Skener

Digitalizace Vám usnadní život.

ca. 22 900 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 43 500 CZK
ca. 2 300 CZK

Jak vybrat skener?

 • Skener je k dostání v několika podobách. Vybírat byste ho měli podle způsobu používání.
 • Základním parametrem je rozlišení, které se udává v tzv. DPI (dots per inch).
 • Barevná hloubka určuje, jaký počet barev a odstínů je skener schopný rozlišit.
 • Skenery kromě toho, že umí převést předlohu na digitální podobu, tak můžou mít ještě několik doplňkových funkcí.

Účel využití a typy skeneru

Předtím, než vyrazíte do obchodu s elektronkou nebo najedete na web e-shopu, tak je klíčové stanovit si, k čemu budete skener primárně používat. To je minimálně 70% úspěchu správného výběru a spokojené koupě, protože skenery jsou různého typu a každý se hodí pro něco jiného. Podívejme se tedy na základní typy skeneru, které jsou běžně k dostání, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a k čemu by se daly dobře využít.

Stolní

Stolní skener je ploché zařízení, které má snímací plochu, na kterou položíte snímaný dokument. Největší výhodou těch skenerů je vysoká kvalita výsledného digitalizovaného dokumentu. Za nevýhody můžeme označit vyšší pořizovací cenu. Navíc jsou to větší a těžší zařízení.

Pro náročné
Epson Perfection V850 Pro

Stolní skenery jsou konstruovány tak, že nad skenovací plochou mají víko, které se zaklapuje. To je výhodné, pokud scanujete strany v knihách nebo časopisech. Naopak se tyto skenery nehodí pro skenování mnoha listů, které musíte vkládat postupně po jednom.

Dražší typy stolních skenerů mají tzv. dianástavec, který Vám umožní skenovat diapozitivy a negativy. Skenování fotografií stolním skenerem je většinou v kvalitě, která klesá či roste souběžně s cenou skeneru. Pokud chce vysokou kvalitu fotografií, tak můžete zvolit přímo filmový skener.

Filmový

Filmové skenery jsou na rozdíl od stolních primárně určeny ke skenování fotek, diapozitivů a negativů. Takže se bude hodit těm, kteří mají staré fotografie nebo negativy s cennými fotografiemi, které chtějí uchovat pro budoucí generace.

Profesionální
Canon CanoScan LiDE 400

Filmový skener jde pořídit i v kombinaci se stolním, což přináší výhodu v podobě vícero způsobů využití skeneru. Samozřejmě pokud má být filmový skener kvalitní, tak si za tuto kombinaci připlatíte.

Protahovací

Protahovací skener se vzhledově podobá faxu. Fax už je dnes poměrně za zenitem, ale princip vložení dokumentu do zařízení, které ho protáhne přes své tělo a mezitím nasnímá zůstává a využívá se právě pro skenování. Výhodou těchto skenerů je jednak to, že zabírají méně místa a také do zásobníku můžete vložit více listů. Naopak za nevýhodu můžeme označit nemožnost skenovat časopisy nebo knihy.

Přenosné

Přenosný skener většinou funguje podobně jako protahovací, akorát se liší ve využití a kvalitě. Přenosný skener se hodí na cesty, například pro obchodní zástupce a neskenuje v tak vysoké kvalitě, jako je to u stolních skenerů.

Elegantní
Epson Perfection V19

Ruční, bubnové a 3D

Poslední tři typy, se kterými se můžete potkat jsou ruční, bubnový a 3D skener. Dá se říct, že se jedná o okrajové kategorie, které si většinou do domácnosti nebo kanceláře nepořídíte.

 • 3D skenery slouží pro přenesení reálného tělesa do digitální 3D podoby. Využijí se v průmyslu, v konstrukčních kancelářích apod.
 • Bubnové skenery jsou skenery pro naskenování v maximální kvalitě a velké plochy, která se nalepí na válec, který se v bubnu otáčí a postupně snímá. Jedná se o velká a drahá zařízení, která využijí zejména grafická studia apod.
 • Ruční skenery jsou archaická zařízení. Fungují na principu malého zařízení, připojeného k počítači, který se pomalu ručně přejede plocha snímaného dokumentu. Nevýhoda tohoto zařízení je náročně manipulace, kdy musíte pomalu a přesně snímat celou plochu, jinak se Vám skenování nepovede a musíte začít znovu.

