Nejlepší stálky 2024 a jak vybrat

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Master Push Up Bar

Jak vybrat stálky

  • Stálky, jinak řečeno nízká bradla, patří mezi cvičební pomůcky, které umožňují provádění nejrůznějších cviků na posílení celého těla. Z hlediska výšky lze rozlišit tři základní typy a to nízké, vyšší a vysoké stálky.
  • Dalším neméně důležitým parametrem je výběr výrobního materiálu. Volit lze ze dřeva, kovu a plastu, případně jejich kombinace. Vhodné zvážit případné výhody či nevýhody jednotlivých materiálů.
  • Posledním kritériem, na které se lze u tohoto náčiní zaměřit, je možnost demontování. Toto se týká zejména vyšších nebo kovových modelů.

Stalky - náš výběr

FUBO Fitness Handstand
přečíst recenzi
Výrobce: FU-BO Fitness
Zobrazit více
FUBO Fitness stojánky na kliky jsou 35 cm vysoké a 50 cm dlouhé. Mají průměr madla 40 mm, což zaručuje stabilitu a pohodlný úchop bez tlačení do dlaní. Materiál v porovnání s kovovými variantami nabízí jiný dotek. Nevhodné pro mokré a vlhké prostředí. Sestavení vyžaduje návod.
Zobrazit méně
K-Sport 106
Výrobce: K-Sport
Zobrazit více
V balení produktu K-Sport 106 naleznete dva stalky, tréninkové prvky zaměřené na tlakové cvičení. Tento typ zařízení je často používán ve funkčních zónách posiloven a v gymnastice.
Zobrazit méně

Dřevěné stalky

Stalky Adidas

Stalky Lifefit

Lifefit Push UP BAR Steel
přečíst recenzi
Výrobce: Lifefit
Nosnost: 120 kg
Zobrazit více
LIFEFIT PUSH UP BAR STEEL jsou úchopy na kliky z oceli potažené pěnovou vrstvou. Umožňuje provedení kliků do krajních poloh, snížení náklonu loktů a pronikání hrudníku. Rozměry jsou 18,5 x 12,5 cm a maximální nosnost je 120 kg. Používání může zvýšit zátěž prsních svalů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stálky

Jak vybrat stálky

Jakou zvolit velikost

Tato cvičební pomůcka se vyrábí v různých velikostech a její výběr je vhodné přizpůsobit účelu nebo typu cvičení. Zaměřit se lze jak na výšku, tak jejich průměr.

Žena dělá kliky

Stalky jsou jednoduchou cvičební pomůckou, iStock / Zephyr18

Výška

Z hlediska výšky lze rozlišit tři základní typy:

  • Nízké stálky – slouží k provádění základních cviků, mezi které patří např. kliky nebo planche, případně stojky; těžiště tohoto typu náčiní je velmi blízko k zemi díky menšímu poměru výšky a délky, a proto jsou velmi stabilní
  • Vyšší stálky – dají se připodobnit k bradlům; slouží k provádění cviků, při kterých je tělo pod úrovní úchopu, např. hluboké kliky, L-Sit atd.
  • Vysoké stálky – jedná se o specifickou kategorii určenou pro akrobaty a artisty; úchopovou část tvoří tzv. dlaňové kostky, které mohou být otočné, rozkládací apod.

Průměr úchopové části

V případě kovových nebo dřevěných skálkách typu „bradla“ je standardní rozměr:

  • 35 mm
  • 38 mm
  • 40 mm
Stalky
Master Push Up Bar

Jedná se o standardizovaný rozměr polotovarů, ze kterých se madla stálek vyrábí. Některé firmy, ale nabízí výrobu na zakázku. V tomto případě je možné rozměry přizpůsobit daným požadavkům. Průměr úchopové části se obecně může lišit u plastových modelů.

Z jakých materiálů se vyrábí

Stálky se vyrábí ze tří základních materiálů a to je dřevo, kov nebo plast. Některé varianty pak mohou být vyrobeny z kombinace těchto materiálů.

Dřevo

Stálky vyrobené ze dřeva patří mezi nejoblíbenější, co se materiálu týká. Vyznačují se stabilní konstrukci a na rozdíl od kovu také nízkou váhou. Dřevo je navíc velmi příjemné na dotek – je hřejivé, jakoby měkké. Na druhou stranu je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Vzhledem ke kvalitě výrobku se ale tato investice zpravidla vyplatí.

Kov

Stalky Adidas
adidas Swivel push up bars

Kovové stálky mají robustní konstrukci, která zajišťuje maximální stabilitu. Za zmínku stojí také vysoká životnost náčiní, respektive tyto stálky jsou prakticky nezničitelné. Hodí se zejména pro časté cvičení, protože odolávají i vyšší zátěži. Cvičení tak může probíhat naplno. Mezi negativa ale může patřit právě velmi vysoká váha, která znesnadňuje případnou manipulaci při přenášení. Alternativou mohou být stálky, které je možné demontovat. Cenově se jedná o střední cestu mezi dřevem a plastem.

Žena dělá kliky

Při cvičení vám mohou pomoci i jiné nástroje, iStock / microgen

Plast

Na stálky vyrobené z plastu lze narazit prakticky kdekoliv od obchodů se sportovními potřebami až po nejrůznější supermarkety nebo hypermarkety nabízející různý sortiment zboží. Zpravidla se jedná o nízkou variantu náčiní. Vzhledem k materiálu se hodí pouze na provádění základních cviků a to i kvůli nižší stabilitě. Ta souvisí s nízkou váhou stálek, což je ale naopak pozitivní vlastnost, protože umožňuje časté přenášení.

MateriálVýhodyNevýhody
DřevoStabilní konstrukceVyšší pořizovací cena
 Nižší váha oproti kovovým modelům 
 Příjemné na dotek 
 Kvalitní zpracování 
KovRobustní konstrukce zajišťuje maximální stabilituVysoká váha znesnadňuje případnou manipulaci
 Vysoká životnost 
PlastŠiroká dostupnost na trhuNízká stabilita
 Nízká váha umožňuje časté přenášeníVhodné pouze na základní cviky; pro začátečníky
 Nízká pořizovací cena 

Víte, že…?

Výrobní materiál souvisí i s účelem použití. Pro základní cviky jsou naprosto dostačující nízké plastové stálky. Robustnější dřevěné nebo kovové provedení je určené pro pravidelně cvičící osoby, které se neomezují pouze na provádění kliků.

Možnost demontování

Stalky Lifefit
Lifefit Push Up Bar

I toto kritérium může být při výběru stálek rozhodující. Možnost jejich demontování je stěžejní zejména u kovových a vyšších modelů, které jsou pro běžné přenášení poměrně těžké. S demontovanými stálkami se nejen lépe manipuluje např. při přenášení, ale jsou praktičtější také při skladování, protože zabírají minimum místa. Toto se netýká nízkých stálek, které jsou skladné v každém případě.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stálky?

Stálky se zpravidla vybírají podle míry a způsobu cvičení na nich. Z hlediska výšky lze rozlišit nízké a vyšší modely. Mezi základní parametry pak patří výrobní materiál, což je buď dřevo, kov nebo plast. U vysokých nebo kovových stálek je vhodné se zaměřit na možnost demontování.

Jaká cvičení lze na stálkách provádět?

Toto zpravidla záleží na výrobním materiále. Např. plastové stálky se hodí pouze na základní cviky, respektive kliky. Naopak u kovových modelů se není třeba bát jakéhokoliv cvičení.
Zobrazit kompletní nabídku Stálky