Nejlepší vaničky na oplach nohou 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Intex 29080 Vanička na oplach nohou
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vaničku na oplach nohou

  • Vanička na oplach nohou spadá do kategorie bazénového příslušenství a slouží k udržení čistoty bazénu nebo např. vířivek. Pro běžné používání lze rozlišit dva základní typy a to vaničky z pevného plastu nebo nafukovací.
  • Pro běžné účely jsou dostačující levnější volně stojící vaničky. Existují také vestavné varianty, které jsou vhodné zejména ke sprchovým koutům na veřejných koupalištích.
  • Základním parametrem je pak velikost vaničky. Tu je vhodné volit tak, aby byl oplach nohou, co nejpohodlnější.

Vanička na oplach nohou - náš výběr

Intex 29080 Vanička na oplach nohou
přečíst recenzi
Výrobce: Intex
Typ: na nečistoty
Hmotnost: 0.6 kg
Zobrazit více
Tento doplněk do bazénu od značky Intex je vanička na oplach nohou s rozměry 56 x 46 x 9 cm. Tato vanička se řadí mezi praktické doplňky, které zabraňují přenosu nečistot do vody bazénu. Je vyrobena z kvalitního plastu a je možné ji upevnit u bazénových schůdků.
Zobrazit méně
Lagrada 84810 vanička na oplach nohou
Výrobce: Lagrada
Typ: úklid bazénu
Hmotnost: 0.484 kg
LAGUNA 3039 Vanička na oplach nohou
Výrobce: Laguna
Zobrazit více
LAGUNA 3039 je plastová vanička určená pro oplach nohou před vstupem do bazénu. Její rozměry jsou 55 cm na délku, 41 cm na šířku a 9 cm na výšku. Laguna 3039 je praktická pro uživatele bazénu, aby udrželi vodu čistou.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Vanička na oplach nohou

Jak vybrat vaničku na oplach nohou

Jaké typy existují

Tyto bazénové vaničky jsou určeny k mytí nohou před vstupem do bazénu. Díky nim je zabráněno vnášení nečistot do bazénu. Ten pak není nutné tak často čistit ani používat více chemie. Běžně dostupné vaničky na oplach nohou lze rozdělit do dvou základních typů a to pevné plastové vaničky anebo jejich nafukovací varianty.

Miminko v bazénu

Vaničky ocení děti i dospělí, iStock / fantom_rd

Pevné plastové vaničky

Plast je nejčastějším materiálem, který se používá na výrobu bazénových vaniček. Tyto modely jsou pevné, mohou mít různý tvar, velikost i barvu. Běžné modely vhodné pro domácí bazény mohou být opatřeny protiskluzovou úpravou. Plast je poměrně odolný, takže zaručuje vyšší životnost při používání.

Nafukovací vaničky

Na jejich výrobu se opět používá kvalitní PVC. Bazénky na nohy lze jednoduše nafouknout a po použít zase vyfouknout, což usnadňuje např. jeho uskladnění v době nepoužívání. Tyto vaničky jsou velmi lehké a nelze je připevnit k bazénovým schůdkům, takže např. za větrného počasí, pokud nebudou naplněny dostatečným množstvím vody, jsou poněkud nepraktické. Navíc jsou více náchylné k poškození.

Typ vaničkyKladyZápory
Pevná plastováVaničky různého provedení (tvar, velikost, barva)Vaničku nelze složit, vyžaduje více místa při uskladnění
 U některých modelů možnost přichycení k bazénovým schůdkům 
 Mohou být opatřeny protiskluzem pro vyšší bezpečnost 
 Vyšší životnost oproti nafukovací variantě 
NafukovacíVe vyfouknutém stavu zaberou opravdu málo místaNelze je přichytit k bazénovým schůdkům ani nijak jinak zajistit
  Absence bezpečnostních prvků
  Materiál je více náchylný k poškození

Víte, že…?

Vanička na oplach nohou
Intex 29080 Vanička na oplach nohou

Z bezpečnostních důvodů je vhodné volit modely, které mají dno opatřeny protiskluzovou texturou. Ta poskytuje při jejím používání vyšší stabilitu při oplachování nohou a brání případnému uklouznutí a úrazu.

Žena v bazénu

Vanička může být volně stojící i vestavná, iStock / DeanDrobot

Vestavné versus volně stojící

Z hlediska instalace se vaničky dělí na vestavné nebo volně stojící.

Vestavné bazénové vaničky

S tímto typem bazénových vaniček se lze nejčastěji setkat u veřejných bazénů na koupalištích. Své místo si ale najdou např. i u vestavných bazénů na zahradách domů. Vaničky jsou instalované v blízkosti bazénu zpravidla u sprch. Jsou vyrobeny z velmi kvalitních odolných materiálů, čemuž odpovídá také pořizovací cena. U těchto vaniček se předpokládá napojení na odpad, takže je jejich součástí příprava na něj.

Volně stojící bazénové vaničky

Vanička na oplach nohou
MARIMEX 10224005 Yettiho stopa vanička na oplach nohou

Tyto vaničky jsou zpravidla pořizovány k bazénům u rodinných domů. Mívají různou podobu, různé rozměry. Některé modely lze připevnit k trubkovému rámu schůdků, což zajišťuje vyšší stabilitu. Nelze je napojit na odpad, vodu je z nich nutné, po ukončení používání, vylít. Tyto vaničky jsou podstatně levnější.

Jaké zvolit rozměry

Vaničky mohou mít různé tvary a také různé rozměry. V případě vaniček čtvercového tvaru je nejčastější rozměr 70 x 70 nebo 90 x 90. U vaniček nepravidelných tvarů, které převažují, bývá uvedený pouze orientační rozměr. Obecně je vhodné volit vaničku podle velikosti nohou, aby bylo její použití co nejpohodlnější.

Víte, že…?

Vaničky mohou mít standardní tvary jako čtverec nebo obdélník. Pro levnější modely vhodné k domácím bazénům jsou typické spíše netradiční nepravidelné tvary. Nejčastějším tvarem je pak tzv. Yettiho stopa.

Výrobci a ceny

Vanička na oplach nohou
Vanička na oplach nohou

Vaničky na oplach nohou vhodné k vířivkám a domácím bazénům patří k poměrně levné záležitosti. Pevné plastové vaničky se zpravidla pohybují v cenovém rozpětí od 100 Kč. do 500 Kč. Mezi výrobce tohoto typu bazénových vaniček pak patří. Intex, Marimex, Laguna, Lagrada a další. Nafukovací vaničky se cenově pohybují kolem 300 Kč a vyrábí je MSPA nebo MasterSil. Nejdražší sprchové bazénové vaničky pak mohou stát i přes 10000 Kč. V tomto případě se ale jedná o modely vhodné k zabudování a napojení na odpad.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vaničku na oplach nohou?

Pro běžné použití se vyrábí dvojí typ vaniček na oplach nohou. Jedná se o modely z pevného plastu nebo nafukovací varianty. Tyto vaničky jsou zpravidla volně stojící a mají poměrně nízkou pořizovací cenu. Základním parametrem je pak velikost.

K čemu tyto vaničky slouží?

Vaničky slouží k zamezení zanášení nečistot do bazénu a proto je vhodné jejich použití i u běžných domácích bazénů nebo výřivek.
Zobrazit kompletní nabídku Vanička na oplach nohou