Nejlepší ruční struhadla 2024 a jak vybrat

Urychlí strouhání veškerých surovin.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ERNESTO Ruční struhadlo / Šlehací metla / Kuchyňské kleště / Kráječ na pizzu (ruční struhadlo) (ruční struhadlo)
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ruční struhadlo

 • Moderní ruční struhadla dokáží velmi urychlit strouhání různé zeleniny, ovoce a dalších surovin v kuchyni
 • Ostré čepele bývají buď nerezové, nebo keramické, méně obvyklé jsou plastové
 • Tvarově mohou být ruční struhadla plochá, hranatá či mírně prohnutá.

Ruční struhadlo - náš výběr

ERNESTO Ruční struhadlo / Šlehací metla / Kuchyňské kleště / Kráječ na pizzu (ruční struhadlo) (ruční struhadlo)
přečíst recenzi
Zobrazit více
ERNESTO ruční struhadlo je nástroj vhodný pro strouhání sýrů a zeleniny. Má rozměry 30,7 x 6,4 cm a hmotnost 120 g. Struhadlo je vyrobeno z nerezové oceli a plastu, a je mytelné v myčce na nádobí. Součástí balení je ochranný kryt.
Zobrazit méně

Ruční struhadla na brambory

TESCOMA Struhadlo HANDY
Výrobce: TESCOMA
Zobrazit více
Toto struhadlo na zeleninu je nástroj pro přípravu potravin, který se používá k strouhání zeleniny do různých tvarů a velikostí. Výrobek má mnohostranné čepele pro různé strouhání a je vyroben z materiálů, které jsou odolné proti opotřebení. Je navržen tak, aby byl snadno omyvatelný.
Zobrazit méně
Livington Sumo Slicer
přečíst recenzi
Zobrazit více
Livington Sumo Slicer je kompaktní ruční struhátko s bubnovým kráječem pro jemné i hrubé strouhání a krájení na plátky. Přístroj se připevní k hladkým povrchům, má velký otvor pro vkládání potravin a snadné čištění. Balení obsahuje nástavce a škrabku na zeleninu.
Zobrazit méně
ERNESTO Multifunkční struhadlo (4 nástavce)
přečíst recenzi
Zobrazit více
ERNESTO Multifunkční struhadlo je praktický kuchyňský nástroj s 4 výměnnými nástavci: struhadlo, plátkovací struhadlo, mikro struhadlo a struhadlo pro jemné proužky Julienne. Struhadlo je vyrobeno z nerezové oceli a disponuje chráničem prstů pro bezpečnou manipulaci. Součástí sady je také úsporný box na uskladnění.
Zobrazit méně

Ruční struhadla na ořechy

Struhadlo na ořechy, zeleninu a sýr Westmark Trio
Výrobce: Westmark
Zobrazit více
Westmark Trio je struhadlo určené k použití na sýr, ořechy a zeleninu. Je vyrobeno z materiálů odolných vůči opotřebení, což zaručuje dlouhou životnost. Toto struhadlo se vyznačuje třemi různými stranami pro různé druhy struhání a ergonomickým designem pro jednoduchou manipulaci.
Zobrazit méně
Struhadlo na ořechy Sonix - SONIX
Zobrazit více
Struhadlo na ořechy značky SONIX je určeno pro rychlé a snadné struhání ořechů. Jedná se o manuálně ovládané kuchyňské nářadí, vhodné pro domácí použití. Toto praktické struhadlo nabízí jednoduchý způsob zpracování ořechů pro různé kulinářské účely.
Zobrazit méně

Multifunkční ruční struhadla

Banquet Struhadlo multifunkční CULINARIA Bordo , 5 v 1
Výrobce: Banquet
Zobrazit více
Banquet CULINARIA Bordo je multifunkční strouhátko 5 v 1 určené pro krájení ovoce a zeleniny. Strouhátko se skládá z pevné plastové konstrukce a nerezových nožů. Platnost slevového kódu 23MDW6CZ107 je od 12. 6. do 18. 6. 2023.
Zobrazit méně
Verk 15779 Multifunkční struhadlo a kráječ na ovoce a zeleninu Zelená
Zobrazit více
Multifunkční struhadlo a kráječ Verk 15779 slouží k přípravě salátů, chipsů či ingrediencí do omáček a polévek. Je vyrobeno z plastu a oceli, což zajišťuje odolnost. Výška produktu činí 23 cm, což jej činí snadno použitelným v běžných kuchyních.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ruční struhadlo

Jak vybrat ruční struhadlo

Kdy se hodí

Ruční struhadlo patří již dlouhá léta do zcela běžné výbavy všech kuchyní. Jedná se o spolehlivého pomocníka při strouhání a krouhání různých věcí.
Použít je můžete při zpracování:

 • ovoce
 • zeleniny
 • masa
 • ořechů či další potraviny, které je potřeba rozmělnit.

Problém tak nečiní ani například:

 • sýr
 • čokoláda

Ruční struhadla jsou velmi snadno ovladatelná a netřeba se s nimi nijak dlouze učit.

Žena strouhá mrkev na kovovém struhadle

Ruční struhadlo se bude hodit v každé kuchyně, iStock / Liudmila Chernetska

Druhy struhadel

Ruční struhadlo
ERNESTO Ruční struhadlo / Šlehací metla / Kuchyňské kleště / Kráječ na pizzu (ruční struhadlo) (ruční struhadlo)

Na současném trhu můžete nalézt několik druhů ručních struhadel. Snadno je lze dělit dle toho, jaké funkce nabízejí a z toho se většinou odvozuje i jejich tvar.

