Nejlepší deskové výměníky 2024 a jak vybrat

Pro ohřev bazénu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Secespol OVBD 12 Deskový výměník

Jak vybrat deskový výměník

  • Deskový výměník je příslušenství, které Vám pomůže s ohřevem bazénu.
  • Klíčovým parametrem pro výběr deskového výměníku je objem vody, který ohřívá.
  • Deskové výměníky se skládají z několika na sebe napájených nebo ložených desek.
  • Deskové výměníky jsou vzhledem ke svému nižšímu průtoku vhodné spíše pro nízkoteplotní zdroje.

Deskový výměník - náš výběr

Secespol OVBD 12 Deskový výměník
Výkon: 12 kW
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Secespol OVBD 12 je deskový výměník vhodný pro venkovní i vnitřní bazény a vířivky s výkonem 12 kW. Desky z nerezové oceli AISI 316 s profilováním zajišťují pomalý průtok topné vody, čímž se zvyšuje výkon výměníku. Připojovací závity jsou ¾" a maximální teplota topného média je 230°C.
Zobrazit méně
Deskový výměník Secespol OVBD 12, 12 kW
Výkon: 12 kW
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Deskový výměník Secespol OVBD 12 má výkon 12 kW a je určen pro ohřev vody v bazénech. Tento produkt se vyznačuje malými rozměry, připojením z nerezové oceli a jednoduchou montáží. Jeho konstrukce je navržena tak, aby byl kompatibilní s různými médii. Cena tohoto výměníku je 4482 Kč.
Zobrazit méně
Deskový výměník Secespol OVBD 33, 33 kW
Výkon: 33 kW
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Deskový výměník Secespol OVBD 33 o výkonu 33 kW patří do kategorie domácího a zahradního sortimentu, konkrétně do části ohřevu vody pro bazény. Vyznačuje se malými rozměry, nerezovým připojením a snadnou montáží. Je navržen pro různé druhy médií a jeho cena činí 6156 Kč.
Zobrazit méně
Deskový výměník Secespol OVBD 88, 88 kW
Výkon: 88 kW
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Deskový výměník Secespol OVBD 88 má výkon 88 kW. Je kompatibilní s různými médii, má kompaktní rozměry a připojení z nerezového materiálu. Pro montáž není třeba složitých nástrojů či postupů. Jeho hlavní použití je ohřev vody v bazénech. Cena tohoto produktu činí 17 658 Kč.
Zobrazit méně
Secespol OVBD 62 Deskový výměník
Výkon: 62 kW
Hmotnost: 7 kg
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Secespol OVBD 62 je deskový výměník s výkonem 62 kW, vhodný pro venkovní i vnitřní bazény a vířivky. Má speciální konstrukci pro vysokou efektivitu a rychlé nahřívání, s nárůstem teploty až 15°C. Materiál desek je nerezová ocel AISI 316 a pájka z mědi a niklu. Maximální tlak výměníku je 30 barů.
Zobrazit méně

Deskové výměníky Vágner Pool

VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 12 12 KW vp-55LA1410
Výrobce: Vágner pool
Pro objem bazénu do: 10 m³
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 12 kW
Zobrazit více
Bazénový deskový výměník OVBD 12 o výkonu 12 kW je navržen pro ohřev vody v bazénech do 10 m3. Vyznačuje se vysokým součinitelem přestupu tepla, což jej činí vhodným pro využití s tepelným čerpadlem či solárními kolektory. Materiál výměníku je nerezová ocel, maximální tlak je 30 bar a hmotnost 1,178 kg.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 88 KW vp-55LB3160
Výrobce: Vágner pool
Pro objem bazénu do: 60 m³
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 88 kW
Zobrazit více
Bazénový deskový výměník OVBD 88 KW je určen pro ohřev vody o objemu až 60 m3. Má vysoký účin přestupu tepla a je vhodný pro ohřev čerpadlem nebo solárními kolektory. Technické specifikace zahrnují tepelný výkon 88 kW, maximální tlak 30 bar a hmotnost 8,195 kg. Připojení z nerezové oceli AISI 316.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 21 KW vp-55LA1420
Výrobce: Vágner pool
Zobrazit více
Výměník OVBD 21 kW od společnosti VÁGNER POOL určený pro bazény do objemu 15 m3 je vybaven trojcestným ventilem a umožňuje protiproudý průchod médií. Díky použitému materiálu, nerezové oceli, a technologii pájení vykazuje vysokou teplotní odolnost od -190°C do 230°C.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 33 KW vp-55LA1430
Výrobce: Vágner pool
Pro objem bazénu do: 20 m³
Zobrazit více
Bazénový deskový výměník OVBD 33 kW firmy VÁGNER POOL je vybaven sedmi atributy a ohřeje vodu do objemu 20 m3. Pro ohřev je vhodné tepelné čerpadlo, nebo solární kolektory. Součástí výbavy jsou mj. vysoký přestup tepla nebo agresivní a jedovatá média.
Zobrazit méně

