Rozkládací křeslo

Nahradí klasickou postel.

ca. 6 500 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat rozkládací křeslo

 • Rozkládací křesla jsou ideální do menších bytů nebo studentských místností.
 • Rozkládací mechanismy mají různou podobu.
 • Základní materiál pro výrobu křesel je ve většině případů dřevo doplněné o kovové prvky.
 • Materiál polstrování vybírejte s ohledem na jednoduchou údržbu.

Rozkládání

Na trhu najdete několik typů rozkládacích mechanismů. Jejich kvalita se odráží také na cenách jednotlivých modelů.

Typ mechanismu Popis
Systém „clic-clac“ Mechanismus rozkládání u nejlevnějších modelů; opěrná část křesla se sklopí dopředu a tím dojde k odblokování západky, dále se sklopí do vodorovné polohy k sedací části křesla; tyto modely jsou vhodné pro příležitostné přespání; křesla nemají speciální matrace a samotná plocha lůžka není zcela rovná
Sklopný mechanismus Zpravidla u malých pohovek; zde stačí sklopit opěrnou část, tím vytvoříte rovnou plochu určenou ke spaní; u tohoto mechanismu je třeba umístit pohovku dál od stěny; opět určeno k občasnému přespání
Vysouvací mechanismus Křeslo je opatřeno madlem, díky kterému vytáhnete matraci; tento typ je vhodný pro trvalé spaní, protože vytváří poměrně pohodlnou postel
Belgický typ Pod sedákem křesla je umístěna matrace v tzv. šuplíku; konstrukce je vytvořena tak, že po jejím vytažení má lůžko vlastní nohy; vhodné jak pro pravidelné spaní, tak občasné používání
Křesla s pevným kovovým roštem a matrací Pohovky a křesla, která jsou opatřeny tímto mechanismem, jsou ideální alternativou klasické postele; u těchto modelů se můžete zaměřit i na složení matrace, tvrdost nebo zónování

Každodenní spaní

Pokud kupujete křeslo, které bude sloužit jako plnohodnotná postel, určitě si dejte na výběru záležet. V tomto případě se rozhodně nevyplatí šetřit. Vhodné rozkládací křeslo pak poznáte podle následujících vlastností:

Příležitostné spaní
Kondela Farido tyrkysová/dub
 • Po rozložení ležíte na rubové (spodní straně) matrace, která běžně slouží k sezení
 • Lepší varianta je, pokud konstrukce ukrývá samostatnou matraci na spaní a lamelový rošt
 • Matrace jsou lepší z tzv. líné nebo studené pěny, nejlepší modely jsou latexové

Víte, že…?

Křeslo, které bude určené ke každodennímu spaní, si určitě vyzkoušejte před jeho koupí na prodejně. Zaměřte se nejen na způsob rozkládání, ale zejména na to, jestli se vám na něm bude pohodlně ležet.

Materiál

Základní materiál pro výrobu křesel je ve většině případů dřevo doplněné o kovové prvky. Tento materiál je lehký, odolný, ale hlavně přírodní. Větší výběr pak budete mít u čalounění křesla.

Otočné
VidaXL otočné rozkládací světle šedé textil 244666

Textil

Z textilních tkanin se používá např. bavlna, mikrovlákno, polyester atd. U textilního čalounění jsou důležité následující vlastnosti:

 • Odolnost proti oděru – ta má svou vlastní škálu; může se jednat o zhruba 20 až 45000 cyklů, přičemž čím vyšší číslo, tím odolnější materiál; pokud dojde k překročení hodnoty, dochází k oděru
 • Stálobarevnost – tzn. odolnost barev proti vyblednutí
 • Vodoodpudivost

Kůže

Křesla se mohou vyrábět jak z pravé kůže, tak její umělé varianty, ale také koženky. Koženka je levnější, ale také méně odolná napodobenina kůže. Samotná kůže pak patří mezi nejdražší materiály, ale má celou řadu výhod, jako:

