Nejlepší skládací batohy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elite Bags ultralehký skládací batoh černý

Jak vybrat skládací batoh

  • Skládací batohy mají nejčastěji podobu městských nebo turistických batohů. Standardně se vyrábí v dámském, pánském nebo unisex provedení, což má zásadní vliv na jejich vzhled.
  • Skládací batohy se nejčastěji vyrábí z polyesteru nebo nylonu. Oba tyto materiály se vyznačují nízkou váhou a vysokou odolností.
  • Mezi další parametry, které je vhodné vzít v potaz je objem batohu a jeho vnitřní členění.

Skládací batoh - náš výběr

Elite Bags ultralehký skládací batoh černý
Výrobce: Elite Bags
Zobrazit více
Batoh Elite Bags je skládací, z odolného polyesteru (210D Ripstop) s hmotností 150 g. Rozměry rozloženého batohu jsou 30x40x14 cm (objem 16 l), složeného 23x18x2 cm (objem 0,8 l). Batoh má velkokapacitní hlavní kapsu, dolní držák dokumentů, nastavitelné popruhy, boční kapsy a reflexní pásky.
Zobrazit méně
Cattara 13854 20l černá-zelená
Zobrazit více
Produkt Cattara 13854, skládací batoh o objemu 20L, má rozměry 45 x 29 x 19 cm a po složení 22 x 18 x 5 cm. Materiálem je 100% polyester, hmotnost cca 255 g. Vybaven dvěma zipovými kapsami a třemi kapsami ze sítě, ramenní popruhy jsou nastavitelné. Umožňuje složení pro snazší transport.
Zobrazit méně

Turistické skládací batohy

Cattara 13854 20l černá-zelená
Zobrazit více
Produkt Cattara 13854, skládací batoh o objemu 20L, má rozměry 45 x 29 x 19 cm a po složení 22 x 18 x 5 cm. Materiálem je 100% polyester, hmotnost cca 255 g. Vybaven dvěma zipovými kapsami a třemi kapsami ze sítě, ramenní popruhy jsou nastavitelné. Umožňuje složení pro snazší transport.
Zobrazit méně
Lowe Alpine Stuff It 22l anthracite
Značka: Lowe Alpine
Objem: 22 l
Barva: černé
Zobrazit více
Batoh Lowe Alpine Stuff It 22l anthracite je skladací a má objem 22 litrů. Nabízí polstrované a nastavitelné ramenní popruhy pro pohodlí. K dispozici je vnitřní kapsa pro cennosti a vnější pružná kapsa na láhev. Když je složený, rozměry činí 15 x 17 cm.
Zobrazit méně
Schwarzwolf BRENTA 302AJ 28 l zelená
Značka: Schwarzwolf
Objem: 28 l
Barva: zelené
Zobrazit více
Schwarzwolf Brenta 302AJ je skladací taška s objemem 28 l, kterou lze přeměnit na batoh. Disponuje hlavním úložným prostorem s kapsou na zip, dvěmi bočními kapsami a síťkami na láhev. Materiál: ripstop nylon s PU podkladem a 210D podšívkou. Rozměry: O 24,5 × 46 cm.
Zobrazit méně
Sea To Summit Day Pack 20l high rise
Značka: Sea to summit
Objem: 20 l
Barva: šedé
Zobrazit více
Sea To Summit Day Pack je skládací batoh s objemem 20 litrů. Jeho ramenní popruhy nepodložené, materiál je z silikonizovaného CORDURA® Nylonu, osazen dvoucestným zipem. Na exponovaných místech jsou zesílené švy. Nosnost je doporučená do 7 kg. Produkt je vybaven Bluesign® certifikací a je vyroben bez použití PFC.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Skládací batoh

Jak vybrat skládací batoh

Jaké typy existují

Skládací batohy se nejčastěji vyrábí v dvojím provedení. Jsou zpravidla řazeny do kategorie městských nebo turistických batohů. Rozlišit pak lze dámské, pánské i unisex modely.

Městské skládací batohy

Městské batohy obecně se vyznačují především svým elegantním vzhledem, díky kterému slouží i jako elegantní módní doplněk. Používají se pro každodenní nošení jak do práce, do školy, na nákupy, ale i kratší výlety. Podle účelu použití je vhodné se zaměřit např. na to, zda je nebo není součástí kapsa na notebook nebo nabízí dostatek prostoru na vše potřebné pro celodenní výlet. Skládací varianty pak mohou sloužit jako záložní batoh na nečekané větší nákupy nebo náhradní zavazadlo na dovolené.

Skládací batoh na skále

Skládací batoh může mít mnoho podob, iStock / GaudiLab

Turistické skládací batohy

Primárním účelem turistických batohů jsou nejrůznější výlety, pobyty v přírodě apod. Zpravidla se jedná o funkční modely, které lze ale bez problémů využít při jiných příležitostech. Pro náročnější turistiku je ale žádoucí zpevněná zádová část a ideálně širší ramenní, případně bederní popruhy. Toto ale u skládacích batohů zpravidla chybí, proto jsou vhodnější spíše jako náhradní zavazadlo nebo na kratší turistické výlety.

