20 nejlepších slacklinek 2023

Klidná mysl Vás povede vpřed.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Gibbon ClassicLine Treewear Set
70 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat slackline

 • Slacklin je sport, který se podobá chůzi po provaze.
 • Popruh budete vybírat na základě svých zkušeností.
 • Šířka popruhu se odvíjí podle činnosti, kterou na ni chcete provozovat.
 • Vyznavači tohoto životního stylu doporučují pořídit popruh o délce 20 metrů.

Slackline - náš výběr

Slackline 15 – 18 metrů

Slackline 25 – 30 metrů

Stormred LINE 25
přečíst recenzi
Výrobce: StormRed
Barva: červená
Šířka: 50 mm
Délka: 25 m
Gibbon Classic Line XL
přečíst recenzi
Výrobce: Gibbon
Barva: Žlutá
Šířka: 50 mm
Délka: 25 m
Gibbon SURFERLINE X13 30m
přečíst recenzi
Výrobce: Gibbon
Délka: 30 m
Šířka: 50 mm

Slackline Gibbon

Zobrazit kompletní nabídku slacklinek

Jak vybrat slackline

Co je slackline

O slackline či slacklingu si někdo může myslet, že je to zábava či nový druh sport. Částečně to může být pravda, nicméně vyznavači a milovníci slacklinu by vám vysvětlili, že je to životní styl. Jedná se právě o chození, balancování na laně a s tím související dělání několika různých triků a proto je třeba mít klidnou mysl. Všechny starosti jdou stranou, hlava se musí koncentrovat jen na danou činnost.

I přesto, že se slackline může na první pohled zdát jako individuální činnost, je poměrně dost rozšířený i v kolektivu. Jednak se jedná o skvělou zábavu, při které se stmeluje kolektiv, ale i díky překonávání osobních hranic může docházet k vzájemnému soupeření na bezpečné hranici.

Slackline
Gibbon ClassicLine Treewear Set

Druhy slackline

Mezi lidmi, kteří se s pojmem slackline nikdy nesetkali, se o této aktivitě hovoří nejčastěji jako o moderním provazochodectví. Nicméně mezi klasickou chůzi na laně je zásadní rozdíl. Tím je popruh. Tradiční provazochodci mývají pruh pevně natažený, zatímco u slacklingu je popruh volný a tím pružný.

Disciplína není v žádném případě nudná, jelikož vás to neustále nutí překonávat své hranici a vystoupit z komfortní zóny. A pokud vás přestane bavit klasický slackline, kdy se popruhu natahuje do maximální výšky dvou metrů, můžete vyzkoušet hned několik dalších variant.

 • Trickline: Nejedná se o klasickou chůzi, ale o provádění triků. Ty mohou být jednoduššího rázu, např. lehnutí si na lano, nebo i náročnější skoky či salta.
 • Highline: Už ze samotného označení může být někomu jasné, že se jedná o popruh ve větší výšce. Samotní vyznavači této disciplíny to nazývají jako „královská disciplína“. V extrémních případech se lano natahuje až v několika stovkách metrů nad zemí.
 • Longline: V tomto případě se jedná o opak. Tady je lano natažené v dlouhé vzdálenosti mezi pevnými body. Trénuje se tím hlavně vytrvalost.
 • Windline: Ti z vás, kteří si slůvko dokázali přeložit, možná teď kroutí hlavou. Ale chůze na laně se opravdu provádí v době, kdy fouká vítr či jsou povětrnostní podmínky opravdu extrémní. To pro slacklinery znamená pocit létání.
 • Waterline: Chůze nad vodou se může zdát jednodušší, ale i bezpečnější. Bezpečnější zcela jistě, pokud nebudete přecházet na nějakém vyschlém potoku. Ale jednodušší to nebude. Při přecházení lana je třeba se soustředit na pevný bod, což na vodě může být složité.
 • Urbanline: Opakem varianty waterline je urbanline. Lana se uvazují na lampy či jiné sloupy uprostřed města.
Slackline 15 – 18 metrů
Singing Rock SLACKLINE 15 m

Materiál popruhu

Hlavním parametrem výrobního materiálu je jeho nosnost. Dále pak i pružnost. Ta se zásadně odvíjí od použitého materiálu. Prozatím se na trhu objevují jen dva druhy a třetím typem je kombinace obou materiálů.

