Nejlepší palmové vosky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rentex vonný vosk palmový do aroma lampy kostky Meloun 8 ks 30 g

Jak vybrat palmový vosk

 • Palmový vosk v čisté podobě se nejčastěji používá na výrobu svíček. Na našem trhu je ale k mání celá řada dalších výrobků, jejichž základ tvoří právě palmový vosk.
 • Palmový vosk na výrobu svíček je zpravidla rozdělen do 2 základních typů. Častější je krystalický vosk, druhou variantou je stearín.
 • Při vlastní výrobě svící z palmového vosku se mohou samozřejmě hodit také další pomůcky, mezi které patří např. formy nebo jiné nádoby na svíce, knoty a podložky, vonné esence nebo speciální barvy.

Palmový vosk - náš výběr

Rentex vonný vosk palmový do aroma lampy kostky Meloun 8 ks 30 g
Výrobce: Rentex
Zobrazit více
Vonný vosk Rentex s palmovým voskem a vůní melounu je určen pro použití v elektrických nebo klasických aroma lampách na čajovou svíčku. Jeho použití může provonět interiér. Je možné kombinovat vůně. Produkt je 100% rostlinný a bez nebezpečných látek. Obsahuje 8 kostek o průměru 16 mm, celkové váze 30 g.
Zobrazit méně
Albi Výroba svíček Palmový vosk
Výrobce: Albi
Zobrazit více
Výrobní set Albi na svíčky s palmovým voskem obsahuje 100 g vosku z certifikovaných zdrojů, silikonovou formu sovičky, 1 g vosku s vůní hroznů, 0,5 g sušeného heřmánku, míchátko, knot, držák a kelímek. Věk: 8+, vyráběno v ČR.
Zobrazit méně
Aura Fragrances vonný vosk do aroma lampy Vanilka 2 x 20 g
Výrobce: Nohel-Garden
Hmotnost: 52 g
Barva: žluté
Zobrazit více
Parafínový vosk Aura Fragrances s vůní vanilky určený do aroma lampy. Obsah je 2x20 g, přičemž každý kus se dá rozdělit na čtyři části k regulaci intenzity vůně. Vosk lze kombinovat s ostatními druhy pro individuální vůni. Výška jednoho vosku je 14 mm, průměr 56 mm. Obsahuje kumarin.
Zobrazit méně
Fajnpocit vonný vosk palmový srdíčka s vůní Vanilka 60 g
Zobrazit více
Aromatická srdíčka z palmového vosku Fajnpocit s váhou 60 g jsou určena pro použití v aromalampách. Produkt je rostlinného původu a neobsahuje nebezpečné látky. Je možné kombinovat s jinými vůněmi a jsou vhodná i pro menší typy aromalamp. Vosk má vůni vanilky a je vyroben ručně.
Zobrazit méně
Fajnpocit vonný vosk palmový srdíčka s vůní Malina 30 g
Zobrazit více
Vonné srdíčka Fajnpocit jsou vyrobeny z palmového vosku s aromatem maliny, mají celkovou hmotnost přibližně 30 gramů. Jsou určeny pro použití v aromalampách, 100% rostlinné složení, kompatibilní s možností míchání různých vůní. Výrobek je ručně vyráběn a uvolňuje vůni i bez tepelné aktivace.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Palmový vosk

Jak vybrat palmový vosk

Podoby palmového vosku

Při výrobě palmového oleje vzniká jako vedlejší produkt tzv. palmový vosk. Ten jako takový má měkkou krystalickou strukturu a bod tání kolem 60°C. Na palmový vosk pak lze narazit ve dvou základních podobách a to na čistou variantu nebo konkrétní výrobek.

Vosk na dřevěné lžíci

Palmové vosky se liší svojí kvalitou, iStock / Ilona Shorokhova

Čistý palmový vosk

Čistý palmový vosk představuje alternativu ropného parafínu při výrobě svíček. Většinou se prodává ve formě granulátu, který se taví a následně lije do forem. Někteří výrobci nabízí dvojí typ palmového vosku. Ty se od sebe odlišují ve výsledné kresbě, která po ztuhnutí na svíčce zůstane.

 • C07 – výsledná kresba má podobu andělských křídel
 • C09 – na svíci se zobrazují žilky jako na přírodním kameni
Sada na výrobu svíček

Palmový vosk se nejčastěji používá na výrobu svíček, iStock / Daria Bulgakova

Výrobky z palmového vosku

Náš trh samozřejmě nabízí také výrobky z palmového vosku. Nejčastěji se jedná o následující:

 • Čajové svíčky neparfemované
 • Kapsle do aromalamp, vonné vosky – zpravidla obsahují příměs esenciálního oleje
 • Svíce – různého provedení, barevnosti, případně vůně

Víte, že…?

