Nejlepší deskové výměníky 2023 a jak vybrat

Pro ohřev bazénu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Secespol OVBD 12 Deskový výměník

Jak vybrat deskový výměník

 • Deskový výměník je příslušenství, které Vám pomůže s ohřevem bazénu.
 • Klíčovým parametrem pro výběr deskového výměníku je objem vody, který ohřívá.
 • Deskové výměníky se skládají z několika na sebe napájených nebo ložených desek.
 • Deskové výměníky jsou vzhledem ke svému nižšímu průtoku vhodné spíše pro nízkoteplotní zdroje.

Deskový výměník - náš výběr

Deskové výměníky Vágner Pool

Deskové výměníky Regulus

Deskové výměníky SWEP

Zobrazit kompletní nabídku deskových výměníků

Jak vybrat deskový výměník

 • Deskový výměník je příslušenství, které Vám pomůže s ohřevem bazénu.
 • Klíčovým parametrem pro výběr deskového výměníku je objem vody, který ohřívá.
 • Deskové výměníky se skládají z několika na sebe napájených nebo ložených desek.
 • Deskové výměníky jsou vzhledem ke svému nižšímu průtoku vhodné spíše pro nízkoteplotní zdroje.

Konstrukce

Deskové výměníky se skládají z několika na sebe napájených nebo ložených desek. Ty zajišťují ideální přenos tepelné energie mezi studenou vodou z bazénu a teplou vodou ze zdroje. Při výběru typu zařízení podle konstrukce hraje roli především jeho využití.

Pájená konstrukce

Pájené výměníky jsou vhodné pro rodinné a zahradní bazény. Nejčastěji měděné nebo poniklované desky jsou na sebe napevno napájeny a výměník se nedá rozebrat. Tím se sice zamezí možné opravě v případě poruchy, na druhou stranu to ale kompenzuje poměrně nízká cena do 10 000 Kč.

Chlapec v bazénu

Deskový výměník Vám pomůže zajistit potřebný komfort, iStock /

Rozebiratelná konstrukce

Tento typ výměníku využívají veřejná koupaliště a místa, kde jsou na zařízení kladeny vyšší provozní nároky. Desky výměníku lze od sebe oddělit, čímž dosáhnete demontáže celého zařízení. Díky tomu výměník snadněji vyčistíte a opravíte v případě poruchy. Jejich nevýhodu je ovšem vyšší cena.

Titanová konstrukce

Deskový výměník
Secespol OVBD 12 Deskový výměník

Speciální typ konstrukce vyžadují deskové výměníky pro ohřev slané vody. Ta je obecně agresivnější a běžné měděné a niklované výměníky by za chvíli rozleptala. Titanové výměníky se tak využívají v domácích bazénech i veřejných koupalištích se slanou vodou. I v tomto případě si ale připlatíte. Cena takových výměníků vystoupá až ke 30 000 Kč.

Konstrukce výměníkuVyužitíVýhodyNevýhody
PájenáRodinné a zahradní bazényNízká cenaNelze rozebrat
RozebiratelnáVeřejná koupaliště s 24/7 provozemSnadná údržbaVyšší cena
TitanováSlaná vodaNekoroduje při kontaktu se slanou vodouVysoká cena, nižší dostupnost

Zdroj tepla

Deskové výměníky jsou vzhledem ke svému nižšímu průtoku vhodné spíše pro nízkoteplotní zdroje. To ovšem neznamená, že ho nepřipojíte ke kotli na tuhá paliva. V tomto případě ale volte výměník s vyšším průtokem.

Solární panely

Teplo vzniklé v solární panelech dosahuje zhruba 60 až 80 °C, čímž se tento způsob ohřevu stává jedním z nejefektivnějších. Méně teplá voda je pomalejší, čímž se dosahuje vysoké efektivity při přenosu tepelné energie.

Tepelné čerpadlo

Deskové výměníky Vágner Pool
VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 12 12 KW vp-55LA1410

Dalším z doporučovaných zdrojů tepla je tepelné čerpadlo. Díky kompresoru a chladivu v čerpadlu lze regulovat teplotu vody. V případě tepelného čerpadla a výběru deskového výměníku záleží na výkonu čerpadla. Pro tepelné jednotky s výkonem vyšším než 10 kW se doporučuje volba silnějšího výměníku.