 • Polyester: Ideální pro chůzi, jelikož polyesterový popruh je statičtější, neklepe se. Oceníte ho zejména při provádění longline či highline. Nehodí se však pro trickline.
 • Nylon: Chcete-li pružnost, volte nylon. Nehodí se na běžnou klasickou chůzi, ale spíš na triky, při kterých je třeba se pořádně zhoupnout a odrazit. Druhou negativní věcí může být menší odolnost vzhledem k tomu, že popruhy vyrobené z nylonu jsou tenčí.
 • Oba materiály v jednom: Znáte to, pokud vám dá někdo na výběr z více možností je to pro vás dost stresující, protože se nemůžete rozhodnout a chcete vyzkoušet všechno. Proto je vhodná právě kombinace obojího. Ovšem má to své negativní vlastnosti a to zejména při skocích, protože obsažený polyester nedovolí popruhu být dostatečně pružný na větší skoky.

Šířka popruhu

Šířka popruhu se odvíjí podle činnosti, kterou na ni chcete provozovat. Proto se ještě před nákupem budete muset rozhodnout. K dispozici jsou pak dvě šířky: 25 mm a 50 mm.

Slackline 25 – 30 metrů
Stormred LINE 25
 • 25 mm či 1 palec: Vhodné pro obyčejné chození či balancování na laně v jakékoliv variantě.
 • 50 mm či 2 palce: Používají se při skocích či jiné extrémnější činnosti. Dopadová plocha je širší a poskytuje větší pocit bezpečí. Není však výjimkou, že zkušeni slacklineři používají pro skoky šíři popruhu 2,5 cm.

Délka popruhu

Koupit správnou délku popruhu není jednoduché. Pokud se slackliningem teprve začínáte, možná si ani nedokážete představit přejít 1 metr, natož delší vzdálenost. Ale můžeme vám slíbit, že během několika málo týdnů už vám nebude dělat problém ujít mnohem více. Naopak plánovat koupit zase dlouhý popruh není ideálním řešením, protože může nastat problém s uchycením.

Vyznavači tohoto životního stylu doporučují pořídit popruh o délce 20 metrů. Jednak se popruh dobře upevňuje, ale pořád je i prostor pro zlepšování. Pokud ale kupujete slackline pouze pro děti, vystačí vám pouhých 10 metrů.

Slackline Gibbon
Gibbon Funline Treewear Set

Víte, že…?

Při pořízení jakékoliv délky počítejte již předem s tím, že zhruba 1 až 2 metry budete potřebovat na správné uchycení.

Napínací systém

Na trhu jich najdete hned několik. Odvíjí se to od výrobce, jelikož si každý z nich většinou vyrábí i kotvicí systém. Abyste pochopili správné fungování, je třeba znát tři základní principy způsobu uchycení.

Princip uchycení Popis
Ráčna Rychlý a jednoduchý způsob uchycení. Vhodný pro začínající slacklinery, kteří si dle našeho návodu zakoupí popruh o délce 20 metrů. Přes mnoho benefitů má ráčna vysokou hmotnost.
Ellington Rovněž je vhodný pro napnutí 20 metrového popruhu. Ovšem vyniká nízkou vahou. Ocení ho zejména ti z vás, kteří plánují vyrážet s popruhem na cesty.
Kladkostroj Nejdražší systém uchycení. Vzhledem k jeho propracovanosti se používá zejména pro longline variantu.

Kotvení slackline

Nejčastější kotvení popruhu je za strom či sloup. Proto se mu dnes budeme věnovat, jelikož článek je pro začátečníky, kteří si chtějí popruh zakoupit a cvičit doma na zahradě nebo v parku. Kotvicí systém je nejčastěji dostupný v celém setu.

Slackline
Orangutan SlackLine 15 m

Kotvení bez kotvicích prostředků

Princip uchycení spočívá na provléknutí okem na konci popruhu. To může být vyrobené z materiálu použitého pro lano nebo kovu. Samotný proces uchycení je velmi jednoduchý a rychlý. Ocení ho právě začátečníci. Další výhodou je bezesporu nízká cena. Nevýhody bohužel převažují, ale v žádném případě to neznamená, že je nebezpečný či nevhodný. Tento způsob uchycení hledejte pod označením Quick či Gibbon.

