Jak vybrat snowboard
- Výběr správného snowboardu není vůbec jednoduchý a špatná volba může ovlivnit nejen kvalitu jízdy, ale i začátečníkům znechutit tento zimní sport.
- Užít si zasněžené vrcholky hor lze jedině s dobře vybraným prknem.
- Pak už je úplně jedno, zda jste začátečník či zkušený jezdec.
- Je však nutné dodržovat základní pravidla.
Snowboard - náš výběr
Dětské snowboardy
Dámské snowboardy
Freeride snowboardy
Gravity snowboardy
Jak vybrat snowboard
Délka snowboardu
První a zcela zásadní parametr při výběru správného snowboardu. Rozhoduje výška a hmotnost postavy jezdce, ale také zkušenosti a preferovaný styl jízdy.
V případě, že jste však již zkušeným jezdcem či jezdkyní, a preferujete jiné styly, poučka je zbytečná.
- Pro styl freeride, který se vyznačuje jízdou ve volném terénu, kde je hluboký sníh, platí, že prkno by mělo být delší.
- Naopak pokud milujete snowparky, vybírejte prkno krátké.
Níže uvedená tabulka přináší orientační délku prkna v závislosti na hmotnosti člověka.
Hmotnost člověka | Délka snowboardu |
---|---|
32–55 kg | 144 cm |
34–58 kg | 148 cm |
45–68 kg | 150 cm |
52–75 kg | 154 cm |
62–82 kg | 158 cm |
70–85 kg | 162 cm |
80–100 kg | 165 cm |
Hmotnost jezdce
Od parametrů prkna se nyní na chvíli přesuneme k hmotnosti člověka, který se na snowboardu bude pohybovat. Každý kus je vyroben na určitě váhové rozpětí. Nezapomeňte si tedy v obchodě zkontrolovat minimální a maximální hmotnost jezdce.
- Pokud byste totiž na vámi vybrané prkno byli příliš lehcí, snowboard by se v zatáčce neprohnul a vy byste naplno nevyužili jeho vlastnosti.
- Jestliže by ovšem nastal opačný problém, a to vyšší váha, než je doporučeno, hrozilo by přetížení, nebo dokonce jeho poškození a váš následný pád.
Víte, že…?
Možná vás to překvapí, ale první snowboard opravdu vznikl tak, že byly spojeny dvě lyže k sobě. A bylo to v roce 1965. Ale jelikož jízda na dvou nezpevněných prknech byla nebezpečná, přišli výrobci s první podobou snowboardu.
Šířka snowboardu
Tak, jako je pro pohodlnou jízdu důležitá délka prkna, tak je důležitá i šířka. Příliš široké totiž znamená velkou námahu v obloucích. Naopak na úzkém prkně vám můžou přesahovat boty.
- Správná šířka desky se odvíjí od velikosti nohy. V obchodech se setkáte s označením Standard a Wide.
- Velikost Standard je určena pro velikost boty do 26 cm.
- Pokud tedy máte nohu delší, než je uvedená míra, dívejte se po takovém snowboardu, který má označení Wide, či pouze W.
Víte, že…?
Pokud už vlastníte snowboardové boty, vezměte je při nákupu s sebou. Nejlépe si totiž prkno vyzkoušíte na vlastní obuvi. A jestliže plánujete koupit celý set najednou, upřednostněte nejprve nákup bot.
Jádro snowboardu
Na první pohled vidíte jen kus prkna, který křičí několika barvami nebo neotřelým designem. Ale to nejdůležitější je uvnitř. A to je výrobní materiál. Každý se totiž chová jinak díky jiným fyzikálním vlastnostem. V konečné fázi vstupuje jádro i do ceny snowboardového vybavení. Vrchní vrstvu pak tvoří laminát.
Pěna
Je nejlevnějším použitým materiálem. Se snowboardy vyrobenými z pěny se setkáte v supermarketech či jiných nespecializovaných obchodech. Pěna je hodnocena jako nekvalitní jádro, jelikož mění vlastnosti, podle teploty v okolí. Zároveň je lehká, nedokáže rovnoměrně rozložit sílu, a navíc není odolná. Pokud byste přeci jen zakoupili prkno, které je vyrobené z pěny, počítejte, že vám vydrží jednu sezónu a pak už se jeho jízdní vlastnosti změní a sjet sjezdovku bude dřina.
Pěnové snowboardy však vyrábí i známe značky, ale nabízejí je pouze pro děti. Jelikož děti rychle rostou a každý rok či dva potřebují jinou délku. Náklady na pořízení prkna tedy nejsou tak vysoké.
Dřevo
Nejlepším výrobním materiál s dobrými vlastnosti je dřevo a konkrétně to javorové. Jeho pružnost zůstává stejná za jakýchkoliv teplotních podmínek. Dřevo je také neoblíbenější u snowboardů střední a vyšší třídy. Co se týče cenových nákladů, tak pořízení takového prkna není v žádném případě likvidační a cena je přiměřena materiálů.