Technické parametry

Pokud jste se již rozhodli, za jakým účelem si pořídíte skener a jaký typ to bude, tak je na čase vybrat ten nejvhodnější v dané kategorii. U skenerů sledujte při výběru několik základních parametrů.

S automatickým podavačem
HP ScanJet Pro 2500 f1

Rozlišení

Základním parametrem je rozlišení, které se udává v tzv. DPI (dots per inch). Čím vyšší hodnotu DPI skener nabízí, tím kvalitnější a ostřejší budou výsledné snímky. Údaj o rozlišení se vyjadřuje dvěma čísly, např. 1200 x 2400 dpi.

První hodnota v údaji o rozlišení znamená počet bodů rozlišených na řádku. Druhé číslo říká, jaká je přesnost krokování motorku skenovacího zařízení. Samozřejmě vyšší hodnoty rozlišení znamenají větší nároky při výrobě skeneru a tím dražší přístroj ve finále bude, takže je potřeba najít rozumnou míru a rovnováhu mezitím jakou kvalitu potřebuje, a kolik chcete investovat.

Pro snadnější orientaci nabízíme zjednodušenou tabulku, která se Vám hodí, pokud chcete za skener utratit co nejméně, ale dosáhnout alespoň průměrné kvality:

Do kapsy
IRIS IRIScan Book 5
Rozlišení Vhodné využití
600 x 1200 dpi Pro nenáročné uživatele a nepravidelné využití
1200 x 4800 dpi Pro běžné využití doma nebo v kanceláři
4800 x 9600 dpi Pro náročné uživatele

Barevná hloubka

Barevná hloubka určuje, jaký počet barev a odstínů je skener schopný rozlišit. Pokud plánujete skenovat především psaný text a dokumenty, tak je pro Vás tento údaj téměř nepodstatný. Barvy budete řešit při skenovaní fotografií, obrázků nebo různých barevných dokumentů.

Rychlost snímání

To je rychle dostanete předlohu do digitální podoby bývá určeno výrobcem a vychází to z kvality a výkonnosti skeneru. Nedá se ale říct, že by každý snímek trval stejný čas. Na rychlost má totiž vliv náročnost skenovaného dokumentů, také požadované rozlišení a neposlední řadě rychlost Vašeho počítače, ke kterému je skener připojen a také způsob připojení skeneru k počítači.

Způsob připojení

Připojení skeneru s počítačem je nutná věc, abyste mohli dále s naskenovanými dokumenty pracovat. Dnes máte na výběr v podstatě ze dvou způsobu propojení zařízení:

Velkoformátový
Epson WorkForce DS-50000
 • kabelem
 • po síti

Připojení kabelem je nejčastěji pomocí USB kabelu, které je asi nejvýhodnější, protože USB slot má každý počítač nebo notebook. Další varianta je SCSI kabel, pro který ale nemusí mít Váš počítač zdířku.

Síťové připojení umožňuje zapojení skeneru do Wi-Fi sítě. Dá se říct, že náhradní variantou je spárování s počítačem pomocí bluetooth, to ale nemá takový dosah a rychlost přenosu.

Profesionální
Canon CanoScan LiDE 400

Další užitečné funkce

Skenery kromě toho, že umí převést předlohu na digitální podobu, tak můžou mít ještě několik doplňkových funkcí, které jejích užívání posunou o level dál.

 • Funkce OCR umí převést skenovaný text do podoby textového dokumentu, ve které se dá psát, hledat nebo kopírovat části dokumentů. Problém je, že tento software nezná všechny znaky české abecedy.
 • Automatický podavač papíru ze zásobníků je vhodný hlavně u protahovacího skeneru, kde můžete skenovat větší štosy dokumentů najednou.
 • O vestavěném Dia nástavci již byla řeč – umí prosvítit negativy a diapozitivy, které poté dokážete uchovat v digitální podobě. Většinou bývá přidán ke stolnímu skeneru, kde je zabudován na víko.
 • Vlastní paměť nebo slot pro paměťovou kartu oceníte hlavně u přenosných skenerů, které nejsou připojeny k zařízení, do kterého by se hned snímky ukládaly.
 • K některým skenerům dostanete originální software pro práci s naskenovanými dokumenty.

