24 nejlepších sprchových vaniček 2023
Pro komfortní sprchování pro celou rodinu.
Sprchová vanička
- Nejdůležitějším měřítkem je samozřejmě prostor. Sprchová vanička nesmí svými rozměry zabírat příliš mnoho místa.
- Vaničky se vyrábí z litého mramoru, keramiky, akrylátu nebo smaltu.
- Kromě tradičních materiálů jsou oblíbené i speciální materiály.
Sprchová vanička - náš výběr




Čtvercové sprchové vaničky





Obdélníkové sprchové vaničky





Akrylátové sprchové vaničky





Keramické sprchové vaničky




Sprchová vanička
Prostorové možnosti
Nejdůležitějším měřítkem je samozřejmě prostor. Sprchová vanička nesmí svými rozměry zabírat příliš mnoho místa. Rozhodně by neměla překážet volnému pohybu v koupelně.
Nejčastější rozměry | Časté rozměry |
---|---|
80 x 80 cm | 80 x 100 cm |
90 x 90 cm | 80 x 120 cm |
100 x 100 cm |
Jestliže vlastníte atypickou koupelnu nebo byste rádi sprchování povýšili na zážitek hodný lázeňských procedur, i vy si vyberete. Výjimkou nejsou vaničky různých velikostí a tvarů, stejně jako ty velice rozměrné – díky nim vytvoříte prostornou zónu, klidně i s více sprchami.
Tip: Do prostorného sprchového koutu snadno umístíte sedátko či madlo. Sprchování se tak stane komfortnější i pro méně pohyblivé osoby.
Tvar vaniček
Mezi standardně dodávané tvary patří vaničky
- obdélníkové
- čtvercové
- čtvrtkruhové
Výjimkou však není ani půlkruh či pětiúhelník. Čtvrtkruhové a půlkruhové vaničky jsou určené pro sprchy umístěné v rohu koupelny, ty ostatní můžete postavit v podstatě kamkoliv.
Výška vaniček
Nejen rozměr a tvar jsou důležité. Myslete i na samotnou výšku sprchové vaničky.
- Trendy nahrávají eleganci, kde okraj nepřesáhne 2,5 až 3,5 cm. Tuto výšku snadno překoná i člověk na invalidním vozíku či s berlí.
- Standardem jsou vaničky s okrajem od 3 do 6 cm.
- Pokud v koupelně nemáte vanu a nechcete děti ochudit o koupání, výrobci nabízejí i vyloženě hluboké modely ve výšce od 28 do 50 cm.
Materiál
Vaničky se vyrábí z litého mramoru, keramiky, akrylátu nebo smaltu. Velmi oblíbený je také Quaryl, který kombinuje přednosti akrylátu s tvrdostí a odolností minerálního křemene.
Keramická a litá provedení jsou sice dražší, ale také odolnější. Prim hraje i snadná údržba.
Keramika
U keramických vaniček se často používá protiskluzová úprava nebo rošty z tropických dřevin. Jedná se o dřevo, které je velmi odolné proti vodě. Jeho použití nemá jen dekorativní funkci, ale slouží jako bezpečností prvek. Tyto vaničky jsou odolné proti poškrábání a mají v podstatě neomezenou životnost.
Keramice vládne bílá barva, ale sladit ji můžete i s barvou obkladu nebo zvolit nějaký ornament.
Keramické vaničky jsou bývají robustní. Jsou cenově dostupné, přesto např. v porovnání se smaltem, dražší. Nabízí je mimo jiné i tuzemská Jika, zajímavá provedení naleznete také u firmy Roca. Keramické sprchové vaničky pořídíte již od 2 000 Kč. Prostorné modely patří k těm nejdražším. Jejich cena se pohybuje nad 20 000 Kč.
Smalt
Vaničky ze smaltované oceli se vyrábějí v široké škále provedení a barev. Smalt je barevně stálý, odolný proti poškrábání a nevadí mu ani chemikálie.
Proti uklouznutí můžete zvolit protiskluzovou podložku, případně úpravu s takzvaným antislipem. Jde o směs křemičitého písku, které se při vysoké teplotě zataví do smaltu.
Cena smaltových vaniček je více než příznivá. Jejich cena začíná již na 700 Kč.
Tip: Společnost Kaldewei dodává smaltované vaničky až s třiceti letou zárukou.
Novodobé plasty
Plasty se mění a akrylátové vaničky s ním.
Akrylát je dlouhodobě velmi oblíbený pro svou lehkost, pružnost, izolační vlastnosti (akrylát je dobrý izolant) a schopnost nechladit při doteku holou částí těla.
Samostatnou kapitolou jsou akrylátové vaničky z ABS (termoplastu) se samonosnou kovovou konstrukcí a nastavitelnými nožičkami. Tyto vaničky nevyžadují dozdívání. Pokud vzniknou v akrylátu vrypy, lze je odstranit až do hloubky jednoho milimetru brusným papírem (1000 až 1200) a následně brusnou pastou na autolaky. Nakonec je oprava dokončena vyhlazením za pomoci filce a vrtačky. Tloušťka akrylátové vrstvy je u kvalitních vaniček 6 až 8 mm.
Speciální tvrzený polyuretan – PU Plus, který byl vytvořený firmou Ravak, je výrazně pevnější a těžší než klasický akrylát. Nahrazení sklolaminátové vrstvy polyuretanovou pěnou umožnilo lepší konstrukci výrobků. To v praxi přineslo naprostou stabilitu van, a v konečném důsledku také ochranu před zatékáním vody. Lepší je i zvuková izolace. V porovnání s běžnými výrobky je však cena o 40 procent vyšší. Cena se odvíjí od velikosti vaničky. Zpravidla začíná na 5 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 17 000 Kč. Záleží na vašich preferencích.
Pozor na sifon
Zásadní je především umístění a typ sifonu, stejně jako zajištění odtoku vody. Vaničky bývají dodávané včetně sifonu, může se ovšem objevit problém s jeho instalací do stavebního prostoru.
Například v koupelně panelového bytového domu nelze instalovat plochou vaničku – sifon se jednoduše nemá kam ukrýt a nelze dosáhnout požadovaného sklonu. Aby odpad dosáhl na požadovaný sklon, musel by instalatér vyměnit příslušnou odbočku, jenže to bývá většinou možné jen od sousedů o patro níž.
Výška sifonu bývá obvykle mezi 5,5 až 9,5 cm. Je třeba si předem zjistit, jak vysoký sifon lze k dané vaničce použít. Sifon se nesmí dotýkat podlahy, aby nedocházelo k přenosům hluku nebo u pružnějších vaniček k tlaku na sifon a jeho deformaci, mohl by přestat těsnit. Ideální je mezi dnem sifonu a podlahou mezera 1 cm. Pokud se při instalaci použije montážní rám, je třeba myslet i na jeho výšku.
Otázky a odpovědi
Jak najít to správné místo pro sprchový kout?
Lze mít kout bez vaničky?
Různé typy produktů porovnejte zde.