Srovnání ručních pump 2023: Typy a rady

Ruční pumpa na zahradu, to je klasika.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dickie Action Series Action Series hasičské auto 36cm světlo zvuk ruční pumpa
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ruční pumpu

 • Ruční pumpa je symbolem nostalgie.
 • Jedná se o nejstarší typ čerpadla na vodu.
 • V mnoha zahradách bude ještě plně funkční, zejména proto, že pro její provoz nepotřebujete žádnou elektřinu a poradí si i se znečištěnou vodou.
 • Někdy je však pouhou okrasou upravené zahrady, ať už ve standardním provedení, nebo s originálním designem.

Ruční pumpa na vodu - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku ručních pump

Jak vybrat ruční pumpu

Správná ruční pumpa

Ruční pumpu ke své studni musíte vybírat v závislost na její hloubce. Je jedno, zda na zahradě máte studnu kopanou nebo vrtanou, pro obě se hodí ruční pumpa.

Důležitým číslem, které byste si v tomto ohledu měli pamatovat, je číslo 7. Běžné ruční pumpy jsou totiž schopné vytáhnout vodu maximálně ze 7 metrů. Ale ani tak nemusíte zoufat. Voda z větší hloubky se dá také vytáhnout, jen je třeba myslet na pozici pracovního válce.

ruční pumpa na vodu
Dickie Action Series Action Series hasičské auto 36cm světlo zvuk ruční pumpa
 • Ruční pumpa s válcem uvnitř pumpy: Bez problémů vystačí na již zmíněných 7 metrů.
 • Ruční pumpa s externím válcem: V tomto případě není pracovní válec umístěn v těle pumpy, ale nachází se přímo ve studni maximálně 7 metrů nad hladinou vodu. Zvládnete tak tahat vodu i z 30 metrů, ale pamatujte, že válec by měl být umístěn níž než 23 metrů pod zemí.

Víte, že…?

Jestliže máte na zahradě studnu nebo o ní uvažujete, neměli byste zapomínat na pravidelný rozbor vody. Ideálně každý rok a v případě dlouhodobě dobré kvality vody interval prodloužit klidně na každé 2 až 3 roky.

Sací otvor

Sací otvor, neboli koš, byste měli umístit minimálně 0,5 metrů nad dnem studny, tedy nad štěrkovou vrstvou u kopané studny. Naopak u vrtané studny je třeba se řídit horním okrajem kalníku. Tuto vzdálenost udávají příslušné normy tak, aby bylo vyloučeno odsávání kalu ze dna studny.

ruční pumpa na vodu
ISO Ruční pumpa na vodu

Materiál ruční pumpy

Ruční pumpa může být pro někoho znakem „retra“. Ale poctivého retra, jelikož při správné údržbě, které se budeme věnovat později, vás může i přežít. Vyrábí se totiž stále dle tradičních postupů a hlavním materiálem je litina, která byla velmi oblíbená během průmyslové revoluce. S litinou se příjemně pracuje, proto si můžete vybírat i z mnoha designů, jenž zkrášlí vaši zahradu.

Údržba ruční pumpy

 • Péče o ruční pumpu by měla být pravidelná zejména s příchodem zimy a na jaře.
 • Vždy byste měli zkontrolovat, zda je pumpa správně ukotvená ke studni.
 • Zda nejsou povolené šrouby, k čemuž může docházet při pumpování.
 • Zrezlé šrouby jsou pak náchylnější k poškození a může tak dojít k vylomení celé studny.
 • Nezapomínejte ani na těsnění u spoje s poklopem. Při té příležitosti zkontrolujte odvodňovací ventil a další části čerpadla vně studny.
ruční pumpa na vodu
Foxter 0908 Ruční pumpa na vodu
 • To nejjednodušší a co byste v žádném případě neměli vynechat je promazání čepů vazelínou. Nedostatečným promaštěním a vrzáním si koledujete o zbytečné opotřebení dílů ruční pumpy.

Víte, že…?

Vyplatí se pořídit si ruční pumpu u českého dodavatele. Jednak se vám budou lépe shánět v případě potřeby náhradní díly, a navíc podpoříte českého výrobce.

Princip ruční pumpy

Všichni víme, že ruční pumpa na vodu se ovládá tahem nahoru a dolu, přičemž pohybem dolů se uvolní ventil a umožní kapalině dostat se nad závěr. Opakováním tohoto procesu se voda postupně vytahuje nahoru. Ale pozor, pokud přestanete čerpat, voda se bude vracet zpátky dolu.

ruční pumpa na vodu
APT AG187

U ruční pumpy se nejčastěji setkáte s označením NP 75 či NP 90. To udává, kolik litrů, projde pumpou za minutu.

 • NP 75 = 28 litrů vody za minutu
 • NP 90 = 40 litrů vody za minutu

Cena

Cena Popis produktu
Cena do 2 000 Kč Nejlevnějším modelem ruční pumpy je křídlový model. Tato pumpa je ze všech typů nejmenší a voda se vytahujeme pohybem páky ze strany na stranu. Náhradní díly se většinou pohybují do 500 Kč.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč Ruční pumpy v této cenové kategorii mívají označení NP 75 a jsou již běžného vzhledu, který skoro všichni známe, s ovládáním páky nahoru a dolů.
Cena nad 4 000 Kč Nejdražší pumpy dokáží vytáhnout až 40 litrů vody za minutu. Jsou dvojího provedení v závislosti na ovládání ze strany do strany či nahoru a dolu. Cena může dále stoupat, pokud je ruční pumpa vyráběna na míru s dekorativními prvky.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Jak již víte, ruční pumpy jsou takřka věčné zřízení a všichni výrobci využívají litiny pro jejich výrobu. Z hlediska dlouhodobé spokojenosti s pumpami doporučujeme vybírat ze značek Kovoplast, ISH PUMPS nebo Pumpa.

Je nutné k pumpě koupit další příslušenství?

Ruční pumpa nepotřebuje žádné speciální příslušenství, kromě některých náhradních dílů jako je těsnění či kotvicí šrouby. Kvůli promazávání některých částí by vám v dílně neměla chybět vazelína, ale tu seženete prakticky v každých stavebninách a za pár korun.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku ručních pump