Kotle

Voda ohřátá kotlem na tuhá paliva nebo plynovým kotlem dosahuje vysoké teploty. Tento typ ohřevu je navíc velmi často vázaný na roční období – zejména v případě kotle na tuhá paliva. Vzrůstají také náklady na ohřev vody v bazénu, jelikož se jedná o nejméně ekonomický typ vytápění.

Víte, že…?

Vzhledem k nižšímu průtoku deskových výměníků výrobci bazénů doporučují vytvořit tzv. oběhový okruh (bypass). Ten do výměníku pustí pouze 20 % vody z bazénu a zbytek protéká tímto okruhem. Nižší rychlost průtoku ovšem zabraňuje ztrátě efektivity výměníku.

Pohled na rodinný bazén

Při výběru správného výměníku musíte zohlednit velikost bazénu, iStock / Kinek00

Výkon

Deskové výměníky Regulus
Regulus Výměník deskový DV193-45E izolovaný 9550

Efektivitu vytápění udává výkon. Ten se skládá z výše uvedených parametrů jako zdroj tepla a konstrukce. Výkon také zohledňuje rychlost průtoku a délku oběhu.
V případě výběru deskového výměníku se setkáte s velmi širokou škálou výkonu těchto zařízení. Výkon výměníků pro zahradní bazény se pohybuje mezi 10 až 20 kW podle objemu, výměníky pro veřejná koupaliště dosahují výkonu až 250 kW.

Víte, že…?

Výkon ovlivňuje počet desek, ze kterých se výměník skládá. Čím více desek, tím silnější výměník pořizujete. Svůj vliv má na výkon má také velikost desek a materiál, ze kterých jsou vyrobeny.

Cena

Hlavním měřítkem ceny u deskových výměníků je jejich výkon. Cena tak reflektuje široké rozpětí výměníků podle jejich výkonu.

 • Do 5 000 Kč – domácí výměníky s výkonem do 20 kW
 • 5 000 – 15 000 Kč – výměníky pro velké bazény s výkonem mezi 20 až 60 kW
 • 15 000 – 30 000 Kč – profesionální zařízení určená pro veřejná koupaliště s výkonem přes 100 kW
 • 30 000 Kč a více – titanové rozebiratelné výměníky určené pro náročný provoz. Výkon těchto zařízení se pohybuje přes 250 kW

Značky

Deskové výměníky SWEP
SWEP výměník deskový BAXI 14

Nejznámějším výrobcem deskových výměníků je firma OVBD, která nabízí ohřev vody jak pro rodinné bazény, tak i pro veřejná koupaliště. Profesionální výměníky také zajistí německá firma SWEP. Ohřevem vody pomocí výměníku se rámcově zabývá i topenářská firma Regulus.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží deskový výměník?

Vytápění bazénu teplou vodou je stále populárnější. Čím dál tím méně lidí chce čekat na ohřev vody slunečními paprsky. Z toho důvodu se využívají pokročilé metody pro zajištění teplé vody v bazénech. Jednou z nejefektivnějších je využití deskového výměníku, jehož výkon může být až ve stovkách kW. Díky poměrně jednoduché konstrukci nabízejí výrobci mnoho variant i v kompaktních velikostech, které ale nijak neztrácejí na svém výkonu.

Jak vybrat deskový výměník?

Klíčovým parametrem pro výběr deskového výměníku je objem vody, který ohřívá. Před pořízením si spočítejte objem bazénu a konzultujte výběr výměníku s výrobcem nebo bazénovým centrem. Faktem ovšem zůstává, že i slabý výměník ohřeje velký bazén. Samotný objem vody nemá na funkci zařízení vliv. V tomto případě vás ale nepotěší pomalá rychlost ohřevu. V opačném případě – malý bazén a výkonný výměník – investujete peníze do drahého a předimenzovaného zařízení.
Zobrazit kompletní nabídku deskových výměníků