Rym
Rym je kombinace dvou výše uvedených materiálů. Jádro prkna má samozřejmě lepší vlastnosti než samotná pěna, ale nelze ji srovnat s dokonale pružným jádrem pouze ze dřeva. Toto hybridní provedení je díky pěně lehčí. Ovšem při výběru si dejte pozor, z jakého dřeva je snowboard vyroben. Mnohdy totiž výrobci chtějí ušetřit a volí jiné dřevo než již zmiňovaný javor.
Prohnutí prkna
Prohnutí neboli průhyb snowboardu je dobré sledovat zejména co se týče stylu jezdce. V kamenných obchodech se setkáte s 4 typy prohnutí: Camber, Rocker, Flat a Hybrid.
- Camber: Poznáte jej jednoduše podle toho, že pokud položíte prkno na zem, bude se skluznice dotýkat pouze ve dvou místech a tím jsou pata a špička. Ideální pro zkušené jezdce, kteří od prkna očekávají odezvu. Takto prohnuté prkno neodpouští jízdní chyby a dobře hraní.
- Rocker: Někteří snowboarďáci ho nazývají rovněž jako „banán“. Průhyb je opakem Camberu a proto je ideální pro začátečníky, kterým jsou chyby tolerovány.
- Flat: Ti z vás, kteří ovládají angličtinu už vědí, že prohnutí není žádné. Plocha je rovná. Jedná se v podstatě o kombinaci Cambera a Rockera. Opět bude vyhovovat začátečníkům, ale také vyznavačům freestyle.
- Hybrid: Posledním druhem prohnutí je Hybrid, ten má všechna prohnutí dohromady. Je ideálním modelem pro každý povrch.
Tuhost snowboardu
Tuhost označována i jako flexe, určuje pro jak zkušeného jezdce je prkno určeno a také do jakých podmínek.
Začátečníkům doporučujeme vybírat měkká prkna, která se lépe ovládají. Větší pružnost vyhledávají také freestyle jezdci, zejména kvůli skokům a dopadům na sněhových rampách. Naopak tvrdé prkno oceníte v případě, že se řadíte do skupiny pokročilých jezdců s rychlou jízdou. Tvrdé prkno lépe přilne k zmrzlému povrchu.
Tuhost určuje jádro snowboardu, kterému jsme se věnovali výše. Aby však bylo dosaženo co největší tuhosti, přidávají se výztuhy nejčastěji z karbonu či kelvaru.
Skluznice
Aby vám to správně klouzalo, potřebujete skluznici. Nejprve si řekneme, jak taková skluznice funguje. Tím, jak snowboard tlačí na sníh, dochází k tání. Samotný proces klouzání tedy probíhá po slabé vrstvě vody. Materiál skluznice je polyetylén, který je porézní. Pokud je tedy skluznice více porézní, dokáže více absorbovat vosk, který odpuzuje vodu. To, jak je skluznice porézní poznáte podle stupnice čísel. Čím vyšší číslo, tím lepší skluz.
Skluznici můžeme rovněž rozdělit na dva druhy. Extrudovaná (extruded base) a sintrovaná (sintered base).
- Extrudovaná skluznice je měkká a mnohem více náchylná na poškození. Tato verze je nejlevnější a bude vás bohužel zpomalovat.
- Naopak sintrovaná skluznice je nejpoužívanější, protože lépe absorbuje vosk a tím pádem je rychlejší.
- Dalším typem, s kterým se ovšem setkáte jen u dražších modelů, je grafitová skluznice. Svými jízdními vlastnostmi patří mezi ty nejrychlejší, ale budete muset pořádně a často mazat. Poznáte je podle temně černé barvy.
Hrany
Hrana je důležitou částí snowboardu, jelikož bez ní, byste na svahu moc zatáček neudělali. Pamatujte, že hrana musí být ostrá a dokonale rovná. Jakékoliv nepřirozené vyboulení je špatné. Můžete se však setkat i s bronzovými hranami, ale i záměrně zvlněnými.
Důležitá je však délka hrany, která je udávána v centimetrech nebo milimetrech. Délka značí, jak se snowboard bude chovat na sněhu. Čím je hrana delší, tím je v oblouku pevnější a taková prkna se jednodušeji ovládají.
Inserty
Jednoduše řečeno, inserty jsou otvory pro upevnění vázání. Zatímco do lyží je nutné vrtat, snowboard kupujete již připravený. Narazíte však na 4 způsoby uchycení vázání.
- 4×4: Systém 4×4 má uspořádání, kdy jsou dvě řady a v každé z nich jsou čtyři díry.
- 4×2: Oproti výše uvedenému způsobu je tento také ve dvou řadách, nicméně má více děr a dovoluje lepší nastavení umístění vázání.
- 3D: S ukotvením 3D se nejčastěji setkáte u prken od značky Burton. Ukotvení poznáte podle děr ve tvaru dvou kosočtverců pod sebou.
- Channel: Žádné díry, ale pouze rovná lišta.
Příslušenství
Výhodou snowboardu je, že k němu nepotřebujete žádné jiné příslušenství. Vystačíte si s prknem vázáním a botami. Jediné, co vám doporučujeme pořídit je obal pro jeho převoz a uskladnění. Ten je speciálně vyztužen, aby nedošlo k poničení, odření a zároveň ochrání váš kufr auta před roztátým sněhem. Pro lepší přenášení je obal vybaven i odnímatelným popruhem.
Údržba
Pokud jste se přes všechny naše rady rozhodli si snowboard pořídit, pamatujete, že bude vyžadovat pravidelnou údržbu, aby se vám to dobře jezdilo.
Důležité je správně voskovat, protože kdo maže, ten jede. Některé produkty jsou již při koupi připraveny na první použití (mají označení Wax Base), ale většinu z nich budete muset přeci jen navoskovat. Jestliže plánujete voskovat prkno sami, budete si muset pořídit speciální žehličku anebo si do domácnosti koupit novou a tu starou si nechat na snowboard. Pro ty z vás, kteří si i tak na údržbu nevěří, nezoufejte a přenechte to odborníkům.
Po sezoně však počítejte i s broušením hran, ale i skluznice. Opět si můžete pořídit speciální brusku, nebo svého mazlíčka raději svěřit profíkům.
Nejznámější značka
Značka sice může přinést kvalitu, ale i tak, je třeba vždy sledovat jednotlivé parametry zvlášť, a to zejména výrobní materiál, resp. jádro a propnutí. Rozhodně však neuděláte chybu, pokud sáhnete po ověřených značkách.
- Burton: Jedna z nejstarších firem, která byla průkopníkem ve výrobě snowboardů a vázaní. Nyní se však již její nabídka rozšířila a nabízejí mimo jiné i zimní bundy a kalhoty, ale i volnočasové oblečení, termoprádlo, kulichy i pásky.
- Nitro: Další z ryze snowboardových značek od roku 1990. Jejich hlavním znakem je stále stejný design a neměnný vývojový tým.
- Ride: Americká firma, která si zakládá na potřebách každého jezdce a jeho individuálním řešení.
- Bataleon: Jediná evropská firma z výše uvedených. Pochází z Norska a byla oceněna jako „Nejpokrokovější značka roku“, ačkoli nemá dlouhou historii.
- Arbor: Firma, která v roce 1995 vznikla v Kalifornii se zabývá výrobou nejen snowboardů, ale i longboardů. Hlavním cílem je používat čistě přírodní materiály a být co nejvíce šetrní k životnímu prostředí.
Cena
Jestliže jste byli pozornými čtenáři po celou dobu příspěvku, jistě víte, že konečnou cenu ovlivní ihned několik faktorů, ať už je to délka, šířka prkna či výrobní materiál a způsob uchycení vázání. Nebudeme už ale zdržovat, jelikož dnešní příspěvek byl dosti obsáhlý, a tak se ihned vrhneme na cenové kategorie.
Cena do 4 999 Kč
V nejnižší cenové kategorii počítejte s tím, že pořídíte převážně dětské značkové snowboardy s propnutím Camper. Jsou ideální pro klasickou jízdu na svahu.
Cena od 5 000 Kč do 9 999 Kč
Ve spodní části tohoto rozmezí pořídit dámská prkna pro začátečnice a pánská prkna do velikosti 145. Propnutí je opět Camper, což jak už víte, je ideální pro ježdění na upravené sjezdovce. Mají dřevěné jádro, které je převážně z topolového dřeva doplněno dalším tvrdým exotickým druhem. Disponují technologií Wax Base, takže muže jít ihned sjíždět hory.
Naopak v horní hranici již najdete snowboardy, které disponují systémem Rocker, jenž přináší maximální výkon při vyšší rychlosti a řezání oblouků. Opět jsou v provedení pánském i dámském s dřevěným jádrem. Inserty jsou 4×2. Skluznice je extrudovaná a dělaná z lehčího materiálu. Ta nevyžaduje žádnou specifickou údržbu.
Cena nad 10 000 Kč
Nejdražší kousky se mohou vyšplhat až k 20 000 Kč. Ale na to už potřebujete být velmi zkušenými jezdci. Propnutí prkna je opět rocker. Jádro má dřevěné, s dalšími vyztuženými prvky, aby jízda byla co nejpříjemnější. Zajímavostí je, že některé společnosti používají pro výroby dřevo z certifikovaných lesů, kde dochází k ekologickému obhospodařování strojů, které napomáhají chránit poškozené a devastované lesy. Insert je 2×4 či u modelů od značky Burton je to Channel.