Nejlepší srážkoměry 2024 a jak vybrat

Mějte přehled o množství srážek.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Září 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Technoline MA 10650 srážkoměr

Jak vybrat srážkoměr

  • V dnešní době, kdy se slůvko „sucho“ skloňuje snad ve všech pádech, je kapička vody opravdu nad zlato.
  • Srážkoměr je praktická pomůcka, která zaznamenává, kolik srážek spadne za určité období.
  • V současné době se můžete setkat se třemi typy srážkoměrů.
  • Základním materiálem je bezesporu plast. Téměř všechny tyto srážkoměry jsou z něj vyrobeny.

Srážkoměr - náš výběr

Technoline MA 10650 srážkoměr
Výrobce: Technoline
Zobrazit více
Srazkomer je zařízení určené k měření srážek v určitém období. Umožňuje mimo jiné zjištění celkového množství srážek, intenzity srážek a srážkových událostí. Klíčovými parametry pro výběr srazkomeru jsou jeho přesnost, spolehlivost a odolnost vůči vnějším vlivům. Při výběru je třeba brát v úvahu také jednoduchost obsluhy a údržby.
Zobrazit méně
Plastia Srážkoměr závěsný s držákem 25 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Plastia
Hmotnost: 127.4 g
Zobrazit více
Srazkomer je přístroj určený pro měření srážek, který slouží jako úžitečný nástroj pro přesné sledování srážek. Technické parametry na tento přístroj zahrnují schopnost měřit srážky v jednotkách milimetrů a nabízí tak preciznost při zaznamenávání a analyzování údajů o srážkách.
Zobrazit méně
Netatmo Srážkoměr
přečíst recenzi
Výrobce: Netatmo
Typ produktu: srážkoměry
Zobrazit více
Srazkomer je zařízení určené k měření srážkového úhrnu a jeho intenzity. Tento nástroj se skládá z nádoby na zachycení srážek a snímače, který zaznamenává změny v hladině vody. Měření probíhá v milimetrech, což umožňuje přesně zjistit, jak moc vody spadlo za určitý časový úsek.
Zobrazit méně

Plastové srážkoměry

TFA 47.1008 srážkoměr
přečíst recenzi
Výrobce: TFA
Typ produktu: srážkoměry
Zobrazit více
Srazkomer je přístroj určený pro měření srážek a jejich množství. Tento nástroj umožňuje snímání údajů o vlhkosti, kvalitě srážek a zachycení srážek až do detailu. Srazkomer je vybaven senzory pro přesné záznamy, které poskytují spolehlivé a objektivní informace nutné pro správné rozhodnutí.
Zobrazit méně
TFA 47.1004
Výrobce: TFA
Zobrazit více
Srážkoměr je zařízení určené pro měření srážek, například deště či sněhu. Zaznamenává množství srážek v milimetrech na základě váhy či objemu srážek shromážděných ve sběrném nádobě. Data mohou být zobrazena ručně nebo digitálně, přičemž některé modely umožňují automatické přenosy či záznamy.
Zobrazit méně

Digitální srážkoměry

TFA 47.3003
přečíst recenzi
Výrobce: TFA
Typ produktu: meteostanice
Zobrazit více
Srazkomer je nástroj pro měření množství srážek, například deště nebo sněhu. Tento přístroj, vyrobený z odolného materiálu, umožňuje přesný odhad srážek, který pomáhá předvídat povodně a změny v zemědělství. Srazkomer má často ukazatel pro snadnou čitelnost a vědecké použití.
Zobrazit méně
TFA 47.3005.01
přečíst recenzi
Výrobce: TFA
Typ produktu: srážkoměry
Zobrazit více
Srazkomer je zařízení určené k měření srážek. Jeho hlavní technickou vlastností je schopnost zaznamenávat množství srážek v daném čase a prostoru s přesností na jednotlivé milimetry. S pomocí tohoto nástroje lze snadno sledovat a analyzovat klimatické podmínky a pomáhá při rozhodování v oblasti zemědělství, vodohospodářství či meteorologie.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Srážkoměr

Jak vybrat srážkoměr

Typy

V současné době se můžete setkat se třemi typy srážkoměrů

Ombrometr

Ombrometr je ručně obsluhovaný srážkoměr. Tvoří ho válec s nálevkou, do kterého jsou srážky odváděny. Když pak obsah této nádoby přelijete do kalibrovaného odměrného válce, zjistíte celkový úhrn. Pokud chcete měřit úhrn sněhových srážek, potřebujete ombrometr bez nálevky. Sníh se opět zachytí a následně nechá roztát.
Pro běžné uživatele jsou tyto jednoduché srážkoměry již vybaveny odměrnou ryskou, takže není nutné vodu přelévat. Stačí odečíst množství nasbírané vody a zapsat.
I díky své jednoduchosti je tento typ velmi dobře cenově dostupný.

Žena kontroluje množství srážek na poli

Díky srážkoměru budete mít přehled o stavu půdy, iStock / Jevtic

Člunkový srážkoměr

Jedná se o modernější, přesnější a bezúdržbový model. Zachycené srážky jsou sváděny na malý překlápěcí člunek, který je uvnitř srážkoměru. V momentu, kdy dojde k naplnění člunku daným množstvím srážek (většinou se jedná o 1mm), se překlopí a voda z něj začne stékat do druhé poloviny. Člunek se pak začne plnit znovu. Každé toto překlopení je zaznamenáno a jejich počet pak určí celkový úhrn srážek.
Tyto srážkoměry se skládají ze dvou částí – venkovní, do které se srážky zachycují a vnitřní stanice, která zobrazuje a ukládá údaje.

