Skládací elektrokoloběžka

Pro pohodlnou cestu do práce i školy.

ca. 6 500 CZK
ca. 25 500 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 15 000 CZK
ca. 33 000 CZK

Jak vybrat skládací elektrokoloběžku

 • Elektrokoloběžky jsou oblíbená vozítka vhodná pro děti i dospělé.
 • Při výběru elektrokoloběžky hraje hlavní roli nosnost, která udává, kdo může vozítko používat.
 • Zásadní je i výkon, ten určuje, kde budete moci na koloběžce jezdit.
 • O komfortní užívání se postará robustní konstrukce, velikost a materiál kol atd.
 • Skládací mechanismus není součástí všech modelů, ale jistě ho ocení každý uživatel. Díky němu totiž koloběžka dostane kompaktnější rozměry a následně ji můžete lehčeji přenést.

Typy

Obecně lze koloběžky na elektrický pohon rozdělit do tří základních kategorií.

Typ Popis
Městské Jedná se o lehké modely, které jsou právě velmi často opatřeny skládacím mechanismem; u tohoto typu není stěžejní výkon ani výdrž baterie, protože se počítá s menší dojezdovou vzdáleností i rychlostí; vhodné je zaměřit se na hmotnost a rozměry konstrukce, ale také ovladatelnost koloběžky
Terénní Koloběžky disponují vyšším výkonem a velkou kapacitou baterie, to vám umožní podniknout i delší výlet; většinou jsou opatřeny většími koly, která zajistí stabilitu v nerovném terénu a tedy i vyšší bezpečnost; u těchto modelů počítejte s větší váhou, za kterou stojí bytelná konstrukce
Pro zábavu Tyto koloběžky mají nejnižší výkon i dojezd; Jsou tedy vhodné buď pro začátečníky, kteří se teprve rozhodují, zda na koloběžce chtějí jezdit nebo jako varianta dětské koloběžky; jejich nespornou výhodou je nižší pořizovací cena

Výkon

Výkon souvisí s použitým motorem a ovlivňuje jednak zrychlení při jízdě, ale také udržení rychlosti např. při stoupání, nebo pokud koloběžku používá těžší osoba. Výkon se nejčastěji pohybuje mezi 200 a 500 W. Vybírejte ho ale s ohledem na použití koloběžky a typ terénu, po kterém budete primárně jezdit.

Protiskluzový podvozek
Umax City Racer 35
 • 100 W – výkon vhodný na rovinatý terén, koloběžky pro děti, občasné popojíždění
 • Do 350 W – převážně rovinatý terén, jízda po městě
 • 350 až 450 W – upravený členitý povrch, jízda po městě
 • 500 až 800 W – členitý terén, výlety do přírody apod.

Víte, že…?

Klasické typy elektrokoloběžek dosahují maximální rychlosti kolem 25 km/h. Tato hodnota se dá srovnat se svižnou jízdo na kole. Existují i modely, které zvládnou rychlost 50 km/h. Zpravidla se jedná o terénní koloběžky s opravdu vysokým výkonem motoru.

Baterie

Kapacita baterie přímo souvisí s dojezdovou vzdáleností elektrokoloběžky. Prakticky to znamená, že čím vyšší bude kapacita, tím vyšší bude také dojezd. Ten se udává buď v kilometrech, nebo časových jednotkách.

Výkonná sportovní
Bluetouch BT 500
 • Nejčastěji se pak uvádí dojezd mezi 10 až 40 km nebo 40 minutami až několika hodinami.

Kromě samotné kapacity bude také důležitá doba nabíjení. Ta se u městských typů koloběžek většinou pohybuje do 5 hodin. Dále existují elektrokoloběžky s rychlonabíjením nebo mohou být také částečně samonabíjecí (rekuperace).
U elektrokoloběžek se používají dva typy baterií a to lithiové nebo olověné. Lithiové baterie jsou pak lehčí a také déle vydrží.

Víte, že…?

U každého modelu elektrokoloběžky si ověřte, zda mají možnost dojezdu vlastními silami v případě vybití baterie. Většina modelů toto umožňuje, ale existují i výjimky.

Snadno se skládá
Inmotion P1F

Nosnost

Nosnost vždy uvádí maximální váhu, kterou přístroj, v tomto případě elektrokoloběžka, unese. Kromě samotné hmotnosti jezdce počítejte také např. s případným nákladem, který povezete. Při nedodržení této hodnoty může docházet ke snížení výkonu, což pocítíte zejména při jízdě do kopce nebo v horším případě k poškození konstrukce koloběžky.
Nosnost pak ovlivňuje konstrukce rámu. U robustnějších modelů počítejte s vyšší nosností, ale také větší hmotností samotné koloběžky. Nosnost se pak povětšinou pohybuje mezi 100 až 150 kg.

