Sendvičovač

Skvělá rychlá snídaně i svačinka.

ca. 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat sendvičovač

 • Sendvičovač je výrobek, díky kterému připravíte rychle chutnou snídani, svačinu nebo večeři bez zdlouhavého vaření a s minimem špinavého nádobí.
 • Sendvičovač je jednoduché zařízení, které se skládá z horního a dolního křídla a ke kterému přiléhají odnímatelné plotýnky. Pod plotýnkami jsou zabudována topná tělíska, která je za pomoci elektrické energie ohřívají.
 • Plotýnky jsou vyrobené z teflonu, mohou být i keramické. Oba materiály mají výborné vlastnosti, díky kterým se toust nikdy nepřipeče.

Typy

Sendvičovač je jednoduché zařízení, které se skládá z horního a dolního křídla a ke kterému přiléhají odnímatelné plotýnky. Pod plotýnkami jsou zabudována topná tělíska, která je za pomoci elektrické energie ohřívají.
Na trhu pak naleznete dva různé tyty těchto výrobků:

Typ Popis
Klasický Velice jednoduchý spotřebič, který vám umožní připravit pouze klasické tousty. Jeho největší výhodou je malý rozměr, nízká hmotnost a cena
Multifunkční Tento typ nabízí mnohem více. Výměnou zapékacích destiček připravíte vafle, ugrilujete zeleninu nebo připravíte vajíčka.

Toustovače 3v1 a 4v1

Tyto toustovače mají funkce tří nebo 4 různých plotýnek. Kromě klasické plotýnky na tousty je to plotýnka na vafle a mírně zvlněná plotýnka na grilování. Všechny tyto funkce u nových modelů fungují spolehlivě, pouze u starších nebo méně kvalitních výrobků se může stát, že funkce pečení vaflí není tak kvalitní, jako v případě přípravy toustů. Od grilu samozřejmě nelze očekávat stejný výkon jako od jeho zahradních kolegů, jsou vhodné především pro opečení zeleniny, pečiva či jemného bílého masa.

Na xxl sendviče
Domo DO 9195
 • Toustovače 3v1 a 4v1 jsou oproti klasickým mírně dražší a mohou být i trochu větší. Samotný princip fungování je ale stejný, mezi dvě křídla sendvičovače vložíte pečivo nebo nalejete těsto, přiklopíte a počkáte, dokud není vše hotovo.

Víte, že…?

Patříte k milovníkům vaflí? Pokud preferujete vafle před tousty, můžete si namísto multifunkčního sendvičovače pořídit vaflovač. Jedná se o velmi podobný spotřebič, který vám umožní připravit sladké i slané vafle. Některé vaflovače umožňují také pečení donatů nebo koblih.

Plotýnky

Plotýnky jsou vyrobené z teflonu, mohou být i keramické. Oba materiály mají výborné vlastnosti, díky kterým se toust nikdy nepřipeče. Nevýhodou teflonu je ale jeho křehkost. Na tento povrch nesmíte používat ostré předměty a při umývání nepoužívejte drátěnku. Plotýnky můžete bez obav umývat v myčce.

3v1
Clatronic ST/WA 3670
 • Plotýnky mohu mít různé tvary a vy tak připravíte sendviče trojúhelníkové, čtvercové, mohou mít tvar lastury a dětem se pak budou líbit ty, které mají podobu pohádkové postavy.
 • Nejčastěji se setkáte se čtvercovým nebo obdélníkovým tvarem, přičemž směrem ke středu se stává plotýnka hlubší, což je pro tousty ideální. Právě uprostřed toustu bývá většinou nejvíce náplně, kraje jdou pak pevně zmáčknout a spéct k sobě.
 • Běžně jsou k sehnání sendvičovače vhodné k přípravě dvou toastů. Čím dál častěji se ale dají sehnat i modely s dvojnásobnou kapacitou. Pokud připravujete pokrmy pro početnou rodinu, větší sendvičovač vám ušetří čas.
Stylový
Breville VST074

Víte, že…?

Paniny je sendvič, který je připravený z jiného než plátkového chleba. Připravují se z ciabatty, michetty nebo bagety. Pečivo rozříznete a naplníte tím, co máte rádi. Poté vše zapečete.

Výrobní materiál

Tyto jednoduché spotřebiče jsou v mnoha případech vyrobené z plastu, nerezové oceli a také kombinací obou těchto materiálů. Platové přístroje jsou levnější, kovové pak vypadají lépe a luxusněji a jsou také dražší.

