Spinningové kolo

Intenzivní trénink ve Vašem obýváku, a proč ne?

ca. 3 500 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 17 000 CZK
ca. 7 500 CZK

Jak vybrat spinningové kolo

 • nosnost spinningového kola je nejčastěji v rozmezí 100 – 150 kg
 • při výběru kola přihlédněte také k výšce vaší postavy
 • dražší kola jsou doplněna o volnoběh
 • vybírejte mezi modely s přítlačnou nebo magnetickou brzdou

Hmotnost vs. výška

Ačkoliv spinningové kolo vyniká robustní konstrukcí, měli byste v každém případě dodržovat uvedenou maximální nosnost.

 • Základní provedení těchto domácích kol unese bez problému člověka do 110 kilogramů.
 • Nicméně doporučujeme vám nechat si vždy rezervu, tudíž pokud vážíte 105 kg, zamyslete se nad pořízením kola s vyšší nosností. Ne, že by vás základní model neunesl, ale budete více zatěžovat konstrukci, které tak zkrátíte dobu životnosti. Nestyďte se tedy zakoupit spinningové kolo až do hmotnosti 150 kg.
S displejem
Malatec 9644

Výška

Stejně jako hmotnost sportovce je důležitá i jeho výška. A to zejména v případě, že měříte kolem 2 metrů. Spinningové kolo, ačkoliv ho můžete nastavit tak, aby vám vyhovovalo, má určitý tvar konstrukce, která právě nemusí vyhovovat vysokým osobám. Při delší jízdě by je z jízdy na kole mohla bolet záda a ze sportovního náčiní by se tak rázem stal věšák na prádlo. Nezapomeňte se proto při výběru zaměřit i na tento, na první pohled, obyčejný parametr.

Víte, že…?

Spinningové kolo dokáže unést velkou váhu člověka, ale zároveň je díky robustní konstrukci i samo o sobě těžké. Myslete proto při koupi i na transportní kolečka, díky nimž kolo jednoduše přesunete z místa na místo bez zbytečných sil.

Volnoběh

Velkým rozdílem od jízdního kola či rotopedu je tzv. volnoběh. To ve skutečnosti znamená, že pokud přestanete šlapat, pedály se zastaví, kdežto střed kola jede dál. S tím se u spinningového kola setkáte opravdu jen u drahých a profesionálních kol. Produkt určený pro běžné sportovce není volnoběhem vybaven, proto je třeba počítat s tím, že pedály se točí dál. Tak na to myslete, ať nejste překvapeni a nemáte zbytečně modřiny.

Řemenový pohon
Sportago Dragon

Brzdný systém

Výběr brzdného systému ovlivňuje i hlasitost jízdy na spinningovém kole. Setkat se můžete hned s 2 typy systémů.

Přítlačná brzda

Je mezi základními spinningovými koly nejpoužívanější. Odpor kola vzniká přítomností jedné či dvou malých destiček, na kterých je umístěn filc. Ten působí na setrvačník a tím dochází k brždění. Bohužel pro správné fungování se musí destičky pravidelné měnit. Naopak jejich výhoda je, že snesou neomezenou zátěž. Tento brzdný systém charakterizuje spinningová kola bez volnoběhu, která jsou bohužel hlasitější.

Magnetická brzda

Na rozdíl od filcových destiček se zde setkáte, jak už název napovídá, s magnetem. Ten působní na setrvačník, čímž nevytváří žádný zvuk, tudíž při jízdě na kole nebudete ničím rušeni a můžete bez problému sledovat váš oblíbený pořad. Rovněž oceníte i minimální údržbu, jelikož magnet nemusíte vůbec měnit.

Magnetická brzda
Schwinn A.C. Sport
Typ Výhody Nevýhody
Přítlačná brzda Nejpoužívanější typ Nutná výměna destiček
  Neomezená zátěž Hlučný chod
Magnetická brzda Bezhlučný chod Vyšší pořizovací cena
  Minimální údržba

Ovládání

 • Základní modely spinningových kol jsou vybaveny manuálním ovládáním v podobě kolečka s různými stupni zátěže.
 • Střední kategorie však již nabízí elektronické ovládání na zabudovaném displeji. Rychlost nastavíte buď za pomoci jednoduchých tlačítek + a – nebo výběrem jednoho programu z několika přednastavených.

Mimo nastavení zátěže vám je ovládací displej schopen zobrazit další ukazatele, např.:

 • vzdálenost
 • tepovou frekvenci
 • čas
 • počet spálených kalorií a jiné.
Moderní vzhled
Spokey KATANA

Moderní doba se již dotkla i spinningových kol. Jízda na kole doma se tak může rázem proměnit téměř v reálnou jízdu. Toho lze docílit koupí kola se speciálním displejem, kde si navíc můžete vybrat i cestu kudy chcete jet, například poslední etapu Tour de France. Displej lze za pomoci technologie Bluetooth propojit i s vaším mobilním telefonem a uložit si tak najeté kilometry přímo do aplikace.

Víte, že…?

Některé druhy spinningových kol umožňují nastavit si vlastní trénink, aniž byste museli neustále ovládat rychlost. Vytvořit si jich můžete hned několik a uložit je do paměti ovládacího panelu.

Měření tepové frekvence

Jak jsme již zmínili, spinningové kolo dokáže měřit i tepovou frekvenci. To ocení zejména ti z vás, které na svém zapěstí nemají chytré hodinky.

 • Levnější spinningová kola jsou na madlech vybavena dotykovými snímači, nazývanými též hand-pulse. Nicméně hodnota jimi naměřené je pouze orientační, počítejte tedy s tolerancí 10 %.
 • Pokud vám jde o přesná data, můžete si dokoupit hrudní pás se snímačem. Díky jeho umístění na hrudi získáte skutečná data. Propojit je můžete opět díky funkci Bluetooth s mobilním zařízením či přímo s displejem spinningového kola.

Příslušenství

Stejně jako k běžnému kolu můžete i k domácímu spinningovému kolu dokoupit různé příslušenství. První, které by na kole nemělo chybět je držák na pití, ať nemusíte neustále řešit, kam si lahev s vodou odložit.

Dalším vhodným doplňkem je uchycení nohou na pedály, zejména v případě, že jste i venku zvyklí jezdit s cyklistickými nášlapy, které vás spojí s kolem. Můžete zvolit klidně tento druh uchycení, ale počítejte i s cyklistickou obuví, nebo si lze pořídit jen obyčejné plastové pásky. Ovšem jejich životnost je poměrné krátká.

Nejznámější značky

Plánujete-li si pořídit vaše první sportovní náčiní, měli byste věnovat pozornost i výrobcům kol. Sportovní kola jsou na trhu již několik let, a proto není problém zjistit si, s kterou značkou jsou uživatelé spokojeni. Abychom vám ulehčili práci, vybrali jsme za vás např. Spokey, Proform či Spindoor.

Cena

Pořídit si spinningové kolo není levnou záležitostí, proto si dobře rozmyslete, zda ho opravdu využijete a nebude na něj sedat jen prach.

 • Cena do 5 000 Kč – Budete-li mít štěstí a narazíte na prodejní akci, můžete si vybrat spinningové kolo až s 8 stupni rychlosti. Nosnost kola je do 100 kg a počítejte s přítlačnou brzdou, tudíž i hlasitějším chodem.
 • Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč – Se zvyšující se cenou si můžete vybrat spinningové kolo s digitálním displej a volbou různých tréninkových programů. Na řídítkách jsou navíc umístěny plochy pro měření tepové frekvence. Maximální nosnost dosahuje 120 kg.
 • Cena nad 10 000 Kč – Opravdoví cyklisté jistě zavítají do kategorie nad 10 000 Kč. Mimo magnetickou brzdu jistě ocení i multifunkční displej s virtuální realitou či pedály s upínacím systém. Radovat se mohou i osoby s vyšší hmotností, jelikož ta je zde až do 140 kg.

Otázky a odpovědi

Co by mělo umožňovat správné spinningové kolo?

V první řadě by mělo umožňovat nastavit správnou výšku sedla a to vertikálně i horizontálně. Výškově by mělo být možné nastavit také řídítka. Díky tomu a vhodné nosnosti může kolo používat celá rodina. Všechny tyto kritéria splňují kola kvalitních výrobců. Obezřetní byste měli být v případě podezřele levných kol. Výhodnou je i protiskluzová úprava řídítek.

Jaké funkce spinningové kolo nabízí?

Dražší kola jsou vybavena konzolí s LCD displejem. Tato kola nabízí celou řadu funkcí. Přehled budete mít o celém tréninku, znát budete celkový čas cvičení, ujetou vzdálenost, množství spálených kalorií, nebo srdeční frekvenci. Využívat můžete také několik tréninkových programů. Některé modely, které nejsou konzolí vybaveny, umožňují její dodatečné dokoupení. Pokud vás tato možnost zajímá, informujte se o ní ještě před konečným výběrem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S displejem
Řemenový pohon
Magnetická brzda
Moderní vzhled
Image
Produkt
Malatec 9644
Sportago Dragon
Schwinn A.C. Sport
Spokey KATANA
Výrobce
Malatec
Sportago
Schwinn
Spokey
Nosnost
120 kg
160 kg
159 kg
100 kg
Měření kalorií
Nastavení výšky řídítek
Cena ca. 3 500 CZK ca. 14 000 CZK ca. 17 000 CZK ca. 7 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.