Konstrukce

Z hlediska konstrukčního zpracování elektrokoloběžky se můžete zaměřit na několik oblastí.

Kola

U kol je většinou třeba zaměřit se na tři základní parametry:

Dětská
URBIS UX1 junior
 • Velikost – ovlivňuje rychlost jízdy, snadnost ovládání koloběžky, ale také to, do jakého terénu bude nejvhodnější; zpravidla se používají menší kola do měst a velká kola do terénu; u městských koloběžek se velikost pohybuje kolem 13 cm
 • Tvrdost – přímo souvisí s použitým materiálem a opět udává, kde bude jízda s koloběžkou nejvhodnější; tvrdá kola se hodí do města, měkká do terénu
 • Materiál – používá se polyuretan, ze kterého jsou tvrdá celistvá kolečka, výhodou je jejich bezúdržbovost a také fakt, že je nelze propíchnout; Gumová nafukovací kola jsou měkčí, ale hrozí jejich propíchnutí; kompromis pak nabízí koloběžky, u kterých jsou použity oba typy – přední kolo je gumové, zadní pak pevné

Řídítka

Stěžejní parametry u řídítek je rozměr a také jejich ergonomie. Širší řídítka zajistí stabilitu a pohodlnější jízdu, ale počítejte s větším rozměrem elektrokoloběžky.
Řídítka také souvisí s ovládáním rychlosti, respektive přidáváním plynu. Zde pak máte na výběr ze dvou možností a je jen na vás, která bude pohodlnější:

 • Otáčení celými řídítky (obdobné na motorkách)
 • Řídítka jsou opatřena páčkou, která se ovládá palcem
Špičkový prostředek
Go!Mate stæp TR1

Víte, že…?

Některé modely mohou být také vybaveny gyroskopem (setrvačníkem), který zachycuje informace o pohybu řídítek. Přidávání plynu i brzdění pak probíhá jednoduchým náklonem řídítek dopředu nebo k sobě. Toto ovládání je vhodné pro osoby se zhoršenou stabilitou.

Výrobci a ceny

Eletrokoloběžky s možností skládání vyrábí např. Urbis, E-Twow, Kostka nebo MAMIBIKE.

 • Jejich cena začíná na cca 3000 Kč a končí na zhruba 40000 Kč. Zpravidla se bude jednat o městský typ koloběžek.
 • Do 20000 Kč pak koupíte nejčastěji modely s výkonem mezi 200 až 350 W s dojezdovou vzdáleností do 30 km
 • Nad 20000 Kč se jedná o koloběžky pro náročné uživatele; výkon může dosahovat i k 700 W, tím se zvedá i dojezdová vzdálenost na cca 50 km
Dva módy
Kostka e-HILL MAX FOLD

Otázky a odpovědi

Jak výkonná by měla být?

Elektrokoloběžky s výkonem cca 100 W jsou vhodné pro děti nebo občasné používání. Využijete je výhradně na rovinném terénu. Pro jízdu městem nebo rovinatém terénu volte elektrokoloběžku s výkonem do 350 W. Ti, kdo si chtějí užít jízdu terénem, budou potřebovat alespoň výkon 500 W, ideálně však vyšší.

Jaká kola potřebuji?

Volba velikosti a tvrdosti kol opět závisí na tom, kde chcete elektrokoloběžku používat. Malá a tvrdá kolečka jsou ideální na jízdu po městě nebo rovinatém terénu. Větší nafukovací kola budou pohodlná i při jízdě nerovným terénem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Protiskluzový podvozek
Výkonná sportovní
Snadno se skládá
Dětská
Špičkový prostředek
Dva módy
Image
Produkt
Umax City Racer 35
Bluetouch BT 500
Inmotion P1F
URBIS UX1 junior
Go!Mate stæp TR1
Kostka e-HILL MAX FOLD
Výrobce
Umax
Bluetouch
Inmotion
Urbis
Go!mate
Kostka
Hmotnost
12 kg
24 kg
12.5 kg
50 kg
7.8 kg
12.8 kg
Nosnost
120 kg
120 kg
120 kg
50 kg
120 kg
150 kg
Výkon
350 W
500 W
250 W
80 W
250 W
Cena ca. 6 500 CZK ca. 25 500 CZK ca. 13 000 CZK ca. 3 200 CZK ca. 15 000 CZK ca. 33 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.