Skartovačka

Vaše citlivé informace v bezpečí.

ca. 800 CZK
ca. 21 000 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 700 CZK
ca. 66 500 CZK

Jak vybrat skartovačku

 • Princip – skartovací stroje fungují na základě okamžitého zneškodnění ať už papíru, CD nebo DVD. Je tedy možné skartovat i více papírů, které jsou sepnuty kovovou svorkou.
 • Typ – koupit můžete manuální i elektrickou skartovačku.
 • Kritéria výběru – při výběru skartovacího stroje se zaměřte na jednotlivé vlastnosti. Základní dělení spočívá ve střihu papíru, stupni utajení, charakteristice likvidovaného materiálů, velikosti nádoby, hlučnosti a v neposlední řadě i bezpečnosti při práci.

Princip skartovače

Skartovací stroje fungují na základě okamžitého zneškodnění ať už papíru, CD nebo DVD. Je tedy možné skartovat i více papírů, které jsou sepnuty kovovou svorkou. Na některých skartovačích lze nastavit šíři řezu neboli stupeň utajení. Na trhu najdete převážně elektrické typy, které jsou jednodušší na ovládání na rozdíl od ručních, která je poháněna klikou.

 • Elektrické skartovače: V blízkosti musí být elektrická zásuvka. Ovládání je jednoduché pomocí tlačítek. Velké zastoupení na trhu oproti druhému typu.
 • Ruční skartovače: Lze je umístit kamkoliv, nepotřebují elektrickou energii. Náročnější při skartaci více papírů. Cenově jsou dostupnější.
Do domácnosti
Hama Basic X6A (CC 614A)

Kritéria výběru

Při výběru skartovacího stroje se zaměřte na jednotlivé vlastnosti. Základní dělení spočívá ve střihu papíru, stupni utajení, charakteristice likvidovaného materiálů, velikosti nádoby, hlučnosti a v neposlední řadě i bezpečnosti při práci.

Druhy střihu

Na trhu existují dva druhy přístroje, které mají různé řezy materiálu. Jedná se o řez přímý a křížový. Každý z nich má však své výhody i nevýhody i z hlediska stupně utajení. Některé typy skartovačů umožňují přepnutí řezu.

 • Přímý řez: Lze vložit do automatického podavače více listů k likvidaci. Nevýhodou je právě v tomto případě nižší stupeň utajení oproti druhému způsobu ničení materiálu. Výsledkem jsou proužky.
 • Křížový řez: Řeže materiál na menší kousky. Je tedy z hlediska úniku informací bezpečnější. Nutné vkládat po menších částech. Díky dvojímu ostří, kdy je papír řezán proti sobě, jsou výsledkem malé částice papíru.
Do menší kanceláře
Rexel Auto+ 300X

Stupeň utajení

Ačkoli jde o ničení důvěrného materiálů a může se to zdát jako banalita, ale je to celkem věda. Aby byla likvidace co nejúčinnější a došlo k zabránění zneužití citlivých údajů, vydal Národní bezpečnostní ústav vyhlášku, která definuje 5 stupňů utajení.

Stupeň utajení Slovní označení Typ řezu Velikost řezu
1. Standardní Přímý řez Proužek max. 12 mm
2. Vyhrazené Přímý řez Proužek max. 6 mm
3. Důvěrné Přímý řez Křížový řez Proužek max 2 mm Částice max. 4 x 80 mm²
4. Tajné Křížový řez Částice 2 x 15 mm²
5. Přísně tajné Křížový řez Částice 0,8 x 13 mm²

Zde je třeba si uvědomit, kam si chcete skartovač pořídit a jaké materiály vám prochází rukama. Obecně lze říci, že k vám domů stačí typ stroje, který řeže papír se stupněm utajení 1, pokud zvažujete koupi do kanceláře, ideální je pak stupeň číslo 3, nejste-li výzkumnou institucí se specifickými pravidly.

Můžete se však setkat i s německou vyhláškou DIN 66399, která definuje dokonce 7 stupňů utajení.

