Nejlepší set-top boxy 2024 a jak vybrat
Nenechte se rozhodit přechodem na DVB-T2.
Jak vybrat set-top box
- Set-top-box budete potřebovat, pokud vlastníte starší televizor, který nepodporuje moderní formát DVB-T2, případně není vybaven adekvátním kodekem H.265.
- V současné době existuje šest základních variant lišících se nabízenými vlastnostmi, ale i cenovkou.
- Sama podpora nahrávání či sledování většího množství programů najednou ještě nic neznamená. Zásadní parametr spočívá ve vybavenosti tunery – systémy pro zpracování přijímaného signálu.
- Chcete sledovat kabelovou televizi, nebo dáváte přednost internetovému vysílání? Máte předplacený satelit, či se držíte výhradně nabídky běžného pozemního přenosu? Věnujte dostatek času odpovědím na tyto otázky, protože podle nich musíte zvolit krabičku odpovídající druhu přijímaného vysílání.
Set top box - náš výběr
Set-top-boxy Wi-Fi
Android set-top-boxy
Ovladače set-top-box
Jak vybrat set-top box
Kdy jsou potřeba?
Mnozí lidé se domnívají, že bez set-top boxu jsou televizory k ničemu. Opak je pravdou, moderní zařízení obvykle žádnou přídavnou krabičku nepotřebují a signál si bez větších obtíží rozklíčují samy. Problém nastává tehdy, pokud vlastníte starší televizor, který nepodporuje moderní formát DVB-T2, případně není vybaven adekvátním kodekem H.265. Právě v tento moment nastupuje set-top box jakožto náhradní řešení, jehož prostřednictvím se vyhnete nákladné výměně televizního přijímače.
- První vlna výraznějšího rozšíření set-top boxů nastala v roce 2011, kdy došlo ke zrušení analogového vysílání a jeho nahrazení digitálním formátem DVB-T.
- Dnes se stejná situace opakuje, jelikož již v únoru 2021 bude tento formát nahrazen modernějším DVB-T2 a starší televizory znovu přestanou fungovat. V některých oblastech nastala tato změna ještě o měsíc dříve.
Víte, že…?
Set-top box není zapotřebí ani v případě, kdy přijímáte satelitní vysílání, používáte kabelovou či internetovou televizi a sdílíte společnou televizní anténu.
Typy dle konstrukce
Vydali jste se na návštěvu specializovaného obchodu a prodejce před vámi šermuje termíny jako duální nebo PVR? Vězte, že vás jen seznamuje se současnou nabídkou přístrojů. V současné době existuje šest základních variant lišících se nabízenými vlastnostmi, ale i cenovkou:
- Jednoduché – převod digitálního signálu na analogový, možnost v daný moment sledovat či nahrávat pouze jeden program
- Duální – možnost přijímat dva programy během vysílání, jeden nahrávat a druhý sledovat či sledovat dva na samostatných televizorech
- Kombinované – možnost přijímat pozemní a satelitní vysílání současně
- PVR – vybaveny pevným diskem pro uložení nahrávaných programů, mohou buď nahrávat nebo přehrávat, nikoliv obojí současně
- Set-top boxy k PC – pro sledování televize prostřednictvím počítače a nahrávání programů na jeho pevný disk
Obecně platí, že čím širší možnosti dostanete, tím více vás to bude stát. Jestliže pro vás sehrává prim hlavně cena, plně si vystačíte s jednoduchou krabičkou. Náročnějším divákům jsou potom určeny pokročilejší, ale i dražší, varianty.
Typy dle podporovaného vysílání
Sama podpora nahrávání či sledování většího množství programů najednou ještě nic neznamená. Zásadní parametr spočívá ve vybavenosti tunery – systémy pro zpracování přijímaného signálu. Těch, jak již napovídá následující tabulka, existuje hned několik:
Typ | Charakteristika |
---|---|
DVB-T | Podpora pozemního vysílání, nejpozději od února 2021 bude jeho podpora ukončena |
DVB-T2 | Pozemní vysílání v novém standardu, od roku 2021 jediný podporovaný formát pozemního vysílání |
DVB-C | Tuner pro kabelou televizi |
DVB-S | Určen pro satelitní vysílání |
DVB-S2 | Satelitní vysílání v novém standardu |
IPTV | Podpora internetového vysílání |
Víte, že…?
Během výběru vhodného set-top boxu si ověřte, zda disponuje potřebným tunerem. Valná většina poskytovatelů kabelových, internetových a satelitních vysílání zveřejňuje doporučené modely, případně vám je dokonce zapůjčí.
