Rudl

Odveze to skoro za Vás.

Jak vybrat rudl?

Rudl patří mezi základní pomůcky pro manipulaci s břemeny. Jedná se hlavně o pomocníka pro menší břemena. Díky tomuto zařízení přemístíte více nákladu najednou nebo i to, co byste sami zvládnout nepřemístili. Pokud začínáte mít pocit, že z přenášení nákladů začínáte mít vytahané ruce a za chvíli je budete tahat po zemi jako orangutan, pořiďte si rudl.

Využití

Podívejme se nejprve o něco blíže, kde všude můžete využít rudl. Nejčastěji ho používají přepravci pro posunování nákladů na korbě dodávek a náklaďáků. Často se používá i pro manipulaci se zbožím v maloobchodě, skladech a potravinářství. S rudly se setkáte na staveništích, v pneuservisech. Jak vidíte, využití má tento pomocník mnoho, z toho vyplývá i výroba různých typů.

Typ konstrukce

Podle toho, kde se rozhodnete využít rudl, se liší i konstrukce jeho těla. Podívejme se na několik základních typů rudlů.

Schodišťový
Rudl BIEDRAX R1472
  • Klasický rudl se skládá ze svařených trubek a plošiny na položení nákladů, takže tvoří tvar písmene „L“. Nahoře je zakončen rukojetěmi.
  • Skládací rudl má podobnou konstrukci, ale plocha pro náklad se dá sklopit a tělo se dá různě poskládat nebo zasunout do sebe.
  • Víceúčelový rudl má nahoře, u rukojetí přídavnou osu s kolečky, takže se dá položit na zem delší stranou a na čtyři kola, takže funguje i jako vozík.
  • Schodový rudl má také vícero koleček. Na jedné ose jsou dvě trojice koleček. Trojice koleček tvoří tvar trojúhelníku, takže rudl můžete tahat do schodů, přičemž ho opřete o hranu schodu dvěma koly, takže se při tahání břemene tolik nenadřete.
  • Rudl pro kulaté náklady se vyznačuje tím, že svislá část konstrukce, o kterou se opírá náklad, má tvar půlkruhu. Díky tomu o ni můžete opřít kulatý náklad jako sud, pneumatiky, nebo cokoliv jiného kulatého.

Materiál a nosnost

Materiál, ze kterého je rudl vyroben, úzce souvisí s nosností rudlu. Na výběr jsou většinou dvě varianty materiálu:

  • hliník
  • ocel
Stabilní
Magg TK200

Hliník má výhodu v tom, že je lehčí, ale potom má rudl zase o něco nižší nosnost. Naopak rudl svařený z ocelových trubek je pevnější a těžší, takže má předpoklad uvést větší a těžší břemena.

Na druhé straně rudl vyrobený s hliníku, případně z různých slitin může uvést také těžká břemena, hodně závisí na konstrukci, síle použitých trubek a svárů. Rudl se dá samozřejmě zpevnit i použitím příček apod. Nosnost tedy určujte výhradně podle doporučení výrobce! Při výběru si zvažte, jaké nejtěžší břemena se ve Vašem případě přemísťují a podle toho zvolte nosnost rudlu, optimální je pokud ještě pár kilo připočtete navíc, abyste měli jistotu. Na druhé straně nemá smysl rudl předimenzovat, takže například do hospody, kde se převážejí pivní sudy, pořídíte rudl na 350 kg. Samozřejmě můžete, ale bude Vás to stát podstatně více peněz, protože pevnější materiály se odrážejí do vyšších cen rudlu.

Samozřejmě nejlepší varianta je pevná a přesto lehká hliníková slitina, tak aby byl rudl i prázdný dost lehký. To oceníte například ve chvíli, kdy ho musíte prázdný zdvihnout na korbu nákladního auta.

Lehký
ERBA 03175

Rukojeti

Rukojetě rudlu by Vám měly dobře sednout do ruky a měly by být upravené tak, aby neklouzaly, když se Vám při práci zapotí ruce nebo když máte na rukou pracovní rukavice. Pro tento případ jsou lepší rukojetě v podobě „oka“, které právě vyklouznutí rudlu z ruky zabraňují.

Pokud jsou rukojetě pouze zakončením tyčky rudlu, tak si dejte pozor na jejich provedení. Je to dost možná jedna z nejzranitelnějších částí celého zařízení. Plastová zakončení mají tendenci se lámat a gumové návleky se časem z trubky stáhnou dolů a budou vyklouzávat.

Kolečka

Rudl Vám usnadní práci především díky tomu, že náklad tlačíte na kolečkách. Kolečka jsou tedy dost podstatná část zařízení. Běžně se rudly dělají s dvěma typy koleček, ze kterých můžete vybírat:

Tradiční
Křen 029.B
  • plná
  • dofukovací

Plná kolečka rudlu jsou většinou z tuhého a pevného plastu, přesto se hodí především pro rudly s nižší nosností. Někdy mívají alespoň klasické kluzné ložisko. Rudl s plastovými kolečky se doporučuje kupovat tam, kde máte rovný podklad, například do skladu. Výhoda těchto koleček je, že nedostane defekt, můžou se Vám ale zlomit a také pocítíte každou nerovnost terénu.

