Ortéza na palec

Jak vybrat ortézu na palec

 • Ať už se jedná o palec nebo jinou část těla, je možné vybírat ze tří základních typů fixace. Jedná se o ortézy, bandáže a dlahy.
 • V případě ortéz je nutné rozlišit modely určené pro horní a dolní končetiny. Tyto se samozřejmě liší svým vzhledem. Samotné použití je totožné a to řešení bolesti, namožení nebo poranění.
 • Mezi základní parametry pak patří to, zda se jedná o modely univerzální nebo určené na pravou nebo levou ruku či nohu. Důležitá je také velikost bandáže nebo ortézy. Celá řada je v tomto ohledu opět univerzální, ale netýká se samozřejmě všech typů.
 • Při výběru ortézy je možné zohlednit také výrobní materiál. Ten by měl být v první řadě dostatečně pružný, ale také prodyšný. Cení se také příjemnost na omak a pohodlné nošení.

Jaké typy fixace lze volit

Obecně lze jednotlivé části těla v případě potřeby fixovat třemi základními způsoby. Používají se ortézy, bandáže nebo dlahy. Všechny tyto typy pomáhají ulevit od bolesti a zotavení, pokud došlo k úrazu nebo např. po prodělání operace.

Typ fixace Charakteristika
Ortéza Poskytují větší oporu v porovnání s bandáží
  Využívají se bezprostředně po úrazech nebo operačních zákrocích
  Jejich funkce je odlehčení a fixace postižené části těla
Bandáž Zpravidla nemají pevné výztuhy, proto umožňují částečnou pohyblivost dané části těla
  Používají se především pro zpevnění
  Jsou bezpochyby levnější než ortézy
Dlaha Jsou určeny pro znehybnění poraněné části
  Nejčastěji se používají v případě zlomenin
Ortéza na palci u nohy

Ortéza na noze řeší potíže s vybočeným palcem, iStock / undefined undefined

Ruka nebo noha

Ortézy a bandáže na palec lze rozdělit do dvou základních kategorií a to podle toho, jestli se jedná o ortézu určenou pro palec na ruce nebo noze.

Ortézy pro palce na ruce

Tyto ortézy jsou koncipované tak, aby zafixovaly pouze palec. Ostatní prsty včetně zápěstí bývají volné a nijak neomezené v pohybu. Mohou mít různě pevnou výztuž vyrobenou z různých materiálů. Pevnost ortézy má vliv na míru fixace prstu. Ortézy na palec ruky mají široké využití, mimo jiné napomáhají při:

 • Léčbě artritidy
 • Léčbě ulnární deviace palce
 • Léčbě natažených šlach
 • Distorzi kloubu palce

Bandáže jsou pak oblíbené zejména u nejrůznějších sportů, mezi které patří házená, basketbal, tenis, volejbal apod. V těchto případech se zpravidla jedná o prevenci zranění nebo úlevu od bolesti při nadměrném zatížení kloubů.

Ortézy pro palce nohy

V případě palců u nohy se ortézy používají jako prevence nebo k terapii vybočeného palce. Díky ní je poloha palce nohy korigovaná, respektive ortéza zajistí jeho vyklopení směrem ven. Další využití má např. v případě pohmoždění nebo podvrtnutí kloubů palce. Používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě zlomeniny palce.

Víte, že…?

Nošení ortézy je zpravidla indikováno na základě lékařského doporučení. Zbytečné nebo příliš časté nošení může být i škodlivé. Ortézy a bandáže slouží jako podpůrný prostředek, který ale nenahrazuje případnou rehabilitační péči.

Levá versus pravá

V případě bandáží a ortéz, které jsou určené na končetiny, je třeba zohlednit také jejich umístění s ohledem na to, zda jsou určeny na pravou nebo levou ruku či nohu. Některé modely jsou koncipované tak, že je lze použít na obě strany, ale toto není pravidlem. Vždy záleží na konkrétním modelu a typu ortézy nebo bandáže

Ruka s ortézou na palci

Velmi důležité je zvolit správnou velikost ortézy, iStock / Bignai

Jakou zvolit velikost ortézy

Stejně jako v případě stranového určení i z hlediska velikosti existují ortézy univerzální s možností nastavení. U některých modelů je ale velikost přesně určena výrobcem a v takových případech je nutné se jimi řídit. Opět se týká jak ortéz pro palec ruky i nohy. Velikosti jsou pak běžně označovány písmeny S, M, L jak je běžné u konfekčních velikostí oděvů.

Z jakých materiálů se vyrábí

Na výrobu bandáží a ortéz se zpravidla používají pružné, ale zároveň pevné materiály. Fixaci palce pak zajišťují pevné výztuhy, které mohou být z kovu nebo plastu.

 • Nylon – jedná se o dostatečně prodyšný, lehký a pružný materiál; bandáže z něj vyrobené nijak nedrážní pokožku; vyznačují se příjemným povrchem, který se může rovnat přírodním materiálům
 • Elastan – tento pružný materiál výborně drží tvar i při zachování jisté svobody pohybu; bandáže a ortézy nijak nepřekáží, protože umí dobře přilnout k tělo; velmi často bývá kombinován s jinými materiály; jedná se o nejčastější variantu v případě bandáží
 • Neopren – mezi vlastnosti tohoto materiálu patří mimo jiné udržování tepla; tyto ortézy tedy nejen fixují bolavé místo, ale zároveň ho také prohřívají; ortézy jsou zpravidla velmi pohodlné

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ortézu na palec?

Při výběru ortézy na palec je nutné zohlednit to, jestli se jedná o palec ruky nebo nohy. Dále je důležité stranové určení a velikost ortézy. U obou těchto parametrů se lze ale setkat s výrobky univerzálními.

Jaký je rozdíl mezi ortézou a bandáží?

Obojí slouží k fixaci kloubu a úlevě od bolesti. Ortéza je ale pevnější, zpravidla vyztužená, takže fixace je vyšší. Ortézy zpravidla předepisují lékaři např. pro podporu léčby různých nemocí nebo po úrazech a operacích. Bandáže nejsou tak pevné a používají se více jako prevence vzniku případného úrazu nebo jako úleva od bolesti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.