Ruční pumpa

Ruční pumpa na zahradu, to je klasika.

ca. 2 500 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 6 800 CZK

Jak vybrat ruční pumpu

 • Ruční pumpa je symbolem nostalgie.
 • Jedná se o nejstarší typ čerpadla na vodu.
 • V mnoha zahradách bude ještě plně funkční, zejména proto, že pro její provoz nepotřebujete žádnou elektřinu a poradí si i se znečištěnou vodou.
 • Někdy je však pouhou okrasou upravené zahrady, ať už ve standardním provedení, nebo s originálním designem.

Správná ruční pumpa

Ruční pumpu ke své studni musíte vybírat v závislost na její hloubce. Je jedno, zda na zahradě máte studnu kopanou nebo vrtanou, pro obě se hodí ruční pumpa.

Důležitým číslem, které byste si v tomto ohledu měli pamatovat, je číslo 7. Běžné ruční pumpy jsou totiž schopné vytáhnout vodu maximálně ze 7 metrů. Ale ani tak nemusíte zoufat. Voda z větší hloubky se dá také vytáhnout, jen je třeba myslet na pozici pracovního válce.

Designová
Kopro HP 75 nostalgik
 • Ruční pumpa s válcem uvnitř pumpy: Bez problémů vystačí na již zmíněných 7 metrů.
 • Ruční pumpa s externím válcem: V tomto případě není pracovní válec umístěn v těle pumpy, ale nachází se přímo ve studni maximálně 7 metrů nad hladinou vodu. Zvládnete tak tahat vodu i z 30 metrů, ale pamatujte, že válec by měl být umístěn níž než 23 metrů pod zemí.

Víte, že…?

Jestliže máte na zahradě studnu nebo o ní uvažujete, neměli byste zapomínat na pravidelný rozbor vody. Ideálně každý rok a v případě dlouhodobě dobré kvality vody interval prodloužit klidně na každé 2 až 3 roky.

Sací otvor

Sací otvor, neboli koš, byste měli umístit minimálně 0,5 metrů nad dnem studny, tedy nad štěrkovou vrstvou u kopané studny. Naopak u vrtané studny je třeba se řídit horním okrajem kalníku. Tuto vzdálenost udávají příslušné normy tak, aby bylo vyloučeno odsávání kalu ze dna studny.

Do menší hloubky
Kovoplast NP 75 T

Materiál ruční pumpy

Ruční pumpa může být pro někoho znakem „retra“. Ale poctivého retra, jelikož při správné údržbě, které se budeme věnovat později, vás může i přežít. Vyrábí se totiž stále dle tradičních postupů a hlavním materiálem je litina, která byla velmi oblíbená během průmyslové revoluce. S litinou se příjemně pracuje, proto si můžete vybírat i z mnoha designů, jenž zkrášlí vaši zahradu.

Údržba ruční pumpy

 • Péče o ruční pumpu by měla být pravidelná zejména s příchodem zimy a na jaře.
 • Vždy byste měli zkontrolovat, zda je pumpa správně ukotvená ke studni.
 • Zda nejsou povolené šrouby, k čemuž může docházet při pumpování.
 • Zrezlé šrouby jsou pak náchylnější k poškození a může tak dojít k vylomení celé studny.
 • Nezapomínejte ani na těsnění u spoje s poklopem. Při té příležitosti zkontrolujte odvodňovací ventil a další části čerpadla vně studny.
Klasická
Kovoplast Standart II
 • To nejjednodušší a co byste v žádném případě neměli vynechat je promazání čepů vazelínou. Nedostatečným promaštěním a vrzáním si koledujete o zbytečné opotřebení dílů ruční pumpy.

Víte, že…?

Vyplatí se pořídit si ruční pumpu u českého dodavatele. Jednak se vám budou lépe shánět v případě potřeby náhradní díly, a navíc podpoříte českého výrobce.

Princip ruční pumpy

Všichni víme, že ruční pumpa na vodu se ovládá tahem nahoru a dolu, přičemž pohybem dolů se uvolní ventil a umožní kapalině dostat se nad závěr. Opakováním tohoto procesu se voda postupně vytahuje nahoru. Ale pozor, pokud přestanete čerpat, voda se bude vracet zpátky dolu.

U ruční pumpy se nejčastěji setkáte s označením NP 75 či NP 90. To udává, kolik litrů, projde pumpou za minutu.

 • NP 75 = 28 litrů vody za minutu
 • NP 90 = 40 litrů vody za minutu

Cena

Cena Popis produktu
Cena do 2 000 Kč Nejlevnějším modelem ruční pumpy je křídlový model. Tato pumpa je ze všech typů nejmenší a voda se vytahujeme pohybem páky ze strany na stranu. Náhradní díly se většinou pohybují do 500 Kč.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč Ruční pumpy v této cenové kategorii mívají označení NP 75 a jsou již běžného vzhledu, který skoro všichni známe, s ovládáním páky nahoru a dolů.
Cena nad 4 000 Kč Nejdražší pumpy dokáží vytáhnout až 40 litrů vody za minutu. Jsou dvojího provedení v závislosti na ovládání ze strany do strany či nahoru a dolu. Cena může dále stoupat, pokud je ruční pumpa vyráběna na míru s dekorativními prvky.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Jak již víte, ruční pumpy jsou takřka věčné zřízení a všichni výrobci využívají litiny pro jejich výrobu. Z hlediska dlouhodobé spokojenosti s pumpami doporučujeme vybírat ze značek Kovoplast, ISH PUMPS nebo Pumpa.

Je nutné k pumpě koupit další příslušenství?

Ruční pumpa nepotřebuje žádné speciální příslušenství, kromě některých náhradních dílů jako je těsnění či kotvicí šrouby. Kvůli promazávání některých částí by vám v dílně neměla chybět vazelína, ale tu seženete prakticky v každých stavebninách a za pár korun.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Designová
Do menší hloubky
Klasická
Image
Produkt
Kopro HP 75 nostalgik
Kovoplast NP 75 T
Kovoplast Standart II
Cena ca. 2 500 CZK ca. 8 600 CZK ca. 6 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena