Nejlepší ortézy na palec 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Gehwol Bandáž na vbočený palec Dámská

Jak vybrat ortézu na palec

 • Ať už se jedná o palec nebo jinou část těla, je možné vybírat ze tří základních typů fixace. Jedná se o ortézy, bandáže a dlahy.
 • V případě ortéz je nutné rozlišit modely určené pro horní a dolní končetiny. Tyto se samozřejmě liší svým vzhledem. Samotné použití je totožné a to řešení bolesti, namožení nebo poranění.
 • Mezi základní parametry pak patří to, zda se jedná o modely univerzální nebo určené na pravou nebo levou ruku či nohu. Důležitá je také velikost bandáže nebo ortézy. Celá řada je v tomto ohledu opět univerzální, ale netýká se samozřejmě všech typů.
 • Při výběru ortézy je možné zohlednit také výrobní materiál. Ten by měl být v první řadě dostatečně pružný, ale také prodyšný. Cení se také příjemnost na omak a pohodlné nošení.

Ortéza na palec - náš výběr

Gehwol Bandáž na vbočený palec Dámská
Výrobce: Gehwol
Zobrazit více
Produkt Gehwol Bandáž na vbočený palec Dámská je vybaven elastickým obvazem a gelovou vložkou určenou pro tlakovou úlevu. Je univerzální a tedy možnost nosit na levé nebo pravé noze. K dispozici ve dvou velikostech: pro ženy a muže od EU 36 až EU 44.
Zobrazit méně
Deminas Bandáž na vybočený palec
Zobrazit více
Deminas Orteza na vybočený palec je zdravotnická pomůcka vyrobená z elastických materiálů. Její rozměry jsou 7x9cm. V balení najdete dva kusy pro obě nohy. Orteza absorbuje tlaky, upravuje polohu palce a snižuje mozolů. Může být použita jako terapie i prevence.
Zobrazit méně
Ortho 10814 Bandáž na vybočený palec 1 pár
Výrobce: Soulima
Použití: prsty
Typ: bandáže
Zobrazit více
Ortho 10814 je pásek na vybočené prsty, conkrétně haluxy. Pásek je designovaný tak, aby účinně chránil kost před bočními nárazy a mikroúrazy. Produkt je uni velikosti a může být nošen jak muži, tak ženy. Materiálem je elastický gel, který je pružný a jemný na dotek. Rozměry: 7x9cm, hmotnost s obalem: 0,05 kg.
Zobrazit méně
3M Futuro bandáž na palec
přečíst recenzi
Výrobce: 3M
Použití: palce
Typ: bandáže
Zobrazit více
Produkt 3M Futuro bandáž na palec je konstruován jako opora a ochrana pro palce oslabené nebo bolestivé, často následkem artrózy či degenerativních onemocnění kloubů. Volný pohyb ostatních prstů není omezen. Lze jej použít na obě ruce a neobsahuje latex. Disponuje velikostí S-M a barvou černou.
Zobrazit méně

Ortézy na palec u nohy

Deminas Ortéza na palec nohy korektor vybočeného palce
Zobrazit více
Deminas Ortéza na palec nohy je nástroj pro léčení vybočených palců. Udržuje palec ve správné pozici díky plastovému skeletu fungujícímu jako dlaha. Ortéza se používá především během spánku, protože není vhodná do obuvi. Může se přizpůsobit velikosti nohy pomocí pásů.
Zobrazit méně
Deminas Ortéza na palec nohy korektor vybočeného palce dvojbalení
Zobrazit více
Ortéza na palec Deminas je navržena k napravení deformace halluxů. Tento korektor působí na palec tlačením v opačném směru jeho deformace, tj. ke své původní poloze. Ortéza má plastový skelet fungující jako dlaha a je určena pro dobu spánku i během dne mimo boty.
Zobrazit méně

