Sprchová vanička

Pro komfortní sprchování pro celou rodinu.

ca. 5 400 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 7 900 CZK
 
ca. 78 700 CZK
ca. 17 700 CZK

Sprchová vanička

V dotaznících sice většina lidí uvádí, že dá přednost vaně před sprchou, ale ruku na srdce, ne každý si vanu může dovolit. Ať už řešíte alternativu z důvodu financí, nebo prostoru, sprcha nabízí úsporu ekonomickou, ekologickou, ale také časovou. Přesto, každá mince má dvě strany. Zejména pro staré lidi může být hygiena ve sprše obtížná. Sprchové vaničky jsou ideálním řešením. Jaké aspekty zvážit, a na co si dát pozor před výběrem? Odpovíme v našem článku.

Prostorové možnosti

Nejdůležitějším měřítkem je samozřejmě prostor. Sprchová vanička nesmí svými rozměry zabírat příliš mnoho místa. Rozhodně by neměla překážet volnému pohybu v koupelně.

Nejčastější rozměry Časté rozměry
80 x 80 cm 80 x 100 cm
90 x 90 cm 80 x 120 cm
100 x 100 cm  

Jestliže vlastníte atypickou koupelnu nebo byste rádi sprchování povýšili na zážitek hodný lázeňských procedur, i vy si vyberete. Výjimkou nejsou vaničky různých velikostí a tvarů, stejně jako ty velice rozměrné – díky nim vytvoříte prostornou zónu, klidně i s více sprchami.

Hluboká obdélníková
POLYSAN DEEP obdélníková
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena

Tip: Do prostorného sprchového koutu snadno umístíte sedátko či madlo. Sprchování se tak stane komfortnější i pro méně pohyblivé osoby.

Tvar vaniček

Mezi standardně dodávané tvary patří vaničky

  • obdélníkové
  • čtvercové
  • čtvrtkruhové
Čtvercová z litého mramoru
Roltechnik ALOHA-M
ca. 3 600 CZK
Aktuálni cena

Výjimkou však není ani půlkruh či pětiúhelník. Čtvrtkruhové a půlkruhové vaničky jsou určené pro sprchy umístěné v rohu koupelny, ty ostatní můžete postavit v podstatě kamkoliv.

Výška vaniček

Nejen rozměr a tvar jsou důležité. Myslete i na samotnou výšku sprchové vaničky. Trendy nahrávají eleganci, kde okraj nepřesáhne 2,5 až 3,5 cm. Tuto výšku snadno překoná i člověk na invalidním vozíku či s berlí.

Standardem jsou vaničky s okrajem od 3 do 6 cm. Pokud v koupelně nemáte vanu a nechcete děti ochudit o koupání, výrobci nabízejí i vyloženě hluboké modely ve výšce od 28 do 50 cm.

Čtvrtkruhová
Ravak Ronda EX
ca. 3 100 CZK
Aktuálni cena

Materiál

Vaničky se vyrábí z litého mramoru, keramiky, akrylátu nebo smaltu. Velmi oblíbený je také Quaryl, který kombinuje přednosti akrylátu s tvrdostí a odolností minerálního křemene.

Keramická a litá provedení jsou sice dražší, ale také odolnější. Prim hraje i snadná údržba.

Keramika

U keramických vaniček se často používá protiskluzová úprava nebo rošty z tropických dřevin. Jedná se o dřevo, které je velmi odolné proti vodě. Jeho použití nemá jen dekorativní funkci, ale slouží jako bezpečností prvek. Tyto vaničky jsou odolné proti poškrábání a mají v podstatě neomezenou životnost.

Smaltovaná ocel
JIKA SOFIA
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Keramice vládne bílá barva, ale sladit ji můžete i s barvou obkladu nebo zvolit nějaký ornament.

Keramické vaničky jsou bývají robustní. Jsou cenově dostupné, přesto např. v porovnání se smaltem, dražší. Nabízí je mimo jiné i tuzemská Jika, zajímavá provedení naleznete také u firmy Roca. Keramické sprchové vaničky pořídíte již od 2 000 Kč. Prostorné modely patří k těm nejdražším. Jejich cena se pohybuje nad 20 000 Kč.

Smalt

Vaničky ze smaltované oceli se vyrábějí v široké škále provedení a barev. Smalt je barevně stálý, odolný proti poškrábání a nevadí mu ani chemikálie.

