Nejlepší dešťové senzory 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Hunter Dešťový senzor Rain Clik

Jak vybrat dešťový senzor

  • Dešťový senzor je zařízení, které detekuje déšť a následně spouští nebo zastavuje připojená zařízení. Nejčastější využití mají tyto senzory v zavlažovacích systémech, v automobilech nebo mohou být součástí chytré domácnosti.
  • Z konstrukčního hlediska lze volit ze dvou základních typů a to samostatného přístroje, který funguje na základě vysílače a přijímače nebo relé určeného k připojení na řídící jednotku.
  • I dešťové senzory mohou mít několik praktických funkcí.

Dešťový senzor - náš výběr

Hunter Dešťový senzor Rain Clik
Výrobce: Hunter
Zobrazit více
Senzor srážek Hunter Dešťový senzor Rain Clik je vybaven technologií Quick Response pro rychlou aktivaci (2-5 minut) po detekci srážek a funkci zpětné deaktivace do 4 hodin. Díky ALU konzole a kompatibilitě s napětím 24 V nebo 9 V je snadno přizpůsobitelný. Navíc má dva systémy aktivace v případě srážek.
Zobrazit méně
Rain Bird Dešťový senzor RSD-Bex
Výrobce: RainBird
Zobrazit více
Dešťový senzor Rain Bird RSD-Bex je vybaven funkcí automatického přerušení zavlažování při srážkách, které umožňuje úsporu vody a prodlužuje životnost závlahového systému. Jeho specifikace zahrnují možnost nastavení aktivní srážkové výšky od 3,2 mm až po 20 mm, vybavení 7,6 metru vodiče odolného proti UV záření a hliníkové rameno, které je možné prodloužit až na 15,2 centimetru.
Zobrazit méně
Dešťový senzor s digitálním a analogovým výstupem
Zobrazit více
Produkt "Dešťový senzor s digitálním a analogovým výstupem" je vybaven snímací plochou senzoru, která je poniklována pro zvýšenou odolnost vůči okolnímu prostředí. Na desce najdeme komparátor LM393. Analógový výstup je určený pro precizní měření hodnot a digitální výstup je možné upravit trimrem.
Zobrazit méně
Hunter Rain Clik Dešťové čidlo
Výrobce: Hunter
Zobrazit více
Dešťový senzor RAIN-CLIK má dva systémy aktivace při srážkách: rychlá odpověď do 5 minut a deaktivace do 4 hodin při krátkých deštích a hlavní senzor pro dlouhodobé deště s aktivací po 3 mm srážek, který se může deaktivovat do 7 dní. Montuje se připojením k ovládací jednotce a jeho vzdálenost od jednotky může být až 30 metrů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dešťový senzor

Jak vybrat dešťový senzor

Jaké typy existují

Dešťové senzory se používají v různých oblastech. Nejčastěji se s nimi lze setkat v automobilech,

Závlahové systémy

Závlahové systémy umožňují automatické zavlažování různých přírodních ploch, záhonů apod. Jejich součástí mohou být dešťové senzory, které přeruší proces zavlažování v případě, že je překročen nastavený limit pro množství srážek. Tento údaj je zpravidla regulovatelný. Princip pak spočívá v simulaci vysychání půdní vláhy – hydroskopické destičky absorbují vlhkost a následně postupně vysychají. Po vyschnutí dešťového senzoru se systém automaticky obnoví. Doba obnovy je pak závislá na vnějších vlivech, jako je vítr, teplota, sluneční svit apod.

Dešťový senzor v autě

Dešťovým senzorem můžete vybavit i svoje auto, iStock / Anton Minin

Do automobilů

V případě deště se ve starších automobilech zapínají stěrače manuálně. U moderních vozech se některé úkony automatizují, což se týká i zapínání stěračů a to prostřednictvím dešťového senzoru. Ten se montuje na čelní sklo dovnitř vozidla ke zpětnému zrcátku, respektive přesné místo určuje výrobce vozidla. Princip pak spočívá v tom, že čidlo vyhodnotí stupeň lomu světla, který narušují dešťové kapky padající na sklo. Z toho důvodu musí být optický prvek na takovém místě, které čistí stěrače.