Pokud popruh upevňujete kolem stromu, dochází při používání lana k neustálému utahování a tím se ničí kmen stromu. Doporučuje se tedy používat ochranou zvanou Tree Wear, kterou umístíte pod popruhy.

Kotvení s kotvícími prostředky

Kotvení funguje na základně kotvící smyce či spansetu. Ty jsou pevně přidělány k popruhu kovovým prvkem. Setkat se můžete s označením šekl či kotvítko. V ojedinělých případech se objevuje i textilní oko, to se ale vzhledem ke vzájemnému tření materiálu nedoporučuje. Nyní se podíváme na rozdíl mezi oba typy kotvení s kotvícími prostředky.

Slackline 15 – 18 metrů
SlackLine Slackers Classic 15 m
 • Kotvící smyce: Využijete pro uchycení na stromy či sloupy. Spansety se pro tento způsob nedoporučují, jelikož se uchycuje pouze jeden pramen.
 • Spansety: Nekonečná smyčka připomínající písmeno „O“. Používá se tam, kde není k dispozici strom či sloup. Ovšem kotvení je složitější než smyce, ale naopak se se spansetou dá variabilněji pracovat. Pokud to shrneme, spansety jsou vhodné pro adrenalinové slacklinery.

Bezpečnostní pravidla

Nebudeme si nalhávat, ale všechny druhy sportu, které se odehrávají nad zemí, jsou svým způsobem nebezpečné. Měli byste tedy dodržovat následující základní bezpečností pravidla:

 • Základem jsou pevné kotvicí body: Zapomeňte na suché stromy. Na ně se v žádném případě nespoléhejte. Raději dejte přednost mohutnému a zdravému kmenu.
 • Ochrana pod stromy je důležitá: Za prvé pro vaši bezpečnost, a za druhé neponičíte stromy.
 • Zničený popruh musí pryč: Pokud si všimnete jakékoliv malé trhlinky, či závady, okamžitě popruh či kotvu přestaňte používat.
 • Dodržujte polovinu udávané nosnosti: Jelikož během používání, působení UV záření, ale i neustálým natažením se maximální nosnost snižuje.
 • Kontrola musí být: Ještě než vstoupíte na popruh, zkontrolujte, zda je vše řádně natažené a upevněné.
 • Bezpečné místo: I když si budete sebevíc věřit, vždy volte takové místo, kde se vám v případě pádu nestane nic vážného.
 • Nezapomeňte na lano: Při vysoce zavěšeném popruhu je nezbytnou součástí jisticí lano.
 • Hlavně myslete: Posledním bezpečnostním bodem není nic jiného než používání selského rozumu, tím se můžete vyhnout nechtěným nepříjemnostem.
Slackline 25 – 30 metrů
Gibbon Classic Line XL

Jak správně chodit

Nezoufejte po prvním pokusu. Téměř nikomu se nepodařilo hned ujít celou vzdálenost. V podstatě je to stejné, jako když se v dětství učíme chodit. Postavíme se a spadneme, pak se zase postavíme a zase spadneme. A takhle pořád dokola, až jednoho dne zvládneme chodit bez jakékoliv další pomoci. Stejně tak funguje i slackline, pokud budete trénovat a budete vytrvalí, zvládnete něco, co vás na začátku ani nenapadlo. Níže přinášíme 5 základních bodů, které je třeba dodržovat.

 • Nejprve si zkuste stát na popruhu a vyrovnejte rovnováhu. Mějte mírně pokrčená kolena a rozpažte ruce.
 • Uklidněte dech a zaměřte se na pevný bod před vámi. Ten vám pomůže držet balanc.
 • Stůjte rovně a hlavu držte vzpřímeně ve vzpřímené poloze.
 • Základem je pomalý pohyb. Proto se nebojte krátkého prvního kroku, klidně co nejblíže ke stojné noze.
 • Pamatujte, že těžiště se nachází v oblasti pasu. Při jeho ztrátě pokrčte nohy a zatněte svaly. Uklidněte se a znovu držte těžiště.

Kde chodit

Chodit můžete kdekoliv, kde jsou k dispozici jakékoliv pevné body pro uchycení. Může to být zahrada u vašeho domu, blízký park, louka nebo můžete navštívit horolezecké centrum, kde je prostor právě i pro slackline. Vždy však dbejte bezpečnosti ostatních, ale i sebe.