CD, DVD a karty
Bonsaii 4S23
Stupeň utajení Velikost řezu Typ řezu Vhodné pro
P1 Proužek max. 12 mm Přímý řez Katalogy, brožury
P2 Proužek max. 6 mm Přímý řez Běžné firemní dokumenty
P3 Proužek max. 2 mm Přímý řez Důvěrné firemní dokumenty s osobními údaji
P4 Částice max. 4×40 mm Křížový řez Strategické dokumenty
P5 Částice max. 2×14 mm Křížový řez Dokumenty s povahou přísně tajné
P6 Částice max. 0,8×12 mm Křížový řez Tajné dokumenty, které vyžadují přísná opatření
P7 Částice max. 0,8×5 mm Křížový řez Tajné dokumenty s mimořádným opatřením, např. tajné služby

Skartovaný materiál

Standardní skartovačka si poradí s velikostí papíru A4. Některé jsou však vybaveny lepším ostřím a poradí si i s CD, DVD a také se skartací plastových karet. Důležité je, zda vám stačí ničit dokumenty o velikosti A4 nebo potřebujete zlikvidovat papíry většího formátu, aniž byste je museli jednotlivě překládat. Pokud potřebujete skartovat větší formáty, počítejte s tím, že si o dost připlatíte.

Rychlost skartace

Většina skartovacích strojů, které jsou na našem trhu nabízeny, dokáží skartovat rychlostí 2 m za minutu. Pokud jste náročný a netrpělivý uživatel, můžete si pořídit i takový typ, který zvládne ničit papír rychlostí až 3-5 m za minutu.

Objem koše

Velikost odpadního koše opět záleží na tom, kam si skartovač pořizujete. Je velký rozdíl mezi občasným domácím skartování a každodenním využitím v kanceláři. Při koupi je vhodné pořídit si takový produkt, který má průhlednou nádobu, abyste byli schopni sledovat množství odpadu a včas jej vysypat.

Ruční
Peach PS300-21
 • Objem do 15 litrů: Stroje jsou vhodné pro nepravidelné použití s malým množstvím papíru.
 • Objem 15–22 litrů: Zlatá střední cesta, pokud vám postačí na ničení písemných dokumentů několikrát během týdne.
 • Objem na 23 litrů: Na takové přístroje narazíte ve společnostech, kde je téměř nepřetržitý provoz skartace.

Bezpečnost

Jak jsme již v úvodu zmínili, při skartaci dochází buď k přímému, nebo křížovému řezu za použití ostrých nožů. Proto by každý takový přístroj měl být vybaven dostatečně bezpečným podavačem, aby bylo zamezeno styku prstů s noži.

Aby zároveň docházelo ke kvalitní skartaci a byly dodrženy stupně utajení, obsahují některé skartovače i ochranu proti zahlcení. V takovém případě dochází k postupnému odebírání ideálního množství, které je pro řezání únosné.

Do velké kanceláře
HSM Securio P40i 3,9 mm

Dalším bezpečnostním prvkem jsou pojistky proti přehřátí motoru, které stroj automaticky vypnou, dokud nevychladne na požadovanou teplotu. I tak je třeba si při koupi ověřit maximální dobu nepřetržité skartace, protože levnější typy se mohou přehřát již během několik minut.

Víte, že…?

Při řezu dochází k výskytu tepla, proto umístěte skartovací přístroj do volnějšího prostoru, aby vzniklé teplo mohlo odcházet a nedošlo tak k nežádoucímu požáru.

Speciální bezpečnostní funkce

Pokud nejste spokojeni se základní bezpečnostní prvky, můžete si pořídit skartovač s doplňkovými bezpečnostní funkcemi.

 • AntiJam: Při odebírání papíru z podavače může dojít k zaseknutí papíru, což pak vyžaduje možné odklopení víka a ruční odstranění uvíznutého papíru. Ovšem s funkcí AntiJam se tohoto problému nemusíte vůbec bát.
 • SafeSense: Trocha nepozornosti při vkládání dokumentů ke zničení a může se stát neštěstí. S bezpečnostním prvkem SafeSense můžete případné nehodě předejít, jelikož vás ochrání před zachycením částí oblečení, šperků, vlasů či dokonce i zvířecí srsti do ostří.

Hlučnost

Je rovněž důležitým parametrem při rozhodování. Nechcete mít přeci v kanceláři rušivý element. Hlučnost se při skartaci se pohybuje kolem 50-70 dB v závislosti na modelu. Někteří výrobci ji neuvádí vůbec a někdy je uváděna v podivných jednotkách, což zabraňuje srovnání mezi jednotlivými přístroji.

Na hlučnosti si však nechávají záležet zejména velcí výrobci, kteří se specializují pouze na skartovací stroje. Můžete očekávat nejen co nejtišší zvuk, ale i kvalitně provedený design.

Prodloužení životnosti

Pořízení kvalitního skartovače není levnou záležitostí. Přinášíme několik typů jak o něj pečovat, aby vám likvidoval papír správně a dlouho vám vydržel, bez jakéhokoliv zásahu opraváře.