Automatický mechanismus
Falco Vivian Gold I modré
 • Nenáročnost na údržbu (jednou za čas se napustí voskem nebo naolejuje)
 • Materiál příjemný na dotek
 • Proti alergenní materiál

Další parametry

Mezi základní parametry, které je dobré sledovat, patří:

 • Rozměr – je důležitý z hlediska umístění v interiéru, nezapomeňte na rozměr samotného lůžka
 • Váha – souvisí s velikostí, konstrukčním zpracováním a také zvoleným materiálem; rozkládací křesla bývají těžší než klasická, váha se většinou pohybuje mezi 20 -50 kg, někdy i více
 • Nosnost – nejčastěji se jedná o hodnot mezi 100 – 150 kg
Polohovatelné
Halmar Oslo 1S šedé

Víte, že…?

Pokud volíte primárně křeslo pro sezení, zaměřte se na modely s područkami. Budou pohodlná, můžete se o ně opřít i z boku, ulehčí vám posazování i vstávání. Na spaní jsou lepší křesla bez opěradel. Zajistí vám více prostoru při spaní.

Údržba

Péče o křeslo souvisí se specifiky materiálu, který zvolíte u jeho potahu. Výrobce většinou o správném způsobu čištění informuje v rámci popisu výrobku. Zpravidla se jedná o:

 • Vysávání – pro odstranění menších nečistot, prachu, drobků; doporučuje se alespoň jednou týdně
 • Praní – pokud je výrobek opatřen pratelným textilním potahem
 • Mokré čištění – prostřednictvím čistícího roztoku nebo pěny
 • Suché čištění – používá se čistící prášek
 • Strojové čištění – speciální vysavač vhání pod tlakem tekutinu a nasává nečistoty
Relaxační
Halmar FELIPE béžová

Výrobci a ceny

 • Do ceny cca 2000 Kč koupíte téměř výhradně dětská rozkládací křesílka, která ale nikdy nebudou plnit funkci pohodlného spaní. Jsou určena výhradně pro hraní malých dětí. Nemají pevnou konstrukci, zpravidla jsou vyrobena z molitanu, opatřeného snímatelným textilním potahem. Mezi výrobce patří např. Nellys nebo Chicco.
 • Klasická rozkládací křesla začínají na částce cca 4000 Kč. Nejlevnější modely mají jednoduchý systém rozkládání a jsou vhodná jen na občasné přespávání. Většinou jsou prezentována jako křesla polohovací. Vyrábí je např. vidaXL a Kondela.
 • Kvalitnější výrobky vhodné na častější spaní začínají na částce cca 10000 Kč. Nejdražší modely pak koupíte i za cenu 70000 Kč a více. Patří sem např. značky Max-interier a Kondela.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí?

Nový trend dnešní doby jsou malé byty a v nich menší nábytek. Ve výbavě obývacího pokoje pak místo velkých sedaček mohou být pouhá křesla. Pokud máte obývací pokoj zároveň jako ložnici a nechcete místnost zahlcovat dalším nábytkem, pořiďte si rozkládací variantu. Ta ve větších bytech může sloužit také jako náhradní spaní pro případné návštěvy.

Jak vybrat rozkládací křeslo?

Křeslo vybírejte s ohledem na četnost používání. Pro občasné používání si vystačíte s levnějším křeslem. Jestliže bude křeslo sloužit ke každodennímu používání, měli byste vybírat mezi dražšími a pohodlnějšími výrobky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Příležitostné spaní
Otočné
Automatický mechanismus
Polohovatelné
Relaxační
Image
Produkt
Kondela Farido tyrkysová/dub
VidaXL otočné rozkládací světle šedé textil 244666
Falco Vivian Gold I modré
Halmar Oslo 1S šedé
Halmar FELIPE béžová
Rozkládací
Barva
tyrkysová
šedá
modrá
šedá
béžová
Výrobce
Kondela
vidaXL
Falco
Halmar
Halmar
Hmotnost
19.7 kg
50 kg
30 kg
28 kg
Cena ca. 6 500 CZK ca. 6 500 CZK ca. 7 900 CZK ca. 6 000 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.