Šnekový odšťavňovač

Lahodná šťáva bez zbytečné námahy.

ca. 5 900 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat šnekový odšťavňovač

  • Šnekové odšťavňovače jsou nejuniverzálnější ze všech druhů odšťavňovačů. Jsou vhodné pro téměř jakoukoliv zeleninu nebo ovoce.
  • Šnekové odšťavňovače jsou vyráběny ve dvou variantách a to s vodorovným nebo svislým hřídelem.
  • Při výběru si všímejte velikosti plnícího otvoru i objemu nádoby.

Princip

Šnekové odšťavňovače jsou nejuniverzálnější ze všech druhů odšťavňovačů. Jsou vhodné pro téměř jakoukoliv zeleninu nebo ovoce. Tyto modely odšťavňují ve dvou fázích:

  • nejprve suroviny nahrubo zpracuje otočný šnek
  • poté jsou rozmělňovány ještě jednou. Zároveň je pak tato drť protlačována sítem
Výkonný
Concept LO-7065

Tyto modely se vyznačují tím, že jsou nízkootáčkové, pracují ve velmi nízkých otáčkách o rychlosti 70 – 120 ot/min, ale mají vyšší výtěžnost kvalitnější šťávy. Proces odšťavňování probíhá při výrazně nižší teplotě. Šťáva si díky tomuto způsobu přípravy uchovává více vitamínu. Šťáva také méně oxiduje a vydrží tedy delší dobu v lednici.

Typy šnekových odšťavňovačů

Šnekové odšťavňovače jsou vyráběny ve dvou variantách a to s vodorovným nebo svislým hřídelem. Odšťavňovače bývají vyrobené z různě kvalitních plastů, sítka jsou potom často nerezová. K dostání je mnoho různých tvarů a barev a provedení.

S vodorovným hřídelem

Tento typ připraví šťávu z ovoce a zeleniny, zvládne ale také umlít maso a využijete ho při přípravě domácích těstovin. U tohoto typu je nutné nakrájet ovoce a zeleninu na kousky a vtlačovat je do přístroje pomocí pěchovadla. Výhodou je pak jeho snadné čištění.

Inovativní technologie
Tefal ZC 255 B 38

Se svislým hřídelem

U tohoto typu není nutné používat pěchovadlo. Poslouží při výrobě šťávy, kterou zpracuje rychleji. Dražší modely umí vyrábět zmrzlinu, pyré, ořechové máslo a mléka. Poradí si také s kojeneckou výživou. Vše záleží na typu, který si vyberete a také na příslušenství, které bude obsahovat. Je složitější na čištění.

Víte, že…?

Ovoce a ostatní měkké suroviny jsou zpracovávány plynule. V případě kořenové zeleniny se doporučuje nakrájet ji dopředu na kousky, aby nedocházelo ke spouštění pojistky motoru a tím i k zastavování. Toto doporučení platí pro všechny typy vertikálních odšťavňovačů.

Objem sběrné nádoby

Součástí balení většiny odšťavňovačů je i nádobka na šťávu. Někdy se setkáte s jednou větší nádobou, jindy narazíte na vice menších. Tato nádoba může mít objem od 0,5 – 3 litrů, což záleží na vámi zvoleném výrobku. V této nádobě lze pak šťávu skladovat v lednici. Šťávu vyrobenou šnekových odšťavňovačem můžete vyrobit večer a potom vypít ráno čerstvou.

XXL plnící otvor
Concept LO 7067

Z každého odšťavňování vzniká pevný odpad, jeho množství je odvozeno od suroviny, ze které je šťáva vyrobena. Šnekový odšťavňovač nemá velké množství odpadu, přesto byste měli věnovat pozornost i tomuto faktu. Objem sběrné nádoby volte podle počtu členů domácnosti, pro které se bude šťáva připravovat. Jestliže budete připravovat šťávu pro více osob, volte objem nádoby vyšší než 1 litr.

Velikost plnícího otvoru a napájecí kabel

V případě, že si vyberete model, který má malý plnící otvor, nevyhnete se krájení ovoce a zeleniny na malé kousky. V tomto případě vám samotná příprava nápoje zabere spoustu času, zejména v případě, že budete šťávu připravovat pro větší množství osob. Samotným krájením surovin pak přicházíte i o část šťávy, která se takto uvolní.

Většina dnešních odšťavňovačů má ale plnící otvor dostatečně široký a umožňují tak připravovat šťávu i z velkých kusů. Velikost plnícího otvoru by měla být alespoň 7 cm, může být ale až 10 cm, není tedy nutné téměř nic krájet a můžete odšťavňovat celé plody i se slupkou.