Víte, že…?

Skládací batoh
Elite Bags ultralehký skládací batoh černý

To, pro koho je batoh určený, zpravidla ovlivňuje jeho design. Dámské batohy bývají pestřejší, barevnější. Pánské modely jsou často v neutrálních spíše přírodních barvách a mnohdy jsou díky tomu označovány i jako unisex batohy.

Skládací versus klasické batohy

Skládací batohy se od klasických modelů zpravidla liší svou konstrukcí. Klasické batohy jsou zpravidla pevnější s různou úrovní výztuhy podle konkrétních typů. Skládací batohy jsou koncipovány tak, aby se daly snadno složit do malých rozměrů, což prakticky znamená, že tuto výztuž nemají. Jsou měkké a lehké tedy vhodné k zabalení pro případ potřeby většího úložného prostoru např. do malé kabelky nebo jen do kapsy.

Typ batohuVýhodyNevýhody
KlasickýLepší opora pro zádaPokud slouží jako náhradní zavazadlo, zabírá podstatně více místa
 Komfortnější nošení 
 Propracovanější konstrukce 
SkládacíNízká váhaKonstrukce těchto batohů není vhodná pro náročnější turistické akce
 Velmi skladné 
 Vhodné jako náhradní zavazadlo, na nákupy apod. 

Víte, že…?

Klasické batohy mají zpravidla pevnější provedení s ohledem na konkrétní model. U skládacích batohů tomu tak není. Je to právě z důvodu možnosti složení a to do velmi praktických malých rozměrů, které se vejdou např. do kapsy nebo i malé tašky.

Černý batoh na sedadle

Batohy by měly být vyrobeny z odolných materiálů, iStock / Foryou13

Z jakých materiálů se vyrábí

Turistické skládací batohy
Cattara 13854 20l černá-zelená

Kvalitní materiály jsou zásadní i v případě skládacích batohů, protože mají zásadní vliv na jeho životnost. Látka, ze které se batohy vyrábí je zpravidla velmi tenká, což je také důvod, proč je lze snadno složit do malých rozměrů. Na druhou stranu je ale žádoucí, aby byla zároveň dostatečně odolná. Toto zpravidla splňují dva materiály a to polyester a nylon.

Polyester

Polyester patří do skupiny syntetických tkanin, které jsou velmi variabilní, a proto existují v mnoha variantách. Každá pak může mít určité unikátní vlastnosti, kterými se od ostatních liší. Obecně jsou ale polyesterové tkaniny velmi lehké a také odolné. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních. Umožňují použití různých povrchových úprav, díky kterým mohou být batohy např. nepromokavé.

Nylon

I v tomto případě se jedná o syntetické vlákno, které se opět vyznačuje vysokou odolností nejen vůči mechanickému poškození, ale i vůči různým teplotám. Vlákno je dále velmi flexibilní a lze ho kombinovat s již zmíněným polyesterem. Nepromokavost a ještě větší odolnost většinou zajišťuje tenká PU vrstva, kterou bývají tyto batohy opatřeny.

Jakým objemem zvolit

Turistické skládací batohy
Lowe Alpine Stuff It 22l anthracite

Stejně jako u běžných batohů lze u skládacích modelů narazit na různou kapacitu. Vzhledem k absenci zádové výztuhy se ale zpravidla řadí do kategorie malých batohů s objemem do 25 litrů. Samozřejmě existují i výjimky, nicméně u nich je třeba se zaměřit na kvalitu zpracování konstrukce. Dlouhé nošení tohoto typu batohů totiž nemusí být zrovna komfortní.

Vnitřní členění batohu

Skládací batohy se z hlediska členění vnitřního prostoru ničím neliší od klasických batohů. Zpravidla je jejich součástí jedna hlavní kapsa o větším objemu a různý počet menších kapes umístěných na přední části nebo po bocích batohu, případně různě zpracované vnitřní kapsy

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skládací batoh?

Skládací batohy se od klasických modelů liší zejména svou konstrukcí, která umožňuje složení batohu do malých rozměrů. Ostatní parametry jsou prakticky totožné. Důležitý je zejména objem a vnitřní členění batohu. Typ batohu má pak zpravidla vliv na jeho vzhled, což je již otázka osobního vkusu.

Jsou skládací batohy vhodné na turistické výlety?

Celá řada skládacích batohů je zařazena do kategorie turistických batohů. Nicméně vzhledem k tomu, že nemají zádové polstrování, nejsou vhodné na náročnější turistické akce. Batohy neposkytují dostatečnou oporu a jejich delší nošení může být značně nepohodlné.
Zobrazit kompletní nabídku Skládací batoh