Záleží na vás, kolik chcete do přístroje investovat a čemu dáváte přednost. Samozřejmostí je, že plastové přístroje jsou levnější a mají nižší životnost, pokud tedy budete tousty připravovat častěji, investujte raději do kvalitnějších nerezových modelů.

Dostupný
Sencor SSM 4221

Každý materiál je na trhu zastoupen velkým množstvím různých designových provedeních. Vybírat můžete z mnoha barev nebo stylů a přístroj jednoduše sladíte se stylem vaší kuchyně.

Výkon

Výkon určuje, za jak dlouho budou jednotlivé sendviče připraveny. S vyšším výkonem se zkracuje doba nahřátí, sendvičovače jsou k dostání s příkonem v rozmezí 500 – 1 500 W.

Čím je příkon vyšší, tím je i větší spotřeba elektrické energie. V případě sendvičovačů je ale spotřeba zanedbatelná, protože tousty budete připravovat krátkou dobu a ne tak často, aby to bylo na celkové spotřebě nějak znát.

Do velké rodiny
Unold 48480

Obsluha

Práce se sendvičovači je velmi snadná. Přistroj zapojíte do zásuvky a počkáte na jeho uvedení do provozu. Znamení o dostatečném zahřátí dává světelná signalizace, kterou je vybaven každý přístroj. Poté do něj vložíte připravené sendviče. K zapečení dochází u různých typů přístrojů za různou dobu, kvalitní by to měly zvládnout za cca 2 minuty.
Poté už jen počkáte na zapečení, které je individuálního u každého strávníka. Někdo má rád svůj toust tmavě hnědý, jiný nazlátlý.

Bezpečnost

Při přípravě toustů se sendvičovač zahřívá, a proto vybírejte takový model, který je vybaven dvojitým pláštěm. Zaměřte se také na to, aby byl vybaven studeným madlem. Tyto vychytávky zabrání případnému spálení.

Při koupi se také zaměřte na délku přívodního kabelu, i tato maličkost vám může velmi usnadnit přípravu pokrmů. Díky delšímu kabelu nebudete tolik omezení v jeho používání a mnohé modely umožňují snadné skladování přívodního kabelu uvnitř těla přístroje.

Snadná údržba
Gorenje SM 701

Údržba

Sendvičovače vyžadují pečlivou údržbu. Často se stane, že se toust připeče, nebo dojde k vytečení rozpečeného sýra, případně pak těsta na vafle. Je proto vhodné sendvičovač vyčistit po každém použití. Lépe se vám budou udržovat desky, které je možné vyjmout, ty lze opláchnout pod proudem vody nebo je umýt v myčce.

Pokud jsou desky v přístroji na pevno, je nutné je po každém použití otřít vlhkým hadříkem. V žádném případě se ale nesnažte připálené zbytky potravin odstranit nožem, nebo jiným ostrým předmětem, protože byste mohly poškodit jejich povrch. V případě poškození povrchu plotýnky se může stát, že se budou tousty připékat. Kousky povrchu z poškozených plotýnek mohou zůstávat na toustech nebo může docházet ke korozi plotýnek.

V případě, že sýr nebo těsto proteče až k topnému tělesu, je třeba vyčistit i tělo sendvičovače. V tomto případě vám tuto práci usnadní přístroj, který má vyjímatelné desky. Potom není problém přístroj po vychladnutí zbavit mastnoty a případných nečistot. Jestliže jsou desky napevno, bude proces čištění složitější nebo se může stát, že nepůjde správně očistit vůbec. Při čistění je vždy nutné přístroj odpojit ze sítě.

Bezpečný
ETA Acado 1163

Povrch přístroje lze snadno otřít hadříkem. Lépe se bude udržovat plast, nerez a hliník je potřeba často leštit, protože na něj zůstávají otisky prstů nebo také uchycená mastnota.

Funkce

Tento přístroj není nijak náročný, přesto lze ale u dražších modelů najít některé funkce, které vám přípravu toustů zjednoduší. Pro jednodušší používání oceníte:

 • Indikátor nahřátí – jedná se o světelnou diodu, která se rozsvítí, když je přístroj nahřátý na potřebnou teplotu. Červená kontrolka většinou svítí stabilně a znázorňuje ohřívání přístroje, zelená se pak rozsvítí ve chvíli, kdy je sendvičovač připraven k použití.
 • Spouštěcí tlačítko – naleznete je především u dražších modelů a umožňuje vám určit, kdy se bude přístroj ohřívat. Levnější modely se začnou zahřívat ve chvíli, kdy je zapojíte do elektrické sítě.
 • Vyměnitelné plotýnky – vyměnitelné plotýnky najdete u multifunkčních sendvičovačů. Jiné plotýnky použijete k přípravě toustů, jiné pak k přípravě paniny nebo vaflí.
 • Regulace teploty – umožňuje vám vybrat si teplotu, která bude nejvíce vyhovovat vašim představám o tom, jak má být sendvič propečený.
 • Nádobka na odkapávající tuk – Je praktická zejména u modelů s funkcí grilu. Přebytečný tuk odteče po grilovací ploše a steče do nádržky.
Pro náročné
Tefal SW 854 D 16

