Nejlepší siloměry 2024 a jak vybrat

Změří hodnotu kroutícího momentu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sauter FA 100

Jak vybrat siloměr

  • Siloměr je zařízení sloužící ke změření síly nebo hodnoty kroutícího momentu.
  • Sílu lze měřit analogovým nebo digitálním siloměrem.
  • Přesný typ pružiny se volí dle toho, jak velký rozsah má konkrétní siloměr mít.

Siloměr - náš výběr

Sauter FA 100
Výrobce: Sauter
Zobrazit více
Siloměr Sauter FA 100 je mechanické zařízení pro měření tahu a tlaku se záznamem maximálních hodnot. Displej je analogový, otočný a ukazuje hodnoty v kg a N. Má funkci tarování a ochranu proti přetížení 150 % nad maximální hodnotu. Rozlišení je 0,5 N a přesnost měření 1 %.
Zobrazit méně

Pružinové siloměry

Digitální siloměry

Ruční siloměry

Sauter FA 100
Výrobce: Sauter
Zobrazit více
Siloměr Sauter FA 100 je mechanické zařízení pro měření tahu a tlaku se záznamem maximálních hodnot. Displej je analogový, otočný a ukazuje hodnoty v kg a N. Má funkci tarování a ochranu proti přetížení 150 % nad maximální hodnotu. Rozlišení je 0,5 N a přesnost měření 1 %.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Siloměr

Jak vybrat siloměr

Základní dělení

Měření síly může probíhat buď starším typem analogového siloměru, nebo modernějšími typy digitálních siloměrů. Vždy záleží, na jaké konkrétní účely jej budete využívat.

Analogový

Analogové siloměry slouží k měření tahové a tlakové síly. Jejich přesnost se pohybuje od 2 % do – 2% v rámci rozsahu. Zpravidla je lze upevnit na stojan a nechybí jim funkce přidržení maxima. Na těle analogových siloměrů najdete dvě stupnice, jednu v kilogramech a druhou v newtonmetrech.

Analogové siloměry se využívají k měření v tahu a tlaku.

Siloměr
Sauter FA 100

Příkladem praktického využití může být měření:

  • pevnosti spojů u keramických částí
  • trhání kabelů či jiných vláken
  • mechanické testování jednotlivých komponent v počítačích
  • měření síly při odtržení
  • zkoušení pružin
Žena ve fitnesscentru se siloměrem

Dynamometry se používají i ve fitness centrech, iStock /microgen

Digitální

Digitální siloměry jsou rovněž používané k měření tahové a tlakové síly. Jejich hlavní výhoda však spočívá v mnohem větší přesnosti, která se pohybuje od -0,5 % do + 0,5 % v rámci rozsahu. Jelikož jsou vybaveny displejem, potřebují ke své funkčnosti baterie, které však vydrží opravdu dlouho. Digitální siloměry jsou opatřeny též pamětí na několik hodnot při měření tahové a tlakové síly.

Výhodou moderních digitálních siloměrů je možnost měřená data automaticky přenášet do počítače, což samozřejmě urychluje práci a proces zpracování měření.

Pružinové siloměry
Pružinový siloměr ATORN, měřicí rozsah 3–30 cN, kulová sonda/unášený ukazatel - HaK.44100041 -

Stejně jako analogové siloměry nachází siloměry digitální své využití při zkoušení:

  • pružin
  • mechanickém testování komponent pro počítače
  • měření síly při odtržení či při trhání kabelů a dalších vláken.

Vždy je možné siloměry upevnit na stojan a například i pootočit displejem až o 180°.

