Ruční šlehač

Pomocník na pečení i vaření- na těsta, ke šlehání i na polévky. Vyberte si.

ca. 600 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 800 CZK
 
 
ca. 1 600 CZK

Ruční šlehač

Zvládne míchání, šlehání, hnětení, v některých případech zastoupí i tyčový mixér. Je to zkrátka šikovný pomocník, co se v kuchyni neztratí. Stále se místo něj dá použít metlička a například těsto vyšlehat ručně, tudíž se i bez něj, docela dobře obejdete, ale proč si však přidělávat práci a čas. Věřte, že jakmile si jednou koupíte šlehač, k ručnímu šlehání se už nebudete chtít vracet.

Jak vybrat ruční šlehač?

Šlehač, neboli také ruční mixér není třeba dlouze představovat. Označení je téměř všeříkající. Na trhu existuje obrovské množství různých šlehačů, od těch nejobyčejnějších až po ty, které vám budou suplovat kuchyňského robota.

Před samotným výběrem mezi jednotlivými modely byste měli mít jasno v následujících otázkách:

Dostupný standard
Bosch MFQ2210
ca. 600 CZK
Aktuálni cena
  • Co primárně od produktu očekáváte?
  • Je pro vás důležitější cena nebo kvalita?

Typy

V dnešní době se hranice mezi šlehači, tyčovými a stolními mixéry se pomalu stírá. To, co umí jeden přístroj, se správným příslušenství hravě zvládnou i ti druzí. Ruční šlehače jsou vybaven šlehacími metlami a hnětacími háky, ale mohou být dodávány i s dalšími nástavci:

Typ Ruční šlehač Tyčový mixér Kuchyňský robot
Výhody příprava těst, šlehačky, sněhu z bílků mixuje seká a drtí, příprava polévek, omáček, příkrmů míchání; hnětení; mixování; sekání; drcení; strouhání; krájení; s některými namelete i maso nebo mák, vyrobíte domácí nudle nebo zmrzlinu
Nevýhody nehodí se na mixování nelze míchat těsto, nutné držet spínač pomalejší šlehání, náročný na údržbu, zabírá prostor

Jak už jsme zmiňovali výše, nabídka na trhu je obrovská a se správným příslušenství jeden přístroj hravě zastoupí druhý. Ruční mixér můžete proto najít i pod označením ruční a stolní šlehač. V čem se liší, podívejte se do naší tabulky.

Nerez s mísou
Electrolux ESM 3310
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena
Ruční šlehač Stolní šlehač  
+ cenová dostupnost + zvládne i hutná těsta  
+ mobilita + dodává se s mísou a bohatým příslušenstvím  
+ snadné čištění + vyšší výkon, není nutné při práci držet  
– delší doba na přípravu pokrmů – zabere více místa  
– manuální práce – vyšší pořizovací cena  
     

Plast nebo nerez?

Vzhled není nejdůležitějším měřítkem při výběru ručního šlehače, ale ruku na srdce, je možná prvním parametrem, podle kterého vybíráme.

Plastové šlehače

Drtivá většina těchto výrobků je z plastu. Vybírat můžete z levnějších, které pořídíte již od pár stovek korun, až po ty dražší, které se pyšní honosnějším dojmem. Podle investice očekávejte kvalitu a provedení ručního šlehače.

Nerezové šlehače

Pokud dáváte přednost eleganci nebo se snažíte omezovat množství plastu ve svém životě, jistě sáhnete po nerezovém výrobku. Šlehačů z nerezu je na trhu jako šafránu, ale jistě vyberete. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale pyšní se propracovanějším designem a v současné době také několika barevnými provedeními. Vybírat můžete nejen z klasické šedé, ale také z černé, bílé nebo červené.

Plastový i s mísou
ETA 2089 CUORE
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Hmotnost, hlučnost a stabilita

Hmotnost

Vzhledem k tomu, že vybíráte ruční mixér, hmotnost je parametrem, který doslova pocítíte. Ve většině situacích držíte ruční šlehač v ruce, takže čím bude mít spotřebič menší hmotnost, tím lépe pro vás. Lehčí modely vám ušetří nejen čas, ale hlavně vaše zápěstí.

Plastové modely mají váhu většinou kolem jednoho kilogramu. Bytelnější provedení kolem 1,5 kilogramu až ke dvěma. Nerezové provedení je bezesporu nejtěžší, a proto s ním bude manipulace náročnější. Na druhou stranu, kovové výrobky jsou mnohem odolnější.