Zachová maximum vitamínů
ETA Vital Press 1032

Dříve než si odšťavňovač pořídíte, myslete také na to, jak často a kde ho budete používat. S touto skutečností souvisí i délka kabelu. Je vhodné vybírat i podle tohoto parametru, kdy nebudete muset kabel nastavovat nebo vám příliš dlouhý kabel nebude naopak překážet. Ideální délka kabelu by měla být alespoň 1 metr.

Otáčky a příkon

Příkon je parametr, který určuje spotřebu elektrické energie a souvisí s výkonem spotřebiče. V tomto případě si vystačíte s příkonem okolo 300 W. Mohlo by se zdát, že tyto odšťavňovače mají nízkou spotřebu, je ale nutné myslet na to, že pracují mnohem déle než jiné modely, čímž se celková spotřeba kompenzuje.

Otáčky

Otáčky u šnekového odšťavňovače nemusí být nijak vysoké. Dobře vám poslouží modely, které mají otáčky kolem 70 za minutu. Šnekové modely pracují při otáčkách v rozmezí 70 – 120 ot/min. Některé moderní modely pracují při pouhých 45 ot/min a patří na trhu k těm nejšetrnějším.

Horizontální
G21 Gracioso

Údržba

Zbytky ovoce rychle zahnívají, proto je nutné přístroj čistit po každém použití. Největší práce je se sítkem, mnoho kvalitních přístrojů ale nabízí i funkci čištění, která vám celkovou údržbu maximálně usnadní. Většina modelů je navíc snadno rozebíratelná a většinu částí lze mýt v myčce na nádobí.

Funkce a příslušenství

Šnekové odšťavňovače nabízí i řadu funkcí, mezi které patří:

Funkce Popis
Zpětný chod Užitečná funkce v případě, kdy se kousek ovoce nebo zeleniny zasekne uvnitř přístroje. Díky zpětnému chodu nebude problém suroviny vyndat.
Bezpečnostní pojistka Díky ní lze šťávu připravit pouze na správně složeném spotřebiči.
Automatické vypnutí Tato bezpečnostní funkce přístroj vypne dřív, než dojde k přehřátí motoru. Tato funkce vypne přístroj také v případě, že dojde k sejmutí ochranného krytu.
DripStop Zabraňuje vytékání a kapání šťávy.
Dotykový panel Umožňuje pohodlné a přehledné ovládání.
Protiskluzové nožičky Zabezpečují přístroj před možným pádem, což ocení zejména rodiče malých dětí. Díky těmto nožičkám je také spotřebič v klidu při práci a nedochází k jeho posouvání při vibrování.
Doplňkové funkce Díky nim můžete odšťavňovač použít také na výrobu zmrzliny nebo v něm připravit smoothie.
Rotační stěrka Neustále čistí sítko, aby se nezanášelo. Šťáva je tak čistější a funkce navíc umožňuje lisovat i drobné ovoce s pecičkami jako je rybíz, angrešt nebo kiwi. Stěrka funguje také jako míchadlo, takže lze míchat různé druhy šťávy přímo v přístroji.
Funkce snadného čištění Po skončení práce se uzavře odtok šťávy a do zapnutého přístroje se naleje voda, která tímto způsobem přístroj vyčistí a usnadní vám tím celý proces čištění.
Výrobník smoothie dezertů Stačí vyměnit odšťavňovací misku za sítko s většími otvory a přístroj vytvoří hustou kaši, ze všeho, co do něj vložíte. Můžete si tak snadno připravit čerstvé smoothie na snídani nebo večeři. Pomocí tohoto sítka můžete vyrobit také ořechové nebo sójové mléko. Stačí nechat ořechy nebo sójové boby namočené přes noc a poté nechat projít přístrojem.
Výrobník zmrzliny a ořechového másla Pomocí homogenizačního pouzdra vyrobíte domácí zmrzlinu nebo ořechové máslo. To vyrobíte z ořechů, které budou přes noc namočené ve vodě.

Cena

Při pořizování šnekového odšťavňovače sázejte na kvalitní prověřené výrobky. Vyšší cena těchto spotřebičů vám zaručí kvalitní zpracování a materiál. Takový výrobek vydrží déle, odšťavňování bude pohodlné a výtěžnost vyšší. Dražší výrobky prověřených značek vám také poskytnout větší množství příslušenství a tím i větší možnost využití. Mezi výrobce, na které můžete sázet patří Kuvings, Sencor, Domo, Rohnson, Orava,G 21, Eta, Kenwood a další. Prověření výrobci vám zaručí také případný servis, některé modely umožňují dokoupit i náhradní díly.