 VyužitíVýhodyCenaStupnice
Analogový siloměrVe školách, základní měřeníLehký, cenově dostupnýOd hranice 100 KčAnalogová
Digitální siloměrProfesionální měřeníPřesnější naměřené hodnoty, propojení s PCOd hranice 5 000 KčDigitální (s pamětí)
Zkouška tření

Silometry se využívají nejčastěji v průmyslu i školství, iStock /Aldona

Obecné využití

Přístroje z kategorie siloměrů nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Primárně a nejčastěji se jejich služeb využívá v elektrotechnice. Dále jsou nepostradatelné v chemickém a strojírenském průmyslu a obecně všude tam, kde je nutné změřit pevnost jakýchkoliv spojů.

Víte, že…?

Digitální siloměry
Digitální siloměr Sauter FH 20K, externí měřící buňka, rozsah měření 20000 N, čitelnost 10 N

Existují speciální siloměry, které dokáží měřit intenzitu stisku vaší dlaně, porovnávat pravou a levou ruku, měřit únavu svalu poklesem síly stisku v průběhu času či změřit i sílu stisku mezi dvěma prsty.

Příslušenství

K siloměrům, zpravidla digitálním, existuje řada různého příslušenství. Například jde o speciální nástavce, a to ploché, konkávní a kruhové, které slouží k měření síly svalů na lidském těle. Kromě dalších upínáků či čelisťových úchytů jsou obvyklým příslušenstvím ještě stojany, do kterých lze siloměry upevnit a dále s nimi pracovat.

Ceny

  • Siloměrů najdete opravdu nepřeberné množství a skutečně záleží, na co jej hodláte využívat. Nejlevnější typy lze pořídit již za několik málo korun, například pod hranicí 200 Kč. V takovém případě se jedná o siloměry ve tvaru pružiny s jednoduchou stupnicí a možností měřit sílu až do 5 newtonmetrů. V tomto případě se jedná primárně o siloměry využívané jako učební pomůcka pro demonstraci práce siloměru i základní měření síly. Typickým příkladem jsou siloměry značky Conatex. Pokud se budete nadále pohybovat v cenových relacích v řádech sto korun, dostaneme se k nadále pružinovým siloměrům, které jsou však větší a tudíž dokáží změřit větší intenzitu síly.
  • Cenově odskočené jsou již profesionální přístroje pro měření síly v tahu a tlaku. V tomto případě se nabízí například analogové siloměry značky Sauter, jejichž cena se pohybuje zpravidla od hranice 5 000 Kč a výše. Narůstá vždy s možností širšího rozsahu samotného měření. I tyto siloměry v sobě mají pružinu a na svém těle pak kruhovou stupnici, na které ručička znázorní naměřenou sílu.
  • Pokročilejší digitální siloměry jsou ještě o něco dražší. Obyčejné modely s vyobrazením naměřené síly na displeji začínají většinou kolem hranice 7 000 Kč a opět velmi často narazíte na značku Sauter. I v těchto případech je digitální siloměr vybaven pružinou, jejíž konec lze vidět ve spodní části zařízení.
  • Existují však i digitální siloměry s možností připojení externího čidla, které dokážou měřit tlakovou a tahovou sílu i jinde, než na tělese přímo zavěšeném na siloměru. Zde lze vybírat mezi siloměry Alluris či Sauter, přičemž cena již šplhá zpravidla mezi 20 a 30 000 Kč. Jedná se tedy o certifikovaná zařízení pro profesionální měření.

Otázky a odpovědi

Co je siloměr?

Siloměr je zařízení sloužící ke změření síly nebo hodnoty kroutícího momentu. Obvyklým měřítkem velikosti měřené síly je intenzita deformace pružiny, která se v siloměru může nacházet. Vše závisí na konkrétním typu siloměru. Přesný typ pružiny se volí dle toho, jak velký rozsah má konkrétní siloměr mít. Obvykle se hodnoty měřené siloměrem udávají v newtonech nebo kilonewtonech.

Jak vybrat siloměr?

Siloměr se používá v mnoha odvětvím. Jednoduché siloměry se používají ve škole, profesionální v průmyslu. Siloměr tak vybírejte podle toho, kde a jakým způsobem budete siloměr používat.
Zobrazit kompletní nabídku Siloměr