Při výběru si ujasněte, jak dlouho budete šlehač v kuse používat. A zda upřednostníte lehký byť méně kvalitní mixér před odolnějším. Musíte najít zlatou střední cestu.

Silný a odolný
Krups GN9031 3 Mix 9000 Deluxe
ca. 2 400 CZK
Aktuálni cena

Hlučnost

Některé ruční šlehače se vyznačují poměrně tichým provozem, jiné mohou nadělat spoustu hluku. Je tedy dobré před výběrem vyzkoušet, jak vám hlučnost přístroje vyhovuje.

Nejtišší ruční šlehače se pohybují na hranici hluku 65 dB, zatímco ty nejhlučnější u hranice 85 dB. Pokud žijete v panelákovém bytě, rozdíl 20 dB už je docela dost, nezapomeňte proto brát tento údaj na vědomí.

Stabilita

Kromě samotné hmotnosti a míry hluku je důležitá i stabilita přístroje při šlehání. Mnohé ruční šlehače se potýkají s nepříjemným kmitáním při vysokých otáčkách. Stabilitu si bohužel sami ověříte až po koupi přístroje, proto doporučujeme prozkoumat existující recenze modelu, který vás zajímá.

Oblíbený
Bosch ErgoMixx MFQ36440
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Příkon

Výkon přístroje je nejdůležitějším parametrem, který byste měli od počátku výběru sledovat. V tomto případě platí velmi jednoduché pravidlo. Čím vyšší příkon bude ruční mixér mít, tím bude výkonnější a vy budete schopni daleko lépe a rychleji pracovat. Zároveň musíte počítat s tím, že s rostoucím příkonem roste také spotřeba elektrické energie. Příkon reprezentují Watty, které naleznete pod zkratkou „W“.

Abyste měli představu o tom, jakého příkonu je při nákupu ručního šlehače zapotřebí, přinášíme 3 záchytné body, podle kterých se můžete orientovat.

  • Minimální příkon ručního šlehače by se měl pohybovat od 125 W a výše.
  • Rozhodnete-li se připravovat těsta a krémy, počítejte s příkonem alespoň 250 W – 450 W.
  • Nejvýkonnější ruční mixéry mohou dosahovat příkonu 650 W – 750 W.
Víceúčelový nerez
Bosch MFQ 4780

Počet otáček

Důležitým parametrem, který příkon ovlivňuje, je počet otáček za minutu. Právě tolikrát se metly otočí v ručním šlehači. Počet otáčet je mnohdy variabilní, takže je můžete zvyšovat nebo snižovat. Různé druhy pochutin vyžadují různou rychlost šlehání, mixování a hnětení.

Jestliže chcete bez problému připravovat těsto či sníh, pak si pořiďte ruční šlehač alespoň s 1 000 otáčkami za minutu.

Počet rychlostí

Počtem rychlostí regulujete otáčky a měníte aktuální výkon ručního mixéru. Změny se provádí za pomoci ovládacího prvku, ať už v podobě kolečka nebo přepínače.
Pořídit si můžete šlehače s odlišným počtem rychlostí v závislosti na tom, jaké pokrmy připravujete.

3 v 1
Russell Hobbs 18965

Se třemi rychlostmi si vystačíte, pokud budete využívat ruční mixér pouze sporadicky. Plánujete-li denní využití, podívejte se po produktech s vyšším počtem rychlostí. Některé přístroje jich mají až 15. Pamatujte, že vyšší rychlost také znamená více hluku – ten by měl být takový, aby vás i při nejvyšší rychlosti neobtěžoval.

Šlehací metly

Základní funkcí všech ručních šlehačů, jak už název napovídá, je šlehání a také hnětení. Pro tyto základní funkce, je každý výrobek vybaven sadou dvou párů metel.