Ceny

Ceny skenerů jsou trochu oříšek, protože různé typy skenerů mají různé cenové relace.

 • Nejlevnější skenery se dají pořídit v intervalu 3000–5000 Kč. Co za tuto cenu můžete očekávat? V první řadě velice slušný stolní skener, a to jak plochý, tak i protahovací se zásobníkem pro větší množství papíru. Přenosné skenery za tuto cenu nenabízejí většinou vysoké rozlišení a jelikož se počítá s malým rozlišením, tak i vnitřní paměť skenerů bývá minimální a je potřeba ji nastavit paměťovou kartou.

V tomto cenovém intervalu se nacházejí i levnější foto skenery, které ale nenabízejí velkou kvalitu fotografií, rozlišení nebude nijak slavné a hloubka barev také ne. Hodí se spíše pro skenování fotek, které poté „pověsíte“ na sociální sítě nebo si je necháte pouze v digitální podobě. Pokud fotografie poté chce opět vytisknout a třeba i zvětšit, je potřeba sáhnout více do kapsy.

 • Pokud se posuneme o cenové patro výše a budete uvažovat o investici do skeneru za 5000–10000 Kč, tak si můžete pořídit vysoce kvalitní stolní skener s hodně dobrým rozlišením. Přenosné skenery za tuto cenu jsou už taky nadprůměrné a kvalita snímaných dokumentů je dost dobrá, takže Vám pro běžnou práci budou stačit.

Zároveň pro domácí užití pořídíte optimální foto skener, který uchová fotky nebo negativy v dobré kvalitě. Za tyto částky najdete i kombinované zařízení – stolní a foto skenery.

 • Skenery dražší než 10000 Kč a násobky desetitisíců, to jsou už zařízení vhodná pro profesionální využití. Buď si je pořizují profesionální fotografové, nebo grafická studia. Za tuto hodnotu můžete najít i skenery pro snímání předloh ve velkých formátech, případně 3D skenery.

Otázky a odpovědi

Jak doma využít skener?

Máte doma negativy s fotografiemi nebo starší fotografie, které pro Vás mají značnou hodnotu, ale postupně žloutnou a ztrácejí na kvalitě, případně byste je chtěli namnožit a podělit se s rodinou? Skladujete hromady starých dokumentů, které Vám zabírají místo a připadáte si jako v archívu? Nebo sbíráte informace pro diplomovou práci nebo články a publikace, se kterými byste potřebovali pracovat, ale nemůžete si je odnést domů? Pokud jste v některé ze zmíněných situací, pomůže Vám pořízení skeneru.

Jakou značku zvolit?

Chcete si pořídit skener od renomovaného výrobce? Pokud ano a bude takového výrobce hledat, tak zjistíte, že se většinou jedná o stejné výrobce, kteří na trh dodávají jinou výpočetní a kancelářskou techniku. Co se týče stolních nebo protahovacích skenerů, tak jedničkami na trhu jsou Epson a Canon, které poskytují i největší výběr. O něco málo za nimi jsou známe značky Fujitsu, Brother nebo HP. Pro skenování negativů a diapozitivů jsou na trhu specializované skenery například značky Reflecta či Rollei.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Pro náročné
Profesionální
Elegantní
S automatickým podavačem
Do kapsy
Velkoformátový
Profesionální
Image
Product
Epson Perfection V850 Pro
Canon CanoScan LiDE 400
Epson Perfection V19
HP ScanJet Pro 2500 f1
IRIS IRIScan Book 5
Epson WorkForce DS-50000
Canon CanoScan LiDE 400
Hmotnost
6600 g
1700 g
1500 g
4300 g
153 g
14800 g
1700 g
Automatický podavač
Hloubka
580 mm
367 mm
364 mm
300 mm
38 mm
580 mm
367 mm
Cena ca. 22 900 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 700 CZK ca. 43 500 CZK ca. 2 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.