Efektivní odšťavňování
Sencor SSJ 4041
  • Do 2 000 Kč – levnější modely nabízí menší velikosti, kdy má nádoba na šťávu objem do 1 litru. Motor může pracovat kratší dobu od 15 – 30 minut. Také tyto typy si poradí s veškerým ovocem a zeleninou. Šťáva je kvalitní, obsahuje minimum pěny. Ovládání je většinou nechanické pomocí otočného knoflíku, nečekejte ale nadstandardní funkce nebo doplňkové příslušenství. Některé modely mohou mít ve výbavě pouze náhradní nádobu na šťávu.
  • Od 2 000 – 4 000 Kč – odšťavňovače mohou být malých i větších objemů. Dokonale odšťavní veškeré ovoce i zeleninu. Přístroje nabízí některé funkce, nechybí bezpečnostní pojistka, díky které se přístroj spustí pouze v tom případě, že je správně sestaven, funkce automatického vypnutí ochrání přístroj před přehřátím. Mezi příslušenstvím mohou být k dispozici různě velká sítka, díky kterým lze vyrobit například smoothie nebo zmrzlinu.
  • Od 4 000 – 10 000 Kč – v tomto cenovém rozpětí si vyberou také nároční uživatelé. Samozřejmostí je XXL plnící otvor, řadu příslušenství, kdy nechybí nádoba na odpad i šťávu, kartáček na čištění sítka, několik náhradních sítek například na přípravu smoothie i studené dezerty. Mezi funkce pak patří protiodkapový uzávěr Anti Drip nebo zpětný chod. Přístroje nabízí také velmi pomalé lisování při otáčkách 48ot/min.
  • Nad 10 000 Kč – nejmodernější přístroje velkých objemů, jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných plastů. Nabízí veškeré možné funkce a řadu příslušenství. Tyto drahé přístroje se vyplatí zejména v případě, že bude příprava šťávy nebo ostatních druhů potravin na denním pořádku.

Přínos pro zdraví

Stále více lidí dnes umírá na chronické nemoci než ze všech ostatních příčin. V okamžiku, kdy vypijete čerstvou syrovou šťávu, je to jako kdybyste do těla dostali intravenózní infuzi vitamínů, minerálů a enzymů.

Tento způsob úpravy vám výrazně pomůže absorbovat živiny obsažené v zelenině. Je to velice důležité, protože většina lidí má velice špatné trávení z důvodu konzumace příliš nevhodného jídla po dlouhou dobu. Z tohoto důvodu se snižuje schopnost absorbovat všechny živiny, které se nacházejí v syrové zelenině.

Odšťavňování zlepšuje činnost imunitního systému a odolnost proti nemocem. Čerstvá šťáva pomáhá do těla dostat zdraví prospěšné bakterie a zároveň pomáhá v boji proti bakteriím patogenním, jejichž usídlení ve střevech vede k vzniku nemocí.

Syrová šťáva podporuje váš mozek. Ve vědecké studii bylo zjištěno, že ti, kteří konzumovali čerstvou šťávu alespoň 3x týdně, měli o 76% nižší pravděpodobnost Alzheimerovy choroby, než u těch, co takovou šťávu konzumovali 1x týdně.

Víte, že…?

Ovoce a zeleninu před použitím důkladně omyjte a to i v případě, že používáte suroviny z vlastní zahrady.

Otázky a odpovědi

Jak pracuje šnekový odšťavňovač?

Dá se říct, že tento odšťavňovač pracuje na principu mlýnku na maso. Přístroj je vybaven silným motorem a pracuje při otáčkách okolo 60 ot/min. Suroviny jsou tak spíše drceny a odšťavňovač si poradí i s tvrdou zeleninou jako je třeba mrkev.

Jakou šťávu vyrobí šnekový odšťavňovač?

Výsledná šťáva není díky pomalým otáčkám příliš provzdušněná, díky tomu neztrácí tolik živin a vydrží delší dobu. Co se týká objemu šťávy, bylo na základě různých testů prokázáno, že šnekový i odstředivý odšťavňovač vyrobí prakticky stejné množství šťávy. Šnekový odšťavňovač však můžete využít i na výrobu zmrzliny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Výkonný
Inovativní technologie
XXL plnící otvor
Zachová maximum vitamínů
Horizontální
Efektivní odšťavňování
Image
Product
Concept LO-7065
Tefal ZC 255 B 38
Concept LO 7067
ETA Vital Press 1032
G21 Gracioso
Sencor SSJ 4041
Hmotnost
3 kg
4.8 kg
3 kg
4.7 kg
5 kg
4.15 kg
Displej
Max otáčky
60 ot/min
60 ot/min
70 ot/min
60 ot/min
Objem nádoby na šťávu
1 l
0.8 l
1 l
1 l
1 l
0.8 l
Počet rychlostí
1
2
1
1
1
1
Příkon
240 W
200 W
240 W
200 W
200 W
Možnost mytí v myčce
Objem zásobníku na zbytky dužiny
1 l
0.8 l
1 l
0.9 l
1 l
0.8 l
Výkon
200 W
200 W
400 W
Cena ca. 5 900 CZK ca. 2 700 CZK ca. 4 800 CZK ca. 3 500 CZK ca. 5 400 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.