Zvedák na sádrokarton

Usnadní Vám montáž sádrokartonů.

Jak vybrat zvedák na sádrokarton

Při montáží sádrokartonových podhledů a sádrokartonových příček se velmi často setkáte s nutností druhého páru rukou, který vám pomůže s manipulací. Sádrokartonové desky jsou poměrně těžké a křehké, práce s nimi tak vyžaduje dostatečnou pozornost. Od toho tu jsou zvedáky na sádrokartonové desky, které vám s touto prací pomůžou.
Kromě toho mají ale i další výhody:

  • pro firmy se jedná o ekonomické řešení, díky kterému ušetří za práci druhého člověka,
  • práce se zvedákem je rychlejší a bezpečnější, neriskujete poničení křehkých desek,
  • desek ke stropu zvednete nejen horizontální „naležato“, ale i pod úhlem až 60 °.

Zdvih

Mezi nejdůležitější kritéria při výběru zvedáku patří jeho zdvih. Ten určuje, jak vysoko zvednete sádrokartonovou desku. Mezi další výhody zvedáků ale patří i to, že se nemusíte limitovat pouze na SDK desky, ale pomůže vám i při instalaci OSB desek, obkladového materiálu, příček a různých latí ve výškově hůře dostupných prostorech.
Běžné zvedáky mají zdvih od 1 do přibližně 3,5 metru výšky. Najdete ale i extra vysoké zvedáky na sádrokarton, jejichž výška dosahuje až do 4,5 metru.

I šikmé stěny
tectake Zvedák na sádrokarton s navijákem – červená

Víte, že…?

Nezapomínejte na to, že čím výše zvedák dosáhne, tím více se sníží jeho stabilita. Zvedáky určené pro práci ve výškách by měly být speciálně vyztužené a opatřené prvky zvyšující jejich stabilitu.

Nosnost

Dalším důležitým parametrem při výběru zvedáku na sádrokarton je jeho nosnost. Ta ve zkratce udává, jak těžké desky můžete zvedákem převážet. Nosnosti klasických zvedáků se pohybuje mezi 50 až 70 kg.
Při výběru nosnosti si spočítejte, zda budete zvedat převážně samotné desky, jejichž hmotnost je mezi 13 až 15 kg, nebo zda ho využijete pro převoz většího množství, kdy se celková hmotnost desek může vyšplhat i daleko za doporučenou nosnost.

Víte, že…?

Podobně jako v případě vysokého zdvihu, tak i v případě zvedáků s vysokou nosností a zatížením přistupujte k práci s ním s velkou opatrností. Čím vyšší zatížení zvedáku, tím horší je jeho stabilita zejména v případě špatného vyvážení břemena.

Oblíbený
Güde GTL 335 18100

Velikost desky

Posledním důležitým parametrem při výběru sádrokartonového zvedáku je maximální velikost břemena, tedy desky, se kterým manipulujete.
Na trhu najdete několik typů zvedáků s různě nastavitelnými ližinami a držáky břemena. Díky tomu se vám nabízí relativně široký výběr. SDK desky jsou zpravidla obdélníkového tvaru, čemuž se uzpůsobují i držáky. Kratší rozměr má zpravidla do 1,5 metru, ten delší pak až do 5 m.
Zvedák na sádrokarton vám pomůže při práci s velkými deskami, i tak ale nezapomínejte na opatrnost při manipulaci. Neopracovaný sádrokarton je obecně považován za velmi křehký materiál a při neopatrné manipulaci hrozí odštípnutí, či dokonce úplně zlomení SDK desky.

Víte, že…?

Ukotvení desky na držáku probíhá pomocí jejich uchycením na ližiny a ramena zvedáku. Ramena určující širší rozměr desky se dají velmi často nastavit a maximální šířku desky prodloužit až o 1,5 metru na každé straně.

Stabilita

O stabilitě zvedáku na sádrokarton jsme se v tomto rádci zmiňovali již několikrát. Jelikož se ale jedná o zařízení, které pracuje s vysokým zatížením ve velkých výškách, rádi bychom stabilitu celého zařízení zmínili ještě jednou.
Počítejte s tím, že výška, zatížení a také rozsah manipulace hrají roli při stabilitě zvedáku na sádrokarton. Důležité je také umístění těžiště, což někteří výrobci a kutilové doplňují přídavnými závažími, které tlačí těžiště dolů, čímž snižují riziko převrácení zvedáku, poničení břemene a možné zranění jeho obsluhy.
Zvedáky sádrokartonu zpravidla doplňuje ještě kladkový mechanismus, díky kterému celé zařízení zvednete do požadované výšky. Kladku by měla doplňovat i brzda, která zamezí rychlému spouštění zvedáku a jeho případnému poničení. Brzda také zajišťuje uchycení celého zvedáku ve výškách.

Kvalitní
tectake 400887 zvedák na sádrokarton s navijákem – červená
Určení zvedáku na SDK Využití Nosnost Maximální zdvih
Hobby Drobné domácí opravy svépomocí do 40 kg 2,5 až 3 metry
Poloprofi Práce na stavbách, rekonstrukce rodinných domů 40 – 55 kg 2,5 až 3,5 metru
Profi Náročné rekonstrukce, úpravy kancelářských prostor 55 – 70 kg 3 až 4,5 metru

Značky

Na trhu najdete pouze několik značek, které se věnují výrobce zvedáků sádrokartonu a dalších břemen. V tomto případě všem doporučujeme prověřené výrobce sádrokartonářského příslušenství. Mezi ty patří například firma TecTake a Levior.
Mezi běžně dostupnými výrobci nepatrně vyčnívá německá značka Knauf, která se věnuje sádrokartonářskému spektru v celém rozsahu. Pod stejnou značkou tak pořídíte i desky, lepidla, pásky a další příslušenství.

Cena

Relativně úzká nabídka zvedáků na sádrokarton znamená i poměrně nízké cenové rozpětí. Cenu určuje především kvalita zpracování zvedáku a maximální hodnoty výše uvedených parametrů.
Ceny zvedáků se tak pohybují převážně mezi 3 000 až 6 000 Kč. Čím vyšší cena, tím lepší dílenské zpracování. Pokud ale sháníte zvedák na vlastní stavbu, neurazí vás ani levnější zvedák za 3 000 Kč. V tomto případě se ovšem vyvarujte extrémně levných výrobců, kteří často nenabízí dostatečně kvalitní zpracování.