Ruční vysavač

Ruční vysavače - domu, do auta i na cesty. Jak vybrat.

ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 900 CZK

Jak vybrat ruční vysavač

 • Mini vysavač nebo také ruční vysavač je velmi praktický při vysávání drobných nečistot, jako jsou například drobky na pohovce.
 • Máte možnost výběru mezi síťovým a akumulátorovým napájením.
 • Kromě suchého vysávání máte možnost pořídit i modely, jejichž předností je mokré vysávání, které vám pomůže uklidit např. rozlitý nápoj.
 • Důležitou součástí přístroje je filtrace. Vždy dbejte na správnou péči a včasnou výměnu filtrů.

Zdroj energie

Ačkoliv ruční vysavače nepotřebují ke svému chodu mnoho energie, nějaký ten zdroj potřebují. Jedinou dostupnou volbu představují praktické elektromotory vyžadující ke svému chodu elektřinu. Podle způsobu, jimž je dodávána, rozlišujeme dvě základní varianty:

 • Vysavače napájené ze sítě
 • Akumulátorové vysavače
Systém 4 hubic
Parkside PHSSA 20-Li B1

Možná se vám na první pohled zdá, že volba zdroje energie má jen kosmetický význam, opak je však pravdou. Zásadně totiž ovlivňuje nejen komfort při práci, ale i sací výkon spotřebiče.

Vysavače napájené ze sítě

Dříve dominantní, dnes zdaleka menšinové vysavače napájené ze sítě si stále drží několik výhod.

 • V prvé řadě nabízejí vyšší výkon, díky němuž vysávají nečistoty lépe a efektivně než jejich akumulátorové protějšky.
 • Kabelové vysavače jsou vždy připraveny k použití všude tam, kde je k dispozici zásuvka, takže odpadá úzkostlivé sledování stavu baterie.
 • Po dokoupení praktické redukce na 12 V úspěšně slouží jako vysavače automobilu.
Konstantně vysoký výkon
SILVERCREST SAS 7.4 LI D3

Za všech okolností buďte připraveni na tahání nerozlučného parťáka – kabelu. Při práci ve stísněných prostorech vám bude překážet a rozhodně ke snadné manipulaci nepřispěje. I proto není divu, že postupně začínají na pultech obchodů i v domácnostech převládat zařízení na baterii. Zvláště, když se jim podařilo většinu nevýhod v posledních letech eliminovat nebo zásadně redukovat.

Víte, že…?

Jestliže jste se rozhodli pro nákup vysavačů napájených ze sítě, zohledněte v každém případě délku přívodního kabelu. Jednak limituje, kam se při vysávání dostanete, jednak se vždy vyplatí mít rezervu, neboť s napjatou šňůrou lze manipulovat jen velmi omezeně.

Akumulátorové vysavače

Daleko významnější skupinu tvoři akumulátorové přístroje. Jedná se o přirozené vyústění vývoje, neboť právě dobíjecí baterie pomáhá vytřískat maximum z hlavního úkolu ručních vysavačů – mobility.

Omyvatelný filtr
Sencor SVC 190
 • Údržbu bytu nelimituje žádný kabel ani přístup k zásuvkám.
 • Bedlivě sledovat musíte snad jen stav akumulátoru.
 • Sací výkon je sice o něco málo nižší než u modelů zapojených přímo, ztráta se však postupně snižuje. Standardně se lze setkat s výkonem 80 W, což pro údržbu rozměrově malých prostor zcela dostačuje. Maximálně budete vysávat o pár minut déle.

Typ baterie

Jelikož jsou akumulátorová zařízení v jednoznačné převaze, považujeme za důležité zmínit několik kritérií týkajících se pouze jich. Prvním z nich je typ použitého článku. Doba klasických Ni-Cd akumulátorů je dávno pryč a trhu dominuje výhradně tato dvojice:

 • Ni-Mh – u levnějších zařízení, trpí paměťovým efektem (začnete-li je nabíjet ještě před kompletním vybitím, postupně se sníží jejich kapacita)
 • Li-Ion – moderní, nejvíce rozšířené technologie, nutno začít nabíjet ještě před kompletním vybitím, životnost okolo 350 cyklů
Zatočí s roztoči a alergeny
Hoover MBC 500 UV 011

Obecně se očekává, že do roku 2020 ovládnou Li-Ion akumulátory scénu kompletně. Své starší protějšky válcuji ve všech ohledech, neexistuje proto jediný důvod, proč by výrobci měli upřednostňovat Ni-Mh.

Výdrž baterie

Byli jste zrovna uprostřed vysávání, když vám náhle došla šťáva? Patrně jste pozapomněli od minula dohlídnout na dobití baterií, v horším případě jste smutnými vlastníky nízkokapacitního akumulátoru. Na jeho výdrž při nákupu rozhodně pamatujte. Většina běžně dostupných modelů vydrží fungovat nepřetržitě po dobu 9–30 minut. Tato porce minut obvykle dostačuje pro uklizení všech potřebných míst.

