory. Jejich pracovní záběh je cca 2,2 m. Jsou vhodné pro použití před výsevem pro obdělání těžké zeminy, pro okopávání sadů, obnovu travnatých ploch, náročnější rozmělňování a jemnější zarovnání zeminy, terénních úpravách atd.

Výhody Nevýhody
Všestranné využití na velkých plochách Nutnost traktoru k pohánění
Není závislý na zdroji energie  
Jednoduchá manipulace  

Konstrukce nožů

Aby kultivátor pracoval tak, jak se od něho očekává, musí být nože vyrobené z kvalitní oceli. Nože se velmi rychle obrušují, takže nekvalitní materiál má za následek jejich rychlé ztenčování a ztrátu ostří.

Z bezpečnostních důvodů by měly být opatřeny kryty, které chrání před kameny.

Benzínový multifunkční
Cub Cadet XC3 F46

Víte, že…?

Výběr nožů určuje zejména kvalita půdy. Pravoúhle zakřivené nože se hodí do lehké a písčité zeminy. Kypřící hvězdice s kopinatými noži využijete při práci s méně kvalitní hlínou.

Ceny

K rotavátorům je možné dokoupit náhradní díly a také zajistit případný servis. Nakupujte proto tyto stroje u prověřených výrobců, které to umožňují. V případě, že potřebujete rotavátor pouze k jednorázovému použití a koupě nového stroje se vám tak nevyplatí, je možné si ho pouze zapůjčit.

Kvalitní značku a s ní i spojený servis nabízí Friedmann, Riwall, Hecht.

  • Od 1 500 – 4 000 Kč – jedná se o elektrické rotavátory s pracovním záběrem asi 400 mm. Budou stačit, pokud je potřebujete pouze k přípravě a úpravě záhonků.
  • Od 4 000 – 8 000 Kč – zde se již jedná o elektrické rotavátory větších rozměrů a výkonů a také jednodušší benzínové stroje.
  • Od 8 000 a více – v tomto případě již čekejte velké benzínové multifunkční stroje.
Jméno
Benzínový na větší zahradu
Bateriový
Benzínový tichý
Benzínový antivibrační
Benzínový multifunkční
Image
Produkt
VARI KF-H160
PUBERT TILLENCE
HONDA F 220
STIHL MH 585
Cub Cadet XC3 F46
Výrobce
Vari
Pubert
Honda
Stihl
Cub Cadet
Hmotnost
48 kg
32 kg
30 kg
44 kg
Cena          
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena