Sprchová vanička

Pro komfortní sprchování pro celou rodinu.

ca. 1 900 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 5 700 CZK

Sprchová vanička

  • Nejdůležitějším měřítkem je samozřejmě prostor. Sprchová vanička nesmí svými rozměry zabírat příliš mnoho místa.
  • Vaničky se vyrábí z litého mramoru, keramiky, akrylátu nebo smaltu.
  • Kromě tradičních materiálů jsou oblíbené i speciální materiály.

Prostorové možnosti

Nejdůležitějším měřítkem je samozřejmě prostor. Sprchová vanička nesmí svými rozměry zabírat příliš mnoho místa. Rozhodně by neměla překážet volnému pohybu v koupelně.

Nejčastější rozměry Časté rozměry
80 x 80 cm 80 x 100 cm
90 x 90 cm 80 x 120 cm
100 x 100 cm  

Jestliže vlastníte atypickou koupelnu nebo byste rádi sprchování povýšili na zážitek hodný lázeňských procedur, i vy si vyberete. Výjimkou nejsou vaničky různých velikostí a tvarů, stejně jako ty velice rozměrné – díky nim vytvoříte prostornou zónu, klidně i s více sprchami.

Ocelová vanička
JIKA Sofia 90 x 90 cm H2140900000111

Tip: Do prostorného sprchového koutu snadno umístíte sedátko či madlo. Sprchování se tak stane komfortnější i pro méně pohyblivé osoby.

Tvar vaniček

Mezi standardně dodávané tvary patří vaničky

  • obdélníkové
  • čtvercové
  • čtvrtkruhové
Nízká obdélníková
Roth MARMO NEO Square 140 x 80 cm MAN SQ 140080 2E

Výjimkou však není ani půlkruh či pětiúhelník. Čtvrtkruhové a půlkruhové vaničky jsou určené pro sprchy umístěné v rohu koupelny, ty ostatní můžete postavit v podstatě kamkoliv.

Výška vaniček

Nejen rozměr a tvar jsou důležité. Myslete i na samotnou výšku sprchové vaničky.

  • Trendy nahrávají eleganci, kde okraj nepřesáhne 2,5 až 3,5 cm. Tuto výšku snadno překoná i člověk na invalidním vozíku či s berlí.
Hladké dno
Gelco Sara 90 x 70 cm HS9070
  • Standardem jsou vaničky s okrajem od 3 do 6 cm.
  • Pokud v koupelně nemáte vanu a nechcete děti ochudit o koupání, výrobci nabízejí i vyloženě hluboké modely ve výšce od 28 do 50 cm.

Materiál

Vaničky se vyrábí z litého mramoru, keramiky, akrylátu nebo smaltu. Velmi oblíbený je také Quaryl, který kombinuje přednosti akrylátu s tvrdostí a odolností minerálního křemene.

Keramická a litá provedení jsou sice dražší, ale také odolnější. Prim hraje i snadná údržba.

Nastavitelné nožičky
POLYSAN DEEP 100×75 hluboká sprchová vanička 100x75x26cm, bílá s podstavcem 72879

Keramika

U keramických vaniček se často používá protiskluzová úprava nebo rošty z tropických dřevin. Jedná se o dřevo, které je velmi odolné proti vodě. Jeho použití nemá jen dekorativní funkci, ale slouží jako bezpečností prvek. Tyto vaničky jsou odolné proti poškrábání a mají v podstatě neomezenou životnost.

Keramice vládne bílá barva, ale sladit ji můžete i s barvou obkladu nebo zvolit nějaký ornament.

Keramické vaničky jsou bývají robustní. Jsou cenově dostupné, přesto např. v porovnání se smaltem, dražší. Nabízí je mimo jiné i tuzemská Jika, zajímavá provedení naleznete také u firmy Roca. Keramické sprchové vaničky pořídíte již od 2 000 Kč. Prostorné modely patří k těm nejdražším. Jejich cena se pohybuje nad 20 000 Kč.

Z litého mramoru
SAT Limnew 80 x 80 cm LIMNEW80Q

Smalt

Vaničky ze smaltované oceli se vyrábějí v široké škále provedení a barev. Smalt je barevně stálý, odolný proti poškrábání a nevadí mu ani chemikálie.

Proti uklouznutí můžete zvolit protiskluzovou podložku, případně úpravu s takzvaným antislipem. Jde o směs křemičitého písku, které se při vysoké teplotě zataví do smaltu.

Cena smaltových vaniček je více než příznivá. Jejich cena začíná již na 700 Kč.

Tip: Společnost Kaldewei dodává smaltované vaničky až s třiceti letou zárukou.

Novodobé plasty

Plasty se mění a akrylátové vaničky s ním.

Akrylát je dlouhodobě velmi oblíbený pro svou lehkost, pružnost, izolační vlastnosti (akrylát je dobrý izolant) a schopnost nechladit při doteku holou částí těla.

Samostatnou kapitolou jsou akrylátové vaničky z ABS (termoplastu) se samonosnou kovovou konstrukcí a nastavitelnými nožičkami. Tyto vaničky nevyžadují dozdívání. Pokud vzniknou v akrylátu vrypy, lze je odstranit až do hloubky jednoho milimetru brusným papírem (1000 až 1200) a následně brusnou pastou na autolaky. Nakonec je oprava dokončena vyhlazením za pomoci filce a vrtačky. Tloušťka akrylátové vrstvy je u kvalitních vaniček 6 až 8 mm.

Speciální tvrzený polyuretan – PU Plus, který byl vytvořený firmou Ravak, je výrazně pevnější a těžší než klasický akrylát. Nahrazení sklolaminátové vrstvy polyuretanovou pěnou umožnilo lepší konstrukci výrobků. To v praxi přineslo naprostou stabilitu van, a v konečném důsledku také ochranu před zatékáním vody. Lepší je i zvuková izolace. V porovnání s běžnými výrobky je však cena o 40 procent vyšší. Cena se odvíjí od velikosti vaničky. Zpravidla začíná na 5 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 17 000 Kč. Záleží na vašich preferencích.

Pozor na sifon

Zásadní je především umístění a typ sifonu, stejně jako zajištění odtoku vody. Vaničky bývají dodávané včetně sifonu, může se ovšem objevit problém s jeho instalací do stavebního prostoru.

Například v koupelně panelového bytového domu nelze instalovat plochou vaničku – sifon se jednoduše nemá kam ukrýt a nelze dosáhnout požadovaného sklonu. Aby odpad dosáhl na požadovaný sklon, musel by instalatér vyměnit příslušnou odbočku, jenže to bývá většinou možné jen od sousedů o patro níž.

Výška sifonu bývá obvykle mezi 5,5 až 9,5 cm. Je třeba si předem zjistit, jak vysoký sifon lze k dané vaničce použít. Sifon se nesmí dotýkat podlahy, aby nedocházelo k přenosům hluku nebo u pružnějších vaniček k tlaku na sifon a jeho deformaci, mohl by přestat těsnit. Ideální je mezi dnem sifonu a podlahou mezera 1 cm. Pokud se při instalaci použije montážní rám, je třeba myslet i na jeho výšku.

Otázky a odpovědi

Jak najít to správné místo pro sprchový kout?

Mělo by to být takové místo, kde je jednoduchý vstup i výstup do sprchového koutu. S tím svým způsobem souvisí i výška sprchové vaničky. Velmi často je žádané, aby bylo ze sprchového koutu možné vidět vstupní dveře.

Lze mít kout bez vaničky?

Takzvané walk-in řešení, neboli sprchový kout bez vaničky je rozhodně designově zajímavějším řešením. Umožňuje velmi elegantně barevně sjednotit podlahu v celé koupelně a díky skleněným plochám se ještě umocní efekt celistvosti prostoru. Neoddiskutovatelnou výhodou tohoto řešení je bezbariérový vstup, a skvělá je také možnost variability. Nejste omezeni standardními velikostmi vaniček a sprchový kout si navrhnete do posledního detailu na míru vašim potřebám.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Ocelová vanička
Nízká obdélníková
Hladké dno
Nastavitelné nožičky
Z litého mramoru
Image
Product
JIKA Sofia 90 x 90 cm H2140900000111
Roth MARMO NEO Square 140 x 80 cm MAN SQ 140080 2E
Gelco Sara 90 x 70 cm HS9070
POLYSAN DEEP 100×75 hluboká sprchová vanička 100x75x26cm, bílá s podstavcem 72879
SAT Limnew 80 x 80 cm LIMNEW80Q
Materiál
smalt
litý mramor
litý mramor
akrylát
litý mramor
Délka
90 cm
140 cm
90 cm
100 cm
80 cm
Šířka
90 cm
80 cm
70 cm
75 cm
80 cm
Hloubka
14,5 cm
2
26
Cena ca. 1 900 CZK ca. 8 000 CZK ca. 5 000 CZK ca. 5 200 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.