Půlkruhová
Polysan vanička ISA
ca. 7 900 CZK
Aktuálni cena

Proti uklouznutí můžete zvolit protiskluzovou podložku, případně úpravu s takzvaným antislipem. Jde o směs křemičitého písku, které se při vysoké teplotě zataví do smaltu.

Cena smaltových vaniček je více než příznivá. Jejich cena začíná již na 700 Kč.

Tip: Společnost Kaldewei dodává smaltované vaničky až s třiceti letou zárukou.

Pětiúhelníková akrylátová
Polysan Sprchová PIANO

Novodobé plasty

Plasty se mění a akrylátové vaničky s ním.

Akrylát je dlouhodobě velmi oblíbený pro svou lehkost, pružnost, izolační vlastnosti (akrylát je dobrý izolant) a schopnost nechladit při doteku holou částí těla.

Samostatnou kapitolou jsou akrylátové vaničky z ABS (termoplastu) se samonosnou kovovou konstrukcí a nastavitelnými nožičkami. Tyto vaničky nevyžadují dozdívání. Pokud vzniknou v akrylátu vrypy, lze je odstranit až do hloubky jednoho milimetru brusným papírem (1000 až 1200) a následně brusnou pastou na autolaky. Nakonec je oprava dokončena vyhlazením za pomoci filce a vrtačky. Tloušťka akrylátové vrstvy je u kvalitních vaniček 6 až 8 mm.

Kulatá pro volně stojící sprchu
Kaldewei PIATTO 800-2
ca. 78 700 CZK
Aktuálni cena

Speciální tvrzený polyuretan – PU Plus, který byl vytvořený firmou Ravak, je výrazně pevnější a těžší než klasický akrylát. Nahrazení sklolaminátové vrstvy polyuretanovou pěnou umožnilo lepší konstrukci výrobků. To v praxi přineslo naprostou stabilitu van, a v konečném důsledku také ochranu před zatékáním vody. Lepší je i zvuková izolace. V porovnání s běžnými výrobky je však cena o 40 procent vyšší. Cena se odvíjí od velikosti vaničky. Zpravidla začíná na 5 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 17 000 Kč. Záleží na vašich preferencích.

Pozor na sifon

Zásadní je především umístění a typ sifonu, stejně jako zajištění odtoku vody. Vaničky bývají dodávané včetně sifonu, může se ovšem objevit problém s jeho instalací do stavebního prostoru.

Například v koupelně panelového bytového domu nelze instalovat plochou vaničku – sifon se jednoduše nemá kam ukrýt a nelze dosáhnout požadovaného sklonu. Aby odpad dosáhl na požadovaný sklon, musel by instalatér vyměnit příslušnou odbočku, jenže to bývá většinou možné jen od sousedů o patro níž.

Rozměrná protiskluzová
Kaldewei SUPERPLAN XXL
ca. 17 700 CZK
Aktuálni cena

Výška sifonu bývá obvykle mezi 5,5 až 9,5 cm. Je třeba si předem zjistit, jak vysoký sifon lze k dané vaničce použít. Sifon se nesmí dotýkat podlahy, aby nedocházelo k přenosům hluku nebo u pružnějších vaniček k tlaku na sifon a jeho deformaci, mohl by přestat těsnit. Ideální je mezi dnem sifonu a podlahou mezera 1 cm. Pokud se při instalaci použije montážní rám, je třeba myslet i na jeho výšku.

Nomination
Hluboká obdélníková
Čtvercová z litého mramoru
Čtvrtkruhová
Smaltovaná ocel
Půlkruhová
Pětiúhelníková akrylátová
Kulatá pro volně stojící sprchu
Rozměrná protiskluzová
Image
Product
POLYSAN DEEP obdélníková
Roltechnik ALOHA-M
Ravak Ronda EX
JIKA SOFIA
Polysan vanička ISA
Polysan Sprchová PIANO
Kaldewei PIATTO 800-2
Kaldewei SUPERPLAN XXL
Délka
120 cm
90 cm
90 cm
70 cm
100 cm
90 cm
80 cm
Šířka
75 cm
90 cm
90 cm
70 cm
100 cm
90 cm
180 cm
Materiál
akrylát
litý mramor
akrylát
smalt
litý mramor
akrylát
smalt
Cena ca. 5 400 CZK ca. 3 600 CZK ca. 3 100 CZK ca. 1 100 CZK ca. 7 900 CZK   ca. 78 700 CZK ca. 17 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena