20 nejlepších solárních panelů k bazénu 2023

Prodlužte si koupací sezónu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
BESTWAY 58423 Solární ohřev vody
82 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat solární panel k bazénu

  • Solární panely prodlouží koupací sezónu až o tři měsíce.
  • Ohřev vody tímto ekonomickým i ekologickým způsobem využívá sluneční paprsky, kterými ohřívá protékající vodu.
  • Solární panely k bazénu se napojují do filtračního okruhu, k jejich provozu tak nepotřebujete žádné další čerpadlo a přívod elektřiny – vše pohání filtrace, jejíž výkon je hlavním kritériem při výběru panelů.
  • Svoji roli ovšem hrají i objem vody, tvar panelu a další parametry.

Solární panel k bazénu - náš výběr

Solární panely k bazénu pyramida

Deskové solární panely k bazénu

Hadicové solární panely k bazénu

Zobrazit kompletní nabídku solárních panelů k bazénu

Jak vybrat solární panel k bazénu

Objem vody

Solární panely jsou svojí podstatou vhodné pro jakýkoliv typ bazénu. Ohřejete s nimi nafukovací, zapuštěné i venkovní bazény. Důležitý je ovšem objem vody, který ohříváte.
Obecně vzato zvládnou panely ohřát vodu o 3 až 5 °C. Přesná hodnota vždy záleží na konkrétním počasí, objemu vody a průtoku filtrace.
Panely vybírejte tak, aby svým výkonem seděli na bazén, který ohříváte. Spočítejte si přesný objem vody v metrech krychlových a před nákupem solárních panelů si vše ověřte u prodejce.

Víte, že…?

Solární panely zvládnou vodu ohřát, při špatném používání ji ale ochladí. A to zejména pokud je přes noc nevypnete nebo neodpojíte regulační ventil. Voda v panelech v noci vychladne a nižší noční teplota vodu zbytečně ochlazuje.

Solární panel k bazénu
BESTWAY 58423 Solární ohřev vody

Tvar

Solární panely pro ohřev vody v bazénu se vyrábějí v několika tvarových provedeních. Jejich funkce je vždy stejná, nicméně každý tvar má trochu jiná specifika.

  • Pro malé bazény do objemu 10 m3 nejspíše využijete pyramidu. Jedná se o kruhový panel se smotanou solární hadicí, kterou protéká voda. Díky tomu pyramida na zahradě nezabírá příliš prostoru a efektivně ohřívá menší vodní plochy.
  • Solární plachty a panely se hodí pro středně velké zahrady a vodní nádrže s větším objemem. Vyžadují také ovšem výkonnější filtrační zařízení. Hadice pro ohřev vody je v tomto případě smotaná přímo v panelu. Jejich větší plocha umožňuje rychlejší ohřev vody.
  • Speciálním typem panelu jsou takzvané domečky. Jedná se o panely ohnuté do půlkruhu. Díky svému unikátnímu tvaru umožňují chytání solární energie po celý den. Výhodou je také jejich velká plocha. Z hlediska velikosti se ale jedná o nejméně úspornou variantu.

Velikost

Plocha solárních panelů je jedním z důležitých parametrů výběru. Jednoduše řečeno, čím více plochy, tím rychlejší ohřev. Běžné solární panely zaberou mezi 1 až 2 metry2, najdete ovšem i velké plochy s rozlohou přes 3 metry2.

Solární panely k bazénu pyramida
MARIMEX 10741061 Pyramida solární ohřev

Umístění

Se vzrůstající velikostí stoupají i požadavky na jejich umístění. Solární panel neumisťujte příliš daleko od filtrace a bazénu, aby nedocházelo k tepelným ztrátám při vedení vody. Při pořizování ohřevu vody tedy do výpočtů zahrňte i velikost vaší zahrady. Jestliže musíte panel umístit dále, využijte speciální solární hadice.

Víte, že…?

Při umisťování solárních panelů vezměte v potaz i jejich polohu vůči hladině vody. Panely by měly být umístěné zhruba ve stejné výšce. Nedoporučuje se tak jejich umisťování na střechy pergol, altánů a podobně.

Průtok filtrace

Poslední, ale možná nejdůležitější parametr při výběru je průtok vaší filtrace. Jestliže jste nekupovali solární panely společně s ní, věnujte jejímu výkonu pozornost.
Výrobci solárních panelů vždy uvádějí doporučený a maximální průtok vody za hodinu. Jestliže je tato hodnota menší, dochází k nedostatečnému průtoku a voda se neohřívá. Při větším než doporučeném průtoku naopak dojde k přetlakování celé soustavy.
Přibližné poměry průtoku, plochy a objemu vody ukazuje následující tabulka:

Deskové solární panely k bazénu
MARIMEX 107410011 Solární ohřev Slim 360
Plocha panelů Průtok filtrace Objem vody
do 0,4 m2 4 m3/h 6 m3
1,5 m2 7,5 m3/h 10 m3
4 m2 10 m3/h 17 – 20 m3

Víte, že…?

Mezi oblíbené příslušenství patří deskový výměník, který se postará o ohřev vody v bazénu.

Značky

Panely pro ohřev vody dnes pořídíte prakticky v každém bazénovém centru i na internetu. Mezi kvalitní výrobce s dobrým výběrem a poměrem cena/výkon patří Mountfield. Vaši pozornost si ale zaslouží i značky Hecht, Clean Pool a Avenberg, které nabízejí několik typů systémů pro ohřev vody.

Cena

V tomto případě neplatí, že vyšší cena odpovídá vyšší kvalitě. Široký rozptyl výrobců, značek, distributorů a v neposlední řadě i import levných čínských systémů způsobil, že ani drahý systém nutně neznamená kvalitu.
Pozornost tak věnujte nikterak ceně, ale spíše dalším parametrům. Obecně lze říci, že za cenu mezi 3 až 5 000 Kč pořídíte relativně výkonný solární systém s panely pro ohřev vody v bazénu. Pyramidy jsou všeobecně levnější než klasické panely, nejvíc naopak zaplatíte za solární panely ve tvaru domečků.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat solární panel?

Solární panely prodlouží koupací sezónu až o tři měsíce. Ohřev vody tímto ekonomickým i ekologickým způsobem využívá sluneční paprsky, kterými ohřívá protékající vodu. Solární panely k bazénu se napojují do filtračního okruhu, k jejich provozu tak nepotřebujete žádné další čerpadlo a přívod elektřiny – vše pohání filtrace, jejíž výkon je hlavním kritériem při výběru panelů. Svoji roli ovšem hrají i objem vody, tvar panelu a další parametry.

Jaký je průměr hadice?

Solární panely jsou s filtrací a bazénem spojeny hadicemi. Ty můžou být buď klasické bazénové, případně speciální solární, ve kterých nedochází k úniku tepla a naopak vodu zahřívají. Důležitější je ovšem jejich průměr. Většina panelů umožňuje napojení na oba standardizované průměry 32 a 38 mm. Nicméně před nákupem si toto ověřte přímo u prodejce. Průměr hadice by měl přitom odpovídat průměru v celé bazénové soustavě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku solárních panelů k bazénu