Palmový vosk
Rentex vonný vosk palmový do aroma lampy kostky Meloun 8 ks 30 g

Bio palmový vosk je zárukou plnění fair-trade pravidel. To znamená, že na výrobu vosku se používají palmy pěstované v ekologickém zemědělství. V tomto případě nejsou použita žádná GMO hnojiva ani nebyla kvůli pěstování palem ohrožena žádná zvířata.

Krystalický vosk versus stearín

Palmových vosků existuje několik různých druhů. V případě výroby svíček lze nejčastěji narazit na dva základní typy:

 • Krystalický – pokud je dodržen správný výrobní proces, vytváří tento vosk krystaly; takto vyrobené svíčky jsou vždy originální, protože vytvořená krystalizace je vždy jiná, neopakující se
 • Stearín – jedná se o nekrystalický palmový vosk, který má mléčnou barvu; zpravidla je využíván jako příměs do parafínu k vylepšení jeho vlastností; je vysoce tvrdý a má také vyšší teplotu tání; při jeho zpracování nedochází k tepelné deformaci
Základní sada na výrobu svíček

Při výrobě svíček budete potřebovat i jiné příslušenství, iStock /KiraBudaieva

Jaké má vlastnosti

Přírodních vosků na výrobu svíček je samozřejmě více. Každý z nich má pak své specifické vlastnosti. Malé srovnání dvou přírodních vosků a syntetického parafinu v tabulce níže.

Typ voskuVýhodyNevýhody
PalmovýVytváří krystalickou strukturuPro parfemaci vosku je nutná vyšší koncentrace vonných látek
 Při hoření dochází k efektu „skořápky“ takže vosk nevytéká ze svíčky ven 
 Dlouhá doba hoření bez produkce škodlivých látek 
SójovýVosk se snadno zpracováváVosky určené pouze pro výrobu svíček ve skle
 Zaručuje dlouhou dobu hoření 
 Nízká teplota tání má za důsledek rychlejší provonění místnosti 
ParafínVůni drží nejlépe ze všech uvedenýchSyntetická látka získaná jako destilační frakce ropy
 Vosk se hodí jak do interiéru, tak exteriéru 
 Nižší pořizovací cena 

Víte, že…?

Palmový vosk
Albi Výroba svíček Palmový vosk

Svíčky z palmového vosku jsou zárukou vysoké efektivity. Mají dlouhou dobu hoření a navíc díky přírodnímu původu neuvolňují žádné chemikálie nebo jiné nebezpečné látky. Dá se také kombinovat s jiným vosky rostlinného původu.

Další pomůcky pro výrobu svící z palmového vosku

V první řadě je třeba říct, že palmový vosk lze použít opravdu v čisté formě bez nutnosti přidání jakýchkoli aditiv. Vylepšit lze:

 • Barvu – používají se speciální barvy přímo na výrobu svíček; umožňují jak probarvení rozpuštěného vosku, tak pouze vnější obarvení svíčky
 • Vůni – k tomuto účelu se používají 100% přírodní esence nebo uměle vytvořené parfémované kompozice

Pro samotnou výrobu jsou v nabídkách nejrůznější formy nebo nádoby na svíce. Důležitou součástí jsou samozřejmě knoty, případně jejich držáky. Pro opravdové kreativce existují také speciální pera určená na malování svící. Hotový výrobek lze také dozdobit např. minerálními kameny.

Ceny palmových vosků

Palmový vosk
Aura Fragrances vonný vosk do aroma lampy Vanilka 2 x 20 g

Čisté palmové vosky lze koupit buď v balení o různé hmotnosti, nebo někteří prodejci nabízí prodej konkrétní gramáže dle přání zákazníka. Tato možnost je ale méně častá. Balení palmového vosku o hmotnosti 500 g pak většinou vychází mezi 80 až 100 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat palmový vosk?

Palmový vosk se vyrábí jak v čisté podobě, tak lze zakoupit již hotové výrobky. Toto je čistě otázkou osobních preferencí. V nabídkách je častěji krystalický palmový vosk. Při výběru je možné zohlednit i další možnosti.

Jak dlouho budou svíčky z palmového vosku tuhnout?

Při tuhnutí vosku dochází k jeho poklesu, proto je nutné svíci voskem dolévat. Celý proces, kdy dojde k zatuhnutí celé svíčky, může trvat cca 6 hodin.
Zobrazit kompletní nabídku Palmový vosk