Dofukovací kolečka se u rudlu objevují především u masivnějších zařízení na vyšší nosnost. Pokud potřebuje s rudlem jezdit po nerovném terénu, venku, do schodů a podobně, tak určitě zvolte tuto variantu. Kolečko v podobě pneumatiky naplněné vzduchem funguje jako tlumič všech nerovností a bude Vám pracovat mnohem pohodlněji.

Nafukovací kola
Rudl Max HEAVY DUTY

Pomůcky navíc

Pokud pořizujete rudl, tak se můžete zaměřit i na různé praktické pomůcky, které buďto má rudl zabudované, nebo se dají průběžně přidat/odebrat. Takovými pomůckami mohou být různé nástavce.

Nastavit lze například výšku rudlu, takže zvýšíte plochu, o kterou můžete opřít náklad, což se hodí například při stěhování různých kusů nábytku, třeba šatních skříní. Nemusí se jednat o žádné externí náhradní díly, ale výšku rudlu můžete měnit jenom různým složením konstrukce.

K rudlu se hodí mít i nástavec v podobě „vidlí“, které se přimontují na svislou část těla rudlu a můžete tak přemísťovat například skládací židle. Podobného efektu lze, ale dosáhnout i tím, že se dá měnit výška nakládací plošiny.

Rudl může mít zabudovaný i „bezpečnostní pás“ k upevnění nákladů, tak aby se Vám po položení rudlu do stabilní polohy náklad nevyklopil na zem.

Elektronický rudl je také zajímavý pomocník. Například ve chvíli, kdy ve skladu zaměstnáváte především ženský personál, tak jim tímto zlepšovákem můžete hodně ulevit. Elektronický rudl má tedy pohon, je hnán energií z akumulátoru a uvádí tak kolečka do pohybu a ono to jede „samo“. Samozřejmě můžete také tlačit, abyste to urychlili, ale ušetříte si síly.

Elektronické zvedání rudlu do schodů je pomůcka například pro stěhování bílé elektroniky. Opět díky energii z akumulátoru je na ose koleček rudlu mechanismus, který pomáhá se zvedáním rudlu do schodů.

Výrobci

U rudlu se nedá očekávat, že by někdo kupoval podle značky. Branding v podobě toho, že byste na někoho udělali dojem tím, že máte rudl té či oné značky, tady asi není na místě. Důležitá je funkčnost, spolehlivost a dobrá ergonomie práce.

Podívejme se tedy na značky spíše z toho pohledu, kdo Vám nabídne velký výběr různých typů rudlů. Mezi nejrozšířenější značky patří určitě Kreator, který má v nabídce mnoho typů rudlů, nejrůznějších nosností a dalších parametrů. Širokou nabídku rudlů má i značka Proteco, HTI, Montako nebo Manutan, což je i prodejce.

Ceny

Rudly nejsou cenově nijak náročný artikl, takže určitě stojí za to si ho pořídit a usnadnit si práci, ulevit zádům, rukám a nohám.

Do 1000 Kč se dá pořídit solidní rudl s nosností kolem 100kg. Při troše námahy najdete i s větší nosností, ale buďte opatrní, abyste se nespálili a rudl se Vám rychle nerozpadl. Co se týče materiálu, tak za tuto cenu bude rudl mít buď nižší nosnost kolem 70kg a bude z méně kvalitní hliníkové slitiny anebo bude ocelový a prázdný bude těžký.

Za cenu 1000 až 2000 Kč pořídíte rudl s nosností nejčastěji kolem 250 kg. Tyto rudly by už měly být z lepších materiálu, takže budou lehké a zároveň pevné. Hodí se ideálně například pro sklady v maloobchodě, nebo sklady firem, kde se nevyskytují extrémně těžká břemena. U takových rudlů je lepší zvolit nafukovací kolečka s pneumatikou.
Od 2000 Kč ceny rudlů šplhají střemhlav vzhůru, klidně až na 10000 Kč. To jsou už rudly například pro stěhování do schodů, takže se hodí pro stěhovací firmy nebo prodejny s rozvozem nábytku či bílé elektroniky. Tyto rudly mívají i akumulátor, pro snadnější manipulaci a pro zdolávají schodů. Přibližně kolem 2000 Kč se pohybují i rudly s nosností 400 kg a více, to využijete například pro stěhování 200l barelů, ve kterých může být olej a podobně. Pak jsou vhodné rudly na kulatý náklad a s velkou hmotností.

Jméno
Schodišťový
Stabilní
Lehký
Tradiční
Nafukovací kola
Image
Produkt
Rudl BIEDRAX R1472
Magg TK200
ERBA 03175
Křen 029.B
Rudl Max HEAVY DUTY
Nosnost
Výrobce
Biedrax
Magg
Erba
Miroslav Křen
Max
Hmotnost
8 kg
3 kg
17 kg
12 kg
Nosnost
250 kg
200 kg
70 kg
450 kg
200 kg
Cena ca. 5 900 CZK ca. 1 100 CZK ca. 900 CZK ca. 2 300 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena