Nejlepší stojany na klávesy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Mozos KSX1
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stojan na klávesy

  • Stojany na klávesy lze podle tvaru rozdělit do několika základních typů. Nejčastěji se jedná o stojany typu „X“, „Z“, lavice nebo vícepatrové modely.
  • Základní kritérium při výběru je např. to, zda se jedná o stojan pevný nebo skládací. Toto souvisí zejména se stabilitou stojanu a jeho případným „houpáním“ při hře na klaviaturu.
  • Dále je možné zvážit např. výšku stojanu a možnosti jejího nastavení nebo nosnost, která je důležitá zejména u vícepatrových modelů.

Stojan na klávesy - náš výběr

Mozos KSX1
přečíst recenzi
Výrobce: Mozos
Maximální výška: 980 cm
Barva: Černá
Zobrazit více
Stojan na klávesy Mozos KSX1 je univerzální a robustní stojan, vhodný pro klávesy, digitální piana i syntezátory. Je rozložitelný, což umožňuje jeho přenositelnost. Jeho ocelová konstrukce nabízí sedm možností nastavení výšky a umožňuje hru v sedě i ve stoje.
Zobrazit méně
Behringer KS1002
přečíst recenzi
Výrobce: Behringer
Počet nástrojů: 1
Nosnost: 25 kg
Minimální výška: 50 cm
Barva: Černá
Zobrazit více
Behringer KS1002 je stojan pro klávesy, digitální piana či MIDI kontrolery. Jeho výška je nastavitelná od 500 mm do 870 mm, což ovlivňuje šířku, která se pohybuje v rozmezí od 460 mm do 920 mm.
Zobrazit méně
Soundking SF 610
přečíst recenzi
Výrobce: Soundking
Počet nástrojů: 1
Nosnost: 20 kg
Minimální výška: 64 cm
Barva: Černá
Zobrazit více
Soundking SF 610 je stojan na klávesy z hliníku ve tvaru písmene X. Přizpůsobilý pro různé keyboardy, nabízí 5 nastavitelných výšek (640-980 mm) pomocí patentovaného systému. Povrchy jsou pogumované a zátěž je omezena na 20 kg. Není pro hráče větší než 160 cm. Barva: černá.
Zobrazit méně
Gravity KSX 2 RD
přečíst recenzi
Výrobce: Gravity
Nosnost: 60 kg
Minimální výška: 10 cm
Maximální výška: 43 cm
Barva: Černá

Dřevěné stojany na klávesy

Yamaha L-300 BK
Výrobce: Yamaha
Barva: Černá
Dřevěné: ano
Viscount Kit Cantorum VI
Dřevěné: ano
Zobrazit více
Viscount Kit Cantorum VI je set pro klávesy, který zahrnující dřevěný stojan určený speciálně pro model Cantorum VI plus. V komplektu jsou také hlasitostní a sustain pedály. Produkt je ve výbavě za stejnou cenu jako stojan.
Zobrazit méně
Korg ST-B1 BK
Výrobce: Korg
Barva: Černá
Dřevěné: ano
Zobrazit více
Produkt Korg ST-B1 BK je stojan pro stage piano, konkrétně pro modely B1 a B2 od firmy Korg. Má dřevěnou konstrukci a je navržen specificky pro tyto modely klavírů. Technické parametry a specifikace mohou být přizpůsobeny konkrétnímu modelu klavíru.
Zobrazit méně
Gewa PP-3-Stand
Výrobce: Gewa
Dřevěné: ano
Zobrazit více
Stojan Gewa PP-3-Stand je příslušenstvím pro přenosné digitální piano GEWA PP-3. Piano se na stojan může upevnit pomocí přiložených šroubů. Stojan obsahuje tři pedály, které se zapojí do piana pomocí integrovaného kabelu. Hmotnost stojanu je 12 kg a má černou barvu.
Zobrazit méně
Roland KSFE50
Výrobce: Roland
Barva: Černá
Dřevěné: ano
Zobrazit více
Roland KSFE50 je stojan na klávesy určený pro model FP-E50. Je vyroben z pevného dřeva a disponuje stejným finišem jako klávesy. Stojan lze přišroubovat pro zajištění stability a je kompatibilní s pedály KPD-70.
Zobrazit méně

Stojany na klávesy nástavce

Gewa Truver X553 SET 1
Výrobce: Gewa
Nástavec: ano
Zobrazit více
Gewa Truver X553 SET 1 je praktický set pro klávesistu, jehož obsahem je dvěpatrový stojan na klávesy značky Truwer model X 553 spolu s nástavcem pro druhé patro značky Gewa BSX 900578. Ideální pro organizaci a efektivní využití prostoru.
Zobrazit méně
Athletic KB-D1
Výrobce: Athletic
Nástavec: ano
Zobrazit více
Athletic KB-D1 je nástavec na klávesy, který je vyroben z oceli a je v černé barvě. Tentoga příslušenství k druhým klávesám výrazně zvětšuje jejich robustnost a dlouhověkost. Díky svému designu a materiálu je tento produkt velmi odolný a pružný, což z něj činí kvalitní volbu pro hudebníky.
Zobrazit méně
Stagg KXS-AE
Výrobce: Stagg
Nástavec: ano
Zobrazit více
Stagg KXS-AE je nástavec určený k stojanům "X" typu (Stagg KXS-A, KXS-Q, MXS-A3 atd.). Průměr jeho vrchních trubek je 26 mm. Šířku lze upravit v rozmezí 50 - 90 cm, výška je 35,5 cm. Maximální nosnost nástavce činí 30 kg. Materiál, ze kterého je vyroben, je ocel. Barva černá.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na klávesy

Jak vybrat stojan na klávesy

Jaké typy existují

Na našem trhu existuje několik typů stojanů např. „X“, „Z“, lavice a vícepatrové.