Chytrá domácnost

Dešťový senzor
Hunter Dešťový senzor Rain Clik

Dešťové senzory využívají i systémy chytré domácnosti. Zpravidla jsou určeny pro venkovní použití, ale existují i možnosti využití ve vnitřních prostorách jako jsou skleníky, zimní zahrady apod. Tyto senzory jsou velmi citlivé a umí reagovat i na minimální množství dešťových srážek, případně sněhu. Na základě dešťových senzorů mohou být ovládány např. střešní a větrací okna, markýzy nebo rolety a žaluzie. Doplnit mohou také meteorologické senzory.

Víte, že…?

Dešťové senzory do automobilů jsou specifická zařízení určená pouze k tomuto účelu. Pro zemědělské účely i doplnění systému chytré domácnosti lze pořídit univerzální model vhodný pro oba účely.

Dešťový senzor na střeše

Dešťový senzor může být napájen sluneční energií, iStock / Daniel Wright

Konstrukční zpracování

Z hlediska konstrukce lze dešťové senzory rozdělit do dvou základních typů. Jedná se o samostatné přístroje nebo relé, která se propojují s řídící jednotkou.

TypCharakteristika
Samostatný přístrojJe tvořen vysílačem a přijímačem
 Data se přenáší bezdrátově do různých vzdáleností s ohledem na jednotlivé přístroje
 Jedná se zejména o senzory do automobilů
 Existují i varianty pro závlahové systémy
ReléPropojuje se s řídící jednotkou
 Týká se zejména závlahových systémů a ovládání chytré domácnosti
 Může se jednat o senzory konkrétních značek nebo univerzální modely
 Univerzální senzory vyžadují k propojení vhodný vstup
 Kompatibilita s konkrétními řídicími systémy by měla být uvedena na výrobku
Dešťový senzor na střeše

Nejvíce funkcí nabízí bezdrátové dešťové senzory, iStock / Steven White

Užitečné funkce

Dešťový senzor
Rain Bird Dešťový senzor RSD-Bex

I u dešťových senzorů je možné narazit na několik praktických funkcí např.:

  • Quick Response – okamžitá aktivace senzoru v případě srážek
  • Regulace rychlosti vysychání
  • Integrované automatické vyhřívání – eliminuje povrchovou vlhkost
  • Detekce množství srážek – vyhodnocuje jak srážky dešťové, tak sněhové
  • Bezdrátová komunikace

Víte, že…?

V zimních měsících se doporučuje automatické stírání oken automobilu vypnout. Pokud nejsou okna dostatečně rozmrazena a senzor spustí stěrače, které jsou přimrzlé, může dojít k poškození hnacích motorků. Výjimkou jsou např. vyhřívaná čelní skla, u kterých tento problém pravděpodobně nenastane.

Výrobci a ceny

Klasické dešťové senzory pro závlahové systémy nebo chytré domácnosti vyrábí např. Toro, Hunter, FAKRO, Homematic nebo Claber. Jejich cena začíná na necelých 1000 Kč. Nejdražší modely mohou stát kolem 8000 Kč.
Mezi výrobce dešťových senzorů do automobilů patří PILKINGTON nebo Stualarm. Cena těchto senzorů se pohybuje v rozpětí 1000 Kč až zhruba 4000 Kč. Vzhledem k tomu, že jsou zpravidla v základním vybavení automobilů, měla by jejich výměna být ponechána autorizovanému servisu konkrétního vozu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dešťový senzor?

Při výběru je nutné si v první řadě ujasnit, k jakému účelu má senzor sloužit. Podle toho je třeba zvolit správný typ a to dešťový senzor do automobilu, do závlahových systémů nebo jako součást chytré domácnosti.

Je nutné měnit dešťový senzor na automobilu, když je poškozeno čelní sklo?

Obsluha i servis senzoru je zpravidla záležitostí servisů, které se specializují na výměnu skel automobilů. Pokud se čelní sklo vyměňuje, ať už z jakéhokoli důvodu, neznamená to, že je nutné měnit i dešťový senzor. Zpravidla jej stačí jen znovu nainstalovat na sklo nové.
Zobrazit kompletní nabídku Dešťový senzor