Šroubovák na sádrokarton

Elektrický nebo ruční ?

ca. 4 200 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 7 800 CZK

Jak vybrat šroubovák na sádrokarton

 • Sádrokarton je oblíbený materiál při rekonstrukcích bytů, kterým snadno rozčleníte místnost, případně zakryjete cokoliv, co nechcete, aby bylo vidět.
 • Vrtání do sádrokartonu však přináší jisté obavy.
 • Vhodné je používat adekvátní nářadí, kterým jsou například speciální šroubováky na sádrokarton.
 • Vybírat můžete z ručních šroubováku, aku šroubováků a také samozřejmě klasických elektrických šroubováků.

Základní dělení

Na úvod je nutné zvolit, jaký šroubovák budete potřebovat. Existují obyčejné ruční šroubováky, ale samozřejmě i pohodlnější elektrické a aku šroubováky.

Ruční šroubovák

Klasický ruční šroubovák by měl být nedílnou součástí každé dílny. Skládá se z hrotu, dříku, rukojeti a úderného konce. Pozornost věnujte nejen samotnému zpracování dříku, ale také rukojeti. Ta byla měla být ergonomicky tvarována tak, aby se šroubovák pohodlně držel. Vhod proto přijde například protiskluzové zpracování, které usnadní utahování. Ruční roubováky mohou být vybaveny též rukojetí do tvaru písmena T, což vám usnadní utahování.

Elektrický
Šroubovák na sádrokarton DeWALT DW274

Elektrický šroubovák

Pohodlnějším řešením je elektrický šroubovák na sádrokarton. Dnešní modely vynikají kvalitním zpracováním či kompaktní konstrukcí, což znamená, že jsou snadno obsluhovatelné jednou rukou. Hmotnost se zpravidla pohybuje pod hranicí 1,5 kilogramu. U některých modelů je připraven také klip na opasek, což znamená, že i elektrický šroubovák můžete mít neustále při sobě.

Aku šroubovák

Obdobným řešením jako je elektrický šroubovák je aku šroubovák, který funguje na baterii. Hlavní výhodou je, že při práci nemusíte řešit přívod elektrické energie a také otravný kabel, který může někde překážet. Je však nutné počítat s o něco vyšší hmotností, která vzniká právě umístěním již zmíněné baterie do těla šroubováku.

Způsob upnutí

Elektrické a aku šroubováky se rozdělují dle způsobu upnutí nástavců na samotný šroubovák.

Akumulátorový
Aku šroubovák na sádrokarton METABO SE 18 LTX 4000 bez aku metaloc 620048840

Šestihran

Základní modely elektrických a aku šroubováků jsou vybaveny jen jednoduchým šestihranem o velikosti 1/4“. Slouží primárně jen pro šrouby a obyčejné dotahování či povolování. Zvládnou však ale i vrtat do dřeva či sádrokartonu. Nelze však počítat například s regulací otáček

Sklíčidlo

Ostatní modely šroubováků jsou vybaveny sklíčidlem, což je sestava tří čelistí, které se otáčením věnce povolí či utáhnou a dokáží v sobě udržet vrut, vrták či bit. Mají tedy mnohem širší spektrum využití.

Víte, že…?

Aku šroubováky je vhodné pravidelně používat. V opačném případě může poměrně brzy dojít ke snížení kapacity baterie a tím následní i maximální možné doby využívání na jedno nabití.

Prověřená značka
YATO Šroubovák na sádrokarton, 500 W

Převodové stupně

Elektrické a aku šroubováky dělíme také podle počtu převodových, tedy rychlostních stupňů.

 • třírychlostní: velmi specifická kategorie šroubováků, kterých na trhu mnoho nenaleznete. Díky třem rychlostem však zvládají široké spektrum činností.
 • dvourychlostní: obvyklý standard, který najdete u většiny výrobců. Dva rychlostní stupně jsou většinou ideální, kdy první stupeň má dostatečnou sílu na utahování a druhý stupeň na jemnější dotahování.
 • jednorychlostní: obyčejný typ šroubováku s pevně zvolenými otáčkami, které se hodí jen pro občasné a nenáročné šroubování.
  cena určení výhody
ruční šroubovák kolem 100 Kč nárazové šroubování nízká cena
elektrický šroubovák od 1 000 Kč široké spektrum využití výkon, široký výběr
aku šroubovák od 2 000 Kč do všech míst bez elektřiny práce bez překážejícího kabelu

Víte, že…?

S instalací vám pomohou i zvedáky na sádrokarton.

Ceny

 • Základní ruční šroubováky jsou samozřejmě velice levnou záležitostí. Ty nejobyčejnější stojí pár desítek korun, je však vhodnější sáhnout po lépe zpracovaných modelech, které se i pohodlněji drží. V jejich případě se ceny mohou šplhat do nižších sto korun.
Robustní zásobník
SE 4000 + SM 5-55 šroubovák na sádrokarton
 • Zhruba za 1 000 Kč můžete pořídit elektrické šroubováky, avšak pouze jednorychlostní. Zvažte tedy, zda vám budou stačit. Orientovat se můžete v nabídce modelů značky SKIL.
 • Příplatek jen několika málo sto korun vás dostane ke dvourychlostním elektrickým šroubovákům, opět značky SKIL. Věhlasnější výrobci, jako je například Bosch, mají své elektrické šroubováky zhruba od 2 000 Kč.
 • Výkonnější elektrické šroubováky na sádrokarton vychází na zhruba 4 000 Kč. Vybírat lze například ze značek Metabo či DeWalt.
 • Aku šroubováky jsou i v případě nejlevnějších modelů o něco dražší a cena se přibližuje k 2 000 Kč. Nachází se zde produkty od výrobců Bosch nebo Einhell.
 • Vyšší výkon a především silnější baterie, která vydrží déle znamená příplatek zhruba 2 až 3 000 Kč. V těchto cenových relacích se nachází například aku šroubováky Makita.

Otázky a odpovědi

Jaké funkce mají elektrické šroubováky?

Aku a elektrické šroubováky jsou vybaveny i doplňkovými funkcemi, které sice nejsou nezbytně nutné, ale mohou vám práci usnadnit. Lepší modely jsou například vybaveny prokluzovou spojkou, pomocí které lze regulovat maximální kroutící moment. Praktické je osvícení šroubovaného místa pomocí LED diody. U aku šroubováků přijde vhod ukazatel stavu nabití baterie. Předem víte, je vhodné dát baterii nabít, nebo na blížící se práci ještě bude stačit.

Jak vybrat šroubovák na sádrokarton?

Výběr se odvíjí od toho, jak často budete šroubovák potřebovat. Pro občasnou montáž Vám postačí ruční šroubovák. K častější práci však budete potřebovat šroubováky elektrické nebo akumulátorové.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.