Ploché struhadlo

Na první pohled standardní ruční struhadlo s plochým povrchem a jednou, maximálně dvěma možností strouhání, kdy je plocha rozdělena na dvě lišící se části. Vyhovuje všem, kteří nepotřebují žádné speciality. Současně vám může přijít vhod, že ploché ruční struhadlo je možné velmi snadno uskladnit například v šuplíku a nezabere nijak mnoho místa. Stejně snadno lze ploché struhadlo na brambory například i zavěsit na stěnu.

Strouhání sýru na plochém struhadle

Jedním z nejoblíbenějších je ploché struhadlo, iStock / Ika Rahma

Prohnuté struhadlo

Dalším možným druhem ručního struhadla je to s prohnutým tvarem. Netřeba dodávat, že tento tvar usnadňuje samotný proces strouhání a také umožňuje lepší odpadávání nastrouhaných částí, například když si struhadlo položíte či opřete o misku. Individuální věcí je lepší úchop tohoto typu struhadla. Na druhou stranu prohnuté ruční struhadlo vyžaduje více místa při skladování a v krajním případě může překážet. Mnohdy je lepší jej zavěsit.

Prohnuté struhadlo v misce s citrusy

Prohnuté struhadlo je ideální při strouhání citrusů, iStock / Ekaterina Kubatina

Vícehranné struhadlo

Ruční struhadla na brambory
TESCOMA Struhadlo HANDY

Univerzálním řešením pro náročné uživatele je vícehranné ruční struhadlo, které má na svých typicky čtyřech, výjimečně i šesti hranách různě velké otvory. Strouhání tak může probíhat v různé jemnosti, přesně dle vaší potřeby. Tento typ ručních struhadel je samozřejmě vůbec největší a tedy nejnáročnější na případné skladování. Práce s ním však bývá vůbec nejpohodlnější, netřeba se obávat, že by například byla příliš těžká.

Víte, že…?

Nejmodernějším typem ručních struhadel jsou keramické modely, které se pyšní vysokou a dlouho trvající ostrostí.

Ruční struhadloVyužití  
Ploché struhadloObčasné strouhání, snadné skladování  
Prohnuté struhadloPohodlnější strouhání, lepší odpadávání nastrouhaných kousků  
Vícehranné struhadloČastější strouhání, více možností
 

Z čeho je vyrobeno

 • Ruční struhadlo je zcela nejčastěji vyrobeno z poměrně tenkého kusu nerezového plechu. Řeč je samozřejmě o oné strouhací části.
 • Narazit však můžete taktéž na plastovou variantu, nicméně ta není tak vhodná, protože jednak dochází k docela rychlému otupení ostrých plastových částí sloužících ke strouhání a jednak je výsledný efekt strouhání rozporuplný. Zdaleka nedosahuje kvality struhadel s nerezovými materiály.

Mezi moderními ručními struhadly pak figurují keramické modely, které vynikají vysokou ostrostí a tím pádem i velmi rychlým strouháním.

Víte, že…?

Ruční struhadla na ořechy
Struhadlo na ořechy, zeleninu a sýr Westmark Trio

Obecně se proto doporučuje sáhnout na jistotu v podobě nerezového ručního struhadla, případně samozřejmě chybu neuděláte ani s keramickými modely, byť jejich cena je nepatrně vyšší.

Držák

Všechna ruční struhadla jsou vybavena nějakým držadlem, který často plní hned dvojí funkci. V prvé řadě jde o to, abyste ruční struhadlo měli za co držet při práci, současně se však za držadlo dá často snadno zavěsit.

 • Dříve byly držadla, nebo chcete-li madla vyrobena rovněž z nerezového plechu jako samotní ostrá plocha struhadla. Šlo o velmi praktické řešení, co se týká životnosti struhadla. Na druhou stranu ergonomie a pohodlí držení nebylo z nejlepších.
 • V dnešní době se proto častěji setkáte s plastovými rukojeťmi. Ty mohou být různě velké i zakřivené tak, aby se co nejlépe držely. Často bývá ve stejném plastovém duchu vyvedena také spodní část struhadla, aby jednak ladila a jednak neodírala materiál, na kterém je struhadlo položeno či opřeno.

Tvar rukojeti

Pozor si jen dejte na konkrétní tvar rukojeti. Ta se sice může skvěle držet, ale pokud bude značně členitá, bude ji velmi obtížné udržovat čistou. Některé záhyby, do kterých se mohou dostat kousky strouhaných potravin, je totiž takřka nemožné běžnými způsoby vyčistit. Nejlepší jsou tak modely ručních struhadel, které lze umýt velmi rychle, často například jen proudem vody.

Ceny

 • Ruční struhadla pořídíte již za méně než 100 Kč, a to v případě menší plochých typů pro nenáročné zákazníky.
 • O něco dražší jsou keramické typy, jejichž ceny se pohybují kolem 300 Kč. Pokud hledáte ruční struhadlo s různými plochami na strouhání, počítejte opět s cenou kolem 300 Kč v případě nerezových modelů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ruční struhadlo?

Ruční struhadlo vybírejte především tak, aby se vám pohodlně drželo a poskytovalo dostatečně velkou plochu na strouhání s ohledem na frekvenci vašeho využití.

Jaké materiály se u ručních struhadel dnes používají?

V dnešní době je většina ručních struhadel nerezová či keramická, což jsou nejspolehlivější materiály. Méně nároční uživatelé mohou sáhnout i po plastových alternativách.
Zobrazit kompletní nabídku Ruční struhadlo