Druh vysílání
Chcete sledovat kabelovou televizi, nebo dáváte přednost internetovému vysílání? Máte předplacený satelit, či se držíte výhradně nabídky běžného pozemního přenosu? Věnujte dostatek času odpovědím na tyto otázky, protože podle nich musíte zvolit krabičku odpovídající druhu přijímaného vysílání. Stejně jako u druhů set-top boxů i zde existuje hned několik základních typů:
- Pozemní vysílání – nabízeno zdarma, set-top box využíván pouze pro zajištění moderního formátu DVB-T2
- Satelitní vysílání – nutný odpovídající set-top box ve spojení s parabolou a dekódovací kartou, pronajatou poskytovatelem vysílání
- Kabelové vysílání – placený, potřeba set-top boxu s podporou DVB-C
- Internetové vysílání – nutná dohoda s provozovatelem, set-top box s podporou IPTV
- Kombinované – univerzální set-top box podporující hned několik vysílání současně
Konektivita
Zakoupili jste novou kouzelnou krabičku, ale nedaří se vám ji propojit se starou televizí? S největším případem jste nezohlednili konektivitu a zařízení spolu nespárujete. V průběhu let totiž došlo ke změnám ve standardech, a tak dříve běžné konektory jsou dnes již k mání jen u několika výrobků pro pamětníky. V současnosti je podporována následující trojice:
- Anténní vstup – nejstarší způsob připojení, set-top boxy musí být vybaveny RF modulátorem, nejnižší kvalita obrazu
- SCART – dříve nejvíce využívaný vstup, v poslední době na ústupu, univerzálně podporovaný všemi televizory i set-top boxy, nízká cena, průměrná kvalita obrazu, možnost propojení s dalšími přístroji
- HDMI – nejmodernější systém, nejvyšší kvalita obrazu, častý u televizorů s DVB-T2, které žádný externí systém nepotřebují
Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, vždy si prohlédněte zadní stranu televizoru a zjistěte, jakými konektory disponuje. V případě nejistoty nic nezkazíte SCARTEM, budete však muset počítat s nižší kvalitou obrazu.
Citlivost
Bydlíte v oblasti se slabší signálem a trápí vás kostičkovaný obraz? Poohlédněte se po přístroji s dostatečně vysokou citlivostí, která ovlivňuje, kolik toho set-top box dokáže ze signálu vyždímat. Úroveň připojení ovlivňují tzv. multiplexy, což jsou balíčky programů vysílaných na jednom kanále v rámci digitálního vysílání. V současné době jich na území České republiky rozlišujeme 15.
Hned osm z nich je vyhrazeno regionální sítím, které pokrývají jen určité oblasti, tři jsou určeny pro podporu DVB-T2 a budou sehrávat nejvýznamnější roli od roku 2021. Zbylá čtveřice potom obstarává všechny celostátně dostupné programy:
- Multiplex 1 – ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24, ČRo Radiožurnál, ČRo-Dvojka, ČRo-Vltava, ČRo Plus, ČRo Jazz, ČRo D-Dur, ČRo Radio Wave, ČRo Junior
- Multiplex 2 – Nova, Nova Cinema, Prima Family, Prima Cool, TV Barrandov
- Multiplex 3 – ČT :D, ČT art, Prima Max, Prima Love, Prima Zoom, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, Rádio Proglas
- Multiplex 4 – Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj Family, O2 TV Free, TV Relax, TV Rebel, Rebel 2 Slušnej Kanál, HbbTV Seznam.cz
U valné většiny modelů se nemusíte obávat, že by některý z multiplexů opominuly. U levných a neznačkových napodobenin se to však může stát. Buďte proto při nákupu obezřetní a využijte možnosti si všechno vyzkoušet a případně vrátit zboží.
Uživatelské rozhrání
Každý set-top box je vybaven trochu jiným uživatelským rozhráním, jehož prostřednictvím můžete provádět zásahy do nastavení. Jestliže rádi objevujete a hrajete si s nejrůznějšími možnostmi, zjistěte si raději ostatních zákazníků. Variabilita je zde totiž obrovská, a zatímco jeden systém funguje dokonale logicky, jiný se může na první i druhý pohled jevit jako špatný vtip a chaos.
Kupujete set-top box do domácnosti s technicky méně zdatnými uživateli? Zkontrolujte provedení základních funkcí a jejich smysluplnost. Laiky spíše než bohatá paleta možností, zajímá několik hlavních funkcionalit, jež však chtějí mít pod naprostou kontrolou.
Ovládání
Ke všem modelům obdržíte i praktické dálkové ovládání. Stejně jako v případě rozhrání se sice na první pohled jedná o nepodstatnou záležitost, opak je ovšem pravdou. Mnoho výrobců na provedení ovladačů šetří a nabízí odbyté konstrukce se špatně fungujícími tlačítky a nelogickými reakcemi. Ty mají velmi často za následek obrovskou frustraci diváků.
