Jak vybrat sněhové řetězy
- Sněhové řetězy budete v Česku potřebovat v horských oblastech a v úsecích označených dopravní značkou, která vybízí k nasazení sněhových řetězů.
- V zahraničí bývají i součástí povinné výbavy.
- Sněhové řetězy se dělí na 5 typů.
- Co se rozměru týče, tak sněhové řetězy musí odpovídat rozměru pneumatiky, na které je budete nasazovat.
Sněhové řetězy - náš výběr





Rychloupínací sněhové řetězy
Textilní sněhové řetězy





Automatické sněhové řetezy





Jak vybrat sněhové řetězy
Typ
Na výběr je z pěti typů řetězů, které jsou k dostání a můžete z nich zvolit:
- se šikmou stopou
- žebříkové
- s příčkami
- textilní
- chemické
S šikmou stopou
Jedná se o řetězy s největší styčnou plochou mezi pneumatikou a vozovkou. Pokrývají pneumatiku na celé ploše a jsou nejspolehlivější, dostanou Vás i do špatně dostupných míst.
Žebříčkové
Dle názvu řetězy svou konstrukcí připomínají žebřík, který má plus mínus 12 příček a obepne kolo. Jejich výhodou je nízká cena, která je vykoupena malou styčnou plochou s povrchem a tedy nízkou spolehlivostí.
S příčkami
Tyto řetězy jsou vylepšenou variantou žebříčkové verze. Řetězy za sebou ve sněhu nechávají stopu ve tvaru písmene H nebo X, takže se jsou v kontaktu s povrchem větší plochou a jsou tedy spolehlivější než obyčejné žebříčkové řetězy.
Sněhové řetězy rychloupínací X50, 3,0 x 9 mm, pro vozy do 2 tun, 2 kusy
Textilní
Za jejich výhodu můžeme jednoznačně označit tichý chod, jednoduché nasazení a nízkou konstrukci, takže se hodí i pro sportovní vozy. Jedná se spíše o pomůcku pro zlepšení jízdních vlastností než o plnohodnotné řetězy, které by Vás měly vytáhnout do horských oblastí. Jejich životnost není dlouhá.
Chemické
Slouží jako krátkodobá výpomoc k projetí několika set metrů. Jednoduše se nastříkají na kola vozu, kterému krátkodobě zlepší jízdní vlastnosti. Je to laciná varianta, ale opět se jedná o pomůcku, která není považována za plnohodnotné řetězy.
Rozměr a kompatibilita
Co se rozměru týče, tak sněhové řetězy musí odpovídat rozměru pneumatiky, na které je budete nasazovat. Tento rozměr najdete na boční straně pneumatiky. K tomu by řetězy měly být i kompatibilní s typem Vašeho vozu. Tady je důležitá především výška řetězů, u které je potřeba být opatrní, protože při příliš vysokých řetězech si můžete podřít podběhy kolem kol. Pokud používáte výrobcem doporučené rozměry pneumatik, tak jste za vodou, protože si na internetu přesně najdete řetězy pro Vás. Pokud experimentujete s větším rozměrem pneumatik, tak budete muset experimentovat i s rozměrem řetězů. Některé sportovní vozy mají tak nízké podběhy, že si mohou dovolit jen textilní nebo chemické řetězy, takže se s nimi pak do určitých oblastí nedostanete.
Kromě toho, že při výběru sněhových řetězů přizpůsobujete velikost řetězů kolům, tak si také může vybrat z různých velikostí článků řetězů.
O pár řádků výše byla zmíněná výška řetězů, ta se pohybuje pro standardní vozy:
- pro osobní auto 9–12 mm
- pro vůz na 7,5t 12-16 mm
Na tom, v jakém terénu budete jezdit je závislá síla článku řetězu:
- kolem 3 mm by měla být síla článku pro zasněžené a neupravené vozovky
- od 3,2 mm a více je síla článku řetězů vhodných pro jízdu v extrémních podmínkách, mimo silnice apod.
Zatížení
U sněhových řetězů se také udává, jaké zatížení by na řetěz mělo maximálně působit. Tato hodnota by měla korespondovat s hodnotou zatížení Vašeho vozu na jedno kolo. Z logiky věci vyplývá, že když má auto 4 kola, tak na jedno kolo působí 25 % hmotnosti vozu uvedené v technickém průkazu. Jelikož ale auto nejezdí prázdné, počítejte pro jistotu 30 % hmotnosti vozu uvedené v technickém průkaze.
Nasazování
Manipulace s řetězy, zejména jejich nasazení, je také klíčový parametr, protože pokud Vás po cestě zastihne vánice, budete stát pod kopcem na mrazu a dumat, jak nasadit řetězy, tak to bude o nervy. Samozřejmě je na Vašem zvážení, nakolik je taková situace pravděpodobná, ale pokud usoudíte, že se to stát reálně může, tak je lepší najít řetězy s nějakým sofistikovaným způsobem nasazení.
K tomu dobře poslouží, když si při výběru řetězů vybraný typ řetězů najdete na internetu, často jsou k dispozici video návody, jak nasadit řetězy. Určitě je dobré si poprvé vyzkoušet nasadit řetězy doma, v klidu a teple než se pak trápit ve vánici – však to znáte: „Těžko na cvičišti…“