Ortézy na palec ruky

Medical Brace Ortéza na zápěstí a palec ruky pravá
Výrobce: Medical Brace
Zobrazit více
"Medical Brace Ortéza na zápěstí a palec ruky pravá" je univerzální ortéza s hliníkovou výztuží. Můžete si upravit její velikost díky páskum. Je omyvatelná, prodyšná a hypoalergenní. Nepřekáží v aktivitách, neboť nesvazuje ostatní prsty. Použití je vhodné při léčbě karpálního tunelu, zranění člunkovité kosti, zánětech šlach a po operacích.
Zobrazit méně
Catell Nova Neopren bandáž na palec ruky pravá 7943 XL
Výrobce: Catell
Použití: dlaň
Zobrazit více
Orthéza na palec Catell Nova Neopren v pravé provedení a velikosti XL slouží k fixaci kloubů palce (CMC1 a MP). Obsahuje vytavitelnou a modelovatelnou spirálovou pružinu. Je vyrobena z neoprenu a je uzpůsobena pro obvod zápěstí v jeho nejširším místě. Lze ji použít preventivně či jako podporu po zranění či při degeneraci kloubů.
Zobrazit méně
Catell Nova Neopren bandáž na palec ruky pravá 7943 L
Výrobce: Catell
Použití: dlaň
Zobrazit více
Catell Nova Neopren bandáž na palec ruky pravá 7943 L je vyrobená z prodyšného, hypoalergenního materiálu. Obsahuje hliníkovou výztuž pro fixaci palce, zatímco neomezuje ostatní prsty ani zápěstí. S upravitelnými pásky pasuje na různé velikosti ruky (14-22 cm). Je možné ji použít pro léčbu artritidy, distorzí palce a jiných potíží.
Zobrazit méně
Catell Nova Neopren bandáž na palec ruky pravá 7943 M
Výrobce: Catell
Použití: dlaň
Zobrazit více
Ortéza na palec Catell NOVA (pravá, vel. M) je vyrobená z neoprenu poskytujícího jistotu a pohodlí při opětovné fixaci kloubů CMC1 a MP. Spirálová pružina je odepínatelná a upravitelná pro individuální přizpůsobení. Důraz na max. obvod zápěstí. Užití může být i preventivní či následně po zranění.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ortéza na palec

Jak vybrat ortézu na palec

Jaké typy fixace lze volit

Obecně lze jednotlivé části těla v případě potřeby fixovat třemi základními způsoby. Používají se ortézy, bandáže nebo dlahy. Všechny tyto typy pomáhají ulevit od bolesti a zotavení, pokud došlo k úrazu nebo např. po prodělání operace.

Typ fixaceCharakteristika
OrtézaPoskytují větší oporu v porovnání s bandáží
 Využívají se bezprostředně po úrazech nebo operačních zákrocích
 Jejich funkce je odlehčení a fixace postižené části těla
BandážZpravidla nemají pevné výztuhy, proto umožňují částečnou pohyblivost dané části těla
 Používají se především pro zpevnění
 Jsou bezpochyby levnější než ortézy
DlahaJsou určeny pro znehybnění poraněné části
 Nejčastěji se používají v případě zlomenin
Ortéza na palci u nohy

Ortéza na noze řeší potíže s vybočeným palcem, iStock / undefined undefined

Ruka nebo noha

Ortézy a bandáže na palec lze rozdělit do dvou základních kategorií a to podle toho, jestli se jedná o ortézu určenou pro palec na ruce nebo noze.

Ortézy pro palce na ruce

Tyto ortézy jsou koncipované tak, aby zafixovaly pouze palec. Ostatní prsty včetně zápěstí bývají volné a nijak neomezené v pohybu. Mohou mít různě pevnou výztuž vyrobenou z různých materiálů. Pevnost ortézy má vliv na míru fixace prstu. Ortézy na palec ruky mají široké využití, mimo jiné napomáhají při:

 • Léčbě artritidy
 • Léčbě ulnární deviace palce
 • Léčbě natažených šlach
 • Distorzi kloubu palce
Ortéza na palec
Gehwol Bandáž na vbočený palec Dámská

Bandáže jsou pak oblíbené zejména u nejrůznějších sportů, mezi které patří házená, basketbal, tenis, volejbal apod. V těchto případech se zpravidla jedná o prevenci zranění nebo úlevu od bolesti při nadměrném zatížení kloubů.