Pro větší bezpečnost pak vybírejte spotřebiče, které jsou doplněny o:

 • Ochrana proti přehřátí – v případě, že je dosaženo vysoké teploty se přístroj sám vypne, funguje zcela automaticky a zabraňuje případnému požáru.
 • Protiskluzové nožičky – zabraňují případnému pádu přístroje z kuchyňské linky.
 • Zámek – díky němu se víko nebude samovolně otevírat. Pokud je sendvič vyšší zajišťuje zaklapnutí zámku to, že se spodní a horní část sendviče speče k sobě. Pokud se obě křídla správně nezavírají, budou se obě poloviny péct zvlášť a náplň se mezi ně neuzavře.

Cena

Levný sendvičovač, který vám umožní pouze přípravu sendvičů, lze zakoupit již za cca 300 Kč. V případě, že chcete takový spotřebič zakoupit, věnujte pozornost především značce výrobku, u kterého budete mít jistotu, že se nejedná o nekvalitní výrobek, jehož používání by mohlo být nebezpečné.

Kvalitní výrobky ověřených značek se ve své spodní cenové hranici pohybují okolo 500 Kč. Tyto výrobky mají menší výkon a ve většině případů neumožňují výměnu plotýnek. Mezi výrobní materiál zde převažuje kvalitní plast.

Pokud chcete přístroj s větším příkonem a vyměnitelnými pečícími deskami, budete vybírat mezi sendvičovači v cenovém rozpětí 800 – 1 000 Kč.

Nejdražší modely pak zakoupíte za cenu převyšující 1 000 Kč. Tvar pečících desek není pouze trojúhelníkový, můžete zvolit například lasturu nebo pohádkovou postavu. Modely mohou umožňovat připravit i více než jen 2 tousty naráz. Samozřejmostí je také vysoký výkon, který přípravu urychlí, a veškeré funkce a bezpečností prvky, které může tento výrobek mít.

Otázky a odpovědi

Na co je sendvičovač?

Sendvičovač je výrobek, díky kterému připravíte rychle chutnou snídani, svačinu nebo večeři bez zdlouhavého vaření a s minimem špinavého nádobí. Tento pomocník je za velmi příznivou cenu a své uplatnění najde v každé rodině. Příprava chutných toustů je velmi lehká a zvládnou ji i děti. A zejména děti jsou nadšenými strávníky těchto chutných pochoutek. V případě sendvičů můžete kombinovat mnoho různých surovin, prostě mezi 2 plátky chleba dáte to, co máte rádi, a vše zapečete.

Jakou značku zvolit?

Na trhu naleznete velké množství různě kvalitních výrobků. Cena sendvičovačů není nijak vysoká a určitě se vám nevyplatí šetřit na značce. Pouze u prověřených značek máte jistotu, že kupujete kvalitní, bezpečný a zdravotně nezávadný výrobek. Mezi nejspolehlivější výrobky patří ty od značek Tefal, Sencor, Eta nebo třeba ECG.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na xxl sendviče
3v1
Stylový
Dostupný
Do velké rodiny
Snadná údržba
Bezpečný
Pro náročné
Image
Produkt
Domo DO 9195
Clatronic ST/WA 3670
Breville VST074
Sencor SSM 4221
Unold 48480
Gorenje SM 701
ETA Acado 1163
Tefal SW 854 D 16
Příkon
900 W
800 W
850 W
700 W
1100 W
700 W
750 W
700 W
Výrobce
Domo
Clatronic
Breville
Sencor
Unold
Gorenje
Eta
Tefal
Hmotnost
2.1 kg
1.5 kg
2.6 kg
1.2 kg
1.2 kg
1.11 kg
Termostat
Tvar sendvičů
lastury
trojúhelníkové
trojúhelníkové
čtvercové
trojúhelníkové
lastury
Počet nástavců
3
1
1
4
Materiál pečící plochy
nepřilnavý
nepřilnavý
nepřilnavý povrch
nepřilnavý povrch
Vyměnitelné plotýnky
Cena ca. 900 CZK ca. 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 300 CZK ca. 700 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.