Nejlepší ruční pumpy 2024 a jak vybrat

Ruční pumpa na zahradu, to je klasika.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kovoplast Standart II ruční pumpa
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ruční pumpu

 • Ruční pumpa je symbolem nostalgie.
 • Jedná se o nejstarší typ čerpadla na vodu.
 • V mnoha zahradách bude ještě plně funkční, zejména proto, že pro její provoz nepotřebujete žádnou elektřinu a poradí si i se znečištěnou vodou.
 • Někdy je však pouhou okrasou upravené zahrady, ať už ve standardním provedení, nebo s originálním designem.

Ruční pumpa na vodu - náš výběr

Kovoplast Standart II ruční pumpa
přečíst recenzi
Výrobce: Kovoplast
Druh čerpadla: povrchová
Sací výška: 30 m
Výkon motoru: 0 W
Napájení čerpadla: ruční
Na vodu: ano
Zobrazit více
Hmotnost: 24 kg
Maximální teplota kapaliny: 40 °C
Do studny: ano
Ruční pumpa Kovoplast Standart II je určena pro studny s hloubkou do 30 metrů, a nabízí volný výtok vody. Při použití válce o průměru 90 mm čerpadlo dosahuje výkonu 37 l/min, s válci o průměrech 65 mm a 75 mm je výkon 20 l/min, resp. 25 l/min. Výška čerpadla je 1200 mm a hmotnost 24 kg. Pracovní válec není součástí balení.
Zobrazit méně
Kovoplast Lila 75K pumpa
přečíst recenzi
Výrobce: Kovoplast
Typ čerpadla: pístová
Druh čerpadla: povrchová
Dopravní výška: 10 m
Sací výška: 7 m
Výtlačná výška (výtlak): 10 m
Zobrazit více
Napájení čerpadla: ruční
Na vodu: ano
Hmotnost: 21 kg
Do studny: ano
Čerpadlo Kovoplast Lila 75K je dvouválcové pístové s maximální teplotou provozní vody 40°C. V rozsahu hloubky studny do 7 m dosahuje výtok 38 l/min a výtlak 30 l/min. Válce mají průměr 75 mm, zdvih pístu 115 mm a píst je poháněn pákou. Připojovací závit je 1 1/4", hmotnost čerpadla činí 21 kg.
Zobrazit méně
KOVOPLAST NP 90
Výrobce: Kovoplast
Dopravní výška: 7 m
Sací výška: 7 m
Napájení čerpadla: ruční
Na vodu: ano
Hmotnost: 13 kg
Zobrazit více
Do studny: ano
Čerpadlo KOVOPLAST NP 90 je určeno pro čerpání čisté vody z vrtných, kopaných a ražených studní s maximální hloubkou 7 metrů. Je vybaveno pracovním pístem a odvodňovacím šroubem M6 na spodku příruby pro zimní období.
Zobrazit méně
NP 75 nostalgické
Výrobce: Kovoplast
Druh čerpadla: povrchová
Sací výška: 7 m
Napájení čerpadla: ruční
Hmotnost: 12 kg
Do studny: ano
Zobrazit více
Ruční čerpadlo NP 75 je litinové s ornamenty, navržené pro vzhled inspirovaný minulostí. Je dostupné v černé a dalších barvách. Má hloubku sací schopnosti 7 metrů, poskytuje 28 litrů vody za minutu při 40 zdvihůch za minutu, průměr válce činí 75 mm a zdvih pístu 160 mm. Hmotnost čerpadla je 18,5 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ruční pumpa

Jak vybrat ruční pumpu

Správná ruční pumpa

Ruční pumpu ke své studni musíte vybírat v závislost na její hloubce. Je jedno, zda na zahradě máte studnu kopanou nebo vrtanou, pro obě se hodí ruční pumpa.

Důležitým číslem, které byste si v tomto ohledu měli pamatovat, je číslo 7. Běžné ruční pumpy jsou totiž schopné vytáhnout vodu maximálně ze 7 metrů. Ale ani tak nemusíte zoufat. Voda z větší hloubky se dá také vytáhnout, jen je třeba myslet na pozici pracovního válce.

 • Ruční pumpa s válcem uvnitř pumpy: Bez problémů vystačí na již zmíněných 7 metrů.
 • Ruční pumpa s externím válcem: V tomto případě není pracovní válec umístěn v těle pumpy, ale nachází se přímo ve studni maximálně 7 metrů nad hladinou vodu. Zvládnete tak tahat vodu i z 30 metrů, ale pamatujte, že válec by měl být umístěn níž než 23 metrů pod zemí.