Počítejte také s tím, že přibalený ovladač slouží pouze k řízení chodu set-top boxu. Zapnout a vypnout televizor či regulovat jeho hlasitost musíte jiným zařízením, které bylo součástí balení televizoru. V mnohých obchodech ale naleznete i univerzální výrobky, jejich prostřednictvím můžete řídit televizi i krabičku najednou.
Pevný disk
Sledujete televizi rádi, ale často vám některé programy unikají? Zvolte set-top box vybavený praktickým pevným diskem a pořad si jednoduše nahrajte. Za jakési minimum je dnes považován disk o velikosti 128 GB, jenž nabídne dostatečnou kapacitu pro několik filmů najednou. Nebudete tak nuceni sledovat pořad okamžitě po návratu z práce, protože hned další den bude nutné uvolnit prostor pro další díl.
Některé modely jsou také vybaveny USB vstupem pro připojení externího disku nebo flashdisku. Jedná se o vhodné řešení pro všechny, kteří na pevný disk nemysleli předtím, a přesto by si chtěli užívat jeho výhod a možností.
Design
Dbáte na dokonalý estetický dojem své domácnosti? Snažíte se, aby každý kousek výbavy celkově ladil a vytvářel harmonii? Pusťte se do hledání a objevte svého favorita. Většina modelů na trhu sice působí poněkud nezajímavě a šedivě, naleznete však mezi nimi i kousky, které si vaši pozornost zaslouží. Jen se musíte připravit na to, že vás vyjdou na více peněz.
Nejvýznamnější značky
Hned v úvodu vás jistě potěšíme sdělením, že u set-top boxů na značce povětšinou příliš nezáleží. Tedy za předpokladu, že nevyžadujete žádné pokročilejší funkce a spokojíte se se spolehlivým chodem televize. Vyžadujete-li přeci jen něco extra, doporučujeme se zastavit ve specializovaném obchodě s anténní technikou než v hypermarketu.
Rozdíly mezi značkovými a neznačkovými kusy se projevuje obvykle v šíři funkcí, kvalitě rozhrání a provedení ovladače. Nejedná se tedy o nic, co by přímo cílilo na důvody, pro které vlastně set-top box kupujete. U kabelových a satelitních televizí navíc povětšinou nebudete mít ani možnost zvolit zařízení samostatně a budete využívat model zvolený poskytovatelem služeb. Pokud tedy vybíráte přístroj pro vlastní použití v souvislosti s přechodem na standard DVB-T2 a dbáte na značku, nákupem jednoho z modelů Sencor, Strong, Tesla, Emos, GoGen nebo Alma nic nezkazíte.
Cena
A čím skončíme? Ano, jako vždycky půjde o náš cenový přehled, v němž vám jako již pravidelně nabídneme informaci o tom, kolik peněz si na nákup nachystat. Trh je v současnosti doslova přehlcen různými modely set-top boxů, proto výrobci ucítili šanci v souvislosti s přechodem na nový standard. Nám se podařilo identifikovat tři hlavní cenové intervaly, v nichž se budete chtě nechtě během nákupu pohybovat:
- Do 750 Kč
- 750 Kč – 1 500 Kč
- Nad 1 500 Kč
Cena do 750 Kč
Vlastníte starou televizi a jediným vaším zájmem je, aby fungovala i s koncem staršího typu vysílání? Zalovte v nejnižší třídě do 750 korun a vyberte si jeden z dostupných modelů. Kromě podpory DVB-T2 a kodeku HEVC se můžete překvapivě často dočkat i některých pokročilejších funkcí. Mnohé modely umožňují nahrávání na USB, případně disponují místem pro uložení interního disku. Rozměrově jsou plně přizpůsobeny pohodlnému umístění pod televizor.
Cena 750 Kč – 1 500 Kč
Patříte přeci jen mezi náročnější zákazníky, kteří dbají na vysokou kvalitu zboží? Jistě vás zaujme jeden ze zástupců střední kategorie. Kromě samozřejmých vlastností a výbavy stojí za zmínku zejména lépe provedené ovládací rozhrání. Dražší modely jsou potom vybaveny duálními tunery, díky nimž můžete jeden pořad sledovat a jiný zase nahrávat. Počítejte též s podporou konektorů všech typů od stařičkého anténního vstupu přes SCART až po nejmodernější HDMI.
Cena nad 1 500 Kč
Je-li pro vás televizor středobodem volného času, určitě se neobáváte zvýšených investic do špičkové elektroniky. V případě set-top boxů je dostupná již za finanční obnos od 1 500 korun. Interní pevné disky nabízejí dostatek místa pro uložení nahrávaných pořadů, samozřejmostí je podpora 4K formátu či hybridní televize. Dokonale vyladěné rozhrání zjednodušuje správu všeho potřebného. U dražších modelů se nemusíte obávat ani zpracování ovladače.