 • Jestliže vám standardní životnost z nejrůznějších důvodů nedostačuje, sledujte pozorně kapacitu baterie. Od ní se odvíjí délka jejího provozu. Když přeci jen nestihnete všechnu práci dokončit včas, vyplatí se, pokud baterie podporuje rychlonabíjení. Rozsah času, jež zařízení potřebují k plnému dobití se pohybuje od 20 minut do 24 hodin. Vybírejte proto pečlivě.
Vysává a desinfikuje
TESLA LifeStar UV550

Příkon a sací výkon

U klasického segmentu elektroniky uvádíme parametry příkonu a výkonu vždy na prvních místech. Jinak tomu není ani nyní, ačkoliv v tomto případě je jejich vliv o něco málo nižší. U ručních modelů nebývá spotřeba příliš vysoká. Jako u všech vysavačů se setkáte se dvěma základními parametry:

 • Příkon – udává, kolik energie ze sítě spotřebič odebere
 • Sací výkon – síla, s níž můžete při provozu počítat, obvykle nebývá výrobci uváděna, závisí na kvalitě použitých technologií a jakosti materiálu

Již výše jsme zmiňovali, že v průměrné cenové relaci se sací výkon pohybuje okolo hranice 80 W. Není to sice mnoho, pro splnění svěřených úkolů to však zcela dostačuje.

Víte, že…?

Při nákupu přihlížejte ke kapacitě baterie. Pokud není přímo uvedena, poznáte ji podle toho, že poměr mezi dobou provozu a nabíjení bude co nejmenší. Čím více energie je baterie schopna akumulovat, tím výkonnější spotřebič obvykle bývá.

Objem nádoby

Nenávidíte nutnost pravidelného vysypávání odpadních nádob? Během nákupu se podle toho zařiďte. Prachová nádoba je zásadně bezsáčková, tudíž není zapotřebí řešit nákup textilních pytlíků na odpad. Uložiště odpadu lze navíc snadno odejmout stiskem jediného tlačítka a podobně jednoduché je i její opětovné vkládání.
Co do objemu nečekejte žádné obrovské kontejnery. Ve valné většině případu se nádoba pyšní objemem 0,5 l. Zájemci si mohou připlatit a zvolit model s dvojnásobnou kapacitou.

Filtrační systém

Bez filtrace by to nešlo. Neexistovala-li by, většina sesbíraného prachu by se vracela zpět do vzduchu, a ještě k tomu se nepříjemně vířila. V takovém prostředí je na alergie zaděláno jako nic. Z toho důvodu jsou i drobné ruční vysavače vybaveny hned dvěma základními systémy filtrace – vstupními a výstupními filtry.
Zatímco vstupní filtr slouží jako ochranný prvek motoru chránící jej před zanesením, výstupní filtry brání zpětnému návratu prachu. V současné době se na trhu setkáte s jejich dvěma základními provedeními:

 • Mikrofiltry – u levnějších modelů, vyrobeny z molitanu či speciální tkaniny, jejich nepropustnost není příliš vysoká
 • HEPA filtry – u dražších spotřebičů, nejvýkonnější HEPA 13 zachytí až 99,95 % prachových částic

Nezapomínejte filtraci podrobovat pravidelné kontrole. Mnohé z nich bývají dokonce omyvatelné, stačí je jen přetřít vlhkým hadrem nebo pořádně namočit ve vodě a usušit. Zanesené filtry jsou jednak mnohem méně účinné, jednak mohou vést i k poruše vysavače.

Způsob vysávání

Základní devízou ručních vysavačů je jejich připravenost k okamžitému použití. Mnohé z nich tedy jsou určeny i k odstranění náhle vzniklých skvrn a nečistot. Před jejich použitím na rozlitou tekutinu si však raději ověřte, které druhy vysávání zařízení podporuje:

 • Suché vysávání – spotřebič si poradí pouze se skvrnami na suché podlaze, při kontaktu s mokrým povrchem může dojít k jeho poškození
 • Mokré vysávání – vysavač bez problémů uklidí i mokrou skvrnu, aniž by se poškodil, cena je ovšem vyšší

Příslušenství

V neposlední řadě se při nákupu věnujte i nabídce různorodého příslušenství a funkcí. Čím širší výbavu máte k dispozici, tím širší uplatnění spotřebič v domácnosti nalezne. Pro základní přehled prodávaných doplňků jsme tentokrát zvolili tabulku:

Příslušenství a funkce Způsob fungování
Nabíjecí stanice Adaptér pro dobíjení akumulátoru, věnujte pozornost jeho rozměrům a umístění – výhodná je možnost jeho umístění na zeď
UV-C lampa Zařízení ničící alergeny a roztoče
Indikátor stavu baterie Možnost sledovat, kolik času ještě zbývá než bude nutné práci přerušit
Volba sacího výkonu Regulace síly sání podle potřeb a okolností
Kolečka Pro usnadnění ovládání vysavače
Turbokartáč Silný kartáč pro vysátí koberců a dalších náročných povrchů, odstraní i zvířecí chlupy
Štěrbinová hubice Pro údržbu špatně dostupných prostor
Stěrková nástavec Jen u vysavačů s mokrým vysávání pro dokonalý úklid tekutiny