 • Dbejte na pravidelné promazávání ostří olejem. Protože při řezu dochází k uvolňování jemného prachu, který může stroj zadrhnout.
 • Dodržujte doporučenou kapacitu pro skartaci, aby nedošlo k poškození řezného mechanismu.
 • Nekupujte zbytečně malou odpadní nádobu. Pokud ji nebudete pravidelně vyprazdňovat, může dojít k zachycení již znehodnoceného papíru zpět na ostří.
 • Nevkládejte do skartovače materiál, který není určený pro daný model.
 • Čtěte technické údaje. Výrobci uvádí rychlost skartace, nicméně většinou se počítá s papírem o gramáži 70 g/m3, ačkoli většina běžných kancelářských papírů se vyznačuje kvalitou 80 g/m3. V takovém případě, je třeba snížit dávku papíru určeného ke zničení, aby nedošlo k zahlcení.

Víte, že…?

Při promazávání olejem musíte být dostatečně pečliví, jelikož by velké množství oleje mohlo přístroj poškodit. Na trhu jsou k dostání speciální olejové papíry, které vyřeší problém za vás.

Nejznámější značky

 • Peach: Je přední švýcarská společnost založená v roce 1998. Jejich filozofií je nízká cena, ale přesto kvalitní produkt s atraktivním designem.
 • Fellowes: Mezinárodní společnost nabízející produkty do podnikatelského sektoru.
 • Hama: Nejznámější německá značka, která se nejvíce proslavila výrobky určenými pro fotografy.
 • Bonsaii: Mladá německá firma, která byla založena díky motivaci změnit trh se skartovacími stroji. Od ostatních projektů se liší zejména inovativním pojetím.
 • Rexel: Specialista na výrobu skartovačů, který je na trhu přes 70 let.

Cena

Teď když už víte, na co se při výběru kvalitního skartovacího přístroje přímo pro vaše potřeby zaměřit, nabízíme přehled cenových kategorií.

Cena do 999 Kč

Nejlevnější přístroje dokážou skartovat až 8 listů 70g anebo 6 listů 80g papíru. Objem odpadového koše je do 11 litrů. Lze zakoupit i samotné víko, které se dá umístit na jinou nádobu. Většina strojů v této cenové relaci má pouze přímý řez a standardní stupeň utajení, tedy proužky s maximální šíří 12 mm. Narazit můžete jak na elektrické tak i ruční stroje s klikou. Ideální do domácnosti s občasným použitím.

Cena od 1 000 Kč do 1 999 Kč

V této střední kategorii můžete narazit na výrobky, které již disponují i křížovým řezem, jsou schopné znehodnotit CD, DVD či plastové karty a až 12 listů 70g papíru anebo 10 listů 80g. Koš dokáže pojmout až 21 litrů.

Cena nad 2 000 Kč

Nejdražší přístroje jsou schopné nepřetržitého provozu v kanceláři. Počet skartovacích listů je více jak 15 kusů s použitím běžného papíru. Je možné skartovat nejen disky, ale i kreditní karty. Všechny skartovač nabízené v této cenové kategorii jsou na elektřinu. Objem odpadového koše je nad 25 litrů. Znehodnocený papír je rozřezán na malé částice či úzké proužky spadající do třetího stupně utajení se slovním označením – důvěrné. Vysoce kvalitní stroje pořídíte v řádech desetitisíců korun.

Otázky a odpovědi

Jak důležitý je výkon?

Výkon udává, jak dlouho mohou skartovačky pracovat. Výkonnější přístroje mohou pracovat prakticky neomezeně, méně výkonné však vyžadují po několika minutách práce krátkou přestávku. Většina přístrojů může pracovat cca 20 minut, poté by měla následovat cca 30 minutová přestávka.

Co vše je možné skartovat?

Všechny skartovačky jsou určené ke skartování papíru ve velikosti A4 nebo A3. Některé přístroje mohou skartovat dokumenty sešité drátky nebo sponkami. Skartovat můžete i DVD a CD disky nebo kreditní a jiné karty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Do domácnosti
Do menší kanceláře
CD, DVD a karty
Ruční
Do velké kanceláře
Image
Product
Hama Basic X6A (CC 614A)
Rexel Auto+ 300X
Bonsaii 4S23
Peach PS300-21
HSM Securio P40i 3,9 mm
Objem koše
14 l
40 l
23 l
3.6 l
145 l
Rozměry
311 x 175 x 338 mm
650 x 350 x 490 mm
370 x 270 x 580 mm
340 x 140 x 175 mm
1020 x 580 x 550 mm
Skartování kreditních karet
Kapacita skartace
5
8
8
15
44
Cena ca. 800 CZK ca. 21 000 CZK ca. 8 200 CZK ca. 700 CZK ca. 66 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.