Slackline Gibbon
Slackline GIBBON Bananalama Treewear Set

Víte, že…?

Chcete-li se něco přiučit u zkušenějších kolegů, vyrazte do Prahy do parku zvaného Stromovka či Letná. Ty jsou mezi slacklinery velmi oblíbené a vy tam můžete načerpat inspiraci a nechat si od nich třeba i poradit.

Barva

Nebojte, nebudeme vám zde radit, jestli si vybrat modrý, zelený či červený popruh, to necháme na vás. Nicméně i v případě barvy existují jakási pravidla, kdy a jaký odstín používat.

 • Reflexní barva: Výrazné barvy doporučujeme zakoupit, pokud budete slackline provozovat při horší viditelnosti, ale také při highline. Budete díky ní mít lepší orientaci a popruh snáz uvidíte.
 • Tlumená barva: Ideální pro použití v horách na sněhu či při waterline. Nevýrazná barva nebude při paprscích slunce odrážet odlesky a na sněhu a, bude dobře viditelná.
Slackline
Slackline set EQB Step 12 m

Nejznámější značky

Značka je u většiny produktů jen jakousi třešinkou na dortu. V tomto případě tomu není jinak. Nejdůležitější však vždy bude bezpečnost celého náčiní. Níže uvádíme, takové výrobce, s kterými jsou spokojeni samotní slacklineři, ať už se vznáší jen pár centimetrů nad zemí či desítky metrů.

Gibbon slacklines: Největší a nejdéle působící společnost nabízející vybavení pro slackline. Své heslo: „Jednoduše, efektivně a kvalitně“, promítají do svých produktů a ne nadarmo jsou tolik oblíbení.

Equilibrium Slacklines: Česká společnost zaměřující se jednak na výrobu slackline setů, ale i doplňkům, jako je například Treepad.

Slackline 15 – 18 metrů
inSPORTline ergo 15 m Lemfeld Slackline

Cena

I v případě slackline budeme rozlišovat tří cenové kategorie. Nicméně ihned v úvodu vám chceme sdělit, že záměrně nebudeme porovnávat ty nejlevnější produkty, které naleznete nejen na tuzemském trhu. Jde nám hlavně o vaše bezpečí, a proto se budeme pohybovat na úrovni velmi kvalitních a osvědčených produktů.

Cena do 1 500 Kč

Základní a nejkratší popruh s délkou 12 m lze pořídit za příznivou cenu. Ideální pro vaše první kroky či trénování rovnováhy. Vhodný je i pro malé ratolesti. Někteří výrobci tomu uzpůsobily i barevnost samotné popruhu. Jedná se o tlumené barvy s pestrým a hravým potiskem.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Do tohoto cenové rozpětí nahlédnete v případě, že to se slackline budete myslet vážně. K dispozici jsou již popruhy s délkou do 20 metrů. Ale pozor, pořád jsme na úrovni pouhopouhé chůze. Popruhy jsou vyrobeny z polyesteru. Nejsou tedy tak pružné pro skoky či salta.

Slackline 25 – 30 metrů
inSPORTline ergo 25 m Lemfeld Slackline

Cena nad 3 000 Kč

Nejenže zde najdete delší popruhy vyrobené z nylonu, či kombinaci obou materiálů, ale jsou k dostání už i pokročilejší napínací systémy.

Fajnšmekři, s potřebou neustálého překonávání, nemají problém utratit i částky nad 5 000 Kč za slackline sety. Jedná se už ale o opravdu dlouhé popruhy s kladkostrojem.

Otázky a odpovědi

Proč mít slackline?

S hlavou téměř v oblacích. I tak by se dalo popsat provozování slackline, které je v dnešní době velmi moderní. No dobře, možná přeháníme, ale zkušeni jedinci dokáží chodit hodně vysoko nad zemí. Začátečníci začínají zhruba na 50 cm. Ale smysl je vždy stejný. Uvolnit v dnešní uspěchané době svou mysl i tělo a s klidným dechem přejit určený úsek. Garantujeme vám, že pocit po překonání vzdálenosti bude k nezaplacení.

Jak vybrat slackline?

Popruh budete vybírat podle způsobu chůze, kterou preferujete. Zvolit můžete jeden nebo více různých typů. Za optimální délku pro začátečníky se považuje 20 metrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku slacklinek