Nejlepší hrnčířské kruhy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kids World Hrnčířský kruh
87 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hrnčířský kruh

 • Tvorba keramiky může být oblíbenou zábavou jak pro děti, tak např. zdrojem obživy pro dospělé. Hrnčířské kruhy se vyrábí pro obě skupiny. Klasické přístroje lze rozdělit do tří výkonnostních skupin.
 • Z hlediska pohonu se v současné době pro běžnou výrobu keramiky využívají kruhy elektrické. Dětské kruhy pak zpravidla fungují na baterie. Kopací kruhy se v současné době pro běžné používání nehodí.
 • Vhodné je také zaměřit ta na typ převodu. Moderní kruhy zpravidla žádný nemají a jsou proto výkonnější, méně hlučné a nevytváří nechtěné vibrace.
 • Z dalších vlastností stojí za zmínku především výšková nastavitelnost, hlučnost, maximální množství keramické hmoty, které lze použít nebo regulace otáček.

Hrnčířský kruh - náš výběr

Kids World Hrnčířský kruh
přečíst recenzi
Výrobce: Kids World
Věk od: 8 let
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Hračka na hrnčířství Kids World určená pro vzdělávací účely. Set obsahuje kruh na baterie 1,5V "D", podpěru, modelovací hmotu (800 g), dvě špachtle, strunu, paletu, šest barev a dva štětce. Doporučený věk: 8 let. Záruka: 24 měsíců.
Zobrazit méně
Lamps Hrnčířský kruh dětský
přečíst recenzi
Výrobce: Lamps
Věk od: 8 let
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Lamps hrnčířský kruh pro děti je vyrobený z keramické hlíny a je poháněný 2 x 1,5V D baterií. V balení je také sada barev a štětec pro výzdobu výrobků. Průměr talíře je 14,6 cm, hmotnost 2,4 kg a rozměry balení 35 x 51 x 52 cm. Pro děti od 8 let.
Zobrazit méně
Buki Profesionální hrnčířské studio
přečíst recenzi
Výrobce: Buki
Věk od: 8 let
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Buki Profesionální hrnčířské studio je zaměřeno na děti od 8 let. Kompletní sada obsahuje oddělitelnou motorovou jednotku, 2kg hrnčířského jílu (1kg bílý, 1kg hnědý) a bohaté příslušenství. Pracovní stanice má průměr 13cm a je napájena z 220V zásuvky. Umytí je podpořeno odnímatelnými součástmi.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hrnčířský kruh

Jak vybrat hrnčířský kruh

Pro děti i dospělé

Vytváření předmětů z keramiky může být zábavou, ale i profesní záležitostí. S keramikou lze začít již v dětském věku na což reflektují výrobci hraček a výtvarných kreativních sad. Hrnčířské kruhy pro dospělé pak splňují všechny potřebné standardy.

Keramické dílny

Výroba keramiky je oblíbenou činností dětí i dospělých, iStock / Nikolay Tsuguliev

Hrnčířský kruh pro děti

Dětské hrnčířské kruhy spadají do kategorie výtvarných sad a mimo samotný kruh obsahují i další komponenty potřebné pro kreativní tvoření tedy modelovací hmotu, různé špachtličky, dále barvy a štětečky pro dokončení dílka. Tyto hračky jsou zpravidla určeny pro děti ve věku 6 až 8 let.

Klasické hrnčířské kruhy

V tomto případě se již jedná o sofistikovanější zařízení určené pro práci s keramickou hlínou. I tyto ale lze rozdělit podle účelu použití do tří základních skupin.

