Sportovní filtr

Navýší výkon motoru.

ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat sportovní filtr

  • Sportovní filtr může i citelně navýšit výkon vašeho motoru.
  • Současně může výrazně zlepšit kvalitu nasávaného vzduchu a kladně se projevit i kultivovanějším chodem či nižší spotřebou.
  • Speciální použité materiály dokáží výkon ovlivnit až při vysokém zatížení motoru.

Co je sportovní filtr

Sportovní vzduchové filtry jsou v současné době již opravdu nedílnou součástí většiny sportovních automobilů, případně vozidel, která se alespoň jako sportovní snaží tvářit. Díky sportovnímu filtru dochází nejen k navýšení dosavadního výkonu motoru, ale dojde i k nárůstu kroutícího momentu.

Výhody sportovního filtru

Sportovní filtr samozřejmě slouží primárně k filtraci nasávaného vzduchu do motoru vašeho automobilu, ale jeho speciální vlastnosti umožňují měnit ostře sledovaného hodnoty, respektive parametry vašeho motoru. V prvé řadě jde o nárůst výkonu a točivého momentu v rozmezí od 3 % až do 7 %. Klíčová je však také spotřeba, která může při klidné jízdě klesnout až o 8 %.

Univerzální vzduchový filtr
Sportovní filtr vzduchový JOM

Materiál

Výhoda sportovních filtrů spočívá v použitém materiálu, který se liší od běžných vzduchových filtrů.

Bavlna

Ve sportovních filtrech se nasazuje poctivá bavlna. Její nasazení je vcelku prosté, zajišťuje totiž výrazně lepší propustnost vzduchu, a to údajně až o 40 %. Od některých výrobců se můžete dočíst, že bavlněné sportovní filtry jsou takřka bezúdržbové a mohou vydržet až půl milionu kilometrů, avšak jde spíše pouze o marketingový tah, který má se skutečnosti pramálo společného.

Vždy totiž záleží, jaký jízdní styl ve vašem voze provozujete, případně v jakých podmínkách se obvykle pohybujete. Pakliže provoz probíhá často v prašném prostředí bude sportovní filtr často zanášen a jeho funkce postupem času omezována. Výhodou je, že není nutné jej pokaždé vyhodit a pořizovat nový. Postačí důkladné vyčištění, které proběhne propráním a následně důkladným vyčištěním. Tento úkon byste měli provádět alespoň jedenkrát při najetí 15 tisíc kilometrů.

Sportovní filtr
Lampa Italy, Sport AF-6 87mm Sportovní vzduchový filtr

Víte, že…?

Sportovní filtr zní možná až zbytečně oficiálně, ale základní složky těchto filtrů lze dostat i do běžných vzduchových filtrů a zlepšit tak proces sání motoru vozidla.

Druhy filtrů

Sportovní filtry se dělí na různé druhy, které se liší stylem instalace a samozřejmě také cenou. Každý si ale tak může vybrat, který druh mu bude vyhovovat a postačovat.

Výměnné složky

Jedná se o nejjednodušší řešení a současně je rovněž cenově výhodné. Vše spočívá v prosté výměně vložky filtru, kterou jen nahradíte vložku z původního vzduchového filtru. Tato změna je rychlá a přináší v podstatě jen klady. Cenová náročnost není velká, stejně také výměnu zvládne úplně každý. Vylepšený filtr lze sice nazvat sportovním jen s přimhouřením očí, na druhou stranu získáte lepší vlastnosti filtru.

Kuželový
Filtr sportovní 5

Přímé sání

Pakliže vyžadujete co možná nejlepší výsledky, zaujmou vás zřejmě Kity přímého sání. Jde sice o vůbec cenově nejnáročnější řešení, avšak odmění se vám vysokou efektivitou. Kity přímého sání se vyrábí vždy speciálně pro konkrétní model výrobce automobilů, což znamená, že je výměna poměrně snadná a není potřeba nijak speciálních úprav či jiných změn v motorovém prostoru.

Univerzální filtry

Posledním druhem jsou univerzální filtry, které mají ikonický oválný či tubusový tvar a snadno je v každém motorovém prostoru rozpoznáte. Často totiž bývají i křiklavě zbarvené. V jejich případě již však musíte počítat se složitější instalací do vašeho vozidla. Je totiž nejen nutné vybourat původní vzduchový filtr, ale dle potřeby i upravit celé vzduchové sání tak, aby tam univerzální sportovní filtr pasoval a spolehlivě fungoval.

Druh sportovního filtru výhody    
výměnné složka snadná instalce, bez dodatečných zásahů    
přímé sání vysoká efektivita, nijak obtížná instalace    
univerzální řešení originální vzhled, lepší sání

Ceny

Ceny sportovních filtrů mají široké rozpětí dle konkrétního vozu a především pak i dle velikosti samotného filtru.

Carbonový
Sportovní vzduchový filtr TURBOWORKS – universál, červený H:180mm DIA:80-89mm Vyberte průměr vstupu:: 89mm
  • Univerzální filtry existují v mnoha různých designových provedeních a jejich cena začíná na zhruba 400 Kč.
  • Větší typy vychází přibližně na dvojnásobek, tedy na 800 Kč.
  • Sportovní vložky do stávajících vzduchových filtrů bývají nepatrně dražší, většinou se cena pohybuje kolem 1 500 Kč.
  • Nejdražší cesta vede přes kompletní kity sání včetně sportovního filtru, která vychází například i na 14 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sportovní filtr?

Sportovní filtr je nutné vždy vybírat s ohledem na model vašeho automobilu, a to především v případě komplexních kitů. Pokud se rozhodnete pro vložky, není nutné dělat žádné velké úpravy. Využije jej každý, kdo prahne po zlepšení výkonu motoru.

Proč jsou sportovní filtry z bavlny?

Poznávacím materiálem sportovních filtrů je materiál, kterým je bavlna. Ta se totiž může pochlubit až o 40 % lepší vzduchovou propustností, což je u filtru velmi zásadní.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální vzduchový filtr
Sportovní filtr
Kuželový
Carbonový
Image
Produkt
Sportovní filtr vzduchový JOM
Lampa Italy, Sport AF-6 87mm Sportovní vzduchový filtr
Filtr sportovní 5
Sportovní vzduchový filtr TURBOWORKS – universál, červený H:180mm DIA:80-89mm Vyberte průměr vstupu:: 89mm
Sportovní vzduchový filtr carbon + redukce 60-90mm
Cena ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.