Ortézy pro palce nohy

V případě palců u nohy se ortézy používají jako prevence nebo k terapii vybočeného palce. Díky ní je poloha palce nohy korigovaná, respektive ortéza zajistí jeho vyklopení směrem ven. Další využití má např. v případě pohmoždění nebo podvrtnutí kloubů palce. Používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě zlomeniny palce.

Víte, že…?

Nošení ortézy je zpravidla indikováno na základě lékařského doporučení. Zbytečné nebo příliš časté nošení může být i škodlivé. Ortézy a bandáže slouží jako podpůrný prostředek, který ale nenahrazuje případnou rehabilitační péči.

Levá versus pravá

Ortézy na palec u nohy
Deminas Ortéza na palec nohy korektor vybočeného palce

V případě bandáží a ortéz, které jsou určené na končetiny, je třeba zohlednit také jejich umístění s ohledem na to, zda jsou určeny na pravou nebo levou ruku či nohu. Některé modely jsou koncipované tak, že je lze použít na obě strany, ale toto není pravidlem. Vždy záleží na konkrétním modelu a typu ortézy nebo bandáže

Ruka s ortézou na palci

Velmi důležité je zvolit správnou velikost ortézy, iStock / Bignai

Jakou zvolit velikost ortézy

Stejně jako v případě stranového určení i z hlediska velikosti existují ortézy univerzální s možností nastavení. U některých modelů je ale velikost přesně určena výrobcem a v takových případech je nutné se jimi řídit. Opět se týká jak ortéz pro palec ruky i nohy. Velikosti jsou pak běžně označovány písmeny S, M, L jak je běžné u konfekčních velikostí oděvů.

Z jakých materiálů se vyrábí

Na výrobu bandáží a ortéz se zpravidla používají pružné, ale zároveň pevné materiály. Fixaci palce pak zajišťují pevné výztuhy, které mohou být z kovu nebo plastu.

 • Nylon – jedná se o dostatečně prodyšný, lehký a pružný materiál; bandáže z něj vyrobené nijak nedrážní pokožku; vyznačují se příjemným povrchem, který se může rovnat přírodním materiálům
 • Elastan – tento pružný materiál výborně drží tvar i při zachování jisté svobody pohybu; bandáže a ortézy nijak nepřekáží, protože umí dobře přilnout k tělo; velmi často bývá kombinován s jinými materiály; jedná se o nejčastější variantu v případě bandáží
 • Neopren – mezi vlastnosti tohoto materiálu patří mimo jiné udržování tepla; tyto ortézy tedy nejen fixují bolavé místo, ale zároveň ho také prohřívají; ortézy jsou zpravidla velmi pohodlné

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ortézu na palec?

Při výběru ortézy na palec je nutné zohlednit to, jestli se jedná o palec ruky nebo nohy. Dále je důležité stranové určení a velikost ortézy. U obou těchto parametrů se lze ale setkat s výrobky univerzálními.

Jaký je rozdíl mezi ortézou a bandáží?

Obojí slouží k fixaci kloubu a úlevě od bolesti. Ortéza je ale pevnější, zpravidla vyztužená, takže fixace je vyšší. Ortézy zpravidla předepisují lékaři např. pro podporu léčby různých nemocí nebo po úrazech a operacích. Bandáže nejsou tak pevné a používají se více jako prevence vzniku případného úrazu nebo jako úleva od bolesti.
Zobrazit kompletní nabídku Ortéza na palec