Ombrograf

Srážkoměr
Technoline MA 10650 srážkoměr

Ombrograf měří srážkové úhrny kontinuálně. Na plovák, který je součástí nádoby na stékající srážky, je napojeno registrační zařízení. To zapisuje na otáčející se papír a vytváří tzv. ombrogram. Toto zařízení je určeno profesionálním meteorologům nebo hydrologům.

Víte, že…?

Jednoduchý srážkoměr si můžete vyrobit i sami například z obyčejné plastové láhve. Láhev odstřihnete cca 10 cm odshora a tím vytvoříte trychtýř (samozřejmě musíte odstranit víčko). Otočíte ho vzhůru nohama, zasunete do spodní části lahve a přilepíte. Nakonec najděte ideální místo a zapusťte do země asi 5 cm hluboko. Měření provádíte pomocí pravítka nebo před zapuštěním do země vyznačte na lahvi stupnici. Údaj si zapište a srážkoměr vyprázdněte.

Výhody a nevýhody

TypVýhodyNevýhody
OmbrometrJednoduchá obsluhaPlasty, ze kterých jsou vyrobeny, nemusí být odolné ve větších mrazech a zmrzlá voda v nich by je mohla roztrhnout
 Vhodný jak pro měření dešťových srážek tak sněhuNutnost kontroly na stanovišti
 Nízká cenaOdečítat a zapisovat údaje musíte sami
Člunkový srážkoměrAutomatické zaznamenávání údajůVyšší pořizovací cena
 Údaje jsou přesnější 
 Díky vnitřní stanici nemusíte pro zjištění údajů chodit ven 
 Nabízí i jiné funkce, zaznamenává více údajů

Materiál

Základním materiálem je bezesporu plast. Téměř všechny tyto srážkoměry jsou z něj vyrobeny. Výjimek je pouze několik, kdy sběrný válec může být chráněn proti povětrnostním vlivům nerezovým obalem nebo designové srážkoměry vyrobené např. z litiny, skla.

Obsah

Plastové srážkoměry
TFA 47.1008 srážkoměr

Obsah udává množství srážek, které dokáže srážkoměr pojmout. Míra je uváděna v milimetrech, přičemž každý milimetr znamená počet litrů na metr čtvereční. Stupnice mohou mít rozsah až 133 mm.

Instalace

I tady máte na výběr z několika možností. Jednoduché ombrometry se instalují přímo venku, ideálně na volnějším prostranství pomocí úchytu (na zavěšení), nebo je zapíchnete do země, případně se vloží do stojanu, který může a nemusí být součástí srážkoměru.

Plný srážkoměr v trávě

Srážkoměr je velmi jednoduché a přitom praktické zařízení, iStock / madsci

Externí jednotka

Externí jednotka člunkových srážkoměrů slouží především jako lapač, který zachycuje dešťové srážky. Oproti ombrometrům ale funguje na jiném principu a nabízí další funkce. Sledovat můžete:

  • Přenos signálu, dosah (rádiové vlny)
  • Součástí může být integrovaný venkovní teploměr
  • Čidlo na měření směru větru
  • Senzor na měření vlhkosti

Základní stanice

Digitální srážkoměry
TFA 47.3003

Vnitřní zařízení, které zachycuje signál z externí jednotky, může např. zaznamenávat:

  • Objem srážek v různých časových horizontech
  • Historie naměřených hodnot (formou grafu; srážky za různé období)
  • Venkovní i vnitřní teplotu (stupně Celsia i Fahrenheita)
  • Rychlost, směr větru

Z dalších funkcí:

  • Dešťový alarm
  • Teplotní alarm (zazní v případě, že je překročen předem definovaný limit)
  • Zobrazení času, případně data
  • Zobrazení údajů o předpokládaném vývoji venkovních i vnitřních teplot
  • Budík s možností odložení buzení
  • Dotykový nebo bezdotykový LCD displej a další

U jednotlivých přístrojů se funkce liší, stejně tak rozsah měření srážek. Některé jich nabízí více a některé méně a je jen na vás, které jsou pro vás důležité a které ne.

Výrobci a ceny

Srážkoměr
Plastia Srážkoměr závěsný s držákem 25 cm

Nejlevnější jsou jednoduché ombrometry. Nejdražší pak meteostanice, jejichž součástí jsou i srážkoměry.
Ombrometry se cenově pohybují cca od 40,- Kč do 2300,- Kč. Nejlevnější varianty jsou klasické plastové srážkoměry a jejich výrobce je málokdy uveden.

  • Od asi 100,- Kč do 2300,- najdete srážkoměry značek TFA, MATGROUP nebo Esschert Design.
  • Člunkové srážkoměry pořídíte v cenové relaci od 1000,- Kč do 5000,- Kč
  • Velké cenové rozpětí nabízí meteostanice, jejichž součástí jsou srážkoměry, jedná se o ceny od asi 400,- Kč do 8500,- Kč. Ceny se liší s ohledem na další funkce, které stanice nabízí.

Otázky a odpovědi

Proč mít srážkoměr?

V dnešní době, kdy se slůvko „sucho“ skloňuje snad ve všech pádech, je kapička vody opravdu nad zlato. A to obzvlášť když máte zahrádku, ve které je voda víc než zapotřebí. Srážkoměr je praktická pomůcka, která zaznamenává, kolik srážek spadne za určité období. Pokud se rozhodnete, že chcete sledovat jaká je situace ve vaší lokalitě, je srážkoměr naprosto nepostradatelný.

Jak vybrat srážkoměr?

Nejméně práce budete mít s člunkovým srážkoměrem, který je velmi přesný a bezúdržbový. .
Zobrazit kompletní nabídku Srážkoměr