Nasazování sněhových řetězů není nijak složité
Sněhové řetězy rychloupínací X40, 3,0 x 9 mm, pro vozy do 2 tun, 2 kusy
Víte, že…?
Pořiďte si k řetězům pracovní rukavice, aby Vám při nasazování nezmrzly prsty a neztratili jste v nich citlivost. Zároveň ani rukavice Vám nesmí sebrat citlivost pro práci, takže nedoporučujeme palčáky. Hodit se může i lopatka na odházení sněhu kolem kola.
Výrobci
I u sněhových řetězů je na trhu široká nabídka výrobců. Z kategorie levnějších a dobře hodnocených řetězů pro osobní auta je vhodné zmínit značku Compass. Převážně na řetězy pro osobní vozy se specializuje značka Thule, která je už finančně náročnější, ale typické pro ni jsou důmyslné způsoby upínaní řetězů na kolo. V nedávné minulost značka Thule přešla pod křídla firmy König a tak se můžete setkat i s touto značkou řetězů.
Pro osobní i nákladní vozy produkuje řetězy značka Pewac, která je zástupcem střední cenové kategorie.
Pokud byste chtěli pořídit textilní řetězy, tak známým producentem je firma Michelin. Chemické řetězy v tekuté podobě ve spreji jsou k dostání pod značkou Carlson nebo Stac Plastics.
Ceny
Pokud se chystáte vybrat sněhové řetězy podle ceny, tak nejlevnější variantou jsou chemické řetězy ve spreji. Ty pořídíte i za cenu kolem 200 Kč, ale samozřejmě – jedná se o jednorázovou záležitost, takže ve výsledku se až tak nevyplatí.
To už jsou zajímavější ocelové řetězy – žebříčkové, s příčkami či levnější typy s šikmými oky se dají pořídit za cenu od 400 Kč. Jsou to řetězy vhodné pro ty, kteří se chystají třikrát za rok v zimně do hor na lyže, kde je sice cesta ošetřená, ale i tak je tam povinnost řetězů, takže je nasadíte z povinnosti.
V rozmezí od 1000 do 3000 Kč už je vhodné pořizovat řetězy v případě, že se budete potřebovat dostat někam, kde se bez řetězů neobjedete a očekáváte od nich opravdovou pomoc. Tyto řetězy už musí mít hustější síť oček, takže budou doopravdy účinné. Za cenu okolo 2000 Kč se dají pořídit i textilní řetězy.
Samozřejmě jsou případy, kdy za řetězy utratíte i více než 3000 Kč. Například pokud pořizujete řetězy na SUV, 4×4 nebo auto těžší než 7,5t tak si určitě připravte více peněz. U nákladních automobilů i více než 10 000 Kč.
Připlatíte si také, pokud máte hliníková kola a nechcete riskovat, že si je řetězy podřete. Řetězy s ochranou se cenově pohybují kolem 3000 až 5000 Kč.
Pokud bydlíte v horských oblastech, kde na řetězech budete jezdit denně, tak se Vám také vyplatí připlatit si jednak za kvalitnější řetězy a také za lepší systém nasazování. Například řetězy značky Thule se běžně pohybují v ceně od 4000 do 8000 Kč, ale nasadíte je za pár vteřin.
Otázky a odpovědi
Co je atest 8 SD?
Jak vybrat sněhové řetězy?
Různé typy produktů porovnejte zde.