Víte, že…?

Jestliže máte na zahradě studnu nebo o ní uvažujete, neměli byste zapomínat na pravidelný rozbor vody. Ideálně každý rok a v případě dlouhodobě dobré kvality vody interval prodloužit klidně na každé 2 až 3 roky.

Sací otvor

Ruční pumpa na vodu
Kovoplast Standart II ruční pumpa

Sací otvor, neboli koš, byste měli umístit minimálně 0,5 metrů nad dnem studny, tedy nad štěrkovou vrstvou u kopané studny. Naopak u vrtané studny je třeba se řídit horním okrajem kalníku. Tuto vzdálenost udávají příslušné normy tak, aby bylo vyloučeno odsávání kalu ze dna studny.

Materiál ruční pumpy

Ruční pumpa může být pro někoho znakem „retra“. Ale poctivého retra, jelikož při správné údržbě, které se budeme věnovat později, vás může i přežít. Vyrábí se totiž stále dle tradičních postupů a hlavním materiálem je litina, která byla velmi oblíbená během průmyslové revoluce. S litinou se příjemně pracuje, proto si můžete vybírat i z mnoha designů, jenž zkrášlí vaši zahradu.

Údržba ruční pumpy

 • Péče o ruční pumpu by měla být pravidelná zejména s příchodem zimy a na jaře.
 • Vždy byste měli zkontrolovat, zda je pumpa správně ukotvená ke studni.
 • Zda nejsou povolené šrouby, k čemuž může docházet při pumpování.
 • Zrezlé šrouby jsou pak náchylnější k poškození a může tak dojít k vylomení celé studny.
 • Nezapomínejte ani na těsnění u spoje s poklopem. Při té příležitosti zkontrolujte odvodňovací ventil a další části čerpadla vně studny.
 • To nejjednodušší a co byste v žádném případě neměli vynechat je promazání čepů vazelínou. Nedostatečným promaštěním a vrzáním si koledujete o zbytečné opotřebení dílů ruční pumpy.

Víte, že…?

Vyplatí se pořídit si ruční pumpu u českého dodavatele. Jednak se vám budou lépe shánět v případě potřeby náhradní díly, a navíc podpoříte českého výrobce.

Princip ruční pumpy

Ruční pumpa na vodu
Kovoplast Lila 75K pumpa

Všichni víme, že ruční pumpa na vodu se ovládá tahem nahoru a dolu, přičemž pohybem dolů se uvolní ventil a umožní kapalině dostat se nad závěr. Opakováním tohoto procesu se voda postupně vytahuje nahoru. Ale pozor, pokud přestanete čerpat, voda se bude vracet zpátky dolu.

U ruční pumpy se nejčastěji setkáte s označením NP 75 či NP 90. To udává, kolik litrů, projde pumpou za minutu.

 • NP 75 = 28 litrů vody za minutu
 • NP 90 = 40 litrů vody za minutu

Cena

CenaPopis produktu
Cena do 2 000 KčNejlevnějším modelem ruční pumpy je křídlový model. Tato pumpa je ze všech typů nejmenší a voda se vytahujeme pohybem páky ze strany na stranu. Náhradní díly se většinou pohybují do 500 Kč.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 KčRuční pumpy v této cenové kategorii mívají označení NP 75 a jsou již běžného vzhledu, který skoro všichni známe, s ovládáním páky nahoru a dolů.
Cena nad 4 000 KčNejdražší pumpy dokáží vytáhnout až 40 litrů vody za minutu. Jsou dvojího provedení v závislosti na ovládání ze strany do strany či nahoru a dolu. Cena může dále stoupat, pokud je ruční pumpa vyráběna na míru s dekorativními prvky.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Jak již víte, ruční pumpy jsou takřka věčné zřízení a všichni výrobci využívají litiny pro jejich výrobu. Z hlediska dlouhodobé spokojenosti s pumpami doporučujeme vybírat ze značek Kovoplast, ISH PUMPS nebo Pumpa.

Je nutné k pumpě koupit další příslušenství?

Ruční pumpa nepotřebuje žádné speciální příslušenství, kromě některých náhradních dílů jako je těsnění či kotvicí šrouby. Kvůli promazávání některých částí by vám v dílně neměla chybět vazelína, ale tu seženete prakticky v každých stavebninách a za pár korun.
Zobrazit kompletní nabídku Ruční pumpa