Účel použitíSpecifikace
Zájmové používáníJedná se o kruhy pro příležitostné použití
 Nejsou na ně kladeny nároky na výkon, spolehlivost nebo životnost
Poloprofesionální třídaNa kruh jsou kladeny menší nároky
 Jsou vhodné např. pro začátečníky, kteří se ale keramice chtějí věnovat nebo profesionály, kteří mají nižší nároky na výkon
 Kapacita keramické hmoty se pohybuje mezi 8 až 10 kg
Profesionální kruhyJsou zde kladeny vysoké nároky na výkon
 Lze vytvářet i velké výrobky
 Kapacita keramické hmoty se může pohybovat i mezi 50 až 80 kg

Možný pohon hrnčířského kruhu

Hrnčířský kruh
Kids World Hrnčířský kruh

Z hlediska pohonu je možné hrnčířské kruhy rozdělit do tří základních skupin:

 • Kruhy elektronické – jedná se výhradně o dětské hračky, jejichž fungování je ve většině případech zajištěno prostřednictvím klasických baterií
 • Kruhy elektrické – klasické hrnčířské kruhy se v současné době vyrábí na elektrický pohon; pro masovou výrobu jsou tyto modely jednoznačnou volbou
 • Kruhy kopací – představují součást historie; tyto kruhy jsou často k vidění na různých dobových jarmarcích, v muzeích nebo jako součást expozic; pro běžnou výrobu již nejsou vhodné

Volba typu převodu

Při výběru hrnčířského kruhu je vhodné se zaměřit na typ převodu, který je u konkrétního modelu použití. Obecně má převod vliv na:

 • Snížení účinnosti motoru a tedy i výkon
 • Hlučnost přístroje
 • Vibrace

Všechny tyto body jsou nežádoucí, a proto nejmodernější hrnčířské kruhy převody vůbec nemají. Motor je v jejich případě umístěný pod točnou, což je označováno jako přímé zapojení (DD – direct drive).

Víte, že…?

Hrnčířský kruh
Lamps Hrnčířský kruh dětský

Průměr točny jako takový nepatří mezi nejdůležitější parametry. Většina výrobků totiž nemá podstavu větší než 30 cm. V případě větších výrobků ale lze použít speciální podložky, které průměr zvětší. Celá řada přístrojů umožňuje měnit točny podle nejvhodnější velikosti.

Výroba keramiky

Hrnčířské kruhy se liší svými vlastnostmi, iStock / Robilad Co.

Vlastnosti hrnčířského kruhu

Mimo výše uvedená kritéria lze zmínit také následující vlastnosti:

 • Výšková nastavitelnost – je důležitá pro správné sezení a celkově pohodlí při práci s kruhem; týká se jak samotné točny, tak sedačky, která bývá součástí kruhu; v jejím případě je důležitá taky možnost nastavení vzdálenosti od točny; tato vlastnost je důležitá zejména v případě, že se na kruhu střídají různé osoby
 • Hlučnost kruhu – není žádoucí ani při kratších volnočasových aktivitách natož při dlouhodobé práci s kruhem; optimální hlučnost by se měla pohybovat do 30 dB
 • Množství točené hmoty – jedná se o maximální hmotnost, kterou daný model unese
 • Regulace otáček – rychlost se zpravidla reguluje pomocí pedálu; směr otáčení souvisí s lateralitou točíře, pokud se na kruhu střídá více osob, je vhodné, pokud lze nastavit i směr otáčení točny

Víte, že…?

Výrobní materiál má vliv na kvalitu hrnčířských kruhů. Točny vyrobené z lehké hliníkové slitiny patří mezi nejoblíbenější. Pro děti jsou vhodné např. plastové točny, ale ty mají zpravidla menší životnost.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hrnčířský kruh?

Hrnčířské kruhy lze zakoupit jako verze pro děti v podobě kreativních sad nebo klasické přístroje pro práci s keramickou hlínou. Většina přístrojů má elektrický pohon, moderní přístroje nevyužívají převodovku. Zaměřit se lze na praktické vlastnosti jako je výšková nastavitelnost, hlučnost nebo regulace otáček.

Je součástí kruhu vždy židlička?

Kruhy se vyrábí jak ve verzi se zabudovanou židličkou, tak bez ní. V první variantě je omezený odstup od hrnčířského kruhu, často také možnost nastavení výšky. Kruhy bez židlí je možné doplnit o takový model, který zcela vyhovuje představám točíře.
Zobrazit kompletní nabídku Hrnčířský kruh