Deskové výměníky Regulus

Deskové výměníky SWEP

Zobrazit kompletní nabídku Deskový výměník

Jak vybrat deskový výměník

Konstrukce

Deskové výměníky se skládají z několika na sebe napájených nebo ložených desek. Ty zajišťují ideální přenos tepelné energie mezi studenou vodou z bazénu a teplou vodou ze zdroje. Při výběru typu zařízení podle konstrukce hraje roli především jeho využití.

Pájená konstrukce

Pájené výměníky jsou vhodné pro rodinné a zahradní bazény. Nejčastěji měděné nebo poniklované desky jsou na sebe napevno napájeny a výměník se nedá rozebrat. Tím se sice zamezí možné opravě v případě poruchy, na druhou stranu to ale kompenzuje poměrně nízká cena do 10 000 Kč.

Chlapec v bazénu

Deskový výměník Vám pomůže zajistit potřebný komfort, iStock /

Rozebiratelná konstrukce

Tento typ výměníku využívají veřejná koupaliště a místa, kde jsou na zařízení kladeny vyšší provozní nároky. Desky výměníku lze od sebe oddělit, čímž dosáhnete demontáže celého zařízení. Díky tomu výměník snadněji vyčistíte a opravíte v případě poruchy. Jejich nevýhodu je ovšem vyšší cena.

Titanová konstrukce

Deskový výměník
Secespol OVBD 12 Deskový výměník

Speciální typ konstrukce vyžadují deskové výměníky pro ohřev slané vody. Ta je obecně agresivnější a běžné měděné a niklované výměníky by za chvíli rozleptala. Titanové výměníky se tak využívají v domácích bazénech i veřejných koupalištích se slanou vodou. I v tomto případě si ale připlatíte. Cena takových výměníků vystoupá až ke 30 000 Kč.

Konstrukce výměníkuVyužitíVýhodyNevýhody
PájenáRodinné a zahradní bazényNízká cenaNelze rozebrat
RozebiratelnáVeřejná koupaliště s 24/7 provozemSnadná údržbaVyšší cena
TitanováSlaná vodaNekoroduje při kontaktu se slanou vodouVysoká cena, nižší dostupnost

Zdroj tepla

Deskové výměníky jsou vzhledem ke svému nižšímu průtoku vhodné spíše pro nízkoteplotní zdroje. To ovšem neznamená, že ho nepřipojíte ke kotli na tuhá paliva. V tomto případě ale volte výměník s vyšším průtokem.

Solární panely

Teplo vzniklé v solární panelech dosahuje zhruba 60 až 80 °C, čímž se tento způsob ohřevu stává jedním z nejefektivnějších. Méně teplá voda je pomalejší, čímž se dosahuje vysoké efektivity při přenosu tepelné energie.

Tepelné čerpadlo

Deskové výměníky Vágner Pool
VÁGNER POOL, Bazénový deskový výměník OVBD 12 12 KW vp-55LA1410

Dalším z doporučovaných zdrojů tepla je tepelné čerpadlo. Díky kompresoru a chladivu v čerpadlu lze regulovat teplotu vody. V případě tepelného čerpadla a výběru deskového výměníku záleží na výkonu čerpadla. Pro tepelné jednotky s výkonem vyšším než 10 kW se doporučuje volba silnějšího výměníku.

Kotle

Voda ohřátá kotlem na tuhá paliva nebo plynovým kotlem dosahuje vysoké teploty. Tento typ ohřevu je navíc velmi často vázaný na roční období – zejména v případě kotle na tuhá paliva. Vzrůstají také náklady na ohřev vody v bazénu, jelikož se jedná o nejméně ekonomický typ vytápění.

Víte, že…?

Vzhledem k nižšímu průtoku deskových výměníků výrobci bazénů doporučují vytvořit tzv. oběhový okruh (bypass). Ten do výměníku pustí pouze 20 % vody z bazénu a zbytek protéká tímto okruhem. Nižší rychlost průtoku ovšem zabraňuje ztrátě efektivity výměníku.

Pohled na rodinný bazén

Při výběru správného výměníku musíte zohlednit velikost bazénu, iStock / Kinek00

Výkon

Deskové výměníky Regulus
Regulus Výměník deskový DV503-40E izolovaný 10495

Efektivitu vytápění udává výkon. Ten se skládá z výše uvedených parametrů jako zdroj tepla a konstrukce. Výkon také zohledňuje rychlost průtoku a délku oběhu.
V případě výběru deskového výměníku se setkáte s velmi širokou škálou výkonu těchto zařízení. Výkon výměníků pro zahradní bazény se pohybuje mezi 10 až 20 kW podle objemu, výměníky pro veřejná koupaliště dosahují výkonu až 250 kW.

Víte, že…?

Výkon ovlivňuje počet desek, ze kterých se výměník skládá. Čím více desek, tím silnější výměník pořizujete. Svůj vliv má na výkon má také velikost desek a materiál, ze kterých jsou vyrobeny.

Cena

Hlavním měřítkem ceny u deskových výměníků je jejich výkon. Cena tak reflektuje široké rozpětí výměníků podle jejich výkonu.

  • Do 5 000 Kč – domácí výměníky s výkonem do 20 kW
  • 5 000 – 15 000 Kč – výměníky pro velké bazény s výkonem mezi 20 až 60 kW
  • 15 000 – 30 000 Kč – profesionální zařízení určená pro veřejná koupaliště s výkonem přes 100 kW
  • 30 000 Kč a více – titanové rozebiratelné výměníky určené pro náročný provoz. Výkon těchto zařízení se pohybuje přes 250 kW

Značky

Deskové výměníky SWEP
SWEP výměník deskový BAXI 14

Nejznámějším výrobcem deskových výměníků je firma OVBD, která nabízí ohřev vody jak pro rodinné bazény, tak i pro veřejná koupaliště. Profesionální výměníky také zajistí německá firma SWEP. Ohřevem vody pomocí výměníku se rámcově zabývá i topenářská firma Regulus.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží deskový výměník?

Vytápění bazénu teplou vodou je stále populárnější. Čím dál tím méně lidí chce čekat na ohřev vody slunečními paprsky. Z toho důvodu se využívají pokročilé metody pro zajištění teplé vody v bazénech. Jednou z nejefektivnějších je využití deskového výměníku, jehož výkon může být až ve stovkách kW. Díky poměrně jednoduché konstrukci nabízejí výrobci mnoho variant i v kompaktních velikostech, které ale nijak neztrácejí na svém výkonu.

Jak vybrat deskový výměník?

Klíčovým parametrem pro výběr deskového výměníku je objem vody, který ohřívá. Před pořízením si spočítejte objem bazénu a konzultujte výběr výměníku s výrobcem nebo bazénovým centrem. Faktem ovšem zůstává, že i slabý výměník ohřeje velký bazén. Samotný objem vody nemá na funkci zařízení vliv. V tomto případě vás ale nepotěší pomalá rychlost ohřevu. V opačném případě – malý bazén a výkonný výměník – investujete peníze do drahého a předimenzovaného zařízení.
Zobrazit kompletní nabídku Deskový výměník