Klávesy na stojanu

Stojany na klávesy lze pořídit v různých podobách, iStock / tatniz

Stojan typu „X“

Tyto stojany patří mezi nejznámější. Oblíbené jsou zejména u klasických syntezátorových hráčů. Mezi hlavní výhodu stojanů typu „X“ patří snadné složení a rozložení. To je ceněné zejména při častých transportech, proto se tyto stojany velmi často používají při živých pódiových vystoupení. Dále je možné vždy nastavit výšku stojanu, takže jsou vhodné jak na hraní ve stoje, tak v sedě. Na druhou stranu je nutné zmínit horší stabilitu, která souvisí i s nastavením výšky, respektive platí, že vyšší stojan bude zároveň užší a tedy i méně stabilní. Alternativou jsou stojany typu dvojité X, které jsou výrazně stabilnější. Obecně se na tyto stojany pokládají lehčí a menší klaviatury. I u těchto stojanů lze počítat s různými nástavci pro uložení dalších nástrojů.

Stojan typu „Z“

Písmeno, které dalo těmto stojanům název, je vidět z jejich boku. Obecně se jedná o pevný typ stojanu, který se ale může lehce houpat a to ve směru od a k hráči. U těchto stojanů zpravidla není možnost nastavit vzdálenost mezi jeho nohama, takže nemusí být dostatečně stabilní pro všechny nástroje. Zpravidla se doporučuje pro lehčí modely bez kladívkové mechaniky.

Typ lavice

Stojan na klávesy
Mozos KSX1

Jedná se o velmi pevný typ stojanu, který ale může být i variabilní, respektive lavice velmi často umožňují nastavení výšky. Toto ale může vyřešit kvalitní stolička, u které je nastavení výšky samozřejmostí. Obvykle je zde také možnost nastavit vzdálenost mezi jednotlivými nohami. Díky tomu je stojan opravdu stabilní a vhodný i pro rozměrné nástroje s dalšími ovladači. Na typ stojanu lavice je také možné připevnit další nástavce pro položení jiných nástrojů.

Klávesy na stojanu

Klávesy mohou být pevné i přenosné, iStock / uatp2

Vícepatrové stojany

Těmto stojanům se také říká „pavouci“. Zpravidla mají dvě až tři patra, které slouží k uložení více nástrojů najednou. Jedná se o poměrně stabilní stojany, které se často používají i pro pódiová vystoupení. I tyto stojany umožňují snadné skládání a rozkládání. Výhodou je nastavení výšky a to pro jednotlivá patra. Vzhledem k tomu, že se jedná o stojan pro více nástrojů, je nutné ohlídat maximální nosnost daného stojanu a tedy i celkovou hmotnost položených nástrojů.

Typ stojanuVýhodyNevýhody
„X“Snadné složení i rozloženíMenší stabilita
 Vhodné pro častý transport 
 Možnost nastavení výšky 
 Možnost dokoupení nástavců pro další nástroje 
„Z“Pevný stojanNelze nastavit vzdálenost mezi nohami
  Není vhodný pro těžší modely s kladívkovou mechanikou
LaviceVelmi pevný a stabilní stojanNelze skládat, není vhodný pro častý transport
 Možnost nastavení výšky 
 Většina modelů umožňuje i nastavení vzdálenost mezi nohama 
 Hodí se i pro těžké nástroje 
VícepatrovéUmožňují uložit i více nástrojů najednou bez nutnosti dokupování nástavcůNutnost ohlídat nosnost stojanu
 Stabilní stojan 
 Snadné skládání a rozkládání 
 Možnost nastavení výšky pro jednotlivá patra 

Víte, že…?

V případě nastavení výšky stojanu je nejčastější rozmezí 70 až 100 cm, ale existují i modely pro nízké nastavení od 40 cm. Co se nosnosti týká je rozmezí poměrně široké. Zpravidla se udávají hodnoty mezi 20 až 80 kg.

Žena stojí u stojanu s klávesami

Výhodou je, pokud je stojan výškově nastavitelný, iStock / Ljupco

Stojan pevný nebo „houpavý“

Dřevěné stojany na klávesy
Yamaha L-300 BK

Toto je jedna ze základních otázek při výběru vhodného stojanu. Každý z těchto dvou typů se zpravidla hodí pro jiný typ klaviatury a záleží i na samotném umělci, co mu lépe vyhovuje.

Pevný

Klasičtí klavíristé většinou sáhnou po pevném typu stojanu, protože jsou na pevné usazení klaviatury zvyklí u akustických pian. V jejich případě může i jemné houpání znervózňovat a tím pádem to může mít vliv na interpretační schopnosti. Pevný typ stojanu se doporučuje také do nahrávacích studií a vždy by měl být používán u nástrojů s kladívkovou mechanikou. V tomto případě se jedná o poměrně těžký nástroj, který vyžaduje jistou stabilitu při hře.

Skládací

Skládací stojany jsou velmi praktické zejména při častém cestování, tedy např. na pódiová vystoupení. Jednoduché je také jejich uložení v případě nepoužívání. Na druhou stranu je ale nutné počítat s menší stabilitou a právě případným houpáním, při jeho používání.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na klávesy?

Vybírat lze z několika základních typů, které mají svá pozitiva i negativa, která je nutné zvážit. Mezi základní parametry patří např. typ konstrukce, výška nebo nosnost stojanu.

Jaký stojan je vhodný pro nástroje s kladívkovou mechanikou?

Tyto nástroje jsou poměrně těžké, takže je vhodné volit zejména pevné stojany s dostatečnou nosností. Zpravidla se jedná o stojany typu lavice.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na klávesy