Nejvýznamnější značky

Stojíte v obchodě a rozmýšlíte se, který model z rozsáhlé nabídky zvolit? Vložte svou důvěru do rukou některé z prověřených značek. Rozdíly mezi jednotlivými výrobky ze stejné stáje nejsou tak významné jako rozdíly mezi značkovým a neznačkovým kusem elektroniky.
Dostatečnou úrovní za málo peněz se pyšní kupříkladu společnosti ETA, Electrolux nebo Hoover. Nenabídnou sice mnoho doplňujících funkcí a příslušenství ani nejlepší výkon na trhu, bodují však spolehlivým chodem a dostatečně výdržnou baterií.
Na druhé straně barikády se potom nacházejí firmy Bosch, Black & Decker, Dirt Devil, nebo luxusní Raycop. Poslední jmenovaná japonská společnost vyrábí exkluzivní řadu antibakteriálních pomocníků, určených do domácností alergiků. Kudy projedou, tudy odstraní veškeré zdroje alergie.

Cena

Závěrem vás neochudíme ani o běžný přehled cen. Asi jste pochopili, že ruční vysavače nebudou vzhledem k nižšímu výkonu, výdrži a celkové odolnosti příliš drahé. A skutečně není situace vůbec špatná. Na základě analýzy nabídky jsme identifikovali tři základní cenové intervaly, jejich detailnější rozbor nabízíme v tabulce:

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000 – 3 000 Kč
 • Nad 3 000 Kč
Cenová hladina Značky Výdrž baterie Doba nabíjení Hlučnost Kapacita nádoby Druh vysávání
Do 1 000 Kč Hoover, Electrolux, Eta Do 10 minut 12–23 hodin 75–80 dB 0,5 l Suché / mokré
1 000 – 3 000 Kč Bosch, Black & Decker, Electrolux, Dirt Devil Do 20 minut 5–23 hodin 65–80 dB 0,5 – 1 l Suché / mokré
Nad 3 000 Kč Bosch, Black & Decker, Raycop Do 45 minut 3–12 hodin 65–71 dB 0,4 – 1 l Suché / mokré

Upozorňujeme, že parametry v tabulce udávají průměrné hodnoty. I v nejdražší skupině se naleznou výrobky, jejichž hlučnost přesahuje 71 dB. Jejich počet je však velmi nízký a většina dostupné nabídky se pohybuje pod hranicí 70 decibelů.

Otázky a odpovědi

Co je antibakteriální vysavač?

Antibakteriální vysavače tvoří speciální kategorii, kterou ocení zejména osoby trpící alergiemi. Tyto modely vysavačů jsou vybaveny buď dezinfekční UV lampou nebo kvalitní filtrací. Obojí pak slibuje likvidaci i těch nejmenších částeček prachu, bakterií, roztočů nebo jiných patogenů a to s účinností až 99,9%.

Jak jsou vysavače hlučné?

Asi si říkáte, proč se tady zabýváme hlučností, když práce s ručním vysavačem mnohdy nezabere ani 10 minut? Představte si však, že máte v domácnosti malé spící dítě. Asi byste nebyli rádi, kdyby se vlivem hlučného vysávání vzbudilo? I to jeden z důvodů, proč byste měli míře produkovaného hluku věnovat alespoň minimální pozornost. Výrobci se snaží přicházet se stále úspornějšími motory. Ty nejtišší produkty proto dosahují hlučnosti o výši pouhých 66 dB. V nižších cenových relacích se za standard považuje zhruba 70–76 decibelů. Nad 80 dB byste neměli jít v žádném případě. Taková hlučnost vám jednak nebude příjemná, jednak poukazuje na nepříliš dobře provedený motor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Systém 4 hubic
Konstantně vysoký výkon
Omyvatelný filtr
Zatočí s roztoči a alergeny
Vysává a desinfikuje
Image
Product
Parkside PHSSA 20-Li B1
SILVERCREST SAS 7.4 LI D3
Sencor SVC 190
Hoover MBC 500 UV 011
TESLA LifeStar UV550
Doba provozu
60 min
15 min
Hlučnost
68 dB
80 dB
72 dB
Baterie
Li-Ion
Li-Ion
Ni-Mh
Vysávání
suché, mokré
suché, mokré
suché, mokré
suché
suché, antibakteriální
Filtr
pratelný lamelový
omyvatelný
omyvatelný
Mikrofiltr
omyvatelný
Hmotnost
1 kg
820 g
1.5 kg
2.3 kg
2.6 kg
Objem sáčku/nádoby na prach
0.65 l
0,5 l
0.5 l
0.3 l
0.5 l
Provedení
bezsáčkové
bezsáčkové
bezsáčkové
bezsáčkové
bezsáčkové
Cena ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.