Jak vybrat slámové víno
- Slámové víno je specificky vyráběné velmi sladké víno. Používají se jak bílé, tak červené odrůdy vín, přičemž první varianta jednoznačně převládá.
- Základním kritériem při výběru bude zřejmě země původu. Česká slámová vína se pyšní celou řadou ocenění. Jejich kolébkou je ale Řecko a Kypr, nicméně v nabídkách jsou také vína Italská, Francouzská, Rakouská atd.
- Slámové víno se vždy prodává v malých lahvích o objemu 2 nebo 3 dcl.
Slámové víno - náš výběr
Jak vybrat slámové víno
Barva a odrůda vína
Pro výrobu slámového vína se z převážné většiny používají odrůdy bílých hroznů. Nicméně v nabídkách mohou být i vína z hroznů červených. Přehled nejčastějších odrůd v tabulce níže.
Bílé hrozny | Červené hrozny |
---|---|
Ryzlink rýnský | Cabernet Souvignon |
Ryzlink vlašský | Neronet |
Veltlín zelený | Merlot |
Rulandské bílé | |
Rulandské šedé | |
Tramín červený | |
Neuburské |
Z hlediska barevnosti se pak může jednat nejen o víno bílé nebo červené, ale také růžové.
Víte, že…?
Základem jsou dobře vyzrálé kvalitní hrozny. Technologie výroby slámového vína spočívá v dosušení hroznů révy vinné na slámě. Alternativou je pak sušení na rákosu nebo jejich zavěšení ve větraném prostoru. Celý proces pak trvá minimálně 3 měsíce, po které se z bobulí odpaří většina vody.
Volba vína podle země původu
Země původu je často jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru vína vůbec. Každá země má pak svá specifika při výrobě tohoto nápoje, což zpravidla vychází z tradic dané země.
Česká slámová vína
Tradice českých slámových vín spadá do let 1999 až 2000, kdy se u nás začalo vyrábět. Od této doby prošlou poměrně zajímavou cestou, která vedla i k celé řadě úspěchů a to i v mezinárodním měřítku.
Slámová vína z Řecka a Kypru
V tomto případě se jedná o kolébku slámového vína. To v řečtině nese název Liastor, což v překladu znamená „sušené na slunci“. K jeho výrobě se používají jak směsi různých druhů hroznů, tak např. víno z odrůdy Assyrtiko nebo v kombinaci s odrůdou Aidani. Tato vína mohou zrát i několik desítek let.
Italská slámová vína
Italské slámové víno nese název Passito. Vyrábí se zejména v oblastech jako je Toskánsko, Benátky nebo Piedmont. Vína, která pochází z Itálie, se vždy vyrábí tradičními způsoby. Mají typickou a nezaměnitelnou chuť i aroma.
Francouzská slámová vína
Slámová vína z Francie jsou označena „Vin de Paille“. Opět se jedná o vína vyráběná ze směsi různých druhů hroznů bílých i červených. Mezi často používané odrůdy pak patří Marsanne nebo Ryzlink. Na schnutí bobulí se používají slaměné rohože a v konečné fázi obsahují zhruba 10 až 20 % cukru. V chuti vína lze nalézt tóny broskví a meruněk.
Vína z Austrálie
První slámová vína se začala na tomto světadíle vyrábět kolem roku 2002 a nesou název „The Last Straw“. Zpravidla se suší cca 6 týdnů a po zpracování zrají v dřevěných sudech.
Vína z Rakouska a Německa
Slámová vína těchto dvou zemí bývají označena jako „Strohwein“ nebo „Schifwein“. Sušení vín se stejně jako u nás pohybuje kolem 3 měsíců, ale na rozdíl od českých vín je hranice cukernatosti 25 °NM
Další možnosti
Zemí, ve kterých se vyrábí slámové víno, je celá řada. Mimo výše uvedené lze jmenovat např. Prošek z Chorvatské Dalmácie nebo vino de Pasas ze španělských oblastí. Na slámová vína lze narazit také u našich slovenských sousedů, ale i v zemích jako je USA nebo Jihoafrická republika.
Víte, že…?
Slámové víno má poměrně dlouhou historii. Z výkopů, které probíhaly na Kypru, lze odhadnout, že sladká vína podobná těm slámovým se vyráběla před cca 6000 lety. Dochované záznamy pak dokládají podávání těchto vín v dobách starých Římanů i v renesanční Evropě.
Objem lahví
Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi sladké víno, není určeno pro velkou spotřebu, i když má obecně nižší procento alkoholu. Navíc se jedná o poměrně vzácné víno, na jehož výrobu je potřeba opravdu velké množství bobulí. Po vysušení se totiž jejich výlisnost pohybuje jen kolem 20%.
Slámové víno se nejčastěji prodává v malých útlých lahvích o obsahu 0,2 litry až 0,375 litru.
Víte, že…?
Slámové víno je výborná volba na přípitek i závěr slavnostní večeře či oběda. Jako takové se může podávat např. k sušenkám nebo zmrzlině. Hodí se ale i k sýrům s modrou plísní nebo husím paštikám.
Výrobci a ceny
V případě českých vín je významným výrobcem slámového vína např. Oldřich Drápal, který patří mezi první výrobce tohoto specifického nápoje. Toto vinařství se na slámové víno specializuje, což dokazuje i řada ocenění. Z dalších lze jmenovat např. vinařství Štěpána Maňáka, Lednice, rodiny Nápravovy apod.
Vzhledem k náročnosti výroby tohoto vína je nutné počítat s poměrně vysokou pořizovací cenou. Nejlevnější láhve slámového vína o objemu 0,2 litru se pohybují kolem 350 Kč, ty nejdražší zpravidla stojí do 1000 Kč.