  • Šlehací metly – slouží ke šlehání krémů, sněhu z vaječných bílků, šlehačky a krémů. Jejich vzhled je poměrně jednoduchý. Různě tvarovaná ramena jsou vyrobená z tenčí oceli. Doplňkem šlehacích metliček bývají i kuličky zajišťující lepší šlehání dané pochutiny.
Stylový
Kenwood HMX 750
ca. 1 600 CZK
Aktuálni cena
  • Hnětací metly – využijete je k přípravě těst všech možných druhů a konzistencí. Oproti šlehacím metlám jsou tlustší a robusnější. Jednotlivé spirály mají na konci hák, který umožňuje lepší hnětení těsta.
  • Balonová metla – vzhledem i funkcí velmi podobná klasickým šlehacím metlám, které však mají pouze čtyři ramena. Balonová metla je objemnější a šlehacích ramen mívá i několikrát víc.

Další příslušenství

Ruční šlehače vypadají na první pohled jako jednoduchá zařízení. Jestliže si však vyberete dražší přístroj s příslušenstvím, rozšíříte jejich možnosti využití.

Nejčastěji bývá ruční mixér dodáván se stojanem s otočnou mísou. Využijete ji hlavně při přípravě těsta, kdy nemusíte po celou dobu držet přístroj ve svých vlastních rukách. Objem této mísy je vhodné volit na základě toho, jak velké množství ingrediencí průměrně zpracováváte. Vybírat si lze z nádob o objemu 0,4 – 8 litrů.

Často jsou také ruční šlehače dodávané s mixovací nohou. Připojením tohoto příslušenství se vám z ručního šlehače stane tyčový mixér. Díky tomu si tedy můžete připravit lahodné smoothie, rozmixovat polévku, zeleninu, ovoce, nebo rozsekat led. Je potřeba upozornit, že takovýto tyčový mixér má menší výkon a daleko hůře se drží, než je tomu u plnohodnotného tyčového mixéru. Nicméně pro použití jednou za čas svou úlohu splní.

Doplňkem dražších ručních mixérů je základna. Do ní bývá často umisťována otočná mísa. Díky tomuto příslušenství přeměníte šlehač na kuchyňský robot.

Lepší ruční šlehače disponují nejen přidaným příslušenstvím, ale také ovládacími prvky navíc.

Turbo tlačítko okamžité navýšení výkonu  
Tlačítko pro uvolnění metel rychlé vyjmutí metel a dalšího příslušenství  
LED displej aktuální rychlost šlehače  

Víte, že…?

Investice do dražšího přístroje s bohatým příslušenstvím se vyplatí. Vyhnete se nákupu dalších produktů, které by vám zabírali místo v kuchyni.

Oblíbené značky

Ruční šlehače patří k dostupným elektrospotřebičům. Široká škála výrobců zaručuje, že si z nabídky vybere opravdu každý.

Mezi prověřené značky patří Bosch, Braun, Concept, Sencor, Phillips, Bravo, Clactronic, Electrolux a Zelmer.

Cena

Ruční šlehače naleznete v různých cenových relacích. Pořídit je můžete již od 300 korun.

Cena do 1 000 Kč

I v nejnižší cenové kategorii máte široké možnosti výběru. Ceně odpovídají parametry přístroje. Levná šlehače mají obvykle nízký výkon a pouze tři rychlosti.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této kategorii si můžete vybírat z přístrojů s příkonem kolem 350 W. Zvládnout bez problémů šlehání i hnětení. Často se také dodávají s mísou. Počítejte s hmotností kolem 1,5 – 2,5 kg.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

Vyšší cenová relace nabízí výkonné modely s řadou doplňků a praktických funkcí. Těšit se můžete také na odlehčené materiály, hmotnost šlehače obvykle nepřesahuje 1,75 kg.

Cena nad 3 000 Kč

Chcete šlehač vyhlášené značky s originálním designem a funkcí drcení ledu? U takových přístrojů budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Nejdražší modely končí na ceně kolem 4 500 Kč.

Nomination
Dostupný standard
Nerez s mísou
Plastový i s mísou
Silný a odolný
Oblíbený
Víceúčelový nerez
3 v 1
Stylový
Image
Product
Bosch MFQ2210
Electrolux ESM 3310
ETA 2089 CUORE
Krups GN9031 3 Mix 9000 Deluxe
Bosch ErgoMixx MFQ36440
Bosch MFQ 4780
Russell Hobbs 18965
Kenwood HMX 750
Regulace rychlosti
Hnětení
Mísa na mixování
Počet rychlostí
4
5
4
5
5
5
5
Příkon
375 W
450 W
350 W
500 W
450 W
575 W
380 W
350 W
Cena ca. 600 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 400 CZK ca. 800 CZK     ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena